Overblik: Transferlisten 2018-2019
21. oktober 2018 11:10 af Andy PedersenFoto: Sirotti

Her får du et overblik over alle ryttertransfer til den kommende cykelsæson på WorldTouren. Feltet.dk har samlet alle transfers på en transferliste. 

Herunder kan du få et overblik over transfer i cykelsporten, så du kan være opdateret og godt klædt på til cykelåret anno 2019.

 

Vi forsøger at holde listen så godt opdateret som muligt. Hvis du opdager fejl eller mangler, er du meget velkommen til at kontakte os på info@feltet.dk. På forhånd tak!

 

AG2R La Mondiale

Eksisterende kontrakter

Francois Bidard (2019)

Ben Gastauer (2020)

Julien Duval (2019)

Nico Denz (2019)

Clement Venturini (2019)

Tony Gallopin (2019)

Silvan Dillier (2020)

Gediminas Bagdonas (2019)

Romain Bardet (2020)

Mickael Cherel (2020)

Clement Chevrier (2020)

Benoit Cosnefroy (2020)

Axel Domont (2020)

Samuel Dumoulin (2019)

Hubert Dupont (2019)

Stijn Vandenbergh (2019)

Alexis Vuillermoz (2020)

Nans Peters (2020)

Alexis Gougeard (2019)

Quentin Jauregui (2020)

Pierre Latour (2020)

Mathias Frank (2020)

Alexandre Geniez (2020)

Oliver Naesen (2020)

Aurelien Paret-Peintre (2019)

 

Ind

Geoffrey Bouchard (Cr4C, 2020)

Dorian Godon (Cofidis Credit Solutions, 2020)
Larry Warbasse (Aqua Blue Sport, 2019)

 

Ud

Cyril Gautier (Vital Concept)

Rudy Barbier (Israel Cycling Academy)
Jan Bakelants (Team Sunweb)

 

Astana Pro Team

Eksisterende kontrakter

Dario Cataldo (2019)

Jakob Fuglsang (2019)

Luis Leon Sanchez (2019)

Pello Bilbao (2019)

Omar Fraile (2019)

Magnus Cort (2019)

Davide Villella (2019)

Jan Hirt (2019)

Yevgeniy Gidich (2019)

Hugo Houle (2019)

Miguel Angel Lopez (2020)

Alexey Lutsenko (2020)

Laurens De Vreese (2019)
Zhandos Bizhigitov (2019)
Dmitriy Gruzdev (2019)
Daniil Fominykh (2019)
Nikita Stalnov (2019)

Artyom Zakharov (2019)

 

Ind 

Yuriy Natarov (Astana City, 2021)

Manuele Boaro (Bahrain Merida, 2020)

Davide Ballerini (Androni Giocattoli-Sidermec, 2020)

Rodrigo Contreras (EPM, 2019)

Gorka Izagirre (Bahrain Merida, 2020)

Ion Izagirre (Bahrain Merida, 2020)

Merhawi Kudus (Dimension Data, 2019)
Jonas Gregaard Wilsly (Riwal CeramicSpeed, 2020)

 

Ud

Michael Valgren (Dimension Data)

Jesper Hansen (Cofidis, Credit Solutions)
Tanel Kangert (EF Education First)
Oscar Gatto (BORA-hansgrohe)
Truls Engen Korsæth (karrierestop)

Moreno Moser (Nippo - Vini Fantini)

 

Bahrain Merida Pro Cycling Team

Eksisterende kontrakter:

Vincenzo Nibali (2019)

Herman Pernsteiner (2019)

Domenico Pozzovivo (2019)

Mark Padun (2020)

Sonny Colbrelli (2019)
Antonio Nibali (2019)
Henrich Haussler (2020)

Iván Garcia Cortina (2020)
Grega Bole (2020)
Chun-Kai Feng (2019)
Meiyin Wang (2019)

 

Ind

Dylan Teuns (BMC Racing Team, 2020)

Stephen Williams (SEG Racing, 2020 - Stagiaire fra 2018)

Marcel Sieberg (Lotto Soudal, 2020)

Phil Bauhaus (Team Sunweb, 2020)

Rohan Dennis (BMC Racing Team, 2020)
Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice, 2020)
Damiano Caruso (BMC Racing Team, 2020)
Andrea Garosio (d'Amico - Utensilnord, 2019, Stagiaire fra 2018)

 

Ud

Manuele Boaro (Astana)

Ion Izagirre (Astana)

Gorka Izagirre (Astana)

Niccolò Bonifazio (Direct Energie)
Enrico Gasparotto (Dimension Data)

 

BMC Racing Team (Continuum Sports)

Eksisterende kontrakter (kontraktens længde offentliggøres ikke)

Greg Van Avermaet

Nathan Van Hooydonck

Michael Schär

Alessandro De Marchi

Joey Rosskopf
Patrick Bevin
Francisco Ventoso

 

Ind (kontraktens længde offentliggøres ikke)

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty - Groupe Gobert)

Serge Pauwels (Dimension Data)
William Barta (Hagens Berman Axeon)
Simon Geschke (Team Sunweb)

Szymon Sajnok (CCC Sprandi Polkowice)

Lucasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice)
Josef Cerny (Elkov-Author)

Jakub Mareczko (Willier Triestina-Selle Italia)

Gijs Van Hoecke (Team LottoNL-Jumbo)

Amaro Antunes (CCC Sprandi Polkowice)
Victor de la Parte (Movistar)

Lukasz Wisniowski (Team Sky)

Laurens Ten Dam (Team Sunweb)
Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice)

 

Ud

Dylan Teuns (Bahrain Merida)

Alberto Bettiol (EF Education First - Drapac)

Danilo Wyss (Dimension Data)

Simon Gerrans (karrierestop)

Loïc Vliegen (Wanty-Groupe Gobert)

Tejay van Garderen (EF Education First - Drapac)

Rohan Dennis (Bahrain-Merida)
Stefan Küng (Groupama-FDJ)
Damiano Caruso (Bahrain Merida)

Jürgen Roelandts (Movistar Team)

Kilian Frankiny (Groupama-FDJ)
Richie Porte (Trek-Segafredo)

Brent Bookwalter (Mitchelton-Scott)
Jempy Drucker (BORA-hansgrohe)
Nicolas Roche (Sunweb)
Tom Bohli (UAE-Team Emirates)

Miles Scotson (Groupama-FDJ)

 

Bora-Hansgrohe:

Eksisterende kontrakter
Peter Sagan (2021)
Maciej Bodnar (2021)
Erik Baska (2021)
Juraj Sagan (2021)
Leopold König (2019)

Sam Bennett (2019)

Rüdiger Selig (2019)

Marcus Burghardt (2021)

Daniel Oss (2021)

Peter Kennaugh (2019)

David Formolo (2019)

Felix Großschartner (2020)

Rafal Majka (2020)

Pawel Poljanski (2020)

Jay McCarthy (2020)
Patrick Konrad (2020)
Gregor Mühlberger (2020)
Lukas Pöstlberger (2020)
Pascal Ackermann (2019)

Emanuel Buchmann (2019)

Andreas Schillinger (2019)
Michael Schwarzmann (2019)
Cesare Benedetti (2020)
Christoph Pfingsten (2019)


Ind
Oscar Gatto (Astana, 2020)
Jempy Drucker (BMC, 2020)
Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors, 2020)

 

Ud

Michael Kolar (karrierestop)

  

Dimension Data

Eksisterende kontrakter

Nickolas Dlamini (2019)

Stephen Cummings (2019)

Jacques Janse van Rensburg (2019)

Louis Meintjes (2019)

Scott Davies (2019)

Amanuel Gebreigzabhier (2019)

Ben O’Connor (2020)

Tom-Jelte Slagter (2019)
Benjamin King (2019)
Reinardt Janse van Rensburg (2019)
Edvald Boasson Hagen (2019)
Mark Renshaw (2019)

 

Ind

Michael Valgren (Astana, 2021)

Danilo Wyss (BMC Racing Team, 2021)

Roman Kreuziger (Mitchelton-SCOTT, 2021)
Stefan de Bod (Team Dimension Data for Qhubeka, 2020)
Rasmus Tiller (Joker-Icopal, 2020)

Lars Ytting Bak (Lotto Soudal, 2019)
Enrico Gasparotto (Bahrain-Merida, 2019)
Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo, 2019)
Gino Mäder (2020)

 

Ud

Serge Pauwels (BMC Racing Team)
Igor Anton (karrierestop)

Merhawi Kudus (Astana Pro Team)

 

EF Education First - Drapac

Eksisterende kontrakter

Rigoberto Uran (2020)

Alex Howes (2019)

Michael Woods (2019)

Simon Clarke (2020)

Nathan Brown (2019)

Sacha Modolo (2019)

Logan Owen (2019)

Matti Breschel (2019)

Julian Cardona (2019)

Sebastian Langeveld (2020)

Sep Vanmarcke (2020)

Julius van den Berg (2020)

Hugh Carthy (2020)
Mitchell Docker (2019)
Joe Dombrowski (2019)

 

Ind

Alberto Bettiol (BMC Racing Team, 2020)

James Whelan (Drapac EF Cycling, 2021 - Stagiaire fra 2018)

Tejay van Garderen (BMC Racing Team, 2019)

Moreno Hofland (Lotto Soudal)
Tanel Kangert (Astana)

Luis Villalobos (Aevolo, 2021, med start for holdet i juni 2019)

Jonathan Caicedo (Medellin, 2020)
Sean Bennett (Hagens Berman Axeon, 2020)
 

Ud

Pierre Rolland (Vital Concept)
William Clarke (Trek-Segafredo)
Kim Magnusson (Riwal CeramicSpeed) 
 

Groupama-FDJ

Eksisterende kontrakter

Daniel Hoelgaard (2019)

Georg Preidler (2019)

Ramon Sinkeldam (2019)

Benjamin Thomas (2019)

Jacopo Guarnieri (2020)

Bruno Armirail (2019)

Antoine Duchesne (2020)

Arnaud Demare (2020)

David Gaudu (2020)

Olivier Le Gac (2020)

Valentin Madouas (2019)

Marc Sarreau (2020)

Romain Seigle (2019)

Mathieu Ladagnous (2020)

Thibaut Pinot (2020)
Anthony Roux (2020)
Sébastien Reichenbach (2020)
Rudy Molard (2020)
Steve Morabito (2019)
Léo Vincent (2020)

 

Ind

Stefan Küng (BMC Racing Team, 2020)

Kilian Frankiny (BMC Racing Team, 2020)

Miles Scotson (BMC Racing Team, 2020)
 

Ud

Jeremy Roy (karrierestop)
Arthur Vichot (Vital Concept)

 

Katusha-Alpecin

Eksisterende kontrakter

Ilnur Zakarin (2019)

Simon Spilak (2019)

José Gonçalves (2019)

Pavel Kochetkov (2019)

Matteo Fabbro (2019)

Nathan Haas (2019)

Ian Boswell (2019)

Steff Cras (2019)

Willie Smit (2019)

Jenthe Biermans (2020)

Alex Dowsett (2020)

Marco Haller (2019)

Reto Hollenstein (2020)

Marcel Kittel (2019)

Viacheslav Kuznetsov (2019)

Nils Politt (2020)

Mads Würtz Schmidt (2020)

Rick Zabel (2020)

 

Ind

Daniel Navarro (Cofidis, Credit Solutions, 2020)
Harry Tanfield (Canyon, 2020)
Jens Debusschere (Lotto Soudal, 2020)

Enrico Battaglin (LottoNL-Jumbo, 2020)

Ruben Guerreiro (Trek-Segafredo, 2019)

 

Ud

Marco Mathis (Cofidis, Credit Solutions)
Baptiste Planckaert (WB Aqua Protect Veranclassic, 2020)
Maurits Lammertink (Crelan-Charles, 2019)

Tony Martin (Team LottoNL-Jumbo, 2020)
 

Lotto Soudal

Eksisterende kontrakter
Thomas de Gendt (2020)

Tiesj Benoot (2019)

Jasper de Buyst (2019)

Jelle Wallays (2020)

Sander Armée (2020)

Frederik Frison (2019)

Tomasz Marczynski (2020)

Maxime Monfort (2019)

Jelle Vanendert (2019)

Victor Campenaerts (2019)

Lawrence Naesen (2019)

Jens Keukeleire (2019)

Bjorg Lambrecht (2019)

Harm Vanhoucke (2020)

Tim Wellens (2020)
Tosh Van Der Sande (2020)
Rémy Mertz (2020)
Enzo Wouters (2019)

Nikolas Maes (2020)

 

Ind

Caleb Ewan (Mitchelton-Scott, 2020)

Roger Kluge (Mitchelton-Scott, 2019)
Stan Dewulf (2020, Stagiaire fra 2018)
Rasmus Byriel Iversen (General Store Bottoli, 2020)
Carl Fredrik Hagen (Joker Icopal, 2020)

Brian van Goethem (Roompot-Nederlandse Loterij, 2020)
Adam Blythe (Aqua Blue Sport, 2019)

 

Ud

André Greipel (Fortuneo-Samsic)

Marcel Sieberg (Bahrain Merida)

Moreno Hofland (EF-Education First-Drapac)
Jens Debusschere (Katusha-Alpecin)
Lars Ytting Bak (Dimension Data)

 

Mitchelton-Scott

Eksisterende kontrakter
Daryl Impey (2019)

Christopher Juul-Jensen (2019)

Michael Hepburn (2019)

Jack Haig (2020)

Mikel Nieve (2019)

Cameron Meyer (2020)

Matteo Trentin (2019)

Jack Bauer (2019)

Lucas Hamilton (2020)

Johan Esteban Chaves (2019)

Simon Yates (2020)

Adam Yates (2020)

 

Ind

Robert Stannard (Mitchelton-BikeExchange, 2020)

Callum Scotson (Mitchelton-BikeExchange, 2020)

Nick Schultz (Caja Rural - Seguros RGA, 2020) 

Brent Bookwalter (BMC Racing Team, 2019)

Edoardo Affini (SEG Racing Academy, 2020)

Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert, 2020)

 

Ud

Caleb Ewan (Lotto Soudal) 
Carlos Verona (Movistar)
Roman Kreuziger (Dimension Data)
Roger Kluge (Lotto Soudal)
Robert Power (Team Sunweb)

Svein Tuft (Rally Cycling)

 

Movistar Team

Eksisterende kontrakter
Alejandro Valverde (2019)

Jorge Arcas (2019)

Ruben Fernandez (2019)

Nelson Oliveira (2019)

Nairo Quintana (2019)

Marc Soler (2021)

Jasha Sütterlin (2019)

Carlos Betancur (2019)

Jaime Roson (2019)

Mikel Landa (2019)

Eduardo Sepulveda (2019)

Jaime Castrillo (2019)

Rafael Valls (2019)

Winner Anacona (2019)

Daniele Bennati (2019)
Imanol Erviti (2019)
Andrey Amador (2019)

 

Ind

Carlos Verona (Mitchelton-Scott, 2020)

Jürgen Roelandts (BMC Racing Team, 2019)
Lluis Mas (Caja Rural, 2019)

Eduard Prades (Euskadi-Murias, 2019)

 

Ud

Victor de la Parte (BMC Racing Team)

 

Quick-Step Floors

Eksisterende kontrakter
Enric Mas (2019) 
Bob Jungels (2020)
Julian Alaphilippe (2019)
Iljo Keisse (2019)

Maximiliano Richeze (2019)

Fernando Gaviria (2019)

Philippe Gilbert (2019)

Pieter Serry (2019)

Fabio Sabatini (2019)
Dries Devenyns (2019)
Tim Declercq (2019)

Zdenek Stybar (2019)

Davide Martinelli (2019)

Florian Senechal (2019)

Elia Viviani (2019)

Fabio Jakobsen (2019)

Michael Mørkøv (2019)

James Knox (2019)

Alvaro Jose Hodeg (2019) 

Kasper Asgreen (2020)

Yves Lampaert (2020)

 

Ind

Remco Evenepoel (2020)

 

Ud

Niki Terpstra (Direct Energie)
Laurens De Plus (Team Jumbo)
Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe)
Jhonatan Narváez (Team Sky)

 

Team Jumbo

Eksisterende kontrakter

Tom Leezer (2019)

Koen Bouwman (2019)

Pascal Eenkhoorn (2020)

Paul Martens (2019)

Neilson Powless (2019)

George Bennett (2021)

Floris De Tier (2019)

Robert Gesink (2021)

Dylan Groenewegen (2020)

Amund Grondahl Jansen (2020)

Steven Kruijswijk (2021)

Sepp Kuss (2019)

Primoz Roglic (2020)

Timo Roosen (2020)

Antwan Tolhoek (2020)

Danny van Poppel (2019)

Maarten Wynants (2019)

Daan Olivier (2019)
Jos van Emden (2021) 
Bert-Jan Lindeman (2020)

 

Ind

Jonas Vingegaard (coloQuick, 2020)

Lennard Hofstede (Team Sunweb, 2020)

Laurens De Plus (Quick-Step Floors, 2020)

Mike Teunissen (Team Sunweb, 2022)
Taco van der Hoorn (Roompot - Nederlandse Loterij, 2020)

Tony Martin (Katusha-Alpecin, 2020)

 

Ud

Bram Tankink (karrierestop)
Gijs Van Hoecke (BMC Racing Team)

Enrico Battaglin (Katusha-Alpecin)
Robert Wagner (Fortuneo-Samsic, 2019)
Lars Boom (Crelan-Charles)

 

Team Sky

Eksisterende kontrakter
Wout Poels (2019)
Diego Rosa (2019)

Michal Kwiatkowski (2020)

Christian Knees (2019)

Ian Stannard (2020)

Michal Golas (2019)

Jonathan Castroviejo (2020)

David de la Cruz (2019)

Egan Bernal (2023)

Pavel Sivakov (2020)

Kristoffer Halvorsen (2019)

Dylan van Baarle (2019)

Christopher Lawless (2019)

Leonardo Basso (2019)

Christopher Froome (2020)

Gianni Moscon (2020)

Geraint Thomas (2021)
Luke Rowe (2021)

 

Ind

Edward Dunbar (Aqua Blue Sport, 2019 - med virkning fra 13.09.2018)

Filippo Ganna (UAE-Team Emirates, 2019)
Jhonatan Narváez (Quick-Step Floors, 2020)

 

Ud

Sergio Henao (UAE Emirates)
Lukasz Wisniowski (BMC)
Beñat Intxausti (Euskadi-Murias)
 

Team Sunweb

Eksisterende kontrakter
Michael Matthews (2019)

Søren Kragh Andersen (2020)

Nikias Arndt (2020)

Tom Dumoulin (2021)

Chris Hamilton (2021)

Max Walscheid (2019)

Chad Haga (2019)

Martjin Tusveld (2019)

Louis Vervaeke (2019)

Jai Hindley (2020)

Michael Storer (2020)

Johannes Fröhlinger (2019)

Lennard Kämna (2019)

Wilco Kelderman (2020)

Sam Oomen (2020)
Roy Curvers (2019)

 

Ind

Cees Bol (SEG Racing Academy, 2020 - Stagiaire fra 2018)

Joris Nieuwenhuis (Development Team Sunweb, 2020)

Max Kanter (Development Team Sunweb, 2020 - Stagiaire fra 2018)
Nicolas Roche (BMC)
Robert Power (Mitchelton-Scott, 2020)
Casper Pedersen (Aqua Blue Sport, 2021)
Marc Hirschi (Development Team Sunweb, 2021)

Jan Bakelants (AG2R La Mondiale, 2019)
Asbjørn Kragh Andersen (Team Waoo, 2019)

 

Ud

Phil Bauhaus (Bahrain Merida)

Lennard Hofstede (Team Jumbo)
Simon Geschke (BMC Racing Team)

Mike Teunissen (Team Jumbo)

Laurens Ten Dam (BMC-CCC)
Edward Theuns (Trek-Segafredo)

 

Trek-Segafredo

Eksisterende kontrakter
John Degenkolb (2019)

Fabio Felline (2019)
Michael Gogl (2019)

Julien Bernard (2019)

Niklas Eg (2019)

Gianluca Brambilla (2019)

Toms Skujins (2019)

Nicola Conci (2019)

Alex Frame (2019)

Ryan Mullen (2019)

Mads Pedersen (2020)

Kiel Reijnen (2019)

Jasper Stuyven (2020)

Markel Irizar (2019)

Koen de Kort (2020)

Fumiyuki Beppu (2020)

Bauke Mollema (2020)

Jarlinson Pantano (2020)

 

Ind

Matteo Moschetti (Polartec-Kometa, 2020 - Stagiaire fra 2018)
Richie Porte (BMC Racing Team, 2020)
Iván Ramiro Sosa (Androni Giocattoli - Sidermec, 2020)
William Clarke (EF Education First, 2020)
Alex Kirsch (WB Aqua Protect Veranclassic, 2020)

Giulio Ciccone (Bardiani CSF, 2020)
Edward Theuns (Team Sunweb, 2019) 

 

Ud

Gregory Rast (karrierestop)

Matthias Brändle (Israel Cycling Academy)

Ruben Guerreiro (Katusha-Alpecin)
Giacomo Nizzolo (Dimension Data)
Boy van Poppel (Crelan-Charles)
Tsgabu Grmay (Mitchelton-Scott)
 

UAE Team Emirates:

Eksisterende kontrakter

Matteo Bono (2019)

Kristijan Durasek (2019)

Roberto Ferrari (2019)

Simone Petilli (2019)

Alexander Kristoff (2019)

Dan Martin (2019) 

Alexandr Riabushenko (2019)

Fabio Aru (2020)

Sven Erik Bystrøm (2019)

Simone Consonni (2019)

Valerio Conti (2019)

Marco Marcato (2019)
Oliviero Troia (2020)
Diego Ulissi (2020)
Jan Polanc (2020)
Vegard Stake Laengen (2020)

 

Ind
Tadej Pogacar (Ljubljana, 2020)
Cristian Camilo Muñoz (Coldeportes Zenu Sello Rojo, 2020)
Tom Bohli (BMC, 2020)

Sergio Henao (Team Sky, 2020)

Juan Sebastian Molano (Manzana Postobon, 2020)
Rui Oliveira (Hagens Berman Axeon, 2020)
Ivo Oliveira (Hagens Berman Axeon, 2020) 

 

Ud
Przemysław Niemiec (karrierestop)
Filippo Ganna (Team Sky)

DEL
KOMMENTARER

SENESTE

Van der Poel tager hul på cross-sæsonen med sejr

Aru roser arrangørerne bag Tour of Guangxi

Chernetskii-resultat sikrer glæden hos Astana-ledelsen

Caja Rural henter ungt polsk sprintertalent fra CCC

Tony Martins skifte til LottoNL-Jumbo er officielt

Amalie Dideriksen runder dansk jubel-World Cup af med 6.-plads

Emma Johansson skal udvikle svensk kvindeløb

7.-plads til Julie Leth i scratch

Norman og Mørkøv sikrer tredje danske guldmedalje

Moscon efter sejr: Planen er Giroen

Tour of Guangxi-analyse: Tyk symbolik på årets sidste dag

Jakobsen: Fantastisk sæson for mig

Cubansk sejr i Kina foran Barnes og Mustonen

Overblik: Transferlisten 2018-2019

Power sejrer i Japan – Breschel treer

Fabio Jakobsen sejrer for anden gang i Kina

Hansen forud for næste sæson: Jeg føler mig godt tilpas på holdet

Pavel Sivakov på rette vej efter svær start hos Team Sky

Transferliste 2018-2019 - DANSK

Optakt: Japan Cup

Optakt: 6. etape af Tour of Guangxi

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

LØRDAG

Vind billetter til Danish Bike Award - se kategorierne og stem

52-årig Andrea Tafi vil køre Paris-Roubaix i 2019

Gianni Moscon: Holdet stod altid bag mig

Team Skys speedsuit er blevet gjort ulovlig

Julius Johansen får 10.-plads i omnium

World Cup-guld til Dideriksen og Leth

Norsgaard: Bronzemedaljen er en gave for Riwals tiltro til mig

Tour of Guangxi-analyse: Efterårets supermand reddet af gongongen

Trentin: Min første sejr i EM-trikoten

EF skriver med talentfuld amerikaner

Magnusson tager stærke ben og erfaring med til Riwal-Readynez

Optakt: 5. etape af Tour of Guangxi

Den europæiske mester triumferer i Kina

FREDAG

11.-plads til Amalie Dideriksen i World Cup

Danmark indhenter olympiske mestre og vinder guld

Sunweb-træner: Kragh gav alt, hvad han havde

Gilbert er stadig mærket af Tour-styrt

Test: Bontrager Ballista cykelsko

Sky henter italiensk tempotalent