Resultater fra Shimano Ligaen 2018 #3 Varde
10. juni 2018 21:14 af Anders Schelde Mai Foto: Esben Zøllner

Herrernes udgave af tredje afdeling af Shimano Ligaen blev præget af profilerne Sebastian Fini Carstensen og Simon Andreassen, mens Camilla Knudsen tog sejren hos kvinderne.

Herrernes udgave af tredje afdeling af Shimano Ligaen blev præget af profilerne Sebastian Fini Carstensen og Simon Andreassen, mens Camilla Knudsen tog sejren hos kvinderne.

 

Årets tredje afdeling af Shimano Ligaen, den danske MTB-løbsserie, fandt sted i Varde i weekenden. Her var to af Danmarks største profiler til start i form af Sebastian Fini Carstensen (CST Sandd American Eagle Mounta) og Simon Andreassen (Specialized Racing).

 

Efter første omgang sad netop de to sammen med Niels Bech Rasmussen (Roskilde Mountain Bike Club), som de fik rystet af på anden omgang. Herefter fulgtes Fini og Andreassen ad frem til sidste omgang, hvor det lykkede Fini at slå Andreassen i spurten. Bag dem tog Niels Bech Rasmussen tredjepladsen foran Benjamin Justessen (Team Velofit - Commit), som vandt det foregående løb i Silkeborg.

 

Hos kvinderne vekslede Camilla Knudsen (Varde Cykelklub) en andenplads fra Silkeborg til en førsteplads på hjemmebanen i Varde, da hun på sidste omgang satte Ann-Dorthe Lisbygd (Team Amaton Sponz). Janni Spangsberg (Varde Cykelklub) tog tredjepladsen.

 

A-klassen herrer

1 Sebastian Fini Carstensen CST Sandd American E. 01.33.33

2 Simon ANDREASSEN SPECIALIZED RACING 01.33.36
3 Niels Bech Rasmussen Roskilde Mountain Bi. 01.34.23
4 Benjamin Justesen Team Velofit - Commi. 01.34.23
5 klaus nielsen Roskilde Mountain Bi. 01.35.40
6 Snorre Larsen Team Amaton Sponz 01.36.35
7 Christian Svendsen Team Rold Skov Elite 01.36.35
8 Sakari LEHTINEN Hyvinkään Pyöräilijä. 01.36.35
9 Jakob Toft Pedersen Hammel Cykle Klub 01.37.02
10 Ketil Nordestgaard Varde Cykelklub 01.37.02
11 Martin Larsen Svendborg Mountainbi. 01.37.22
12 Anders Laustsen Team Amaton Sponz 01.37.42
13 Malte Birch Holte MTB Klub 01.38.57
14 Niklas Petersen Team Amaton Sponz 01.39.25
15 Mathias Rosenberg Pedersen Team Amaton Sponz 01.39.25
16 Henrik Baltzersen Racing Viborg 01.39.53
17 Kasper Kragbæk Kristensen Team Rold Skov Elite 01.40.29
18 Jesper Trans Morsø Cykel Klub 01.40.40
19 Lasse Laugesen Racing89ers 01.41.28
20 Nikolaj Meier Iversen Aarhus MTB 01.42.36
21 Kasper Gottlieb Team Amaton Sponz 01.42.38
22 Johannes ALBERS RSG Nordheide 01.42.39
23 Helgi Winther Olsen MTB fo 01.43.07
24 Ole Jespersen Team Flammen MTB 01.43.38
25 Esben Theibel Aarhus MTB 01.44.39
26 Torben Severinsen Hammel Cykle Klub 01.44.40
27 Kim Johannsen Dansk Mountainbike K. 01.44.40
28 Erik Aagaard Team Velofit - Commi. 01.45.51
29 Sigurd Klemmensen Varde Cykelklub 01.46.02
30 Mathias Knudsen Team Velofit - Commi. 01.46.14
31 Gustaf DARRASSON HMTBK 01.46.57
32 Marcus Iversen Mountain Bike Klub S. 01.46.59
33 Nicklas Bols Team Rold Skov Elite 01.47.30
DNF Carsten Pedersen Team Flammen MTB
DNF Ryan Gormly MTB Kolding
DNF Martin Libak Hansen Cykle Clubben Hjørri.
DNF Karol Michalski Pronghorn Racing
DNF Morten Qvortrup CycleSport MTBK Sil.
DNF Kasper Svendsen Racing89ers
DNF Morten Gadgaard Varde Cykelklub

 

A-klassen kvinder

1 Camilla Knudsen Varde Cykelklub 5 01.29.44

2 Ann-Dorthe Lisbygd Team Amaton Sponz 5 01.30.07
3 Janni Spangsberg Varde Cykelklub 5 01.31.07
4 Maj Schneider Thomsen Aalborg Mountainbike. 5 01.32.28
5 Viktoria Smidth knudsen Dansk Mountainbike K. 5 01.33.16
6 Signe Koch Team Amaton Sponz 5 01.35.26
7 Helle Haugaard Jessen CycleSport MTBK Sil. 5 01.35.37
8 Emma Lyngholm Team Rold Skov Elite 5 01.37.49
DNF Lisette Rosenbeck Christensen Team Amaton Sponz 3
DNF Julie Solbjerg Appel Dansk Mountainbike K.
DNF Mette Fugl Cykle Klubben Nordsj.
DNF Anna Madsen Racing89ers

 

Se øvrige resultater fra weekendens løb

DEL
KOMMENTARER

SENESTE

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

ONSDAG

TIRSDAG