Startlisterne til DM i linjeløb
30. juni 2019 10:49Foto: Boels-Dolmans Cycling Team
af Jesper Johannesen

I dag køres DM i landevejscykling for kvinderne og herrerne, når rytterne starter i Ribe og slutter i Esbjerg. 

Annonce

Du kan følge DM på Feltet.dk fra klokken 12.15, hvor vi liveopdaterer på www.feltet.dk/live

Elite kvinderne

1 Amalie Dideriksen - BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM
2 Christina MALLING SIGGAARD - TEAM VIRTU CYCLING
3 Birgitte ANDERSEN - TEAM VIRTU CYCLING
4 Louise Hansen - TEAM VIRTU CYCLING
5 Michelle LAUGE QUAADE - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
6 Amalie Winther Olsen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
7 Trine Andersen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
11 Janni Bormann - Team OCC powered by Guerciotti
12 Kirsten Søvang - Team OCC powered by Guerciotti
13 Louise HOLM HOUBAK - Team OCC powered by Guerciotti
14 Maria Julie HØIRIIS NIELSEN - Team OCC powered by Guerciotti
15 Marie-Louise HARTZ KROGAGER - Team OCC powered by Guerciotti
16 Ellen Hjøllund Klinge - Cykling Odense
17 Karoline Hemmsen - Cykling Odense
18 Marita Jensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
19 Julie LETH - BIGLA
20 Fie Østerby - ENEICUE CYCLING TEAM
21 Trine Holmsgaard - Experza
23 Nynne Lucca Christiansen - Marselisborg CC
24 Josefine HUITFELDT - Multum Accountant Ladies Cycling Team
26 Rikke Bak Dalgaard - Restore Cycling Team
27 Amanda Guldbæk Hansen - Roskilde Cykle Ring
29 Elena Rigas - Team Integra Advokater - Giant
30 Pernille MATHIESEN - TEAM SUNWEB

Dame Juniorer (Kører sammen med eliten)
110 Mette Egtoft Jensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
111 Mie Saabye - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
112 Maria Bertelsen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
113 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub
114 Camilla Islev-Andresen - Randers Cykleklub af 1910
115 Emma Schmidt Danielsen - Slagelse Cykle Ring
110 Mette Egtoft Jensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
111 Mie Saabye - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
112 Maria Bertelsen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
113 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub
114 Camilla Islev-Andresen - Randers Cykleklub af 1910
115 Emma Schmidt Danielsen - Slagelse Cykle Ring


Elite Herrerne

1 Michael Mørkøv - DECEUNINCK - QUICK - STEP
2 Kasper Asgreen - DECEUNINCK - QUICK - STEP
3 Mikkel Frølich Honoré - DECEUNINCK - QUICK - STEP
4 Niklas Larsen - Team ColoQuick
5 Rasmus Pedersen - Team ColoQuick
6 Julius Johansen - Team ColoQuick
7 Aksel BECH SKOT-HANSEN - Team ColoQuick
8 Alexander Salby - Team ColoQuick
9 Casper VON FOLSACH - Team ColoQuick
10 Christian Moberg Jørgensen - Team ColoQuick
11 Daniel BLIGAARD LYHNE - Team ColoQuick
12 Frederik Rodenberg Madsen - Team ColoQuick
13 Jacob HINDSGAUL MADSEN - Team ColoQuick
14 Jeppe Aaskov Pallesen - Team ColoQuick
15 Steffen Munk Christiansen - Team ColoQuick
16 Johan Price-Pejtersen - Team ColoQuick
17 Morten Hulgaard - Team ColoQuick
18 Michael Carbel Svendgaard - Team Waoo
19 Frederik Thomsen - Team Waoo
20 Jesper Schultz - Team Waoo
21 Martin Mortensen - Team Waoo
22 Mathias Alexander E. Larsen - Team Waoo
23 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN - Team Waoo
24 Oliver Wulff Frederiksen - Team Waoo
25 Rasmus Guldhammer - Team Waoo
26 Silas Zacharias Clemmensen - Team Waoo
27 Jonas AAEN - Riwal Readynez Cycling Team
28 Mathias Norsgaard Jørgensen - Riwal Readynez Cycling Team
29 Andreas Lorentz Kron - Riwal Readynez Cycling Team
30 Emil Nygaard Vinjebo - Riwal Readynez Cycling Team
31 Rasmus Bøgh Wallin - Riwal Readynez Cycling Team
32 Alexander Kamp - Riwal Readynez Cycling Team
33 Rasmus Christian Quaade - Riwal Readynez Cycling Team
34 Torkil Veyhe - Riwal Readynez Cycling Team
35 Nicolai Philip BROCHNER NIELSEN - Riwal Readynez Cycling Team
36 Tobias MØRCH KONGSTAD - Riwal Readynez Cycling Team
37 Andreas Nielsen - Riwal Readynez Cycling Team
38 Christoffer Lisson - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
39 Emil Toudal - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
40 Jeppe Hanssing - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
41 Jesper Andreasen - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
42 Thomas Rald Kaspersen - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
43 Nicklas Overgaard AMDI PEDERSEN - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
44 Mathias BUNDSGAARD MATZ - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
45 Mathias Bregnhøj - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
46 Martin Toft Madsen - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
47 Mads Baadgaard Rahbek - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
48 Jeppe KLEIN JENSEN - BHS - ALMEBORG BORNHOLM
49 Aske Louring Vorre - Team AURA Energi - JSdk
50 August Mors Poulsen - Team AURA Energi - JSdk
51 Frederik Muff - Team AURA Energi - JSdk
52 Jacob Gye Madsen - Team AURA Energi - JSdk
53 Jesper Bundgård Vinkel - Team AURA Energi - JSdk
54 Kasper Würtz Schmidt - Team AURA Energi - JSdk
55 Lasse Eland - Team AURA Energi - JSdk
56 Mads Rasmussen - Team AURA Energi - JSdk
57 Rasmus Hestbek Lund - Team AURA Energi - JSdk
58 Sebastian KOLZE CHANGIZI - Team AURA Energi - JSdk
59 Thomas EDEMANN JENSEN - Team AURA Energi - JSdk
60 Sebastian Ryttersgaard - Team Herning CK Elite
61 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Elite
62 Kristian Broløs - Team Herning CK Elite
63 Mads Østergaard Kristensen - Team Herning CK Elite
64 Peter Friis Løfstedt - Team Herning CK Elite
65 Sebastian Nielsen - Team Herning CK Elite
66 Kristian Arnth Sørensen - Team Herning CK Elite
67 Mikkel Beck Olsen - Team Herning CK Elite
68 Frederik Uhre - Team O B Wiik - Dan Stillads
69 Frederik Irgens Jensen - Team O B Wiik - Dan Stillads
70 Mads HØIBERG KLINKE - Team O B Wiik - Dan Stillads
71 Marcus SANDER HANSEN - Team O B Wiik - Dan Stillads
72 Kasper Thomsen - Team O B Wiik - Dan Stillads
73 Dávur Magnussen - Team O B Wiik - Dan Stillads
74 Jannik HYLDTOFT HANSEN - Team O B Wiik - Dan Stillads
75 Martin Omarsson Mollerup - Team O B Wiik - Dan Stillads
76 Andreas Brandt Aidel - Team OK Kvickly Odder
77 Andreas Nielsen - Team OK Kvickly Odder
78 Søren Vosgerau - Team OK Kvickly Odder
79 Christian Bahr - Team OK Kvickly Odder
80 Niklas Spilcker Jacobsen - Team OK Kvickly Odder
81 Mads Andersen - Team OK Kvickly Odder
82 Frederik Lund - Team OK Kvickly Odder
83 Oliver Knudsen - Team OK Kvickly Odder
84 Thor MØRUP PRØDEL - Team Integra Advokater - Giant
85 Daniel Stampe - Team Integra Advokater - Giant
86 Lucas HJÆLM NØRREGAARD - Team Integra Advokater - Giant
87 Christian Ingeman Lindquist - Team Integra Advokater - Giant
88 Magnus Henneberg - Team Integra Advokater - Giant
89 Mikkel Øritsland - Team Integra Advokater - Giant
90 Kristian SIIG HESSEL - Team Integra Advokater - Giant
91 Mads RICHARDT LUNDH - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
92 Matias Gunnar Malmberg - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
93 Mattias SKJELMOSE JENSEN - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
94 Peter Visby - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
95 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Team IBT-Ridley Carl Ras-Sydkysten Pro Cycling
96 Jeppe Tolbøll - Give Cykelklub
97 Mads Søgaard Mondrup - Give Cykelklub
98 Daniel Guld - Give Cykelklub
99 Michael Valgren ANDERSEN - TEAM DIMENSION DATA
100 Lars BAK YTTING - TEAM DIMENSION DATA
101 Mads Pedersen - TREK - SEGAFREDO
102 Niklas Eg - TREK - SEGAFREDO
103 Mikkel Bjerg - HAGENS BERMAN AXEON
104 Jakob Egholm - HAGENS BERMAN AXEON
105 Anders EGSVANG RASMUSSEN - Cykling Odense
106 Sebastian Juul - Cykling Odense
107 Asbjørn KRAGH ANDERSEN - TEAM SUNWEB
108 Casper Phillip Pedersen - Team Sunweb
109 Ludvig Anton Wacker - Development Team Sunweb
110 Anders Fynbo - Vetrapo Cycling Team
111 Jonas Vingegaard - TEAM JUMBO - VISMA
112 Mads SCHMIDT WÜRTZ - Team KATUSHA ALPECIN
113 Louis BENDIXEN - TEAM COOP
114 Nicolaj Amping - Sydkystens Cycling
115 Thomas Brayan-Lund - Tarteletto - Isorex
116 Thomas Bilde - Hammel Cykle Klub
117 Rasmus Byriel Iversen - LOTTO SOUDAL
118 Arne Birkemose - Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT pwd C4C
119 Jesper Hansen - COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
120 Lasse Norman Hansen - CORENDON - CIRCUS
121 Christian Axelsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
122 Oskar Hvid - Cykle Klubben Aarhus
123 Jonas GREGAARD WILSLY - ASTANA PRO TEAM
124 Jesper Mørkøv - Dansk Bicycle Club

Du kan følge DM på Feltet.dk fra klokken 12.15, hvor vi liveopdaterer på www.feltet.dk/live
 

INFO
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Optakt til Demin Cup og Ladies Cup

Landevej

Honoré på hospitalet efter styrt

Landevej

Video i artiklenOptakt: 2. etape af Volta a la Comunitat Valenciana

Landevej

Video i artiklenOptakt: 5. etape af Tour of Turkey

Landevej

Video i artiklenFølg kongeetapen i Tyrkiet og sidevindsetapen i Spanien

Landevej

Jumbo-Visma-rytter diskvalificeret i Brabantse Pijl

Landevej

Sæt dit managerhold til Romandiet Rundt

Landevej

Annonce