
Dystre vejrudsigter om regn i den sidste uge af årets Giro d’Italia preller af på Richard Carapaz. Indehaveren af løbets førertrøje har udset sig sine tre største konkurrenter i kampen om klassementet.
Annonce
Indtil nu har Richard Carapaz og kompagni været forskånet for regn, men det ser ud til at ændre sig i den sidste uge af Giro d’Italia.
Den våde vejrudsigt får dog ikke indehaveren af førertrøjen til at blive nervøs, tværtimod.
Det udtaler han ifølge det italienske medie Tuttobiciweb.
"Jeg tror ikke, at vejret vil ændre Giroen for meget, vi er klar til at gøre vores bedste for at nå vores mål. Hvis det regner, og det er køligere, så er det fint, men hvis det er som de sidste par dage, vil det være det samme for os,” udtaler Ineos Grenadiers kaptajnen.
Den sidste uge af den italienske Grand Tour er den mest bjergtunge, og derfor kan Carapaz forvente hård dyst om sin førertrøje, som har udset sig sine største konkurrenter.
"Almeida, Landa og Hindley er gode kandidater til sejren i denne Giro. Vi har en meget krævende uge foran os, men jeg tror, det er ret klart, at de er de mest frygtindgydende,” mener han.
Annonce
Carapaz vandt i 2019 Giro d’Italia, og sejren giver ham dyrebar erfaring, som kan blive en fordel overfor konkurrenterne.
"Sammenlignet med 2019 er jeg mere moden. Jeg har det bedre og har mere tillid til mine midler. I løbet af de sidste par år har jeg forbedret mig meget, jeg tror, at jeg har lært at se og læse løbet bedre, og jeg tror, at det er et pluspunkt for mig,” vurderer Carapaz.
Løbet fortsætter i morgen med 16. etape og kan ses uden pauser på Discovery+, som lige nu kører et særligt tilbud.
Annonce
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce