Det store VM-overblik: Program, resultater og medaljetabel
24. oktober 2021 18:30Foto: Argon 18 Denmark / Peter Ebro
af Mathias Høj

Brosten og mudder er skiftet ud med fantomdragter og høje hastigheder, når Roubaix er vært for dette års VM i banecykling. Feltet.dk giver dig her et overblik over de forskellige discipliner, som skal køres fra den 20. - 24. oktober.

Annonce

Danmarks hold til VM i banecykling i Roubaix:

 

Herrer:
Holdløb: Rasmus Lund, Matias Malmberg, Carl-Frederik Bevort, Tobias Aagaard (reserve: Robin Skivild)
Omnium: Matias Malmberg
Parløb: Lasse Norman Hansen og Michael Mørkøv
Scratch: Tobias Aagaard

Udskilningsløb: Tobias Aagaard

Damer:
Omnium: Amalie Dideriksen
Parløb: Julie Leth og Amalie Dideriksen

Medaljeoversigt ved VM:

1. Tyskland - 6 Guld - 2 Sølv - 3 Bronze

2. Holland - 5 Guld - 3 Sølv - 2 Bronze
3. Italien - 4 Guld - 3 Sølv - 3 Bronze

4. Frankrig - 2 Guld - 3 Sølv - Bronze

5. Storbritannien - 2 Guld - Sølv - 5 Bronze

6. Belgien - 1 Guld - 4 Sølv - 1 Bronze

7. USA - 1 Guld - 2 Bronze

8. Danmark - 1 Guld
9. Rusland - 2 Sølv - 4 Bronze

10. Trinidad & Tobago - 1 Sølv

10. New Zealand - 1 Sølv

10. Japan - 1 Sølv

10. Portugal - 1 Sølv

14. Canada - 1 Bronze

 

Onsdag den 20. oktober

Kl. 14.01 (Kvalifikation)


4000 meter-holdforfølgelsesløb (Herrer):

Kvalificerede lande:

1. Italien

2. Frankrig

3. Danmark

4. Storbritannien

5. Schweiz

6. Rusland

7. Polen

8. Tyskland
 

Kl. 19.35

Scratch (Kvinder)

1. Martina Fidanza - Italien

2. Maike van der Duin - Holland

3. Jennifter Valente - USA

Radio Tour vender dansk succes til EM i banecykling: Mere end en lille revanche for OL

SE MASSER AF CYKELSPORT PÅ

 

Kl. 20.25 (1. runde)

4000 meter-holdforfølgelsesløb (Herrer):

Videre til guldfinalen:

1. Italien

2. Frankrig

 

Videre til bronzefinalen:

3. Storbritannien

4. Danmark

 

Læs mere om 1. runde i holdforfølgelsesløb

Annonce

 

Kl. 20:51

Teamsprint Finale (Kvinder)

1. Tyskland

2. Rusland

3. Storbritannien

 

Kl. 20.59

Teamsprint Finale (Herrer)

1. Holland

2. Frankrig

3. Tyskland

 

Torsdag den 21. oktober

Kl. 19.16

4000 meter-holdforfølgelsesløb - Finale (Herrer): 


Guldfinalen
1. Italien 3.47.192

2. Frankrig 3.49.168

 

Læs mere om guldfinalen

 

Bronzefinalen

3. Storbritannien 3.51.205

4. Danmark 3.53.182

Annonce

 

Læs mere om bronzefinalen

 

Kl. 19.48

Scratch (Herrer)

1 Donavan Gronzin - Frankrig

2 Tuur Dens - Belgien

3 Rhys Britton - Storbritannien

..

8 Tobias Aagaard - Danmark

Læs mere om Scratch-løbet 

 

Kl. 20.33

Keirin (Herrer)

1 Harrie Layreysen - Holland

2 Jerrey Hoogland - Holland

3 Mikhail Iakovlev - Rusland

 

Kl. 20.45

4000 meter-holdforfølgelsesløb - Finale (Kvinder)

1. Tyskland

2. Italien

3. Storbritannien 

 

Kl. 21.00

Udskilningsløb (Kvinder)

1 Letizia Paternoster - Italien

2 Lotte Kopecky - Belgien

3 Jennifer Valente - USA

Annonce

 

Fredag den 22. oktober

Kl. 13.53

Omnium 1 - Scratch (Kvinder)

1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Jennifer Valente - USA
3 Clara Copponi - Frankrig

..

9 Amalie Dideriksen - Danmark

 

Kl. 15.18

Omnium 2 - Tempoløb (Kvinder)

1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Ganna Solovei - Ukraine
3 Lotte Kopecky - Belgien

..

7 Amalie Dideriksen - Danmark

 

Kl. 18.32

Pointløb (Herrer) 

1 Benjamin Thomas - Frankrig

2 Kenny De Ketele - Belgien

3 Vincent Hoppezak - Holland

 

Kl. 19.34

Omnium 3 - Udskilningsløb (Kvinder)

1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Elisa Balsamo - Italien
3 Clara Copponi - Frankrig

..

11 Amalie Dideriksen - Danmark

 

Kl. 20.00

1000 meter på tid (Herrer)

1 Jeffrey Hoogland - Holland

2 Nicholas Paul - Trinidad og Tobago

3 Joachim Eiliers - Tyskland 

Annonce

 

Kl. 20.36

4000 meter individuel forfølgelsesløb (Herrer)

1 Ashton Lambie - USA

2 Jonathan Milan - Italien

3 Filippo Ganna - Italien

 

Kl. 20.51

Sprint Finale (Kvinder)

1 Emma Hinze - Tyskland

2 Lea Friedrich - Tyskland

3 Kelsey Matchell - Canada

 

Kl. 21.01

Omnium 4 - Pointløb - Slutstillingen (Kvinder)

1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Lotte Kopecky - Belgien
3 Elisa Balsamo - Italien 

..

7 Amalie Dideriksen - Danmark

 

Læs mere om kvindernes Omnium

 

Lørdag den 23. oktober

Kl. 12.24

Omnium 1 - Scratch (Herrer)

1 Ethan Hayter - Storbritannien

2 Donavan Grondin - Frankrig

3 Elia Viviani - Italien

..

6 Mathias Malmberg

Annonce

 

Kl. 14.36

Omnium 2 - Tempoløb (Herrer)

1 Ethan Hayter - Storbritannien
2 Iuri Leitao  - Portugal 
3 Aaron Gate - New Zealand 
..
7 Matias Malmberg - Danmark


Kl. 17.30

500 meter på tid finale (Kvinder)

1 Lea Sophie Friedrich - Tyskland

2 Anastaslia Voinova - Rusland

3 Daria Shmeleva - Rusland

 

Kl. 18.10

Parløb (Kvinder)

1 Holland (Amy Pieters og Kirsten Wild)
2 Frankrig (Clara Copponi og Maria Le Net) 
3 Storbritannien (Katie Archibald og Evans Neah)
..
5 Danmark (Amalie Dideriksen og Julie Leth) 

 

Kl. 18.51

Omnium 3 - Udskilningsløb (Herrer)

1 Aaron Gate - New Zealand
2 Donavan Grondin - Frankrig
3 Mathias Malmberg - Danmark

 

Kl. 19.41

4000 meter individuel forfølgelsesløb Finale (Kvinder)

1 Lisa Brennauer - Tyskland

2 Franziska Brausse - Tyskland

3 Mieke Kroeger - Tyskland

 

Kl. 20.02

Omnium 4 - Pointløb (Herrer)

Annonce

 

Søndag den 24. oktober

Kl. 13.56

Pointløb (Kvinder)

1 Lotte Kopecky - Belgien

2 Katie Archibald - Storbritannien

3 Kirsten Wild - Holland

 

Kl. 14.27

Sprint Finale (Herrer)

1 Harrie Lavreysen - Holland

2 Jeffrey Hoogland - Holland

3 Sebastien Vigier - Frankrig

 

Kl. 14.57

Parløb (Herrer)

1 Danmark (Lasse Norman Hansen og Michael Mørkøv)

2 Italien (Simone Consonni og Michele Scartezzini)

3 Belgien (Kenny De Ketele og Robbe Ghys)

 

Læs mere om herrernes parløb

 

Kl. 16.23

Keirin Finale (Kvinder)

1 Lea Sophie Friedrich - Tyskland

2 Mina Sato - Japan

3 Yana Tyshchenko

Annonce

 

Kl. 16.39

Udskilningsløb (Herrer)

1 Elia Viviani - Italien 

2 Iuri Leitao - Portugal

3 Sergei Rostovtsev - Rusland

..

12 Tobias Aagaard Hansen - Danmark

INFO
VM - Bane
Nyheder
Landshold
Nyheder
Banelandshold
Nyheder
Lister
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Video i artiklenStil spørgsmål til Feltet.dk´s ekspert

Landevej

Intermarché-chef om dansk stortalents skifte: Et stolt øjeblik

Landevej

2021-sæsonens overraskelser: Her er de 10 største

Landevej

Fik hjerneblødning: WorldTour-rytter sår tvivl om comeback

Landevej

Topsprinter åbner op om mental kamp med sig selv

Landevej

Peter Sagan scorer monsterkontrakt med sponsor

Landevej

Video i artiklen10 lovende transfers: Ewans nøgle til at indtage sprintertronen

Landevej

Overblik: Sådan blev Champions League afgjort

Bane

Pidcock gjorde comeback: Jeg er forslået nu

Cross

Feltet.dk styrker sine SOME-aktiviteter og investerer i fremtiden

Landevej

Van Aert efter muddersejr: Et rigtigt crossløb

Cross

Officielt: Alpecin-Fenix henter sejrrig sprinter

Landevej

Danske mestre: Aagaard og Dideriksen tager den samlede sejr i Omnium

Bane

Video i artiklenHighlight: Cort tager første stik af tre i Vueltaen foran sulten Roglic

Video

Video i artiklenStående bifald i London: Katie Archibald kroner endurance-titel med sejr i kvindernes udskilning

Video

Video i artiklenOL, VM og Track CL: Altdominerende Harrie Lavreysen pynter på CV’et med sprintsejr i London

Video

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST
Video i artiklen“En galning!” - Thailandske Angsythasawit millimeter fra at forårsage styrt med fræk overhaling

Video

Video i artiklenPortugisisk power i London: Iuri Leitao tager udskilningstitlen foran Hoover og Mora

Video

Video i artiklen“Der er en grund til, hun er verdensmester” - Brølstærke Emma Hinze vinder kvindernes sprintfinale

Video

Video i artiklenYumi Kajihara sejrer i kvindernes scratch - Archibald sikrer endurance-titel med andenplads

Video

Video i artiklenPhoto-finish i London: Stefan Bötticher slår Harrie Lavreysen med mulehår i mændenes keirin-finale

Video

Video i artiklenKaotisk omgang scratch hos mændene: Roy Eefting snyder favoritterne - Mora diskvalificeret

Video

Video i artiklenDyrt styrt i mændenes scratch: To ryttere i gulvet - se det her

Video

Eksklusivt interviewEksperten svarer læserne: Hvad sker der - hvis Qhubeka lukker?

Landevej

10 lovende transfers: Franskmændenes røverkøb

Landevej

Overblik: Sådan endte tredje afdeling af Champions League

Bane

Velkommen tilbage: Van Aert smadrer rivalerne

Cross

Eksklusivt interviewEr stamceller doping? – Forskeren svarer på jeres spørgsmål

Landevej

Fransk profil vil besejre Alaphilippe og vinde en klassiker

Landevej

Vild dominans fortsætter: Verdensmesteren snupper ny sejr

Cross

Holdboss om Nibali: Det her kan I forvente

Landevej

Annonce

ANNONCE