Transferlisten 2019-2020 - ProTeams
25. december 2019 18:00Foto: Sirotti
af Mathias Blohm

Holdene i verdens næstbedste cykel-række kommer fra og med 2020-sæsonen til at hedde ProTeams i stedet for professionelle kontinentalhold. Vi har her lavet en oversigt over ryttertransfers, så du er klædt godt på til den kommen sæson.

Danske Alexander Kamp slog stjernerne og tog etapesejren i Yorkshire

se mere cykling på

Herunder kan du få et overblik over transfer i cykelsportens næstbedste klasse - ProSeries, så du kan være opdateret og godt klædt på til cykelåret anno 2020.

 

Du kan se transferlisten for WorldTour-holdene her.

 

Du kan se transferlisten for de danske hold her.

 

Vi forsøger at holde listen så godt opdateret som muligt. Hvis du opdager fejl eller mangler, er du meget velkommen til at kontakte os på info@feltet.dk. På forhånd tak!

 

Androni Giocatelli-Sidermec

Eksisterende kontrakter:

Mattia Bais (2021)

Alessandro Bisolti (2020)

Miguel Eduardo Florez (2020)

Marco Frapporti (2020)

Matteo Frapporti (2020)

Francesco Gavazzi (2020)

Manuel Belletti (2020)

Daniel Muñoz (2021)

Kevin Rivera (2020)

Josip Rumac (2020)

Nicola Venchiarutti (2021)

Mattia Viel (2020)

Matteo Spreafico (2020)

 

Uvis:

Julián Cardona

Leonardo Fedrigo

 

Ind:

Nicola Bagioli (Nippo Vini Fantini, 2020)

Jhonatan Restrepo (Manzana Postobon Team, 2020)

Jefferson Alexander Cepede (2023)

Nicola Venchiarutti (Cycling Team Friuli ASD, 2021)

Simon Pellaud (IAM - Excelsior, 2021)

Simone Ravanelli (Biesse Carrera, 2021)

Kevin Colleoni (Biesse Carrera, Stagiaire fra August, 2022)

Filippo Conca (Biesse Carrera, Stagiaire fra August, 2022)

Davide Gabburo (Neri Sottoli - Selle Italia - KTM, 2020)

Matia Bais (Cycling Friuli)

 

Ud:

Fausto Masnada (CCC Team, 2021)

Mattia Cattaneo (Deceuninck-Quick Step, 2021)

Andrea Vendrame (AG2R, 2021)

Matteo Pelucchi (Bardiani CSF, 2020)

Matteo Montaguti (Karrierestop)

Matteo Busato (Vino Zabu - KTM, 2020)

 

Arkéa-Samsic

Eksisterende kontrakter:

Warren Barguil (2022)

Maxime Bouet (2020)

Anthony Delaplace (2020)

Élie Gersbert (2020)

Thibault Guernalec (2020)

Romain Hardy (2020)

Laurent Pichon (2020)

Alan Riou (2020)

Connor Swift (2020)

Bram Welten (2020)

Benoît Jarrier (2020)

Kevin Ledanois (2021)

Clement Russo (2021)

Florian Vachon (2020)

Franck Bonnamour (2020)

Romain Le Roux (2020)

 

Uvis:

 

 

Ind:

Winner Anacona (Movistar, 2021)

Diego Rosa (Team Ineos, 2021)

Nairo Quintana (Movistar, 2022)

Dayer Quintana (Neri Sottoli - Selle Italia - KTM, 2022)

Aurélien Doleatto (Stagiaire fra August 2019)

Maxime Jarnet (Stagiaire fra August 2019)

Florentin Lecamus-Lambert (Stagiaire fra August 2019)

Matîs Louvel (Stagiaire hos Groupama-FDJ, 2021)

Donavan Grondin (Vendée U,2022)

Nacer Bouhanni (Cofidis, 2021)

Thomas Boudat (Total Direct Energie, 2022)

Christophe Noppe (Sport Vlaanderen, 2021)

Lukasz Owsian (CCC, 2021)

Benjamin Declercq (Sport Vlaanderen, 2020)

Daniel McLay (EF Education First, 2020)

 

Ud:

Maxime Daniel (Karrierestop)

Amaël Moinard (Karrierestop)
Robert Wagner (Karrierestop)

Brice Feillu (Karrierestop)
André Greipel (Israel Cycling Academy, 2020)

Jérémy Maison (Karrierestop)

 

Bardiani CSF

Eksisterende kontrakter:

Giovanni Carboni (2021)

Luca Covili (2020)

Alessandro Pessot (2020)

Francesco Romano (2020)

Vincenzo Albanese (2020)

Mirco Maestri (2020)
Manuel Senni (2020)
Daniel Savini (2020)

Alessandro Tonelli (2020)
Umberto Orsini (2020)
 

Uvis:

Enrico Barbin

Michael Bresciani

Marco Maronese

Lorenzo Rota

Paolo Simion

 

Ind:

Nicolas Dalla Valle (Tirol KTM Cycling Team, 2021)

Iuri Filosi (Delko Marseille Provence, 2020)

Matteo Pelucchi (Androni Giocattoli - Sidermec, 2020)

Filippo Fiorelli (Nippo Vini Fantini - Faizane’, 2021)

Filippo Zaccanti (Nippo Vini Fantini - Faizane’, 2021)

Alessandro Monaco (Casillo-Maserati, 2021)

Giovanni Lonardi (Nippo Vini Fantini - Faizane’, 2021)

Marco Benfatto (Androni Giocattoli - Sidermec, ?)

Filippo Zana (Sangemini-Trevigiani, 2020)

Fabio Mazzucco (Sangemini-Trevigiani, 2020)

 

Ud:

Luca Wackermann (Karrierestop)

Andrea Guardini (Giotti Victoria Automotive, 2020)

 

Burgos BH

Eksisterende kontrakter:

José Neves Fernandes (2020)

Matthew Gibson (2020)

Ángel Madrazo (2021)

James Mitri (2020)

Ricardo Vilela (2020)

Jesús Ezquerra (2020)

Manuel Peñalver (2020)

Jaume Sureda (2020)

Nícolas Sessler (2020)

Victor Langellotti (2020)

Jetse Bol (2020)

Diego Rubio (2020)

Óscar Cabedo (2020)

Jorge Cubero (2020)

Ángel Fuentes (2020)

 

Uvis:

 

 

Ind:

Isaac Canton (Kometa, 2021)

Willie Smit (Katusha Alpecin, 2020)

Carlos Canal (?, 2021)

Alex Molenaar (Monkey Town - á Bloc, 2021)

Pablo Guerrero (Radio Popular Boavista, 2020)

Juan Felipe Osorio (UD Oliveirense, 2020)

 

Ud:

Nino Bico (Stopper karrieren)

Daniel López (?)

Álvaro Robredo (?)

 

Caja Rural - Seguros RGA

Eksisterende kontrakter:

Jon Aberasturi (2020)

Julen Amezqueta (2020)

Xavier Cañellas (2020)

Álvaro Cuadros (2020)

David González (2020)

Jon Irisarri (2020)

Jonathan Lastra (2020)

Matteo Malucelli (2020)

Joel Nicolau (2020)

Gonzalo Serrano (2020)

 

Uvis:

Mauricio Moreira

 

Ind:

Jefferson Cepeda Hernandez (Team Ecuador, tiltrådte i august 2019, 2020)

Orluis Aular (Matrix Powertag, 2021)

Alejandro Osorio (Nippo Vini Fantini Faizanè, 2020)

Hector Saez (Euskadi-Murias, 2020)
Oier Lazkano (Stagiaire fra august 2019, 2020)

Juan Fernando Calle (Caja Rural U23, 2021)

Sergio Martín (Stagiaire fra august 2019, 2021)

Jhojan Garcia (fra Medellin)

Sergio Hernández (fra Esteve-Chozas Team)
Álvaro García

Aritz Bagües (Euskadi-Murias, 2020)
 

Ud:

Alex Aranburu (Astana, 2021)

Sergei Chernetski (Gazprom-Rusvelo, 2020)

Nelson Soto (Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas)

Sebastián Mora (Movistar)

Sergio Pardilla (Karrierestop)

Alan Banaszek (Mazowsze-Serce, 2020)

Domingos Goncalves (Dopingkarantæne)

Antonio Molina (Karrierestop)

 

Cofidis

Eksisterende kontrakter:

Natnael Berhane (2021)

Claeys Dimitri (2020)

Nicolas Edet (2021)

Jesper Hansen (2020)

Jesús Herrada (2021)

José Herrada (2021)

Christophe Laporte (2021)

Mathias Le Turnier (2020)

Luis Angel Maté (2020)

Marco Mathis (2020)

Emanuel Morin (2020)

Anthony Perez (2020)

Pierre-Luc Perichon (2020)

Stéphane Rossetto (2020)

Damien Touze (2020)

Kenneth Vanbilsen (2021)

Cyril Lemoine (2020)

Victor Lafay (2020)

 

Uvis:

 

 

Ind:

Nathan Haas (Katusha Alpecin, 2021)

Simone Consonni (UAE Team Emirates, 2021)

Guillaume Martin (Wanty - Groupe Gobert, 2021)

Fabio Sabatini (Deceuninck - Quick Step, 2020)

Elia Viviani (Deceuninck - Quick Step, 2020)

Eddy Finé (VC Villefranche Beaujolais, Stagiaire fra August 2019, 2021)

Attilio Viviani (Sangemini, Stagiaire fra August 2019, 2021)

Fernando Barcelo (Euskadi-Murias, 2021)

Piet Allegaert (Sport Vlaanderen - Baloise, 2021)

Julien Vermote (Dimension Data, 2020)

 

Ud:

Bert Van Lerberghe (Deceuninck - Quick Step, 2021)

Hugo Hofstetter (Israel Cycling Academy, 2021)

Julien Simon (Total Direct Energie, 2021)

Nacer Bouhanni (Arkéa-Samsic, 2021)

Zico Waeytens (Karrierestop)

Filippo Fortin (Team Felbermayr)

Geoffrey Soupe (Team Total Direct Energie)

Darwin Atapuma (Colombia Tierra de Atletas, 2020)

Rayane Bouhanni (?)

Loïc Chetout (Karrierestop)

 

Corendon-Circus

Eksisterende kontrakter:

Dries De Bondt (2020)

Lasse Norman Hansen (2020)

Roy Jans (2020)

Jimmy Janssens (2020)

Marcel Meisen (2020)

Tim Merlier (2020)

Jonas Rickaert (2020)

Mathieu van der Poel (2022)

David van der Poel (2022)

Gianni Vermeersch (2020)

Otto Vergaerde (2020)

Philipp Walsleben (2021)

Petter Fagerhaug (2020)

Loris Rouiller (2020)

 

Uvis:

 

 

Ind:

Ryan Cortjens (?, 2021)

Ben Tulett (?, 2021)

Antoine Benoist (?, 2021)
Scott Thwaites (Vitus Pro Cycling)

Samuel Gaze (Team Spcialized Racing)
 

Ud:

Tom Meeusen (Group Hens-Maes Containers)

Stijn Devolder (Karrierestop)

Joeri Stallaert (Team Vorarlberg Santic, 2020)

Maarten van Trijp (Karrierestop)

 

Delko Marseille Provence

Eksisterende kontrakter:

Lucas De Rossi (2020)

Julien El Fares (2020)

Alessandro Fedeli (2020)

Delio Fernandez (2020)

Eduard Michael Grosu (2020)

Rémy Rochas (2020)

Evaldas Siskevicius (2020)
Mauro Finetto (2020)

Ramunas Navardauskas (2020)

Romain Combaud (2020)

Julien Trarieux (2020)

 

Uvis:

Joseph Areruya

Fabien Schmidt

Przemyslaw Kasperkiewicz

 

Ind:

Pierre Barbier (Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole, 2021)

Dusan Rajovic (Adria Mobil, 2021)

Justin Jules (Wallonie-Bruxelles, 2020)

Hulu Hailemichael (Dimension Data for Qhubeka, 2020)
Biniam Girmay (2021)

Jose Goncalves (Katusha-Alpecin, 2020)

Jose Manuel Diaz (Team Vorarlberg Santic)

Atsuhsi Oka (Utsunomiya Blitzen, 2020)

Hideto Nakane (Nippo Vini Fantini)

Mulu Hailemichael (Dimension Data for Quebeka)
Fumiyuki Beppu (Trek-Segafredo, 2020)

Riccardo Minali (Israel Cycling Academy, 2020)

Simon Carr (Fra 1. august 2020)

 

Ud:

Iuri Filosi (Bardiani CSF, 2020)

Jérémy Leveau (Roubaix Lille Metropole)

Javier Moreno (Karrierestop)

Brenton Jones (Canyon DHB, 2020)

Alexis Guerin (Team Vorarlberg Santic, 2020)

 

Euskadi - Murias (Ophører som hold ved udgangen af 2019-sæsonen)

Eksisterende kontrakter:

 

 

Uvis:

Ander Barrenetxea

Mario González

Beñat Intxausti

Sergio Rodríguez

Gotzon Udondo

Juan Antonio López-Cózar

José Daniel Viejo

 

Ind:

 

Ud:

Óscar Rodríguez (Astana, 2021)

Hector Saez (Caja Rural, 2020)

Cyril Barthe (Vital Concept)

Garikoitz Bravo (Fundación Euskadi)

Sergio Samitier (Movistar, 2021)

Enrique Sanz (Kern Pharma, 2020)

Mikel Bizkarra (Fundación Euskadi)

Julen Irizar (Fundación Euskadi)

Mikel Iturria (Fundación Euskadi)

Mikel Aristi (Fundación Euskadi)

Urko Berrade (Kern Pharma)

Fernando Barceló (Cofidis)

Aritz Bagües (Caja Rural)

 

Gazprom RusVelo

Eksisterende kontrakter:

Igor Boev (2020)

Nikolay Cherkasov (2020)

Vladislav Kulikov (2020)

Alexandr Kulikovskiy (2020)

Denis Nekrasov (2020)

Artem Nych (2020)

Petr Rikunov (2020)

Ivan Rovny (2020)

Evgeny Shalunov (2020)

Aleksey Rybalkin (2020)

Stepan Kurianov (2020)

 

Uvis:

Alexander Porsev

Anton Vorobyev

Alexander Evtushenko

Mamyr Stash

Alexey Kurbatov

 

Ind:

Simone Velasco (Neri Sottoli - Selle Italia - KTM, 2020)

Anton Kuzmin (Astana City, 2021)

Vyacheslav Kuznetsov (Katusha Alpecin, 2020)

Marco Canola (Nippo Vini Fantini - Faizane’, 2020)

Cristian Scaroni (Groupama-FDJ Continental, 2021)

Damiano Cima (Nippo Vini Fantini Faizane)

Imerio Cima (Nippo Vini Fantini Faizane)

Sergei Chernetskiy (Caja Rural, 2020)
Dmitriy Strakhov (Katusha-Alpecin, 2020)

 

Ud:

Aleksander Vlasov (Astana, 2021)

Ildar Arslanov (Karrierestop)

Sergey Shilov (Ludofoods Louletano Aviludo)

Evgeny Kobernyak (Karrierestop)

 

Hagens Berman Axeon (Bliver et kontinentalhold næste år)

Eksisterende kontrakter:

Andre Carvalho (2020)

Jakob Egholm (2020)

Liam Holowesko (2020)

Sean Quinn (2020)

Karel Vacek (2020)

Kevin Vermaerke (2020)

 

Uvis:

Zeke Mostov

Jonny Brown

Cole Davis

Michael Rice

Thomas Revard

Edward Anderson

 

Ind:

Jens Reynders (Wallonie-Bruxelles' udviklingshold, 2020)

Jarrad Drizners (InForm TM Insight MAKE, 2020)

Michael Garrison (Lux Development Cycling Team, 2020)

Pedro Andrade (Vito-Feirense-Pnb, 2020)

 

Ud:

Joao Almeida (Deceuninck - Quick Step, 2021)

Maikel Zijlaard (SEG Racing Academy, 2020)

Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates, 2022)
Ian Garrison (Deceuninck - Quick-Step, 2022)

 

Israel Cycling Academy (bliver WorldTour-hold næste år)

Eksisterende kontrakter:

Matteo Badilatti (2020)

Davide Cimolai (2021)

Itmar Einhorn (2020)

Ben Hermans (2021)

Krists Neilands (2021)

Mihkel Räim (2020)

Tom Van Asbroeck (2020)

Matthias Brändle (2020)

Guillaume Boivin (2020)
Rudy Barbier (2020)

Alexander Cataford (2020)

Guy Niv (2020)

Omer Goldstein (2020)

 

Uvis:

Dennis van Winden

Conor Dunne

Hamish Schreurs

 

Ind:

Daniel Martin (UAE Team Emirates, 2021)

Hugo Hofstetter (Cofidis, 2021)
James Picolli (Elevate - KHS Pro Cycling, 2020)

Patrick Schelling (Team Vorarlberg-Santic, 2020)

James Piccoli (Elevate-KHS, 2020)

Alexis Renard (Stagiaire fra august 2019, 2021)

Norman Vahtra (Team Tartu, 2021)

Rory Sutherland (UAE Team Emirates, 2020)

André Greipel (Arkéa-Samsic, 2020)

Daniel Navarro (Katusha Alpecin, 2020)

Jenthe Biermans (Katusha Alpecin, 2020)

Rick Zabel (Katusha Alpecin, 2020)

Mads Würtz Schmidt (Katusha Alpecin, 2020)

Reto Hollenstein (Katusha Alpecin, 2020)

Alex Dowsett (Katusha Alpecin, 2020)

Nils Politt (Katusha-Alpecin, 2020)

 

Ud:

Sondre Holst Enger (Riwal Readynez, 2020)

Rubén Plaza (karrierestop)

Zak Dempster (karrierestop)

August Jensen (Israel Cycling Academy, 2020)

Roy Goldstein (Karrierestop)

Riccardo Minali (Delko-Marseille, 2020)

Kristian Sbaragli (Corendon, 2020)

Edwin Ávila (Israel Start-Up Nation Development Team, 2020)

Nathan Earle (Team UKYO, 2020)

Ben Perry (Israel Start-Up Nation Development Team, 2020)

Daniel Turek (Israel Start-Up Nation Development Team, 2020)

Awet Gebremedhin (Israel Start-Up Nation Development Team, 2020)

 

Neri Sottoli - Selle Italie KTM (Går under navnet Vino Zabu - KTM næste år)

Eksisterende kontrakter:

Simone Bevilacqua (2020)

Francesco Manuel Bongiorno (2020)

Lorenzo Fortunato (2020)

roberto Caros González (2020)

Umberto Marengo (2020)

Sebastian Schönberger (2020)

Etienne van Empel (2020)

Giovanni Visconti (2020)

Edoardo Zardini (2021)

Liam Bertazzo (2020)

 

Uvis:

Giuseppe Fonzi

Luca Raggio

Massimo Rosa

 

Ind:

Veljko Stojnic (Franco Ballerini, 2021)

Mattia Bevilacqua (Stagiaire fra august 2019, Franco Ballerini, 2020)

Alessandro Iacchi (Stagiaire fra august 2019, Franco Ballerini, 2020)

 

Ud:

Dayer Quintana (Arkea-Samsic, 2022)

Simone Velasco (Gazprom RusVelo, 2020)

Davide Gabburo (Androni Giocattoli-Sidermec, 2020)

Luca Pacioni (Androni Giocattoli-Sidermec, 2020)

Moreno Marchetti (Casillo - Petroli Firenzé, 2020)

 

Nippo Vini Fantini - Faizane (Holdet lukker ved årsskiftet)

Eksisterende kontrakter:

 

Uvis:

Hayato Yoshida

Masakazu Ito

Ruben Dario Acosta

 

Ind:

 

 

Ud:

Moreno Moser (Karrierestop)

Nicola Bagiola (Androni Giocatelli-Sidermec, 2020)

Filippo Fiorelli (Stagiaire fra August, Bardiani CSF, 2021)

Filippo Zaccanti (Bardiani CSF, 2021)

Giovanni Lonardi (Bardiani CSF, 2021)

Marco Canola (Gazprom RusVelo, 2020)

Damiano Cima (Gazprom RusVelo)

Imerio Cima (Gazprom RusVelo)

Alejandro Osorio (Caja Rural-Seguros RGA)

Hideto Nakane (Delko Marseille)

Joan Bou (Fundación Euskadi)

Juan José Lobato (Fundación Euskadi)

Nicola Bagioli (Androni Giocattoli)

Ivan Santaromita (Karrierestop)

Sho Hatsuyama (Karrierestop)

Hiroki Nishimura (Utsunomiya Blitzen, 2020)

Filippo Fiorelli (Bardiani-CSF, 2021)

 

Rally UHC Cycling

Eksisterende kontrakter:

Rob Britton

Gavin Mannion

Roobin Carpenter

Jon Murphy

Ryan Anderson

Colin Joyce

Adam De Vos

Pier-André Coté

Ty Magner

Nigel Ellsay

Kyle Murphy

Matteo Dal-Cin

Emerson Oronte

 

Uvis:

 

Ind:

Stephen Bassett (Wildlife Generation p/b Maxxis, 2021)

Nick Zukowsky (Floyd’s Pro Cycling, 2021)

Nathan Brown (EF Education First, 2020)

 

Ud:

Svein Tuft (Karrierestop)

Evan Huffman (Karrierestop)

Brandon McNulty (UAE Team Emirates, 2022)

 

Riwal-Readynez

Eksisterende kontrakter:
Lucas Eriksson (2020)

Tobias Mørch Kongstad (2020)

Andreas Kron (2020)

Sindre Lunke (2020)

Kim Magnusson (2020)

Mathias Norsgaard (2020)

Rasmus Quaade (2021)

Emil Vinjebo (2020)

Torkil Veyhe (2020)

Rasmus Bøgh Walin (2020)


Uvis:

Nicolai Brøchner

 

Ind:

Kristian Aasvold (Team Coop, 2021)

Sondre Holst Enger (Israel Cycling Academy, 2020)

Christoffer Lisson (BHS Almeborg-Bornholm, 2021)

Nick van der Lijke (Roompot-Charles, 2020)

Elmar Reinders (Roompot-Charles, 2020)

Arvid de Kleijn (Metec - TKH, 2020)

Martijn Budding (BEAT Cycling Club, 2020)

Piotr Havik (BEAT Cycling Club, 2020)

August Jensen (Israel Cycling Academy, 2020)

James Shaw (SwiftCarbon Pro Cycling, 2020)

Jesper Schultz (Team Waoo, 2021)

 

Ud:

Krister Hagen (Karrierestop)

Alexander Kamp (Trek Segafredo)

Andreas Stokbro (Team NTT, 2021)

Troels Vinther (?)

Jonas Aaen (Karrierestop)

Mathias Norsgaard (Movistar Team, 2021)

 

Roompot-Charles (Lukker efter 2019-sæsonen)

Eksisterende kontrakter:

 

Uvis:

Pieter Weening

 

Ind:

 

Ud:

Stijn Steels (Deceuninck - Quick Step, 2021)

Boy Van Poppel (Wanty - Groupe Gobert, 2021)

Maurits Lammertink (Wanty - Groupe Gobert, 2021)

Nick van der Lijke (Riwal Readynez, 2020)

Elmar Reinders (Riwal Readynez, 2020)

Jan-Willem van Schip (BEAT Cycling Club, 2020)

Michael Van Staeyen (Tarteletto-Isorex)

Justin Timmermans (VolkerWessels-Merckx)

Lars Boom (Karrierestop på landevejen)

Sean De Bie (Bingoal - Wallonie Bruxelles, 2020)

Huub Duijn (Karrierestop)

Oscar Riesebeek (Corendon, 2020)

Jesper Asselman (Metec - TKH, 2020)

Sjoerd van Ginneken (Karrierestop)

Mathias De Witte (Roubaix Lille Metropole, 2020)

Senne Leysen (Corendon, 2020)

Arjen Livyns (Bingoal - Wallonie Bruxelles, 2020)

 

Sport Vlaanderen-Baloise

Eksisterende kontrakter:

Emiel Planckaert (2020)

Aron Van Poucke (2020)

Sasha Weemaes (2020)

Thimo Willems (2020)

Amaury Capiot (2020)

Thomas Sprengers (2020)

Kevin Deltombe (2020)

Jordi Warlop (2020)

Milan Menten (2020)

Edward Planckaert (2020)

Kenneth Van Rooy (2020)

Aaron Verwilst (2020)

Robbe Ghys (2020)

Kenny De Ketele (2020)

Lindsay De Vylder (2020)

 

Uvis:

Mathias Van Gompel

 

Ind:

 

Ud:

Preben Van Hecke (Karrierestop)

Dries Van Gestel (Total Direct Energie, 2021)

Christophe Noppe (Arkéa-Samsic, 2021)

Benjamin Declercq (Arkéa-Samsic, 2020)
Moreno De Pauw (Karrierestop)

Piet Allegaert (Cofidis, 2021)

 

Team Novo Nordisk

Eksisterende kontrakter:

Charles Planet (2020)

Péter Kusztor (2020)

Andrea Peron (2020)

David Lozano (2020)

Joonas Henttala (2020)

Sam Brand (2020)

Mehdi Benhamouda (2020)

Umberto Poli (2020)

Brian Kamstra (2020)

Dedan Irvine (2020)

Stephen Clancy (2020)

Samuel Munday (2020)

Ulugbek Sidov (2020)

Oliver Behringer (2020)

 

Uvis:

 

 

Ind:

Hamish Beadle (?, 2021)

Gerd de Keijzer (?, 2020)

 

Ud:

Fabio Calabria (?)

Emanuel Mini (?)

 

Total Direct Energie

Eksisterende kontrakter:

Mathieu Burgaudeau (2020)

Lilian Calmejane (2021)

Romain Cardis (2020)

Damien Gaudin (2021)

Jonathan Hivert (2020)

Pim Ligthart (2020)

Adrien Petit (2021)

Niki Terpstra (2020)
Niccoló Bonifazio (2021)
Anthony Turgis (2020)

Rein Taaramäe (2020

Romain Sicard (2021)

Jérôme Cousin (2021)

Fabien Grellier (2021)

Paul Ourselin (2021)

Simon Sellier (2020)

 

Uvis:

 

 

Ind:

Lorrenzo Manzin (Vital Concept - B&B Hotels, 2021)

Dries Van Gestel (Sport Vlaanderen-Baloise, 2021)

Julien Simon (Cofidis, 2021)

Geoffrey Soupe (Cofidis, 2020)

Leonardo Bonifazio (Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis, 2020)

 

Ud:

Yohann Géne (Karrierestop)

Perrig Quéméneur (Karrierestop)

Thomas Boudat (Arkéa-Samsic, 2022)

Bryan Nauleau (Karrierestop)

Alexandre Pichot (Karrierestop)

Angelo Tulik (Karrierestop)

Axel Journiaux (Karrierestop)

 

Vital Concept - B&B Hotels

Eksisterende kontrakter:

Kris Boeckmans (2020)

Bryan Coquard (2021)

Arnaud Courteille (2020)

Cyril Gautier (2020)

Pierre Rolland (2020)

Jimmy Turgis (2020)

Jonas Van Genechten (2021)

Arthur Vichot (2020)
Kevin Reza (2021)
Justin Mottier (2020)

Jérémy Lecroq (2020)

Maxime Cam (2020)

Bert de Backer (2020)

Quentin Pacher (2021)

Julien Morice (2021)

Johan Le Bon (2020)

Kévin Reza (2021)

Adrien Garel (2020)

 

Uvis:

Corentin Ermenault

 

Ind:

Frederik Backaert (Wanty Gobert, 2021)

Cyril Barthe (Euskadi-Murias, 2021)

Tom-Jelte Slagter (Dimension Data, 2020)

Jens Debusschere (Katusha-Alpecin, 2021)

Luca Mozzato (Dimension Data for Qhubeka, 2021)

 

Ud:

Lorrenzo Manzin (Total Direct Energie, 2021)

Patrick Müller (Karrierestop)

Yoann Bagot(Karrierestop)

Marc Fournier (Karrierestop)

Steven Lammertink (Karrierestop)

 

W52/ FC Porto

Eksisterende kontrakter:

Raúl Alarcón (2020)

Samuel José Caldeira (2020)

Francisco Campos (2020)

Gustavo César (2020)

José Ferreira (2020)

Jorge Magalhaes (2020)

Daniel Mestre (2020)

Ricardo Mestre (2020)

Edgar Pinto (2020)

Joao Rodriguez (2020)

Rui Vinhas (2020)

 

Uvis:

 

Ind:

José Mendes (Sporting Clube de Portugal/Tavira, 2020)

Amaro Antunes (CCC Team, 2020)

Raul Rico Bordera (Vito-Feirense, 2020)

 

Ud:

Ángel Sánchez (Miranda Moragua, 2020)

Joaquim Silva (Miranda Moragua, 2020)

Antonio Carvalho (Efapel, 2021)

Cesar Fonte (Efapel, 2020)

Rafael Reis (Vito-Feirense, 2020)

 

Wallonie-Bruxelles

Eksisterende kontrakter:

Kenny Molly (2020)

Aksel Nommela (2020)

Mathijs Paasschens (2020)

Baptiste Planckaert (2020)

Lionel Taminiaux (2020)

Tom Wirtgen (2020)

Kevyn Ista (2020)

Eliot Lietaer (2020)

Dimitri Peyskens (2020)

Julien Mortier (2020)

Ludovic Robeet (2020)

Franklin Six (2020)

 

Uvis:

 

Ind:

Jelle Vanendert (Lotto Soudal, 2021)

Joël Suter (AKROS-Thömus, 2021)

Sean de Bie (Roompot-Charles, 2020)

Boris Vallee (Wanty-Gobert, 2020)

Laurens Huys (2021)

Arjen Livyens (Roompot-Charles, 2020)

Jonas Castrique (Wallonie-Bruxelles Development Team, 2021)

Luc Wirtgen (Wallonie-Bruxelles Development Team, 2021)

 

Ud:

Kenny Dehaes (Karrierestop)

Lukas Spengler (Karrierestop)

Emils Liepins (Trek-Segafredo, 2021)

Justin Jules (Delko Marseille Provence, 2020)

 

Wanty - Groupe Gobert

Eksisterende kontrakter:

Alfdan De Decker (2020)

Aimé De Gendt (2020)

Tom Devriendt (2020)

Fabien Doubey (2020)

Timothy Dupont (2020)

Odd Christian Eiking (2021)

Wesley Kreder (2020)

Xandro Meurisse (2020)

Kevin Van Melsen (2020)

Pieter Vanspeybrouck (2020)

Loïc Vliegen (2020)
Ludwig De Wintet (2021)
Thomas Degand (2020)

Andrea Pasqualon (2020)

Yoann Offredo (2020)

 

Uvis:

 

 

Ind:

Danny van Poppel (Team Jumbo-Visma, 2021)

Quinten Hermans (Telenet Fidea Lions, 2022)

Simone Petilli (UAE Team Emirates, 2021)

Corné Van Kessel (Telenet Fidea Lions, 2022)

Danny Van Poppel (Jumbo-Visma, 2021)

Boy Van Poppel (Roompot-Charles, 2021)

Jérémy Bellicaud (CC Etupes, 2021)

Maurits Lammertink (Roompot-Charles, 2021)
Theo Delacroix (C.C.Etupes,2022)

Alexander Evans (SEG Racing Academy, 2021)

Jasper de Plus (2020)

Jan Bakelants (Team Sunweb, 2020)

 

Ud:

Bart De Clercq (Karrierestop)

Marco Minnaard (Karrierestop)

Guillaume Martin (Cofidis, 2021)

Frederik Backaert (Vital Concept, 2021)

Boris Vallee (Bingoal - Wallonie Bruxelles, 2020)

Jerome Baugnies (Canyon dhb, 2020)

INFO
Lister
Nyheder
Transfer/forlængelse
Nyheder
Transferoversigt
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Video i artiklenRiwal stiller til start i franske løb med kun én dansker

Dansker snupper anden sejr i træk i B-klassen

Video i artiklenStuyven: Vi har tre kaptajner til brostensklassikerne

Restrepo igen hurtigst i Rwanda

Pogacar spurter sig til sejr på bjergtop

Video i artiklenTadej Pogačar snød Alexey Lutsenko på målstregen i 5. etape af UAE Tour

Froome tænker over fremtiden efter denne sæson

0,002 sekund: Tidligere WT-rytter vinder vild afgørelse i Feltet.dk Race Series

LIVE nu: Kan Yates trues på sidste bjergetape?

Optakt: Omloop Het Nieuwsblad

Optakt: 5. etape af UAE Tour

Video i artiklenUAE Tour-analyse: End of discussion

Analyse: Her kan verdensrekorden blive endnu hurtigere

LIVE: DCU præsenterer dette års DM-rute

Arkéa Samsic vil på WorldTouren med Quintana og Barguil

Filippo Ganna: Vil bryde den magiske grænse

Her er de tre wildcards til Tour de Suisse

Eksklusivt interviewCasper Jørgensen: Vi kunne have kørt hurtigere

Video i artiklenRadio Tour, sæson 2, afsnit 2: Fuglsangs sejr og Omloop Het Nieuwsblad

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

ONSDAG

Eksklusivt interviewFrederik Rodenberg: Jeg burde kunne holde hjem

Eksklusivt interviewLasse Norman: Skulle ikke have haft en føring mere

Holland og Tyskland verdensmestre i holdsprint

Vind cykel til 15.990 kroner og over 8.000 kroner kontant

Endnu en verdensrekord til 4000-meter holdet

Kirsten Wild verdensmester i scratch

Fire danskere med på stjernespækket Paris-Nice-startliste

Officiel udmelding vedr. 2. afdeling af Feltet.dk Race Series

Gaviria: Min form er stadigvæk god

Rodenberg og Johansen starter på landevejen i Belgien

Kæmpe TV-oversigt for 2020 - Køb Eurosport Player

Ackermann havde dårlig placering i spurten

UCI: Ikke muligt at fastslå konsekvenserne af coronavirus

AG2R La Mondiale sender profilerne i aktion i Frankrig

Holdene til kvindernes Strade Bianche er bekræftede

Eksklusivt interviewLandstræner efter verdensrekord: Bevar roen

Feltet.dk lancerer cykelduellen 2020

Danmarks vinder kvalifikationen i holdforfølgelsesløb

4000 meter holdet sætter ny verdensrekord

Asgreen klar til belgisk brostensweekend

Groenewegen: I dag var det anderledes

Groenewegen vinder intens massespurt i Dubai

Video i artiklenDylan Groenewegen vinder 4. etape af UAE Tour

NTT kontinentalrytter sejrer og overtager føringen i Rwanda

Eksklusivt interviewI maskinrummet med Mads Rahbek: "Cykelløb er vildt nogle gange"

Video i artiklenOptakt: 4. etape af UAE Tour

Van Aert gør comeback i Omloop

Officielt: Bjerg skal køre den belgiske åbningsweekend

Tour-firer ude af UAE Tour efter styrt

Adam Yates satte rekord med vild solosejr

Naesen leder AG2R i åbningsweekenden: Vi har høje ambitioner

Poels i stor nedtur: Det var noget lort

Optakt: VM i holdforfølgelsesløb (herrer)

Video i artiklenInteresseret i cykeludstyr, rabatter, guides - se her!

TIRSDAG

Video i artiklenRemco ser frem mod Tirreno-Adriatico: Kan køre samme taktik

Video i artiklenMads P officielt udtaget til Omloop

LIVESTREAM: 2. afdeling af Feltet.dk Race Series

Video i artiklenRiwal får WorldTour-debut allerede om en måned

Feltet.dk Race Series fortsætter tirsdag - tilmeld dig nu

Video i artiklenReaktioner fra tredje etape i UAE Tour

UAE Tour-analyse: Et vink med en vognstang

Pogacar om kommende etaper: Vi vil afgjort forsøge noget

Video i artiklenYates efter stor præstation: Ville bare teste benene

Video i artiklenSuveræne Yates sætter konkurrenterne på plads i UAE

Video i artiklenAdam Yates satte alle til vægs på den udfordrende tredje etape i UAE Tour

Colombianer stærkest i Rwanda

Froome efter comeback: Jeg havde ingen smerter

MANDAG

Geraint Thomas ved godt mod efter Volta ao Algarve

Alsidig INEOS-stjerne tvivlsom til åbningsweekend

Video i artiklenCaleb Ewan vandt 2. etape af UAE Tour efter tæt spurt mod Sam Bennet

Bjerge, bjerge og flere bjerge: Dauphiné-rute præsenteret

Video i artiklenOptakt: 3. etape af UAE Tour

Søren Kragh og Casper P. til Omloop og Kuurne

Video i artiklenUAE Tour-analyse: Giganternes forløste opgør

Lopez avancerede på enkeltstart: Alt var ret perfekt

Reaktioner fra anden etape i UAE Tour

Schachmann: Vidste det ville blive svært at slå Evenepoel

Video i artiklenBennett: Jeg ved ikke, hvad jeg lavede

Video i artiklenCaleb Ewan går dybt og vinder 2. etape af UAE Tour

Video i artiklenEwan: Vidste at de sidste 20 meter var afgørende

Haig øger Mitchelton-Scott-føring: Fremragende start