Den Internationale Cykelunion, UCI, har fremlagt den nye løbskalender for resten af indeværende sæson, men Bjarne Riis udtrykker sin utilfredshed over flere elementer i det nye løbsprogram.
Annonce
VM i landevejscykling er planlagt til at blive afviklet fra den 20. september til den 27. september, men Bjarne Riis er ikke tilfreds.
Den tidligere holdejer og nuværende sportslig leder hos NTT Pro Cycling havde gerne set et VM i landevejscykling, der kun strakte sig over nogle få dage.
- Jeg synes, at VM-ugen fylder for meget på kalenderen. Jeg ville måske have reduceret VM-ugen til to dage eller en weekend, siger Riis i podcasten Put Your Socks On.
Radio Tour om Bjarne Riis\' nye job: Findes Bjarne-effekten?
- Der vil i så fald kun blive afviklet linjeløb for mændene, kvinderne og U23-rytterne. Ingen enkeltstarter eller holdtidskørsler.
Meldingen kommer i kølvandet på den nye løbskalender, som Den Internationale Cykelunion, UCI, har offentliggjort på baggrund af coronakrisen. Den verdensomspændende sundhedskrise har fået konsekvenser for hele cykelsporten, og løbsprogrammet er sat på pause frem til den 1. august.
Normalvis vil VM i landevejscykling blive arrangeret af UCI, men Riis foreslår et bredt samarbejde på tværs af løbsorganisationer i denne ekstraordinære tid.
Annonce
- Min idé ville være et VM arrangeret af UCI, ASO og RCS. De tre arrangører skulle stå bag VM og vise, at cykelverdenen står sammen som aldrig før.
Efter planen vil VM i landevejscykling i år finde sted i Schweiz. På det seneste har flere rygter dog peget i retning af, at VM bliver udskudt til november og med et arabisk land som vært.
UCI vil tage en beslutning i slutningen af maj.
Giro d’Italia og Vuelta a España
Den nye løbskalender byder også på et hidtil uset scenarie. De to Grand Tours, Giro d’Italia og Vuelta a España, kommer nemlig til at overlappe hinanden med fem dage.
Giro d’Italia skal køres fra den 3. til den 25. oktober, mens Vuelta a España skal afvikles fra den 20. oktober til den 8. november. Beslutningen møder ikke opbakning fra Riis.
- Jeg er ikke tilhænger af overlappet mellem Giroen og Vueltaen. Jeg havde foretrukket, at Vueltaen var udskudt en uge mere. Jeg tror godt vejret i Spanien kunne tillade det.
Annonce
Riis og NTT Pro Cycling har under coronakrisen været aktiv i e-cykling. Senest løb holdet med en etapesejr og den samlede sejr i holdkonkurrencen i Eurosports e-cyklingserie, Tour for All.
SENESTE
Video
Landevej
Video
Cykelsøgemaskinen VELOMIO.com, der sammenligner produkter og priser fra +150 cykelforretninger, har fundet nedenstående aktuelle tilbud.
Landevej
Landevej
Landevej
Landevej
Annonce