
Det helt store mål for Demi Vollering er ikke et løb, men en rytter, der skal slås. Hun har blot én sæson tilbage til at gøre det i.
Annonce
Demi Vollerings store mål i år er at slå Annemiek van Vleuten.
Det fortæller SD Worx-rytteren til CyclingNews.
Og der er ikke mange flere chancer tilbage, for verdensmesteren stopper efter denne sæson. Derfor er det nu eller aldrig for Vollering, der blev toer bag Van Vleuten i Tour de France.
“Jeg håber, at jeg kan blive stærkere og bedre igen for at komme tættere på hende. Jeg har brug for år, men jeg har ikke flere år nu - Annemiek stopper nu efter dette år. Det er lidt ærgerligt for mig, for jeg vil virkelig gerne slå hende,” lyder det fra Vollering.
Såfremt Van Vleuten fortsætter sidste års takter bliver det en vanskelig opgave. Den regerende verdensmester formåede - blandt andet - at vinde Liège-Bastogne-Liège, Giro Donne, Tour de France og Vuelta Challenge. Vollering bevarer dog håbet på at kunne besejre hende.
"Jeg håber, at jeg kan gøre det allerede i år, men jeg er ikke sikker endnu. Først skal man tro på det, siger jeg altid, for hvis man ikke lever i det, så kan man heller ikke gøre det til virkelighed,” fortsætter profilen.
Annonce
At Van Vleuten i en alder af 40 år skal køre sin sidste sæson er noget, som ærgrer Vollering.
"Jeg synes også, at (hendes pensionering) er synd for kvindecykling, for hun bringer det til et helt nyt niveau. Vi skal alle sammen træne lige så hårdt som hende for at være der, selvfølgelig."
Vollering har Tour de France, klassikerne og verdensmesterskaberne som sine store mål i år. Hun bliver holdkammerat med den mest vindende rytter fra sidste sæson.
Annonce
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce