Overblik: Nationale linjeløbsmestre 2020
23. august 2020 23:59Foto: Sirotti
af Jesper Johannesen

De nationale mesterskaber i linjeløb begynder så småt af blive afviklet, og dermed er det endnu engang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder kan køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står linjeløb på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.

Annonce

Danmark - Herrer

1 Kasper Asgreen
2 Andreas Kron
3 Michael Mørkøv

Se hele resultatet

Danmark - Kvinder

1 Emma Norsgaard Jørgensen
2 Julie Leth
3 Cecilie Uttrup Ludwig
Se hele resultatet

 

Danmark - Herre U23

Se hele resultatet
 

Danmark - Herre Junior 

1 Tobias Lund Andresen

2 Gustav Wang
3 Emil Schandorff Iwersen
Se hele reusltatet

Danmark - Dame Junior
1 Victoria Lund
2 Maria Bertelsen

3 Klara Sofie Skovgård Hansen
Se hele resultatet

 

Italien - Herrer

1 Giacomo Nizzolo

2 Davide Ballerini

3 Sonny Colbrelli
Se hele resultatet

Arnaud Demare er fransk mester efter flot spurt

KØB ADGANG: SE ALLE DE STØRSTE CYKELLØB PÅ

 

Italien - Kvinder

1

2

3

Se hele resultatet

 

Holland - Herrer

1 Mathieu van der Poel

2 Nils Eekhoff

3 Timo Roosen

Se hele resultatet
 

Holland - Kvinder

1 Anna van der Breggen

2 Annemiek Van Vleuten

3 Anouska Koster

Se hele resultatet

 

Belgien - Herrer
1

2

3
Se hele resultatet

Belgien - Kvinder
1
2

3
 

Spanien - Herrer

1 Luis Leon Sanchez
2 Gorka Izagirre
3 Vicente Garcia de Mateos

Se hele resultatet


Spanien - Kvinder
1 Mavi Garcia
2 Ane Santesteban
3 Eider Merino
Se hele resultatet

Annonce

 

Frankrig - Herrer

1 Arnaud Démare

2 Bryan Coquard

3 Julian Alaphilippe

Se hele resultatet
 

Frankrig - Kvinder

1 Audrey Cordon-Ragot

2 Gladys Verhulst

3 Clara Copponi

Se hele resultatet

 

Storbritannien - Herrer
1

2

3
Se hele resultatet
 

Storbritannien - Kvinder

1

2

3

Se hele resultatet

 

Colombia - Herrer

1 Sergio Higuita

2 Egan Bernal

3 Daniel Felipe Martinez
Se hele resultatet

 

Colombia - Kvinder

1 Ana Christina Sanabria

2 Diana Penuela

3 Camila Valbuena

Se hele resultatet

 

Australien - Herrer

1 Cameron Meyer

2 Lucas Hamilton

3 Marcus Culey

Se hele resultatet
 

Australien - Kvinder

1 Amanda Spratt

2 Justine Barrow

3 Grace Brown
Se hele resultatet


Tyskland - Herrer
1 Marcel Meisen
2 Pascal Ackermann
3 Alexander Krieger

Se hele resultatet

Annonce

 

Tyskland - Kvinder
1 Lisa Brennauer

2 Charlotte Becker

3 Tanja Erath

Se hele resultatet

 

Slovenien - Herrer

1 Primoz Roglic

2 Tadej Pogacar

3 Matej Mohoric

Se hele resultatet
 

Slovenien - Kvinder

1 Ursa Pintar

2 Spela Kern
3 Urska Zigart

Se hele resultatet


Norge - Herrer

1 Sven Erik Bystrøm

2 Jonas Iversby Hvideberg

3 Carl Fredrik Hagen

Se hele resultatet

Norge - Kvinder
1 Mie Bjørndal Ottestad

2 Vibeke Lystad

3 Emilie Moberg
Se hele resultatet

 

Polen - Herrer

1 Stanislaw Aniolkowski

2 Szymon Sajnok

3 Pawel Franczak

Se hele resultatet

 

Polen - Kvinder

1 Marta Lach

2 Katarzyna Wilkos

3 Lucja Pietrzak

Se hele resultatet

 

Slovakiet - Herrer

1 Juraj Sagan

2 Erik Baska

3 Lukas Kubis

Se hele resultatet

Annonce

 

Slovakiet - Kvinder

1 Tereza Medvedova

2 Janka Stevkova

3 Radka Paulechova
Se hele resultatet

 

USA - Herrer

1
2
3
Se hele resultatet

 

USA - Kvinder

1

2

3

Se hele resultatet

 

Irland - Herrer
1
2
3

Se hele resultatet

 

Irland - Kvinder

1

2

3

Se hele resultatet

Annonce

 

Rusland - Herrer

1 Sergey Shilov
2 Igor Frolov
3 Nikita Martynov
Se hele resultatet

 

Rusland - Kvinder

1 Diana Klmova

2 Natalia Studenikina

3 Seda Krylova

Se hele resultatet

 

Schweiz - Herrer

1

2

3
Se hele resultatet

 

Schweiz - Kvinder

1

2

3
Se hele resultatet

 

Østrig - Herrer

1 Valentin Götzinger

2 Daniel Federspiel

3 Michael Gogl

Se hele resultatet

Annonce

 

Østrig - Kvinder

1 Kathrin Schweinberger

2 Sarah Rijkes

3 Veronika Windisch

Se hele resultatet

 

Portugal - Herrer

1 Rui Costa

2 Daniel Mestre

3 Francisco Campos

Se hele resultatet

 

Portugal - Kvinder
1
2
3
Se hele resultatet

 

Tjekkiet - Herrer

1 Adam Toupalik

2 Zdenek Stybar

3 Petr Vakoc

Se hele resultatet

 

Tjekkiet - Kvinder

1 Jarmila Machacova

2 Tereza Neumanova

3 Nikola Bajgerova

Annonce

 

New Zealand - Herrer

1 Shane Archbold

2 George Bennett

3 Dylan Kennett
Se hele resultatet

 

New Zealand - Kvinder

1 Niamh Fisher Black

2 Ella Harris

3 Teresa Adam

Se hele resultatet

 

Luxembourg - Herrer

1 Kevin Geniets

2 Bob Jungels

3 Jempy Drucker

Se hele resultatet

 

Luxembourg - Kvinder

1 Christine Majerus

2 Pia Wiltgen

3 Mia Berg

 

Canada - Herrer

1

2

3

Se hele resultatet

Annonce

 

Canada - Kvinder

1

2

3

Se hele resultatet

 

Sydafrika - Herrer

1 Ryan Gibbson

2 Stefan De Bod

3 Kent Main

Se hele resultatet
 

Sydafrika - Kvinder

1 Ashleigh Moolman Pasio

2 Carla Oberholzer

3 Maroesjka Matthee

Se hele resultatet

 

Kazakhstan - Herrer

1

2

3

Se hele resultatet

 

Kazakhstan - Kvinder

1

2

3

Se hele resultatet

 

Estland - Herrer
1 Norman Vahtra
2 Karl Patrick Lauk
3 Gert Kivistik
Se hele resultatet

Annonce

 

Estland - Kvinder

1 Aidi Gerde Tuisk

2 Kelly Kalm

3 Birgit Tito

Se hele resultatet

 

Ecuador - Herrer

1

2

3

Se hele resultat

 

Ecuador - Kvinder

1

2

3

Se hele resultatet
 

Hviderusland - Herrer

1 Yauhen Sobal

2 Alexandr Riabushenko

3 Yauheni Karaliok

Se hele resultatet

 

Hviderusland - Kvinder

1 Tatsiana Sharakova

2 Maryna Zueva

3 Polina Pivovarova

Se hele resultatet


Kroatien - Herrer
1 Josip Rumac
2 Viktor Potocki
3 Antonio Barac
Se hele resultatet

Kroatien - Kvinder
1 Maja Perinovic
2 Mia Radotic
3 Natalija Bakula
Se hele resultatet

Letland - Herrer

1
2
3
Se hele resultatet

 

Letland - Kvinder

1

2

3

Se hele resultatet

 

Ukraine - Herrer
1 Mykhaylo Kononenko
2 Anatoliy Budyak
3 Oleksandr Golovash
Se hele resultatet

 

Ukraine - Kvinder

1
2
3
Se hele resultatet
 

Eritrea - Herrer
1
2
3
Se hele resultatet
 

Eritrea - Kvinder

1
2
3
Se hele resultatet

Argentina - Herrer

1
2
3
Se hele resultatet
 

Argentina - Kvinder

1
2
3
Se hele resultatet
 

Japan - Herrer
1
2
3
Se hele resultatet

Japan - Kvinder
1
2
3
Se hele resultatet
 

Rumænien - Herrer

1 Daniel Crista
2 Serghei Tvetcov
3 Eduard-Michael Grosu
Se hele resultatet
 

Rumænien - Kvinder

1
2
3
Se hele resultatet
 

Venezuela - Herrer

1
2
3
Se hele resultatet
 

Venezuela - Kvinder

1
2
3
Se hele resultatet
 

Litauen - Herrer
1 Gediminias Bagdonas
2 Venantas Lasinis
3 Justas Beniusis
 

Litauen - Kvinder

1 Inga Cilvinaite 
2 Katazyna Sosna
3 Olivia Baleysite
 

Brasilien - Herrer

1
2
3
Se hele resultatet
 

Brasilien - Kvinder

1
2
3
Se hele resultatet

Etiopien - Herrer
1
2
3
Se hele resultatet

Etiopien - Kvinder

1
2
3
Se hele resultatet
 

Serbien - Herrer

1
2
3
Se hele resultatet
 

Serbien - Kvinder

1
2
3
Se hele resultatet
 

Ungarn - Herrer
1
2
3
Se hele resultatet
 

Ungarn - Kvinder

1 Blanka Vas 
2 Zsofia Szabo
3 Barbara Benko
 

Finland - Herrer

1 Antii-Jussi Juntunen
2 Ukko Iisakki Peltonen
3 Joonas Henttala
 

Finland - Kvinder

1 Minna-Maria Kangas
2 Hanna Joronen
3 Ida Sten
 

Namibia - Herrer

1 Dan Craven

2 Tristan de Lange

3 Drikus Coetzee

Se hele resultatet

INFO
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Video i artiklenOptakt: 2. etape af Volta a la Comunitat Valenciana

Landevej

Video i artiklenOptakt: 5. etape af Tour of Turkey

Landevej

Video i artiklenFølg kongeetapen i Tyrkiet og sidevindsetapen i Spanien

Landevej

Jumbo-Visma-rytter diskvalificeret i Brabantse Pijl

Landevej

Sæt dit managerhold til Romandiet Rundt

Landevej

Nibali med brækket håndled: Tvivlsom til stort etapeløb

Landevej

Trentin efter tredjeplads: Stærkeste mand vandt

Landevej

Annonce