EKSKLUSIVT

Rekord felt til DM i cross - men et par store profiler mangler
11. januar 2018 00:00 af Jesper Johannesen Foto: Jesper Grønnemark

Det er lagt op til et spændende DM i cross, når Holbæk søndag er værter for årets første store danske mesterskab. 237 ryttere er tilmeldt, hvilket er ny rekord. 

Der er lagt op til et brag, når de bedste danske crossryttere viser sig frem i Holbæk i den kommende weekend. Hos herrerne stiller den forsvarende danske mester Simon Andreassen desværre ikke til start. Dermed ligner det en duel imellem Kenneth Hansen og Sebastian Fini om DM-titlen. 

Hos damerne er Annika Langvad heller ikke til start, og dermed ser det ud til, at det bliver en duel imellem Malene Degn og Caroline Bohe om guldmedaljen. De to har også kæmpet om titlen de sidste par år. Hos U23 herrer er det Andreas Lund Andreasen favoritten. 

"Det er det største DM i cross nogensinde. Jeg har været med siden 1979 og har ikke oplevet noget lignende," forklarer Alan Lange fra DCU crossudvalg til Feltet.dk.

"En fornøjelse og stor tilfredsstillelse at se den fantastiske udvikling sporten er i pt." 

Der venter rytterne en afvekslende rute indeholdende start- og målområde på asfalt, græsarealer, skrænter, grus, trapper, off-camper sektioner og gode tekniske elementer. Rutelængden er cirka 2.900 meter.

Har du lyst til at komme ud og se de danske mesterskaber i cross, så er det på adressen: Absalonskolen Vandtårnsvej 3, 4300 Holbæk. 

Feltet.dk vil livestreame fra DM i cross - mere om det senere.

STARTLISTERNE OG TIDERNE

U15    

09:00 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub
09:00 Mads Landbo - Holte MTB Klub
09:00 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus
09:00 Daniel Weis Nielsen - Roskilde Cykle Ring
09:00 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
09:00 sune kirk - Hammel Cykle Klub
09:00 Frederik Lykke - Silkeborg IF Cykling
09:00 Lucas Lorentsen - Kalundborg Cykle Club
09:00 Lukas Andersen - Roskilde Mountain Bike Klub
09:00 Kristian Egholm - Holbæk Cykelsport
09:00 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub
09:00 Noah Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
09:00 Mikkel Lykke - Silkeborg IF Cykling
09:00 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub
09:00 Oliver Mortensen - Cykling Odense
09:00 Jakob Falk Paarup - Amager Cykle Ring
09:00 Emil Therkildsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
09:00 Tore Rotne - Holte MTB Klub
09:00 Gustav Heby Pedersen - Aalborg Mountainbikeklub
09:00 Victor Vad - Ordrup Cykle Club
09:00 Mathias Wahl - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
       
U13    
09:00 Asger Bak Jepsen - Holte MTB Klub
09:00 Nicolai Andersen - Cykle Klubben Aarhus
09:00 Victor Johannsen - Silkeborg IF Cykling
09:00 Martin Truelsen - Kalundborg Cykle Club
09:00 Hugo Rishøj - Cykleklubben Fix Rødovre
       
U11    
09:00 malte Truelsen - Kalundborg Cykle Club
09:00 Jeppe Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub
       
U15 piger    
09:00 Julie Lillelund - Herning Cykle Klub
09:00 Camilla  Rahbek - Varde Cykelklub
09:00 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
       
U13 piger    
09:00 Kamma Bergholt - Varde Cykelklub
09:00 Mathilde Cramer - Greve Cykle Club
       
U11 piger    
09:00 Caroline-Mathilde Hede - Holte MTB Klub
       
U17    
09:40 Tobias Lund Andresen - Cykleklubben Fix Rødovre
09:40 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring
09:40 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre
09:40 Tobias Lillelund - Herning Cykle Klub
09:40 Rasmus Duus Storgaard - Varde Cykelklub
09:40 Magnus Søeberg - Holte MTB Klub
09:40 Hans Landbo - Holte MTB Klub
09:40 William Bülow Donner - Holte MTB Klub
09:40 Felix Fog Holst Larsen - Cykleklubben Fix Rødovre
09:40 Mikkel Tybjerg - Dansk Mountainbike Klub
09:40 Otto Larsen Schmidt - Roskilde Mountain Bike Klub
09:40 Magnus Ottesen - Kerteminde Cykelklub
09:40 Alexander Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
09:40 sander kirk - Hammel Cykle Klub
09:40 Peter Asbjørn Hansen - Svendborg Mountainbike Klub
09:40 Gustav Lykkeberg Bruun - Holbæk Cykelsport
09:40 Mathias Daniel Harbison-Hansen - Roskilde Cykle Ring
09:40 Casper Kaysen - Odder Cykel Klub
09:40 Kasper Rotne - Holte MTB Klub
09:40 Lauge Mårtensson - Cykling Odense
09:40 Christian N. Grønset - Roskilde Mountain Bike Klub
09:40 Oliver Vedersø Sølvhøj - MTB 7130+
09:40 William Zander Christensen - Roskilde Mountain Bike Klub
09:40 Emil Pihl Bødker - Roskilde Mountain Bike Klub
09:40 Malte Aaskov Pallesen - Hammel CK
09:40 Oliver Friis - Odder Cykel Klub
       
U17 piger    
09:40 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub
09:40 Lærke Avnbæk Aamann - Holte MTB Klub
       
Motion    
10:30 Kim Petersen - Tudserne
10:30 Paw Ager - 3rd Row
10:30 Casper Saltoft - HCS
10:30 Steffen Wieth - Kalundborg-CC
10:30 Patrick Wärme-Wachmann - CK Nordsjælland
10:30 Jonas Guddal Jonas Guddal - Guddal Team
10:30 Michael Damm Kohberg - Team Cannondale Campione powered by Marker Scandinavia
10:30 Adam Aisen - XCCX
10:30 Håkan JOHANSSON - CK Fix Helsingborg
10:30 Henrik Egede Hansen - KCK Herlev
10:30 Jacob Fog Holst Larsen - alle burde køre Cross
10:30 henrik truelsen - Kalundborg cykel klub
10:30 Jesper Johannesen - Team Motionsfeltetdk
10:30 Anders Clemmensen - Diamantbendk
10:30 Frederik Ettrup Brink - CK Kronborg
10:30 Morten Chabert - Holbæk Cykelsport
10:30 Peter Kjær Venø - Team Blue Arrow
10:30 Henrik Nygaard Jensen - Gentofte CC
10:30 Rasmus Gregersen -  
10:30 Anders Engberg - Kalundborg-CC
10:30 Jesper severinsen - Holbæk cykelsport
10:30 Tommy Cramer - Greve CC
10:30 Tommas Jensen - Ordrup cykel klub
10:30 Morten Klein - Gershøj
10:30 Jacob Mørkeberg - Kalundborg CC
10:30 Martin Frederiksen -  
10:30 Mikkel Pagh - Kalundborg CC
10:30 Morten Klein - Gershøj
10:30 Rene` Johannessen -  
10:30 Rasmus Funk - Tempo CC
10:30 René Blichfeldt Andersen - Tri4
10:30 Jeppe Lund - MudnRace
10:30 Julie van der Hoop - Green Line Velo
10:30 Charlotte Boye - Fredericia Triathlon Team
10:30 Maria Brems - Fredericia Triathlon Team
       
Herrer 50    
11:20 Palle Egeberg Jensen - Hareskov Cykelklub
11:20 Lars Storgaard - Varde Cykelklub
11:20 Niels H. Leist - Ordrup Cykle Club
11:20 Thomas Rosendal - JC Cykelklub
11:20 Thomas Rosenquist - Holte Cykel Klub
11:20 søren skytte-petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
11:20 Henrik Rohlin - Aarhus Cycling (AaC)
11:20 Torben Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
11:20 Ole Egeblad - Sydkystens Cycling
11:20 Steffen Sørensen - Birkerød Bicycle Club
11:20 Heinrich Hansen - JC Cykelklub
11:20 Henrik Jappe - Roskilde Mountain Bike Klub
11:20 Jonny Jørgensen - Randers Cykleklub af 1910
11:20 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club
11:20 Jan Füssel - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11:20 Mikael Jalving - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11:20 Thomas Ege - Sydkystens Cycling
11:20 Nicolai Find - Holbæk Cykelsport
11:20 Jørgen Nielsen - Hammel Cykle Klub
11:20 Jens Fisker Olesen - Cykling Odense
11:20 Peter Gædicke - Dansk Mountainbike Klub
11:20 HENRIK KRAGH - Holbæk Cykelsport
11:20 Henrik Djernis - Kalundborg Cykle Club
11:20 Jens Peter Larsen - Sorø Bicycle Club
11:20 Stig Raagaard Hansen - Dansk Mountainbike Klub
11:20 Lars Krogsgaard - Ordrup Cykle Club
11:20 Søren Lind Wenck - Holte MTB Klub
11:20 Steen Petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
       
Herrer 60    
11:20 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club
11:20 Jens Peter Frederiksen - Cykling Odense
11:20 Ulrik Skafte - Aarhus Cycling (AaC)
11:20 Peter Andersen - MTB Randers
11:20 Jimmi Johansen - Lyngby Cycle Club
11:20 Tony Ditlevsen - Holbæk Cykelsport
       
Herrer 70    
11:20 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB
11:20 Hans Michael Olesen - Horsens Amatør Cykleklub
11:20 Per Jess - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11:20 Jan Jensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
       
Herre 40    
12:10 Jonathan Fanøe - Ordrup Cykle Club
12:10 Jesper Fjordside Korsgaard - Marselisborg CC
12:10 Nicolai Norrid - Cykle Klubben Nordsjælland
12:10 Jacob Tybjerg - Uldum Cykel Motion
12:10 Lars Ole Markvardsen - MTB Randers
12:10 Thomas  Nørup  - Cykling Odense
12:10 Dennis Thrane Wachmann - Cykle Klubben Nordsjælland
12:10 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub
12:10 Søren Hütten Pedersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
12:10 Dan Holtebo - Falcon BMX
12:10 Anders Steiniche Johansen - Fredericia Cycle Club
12:10 Nicolaj Nicolajsen - Mountainbike Club Vejle
12:10 morten christensen - Sorø Bicycle Club
12:10 Henrik Skyum - JC Cykelklub
12:10 Thor  Mårtensson - Cykling Odense
12:10 Jakob Steen-Petersen - Holte MTB Klub
12:10 Lars Therp - JC Cykelklub
12:10 Henrik Søeberg - Holte MTB Klub
12:10 Jens Hansen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
12:10 Frands Lund - Sorø Bicycle Club
12:10 Henrik Johannesson - Dansk Mountainbike Klub
12:10 Thomas Bech - Fredericia Cycle Club
12:10 Jens Gorm  Hansen - Holte MTB Klub
12:10 Stig Andersen - Sorø Bicycle Club
12:10 Jacob Odgaard - Birkerød Bicycle Club
12:10 johnni nielsen - Hareskov Cykelklub
12:10 Ole Iversen - Holbæk Cykelsport
12:10 Henrik Markvardsen - Sorø Bicycle Club
12:10 Lars Jensen - Holbæk Cykelsport
12:10 Torkil Høg - Ordrup Cykle Club
12:10 Benjamin Ter-Borch - Holbæk Cykelsport
       
U19    
13:00 Joshua Amos Gudnitz - Team ABC Junior
13:00 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub
13:00 Simon Bak - Cykling Odense
13:00 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub
13:00 Mads Høiberg Klinke - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior
13:00 Christian Lesby - Team Cycling Elite Copenhagen powered by B Andersen  Lassen AS
13:00 Lucas Wulff - Team Vifra Kvickly Odder Junior
13:00 Ian  Millennium - Cykling Odense
13:00 Emil Weis - Roskilde Cykle Ring
13:00 Mads Bak Bjerregaard - Team Vifra Kvickly Odder Junior
13:00 Jacob Fredslund Larsen - Roskilde Cykle Ring
13:00 Mikkel Jørgensen - Team Flammen MTB
13:00 Jonas Østergaard - Dansk Mountainbike Klub
13:00 Thorolf Rønhede - Uno-X Danish Junior Team
13:00 Victor Philipsen - Holte MTB Klub
13:00 Gustav Frederik Dahl - Holte MTB Klub
       
Elite kvinder    
13:00 Malene Fredlund Degn - Ghost Factory Racing
13:00 Caroline Bohé - Holte MTB Klub
13:00 Kristina Thrane - Cykle Klubben Aarhus
13:00 Rikke Lønne - Team Giant-ASSOS CX
13:00 Betina Cramer - Greve Cykle Club
13:00 Cathrine Grage - Ordrup Cykle Club
13:00 Helle Haugaard Jessen - Mountain Bike Klub Silkeborg
13:00 Maj Hinrichsen - Cykling Odense
13:00 Heidi  Gabriel - Roskilde Cykle Ring
       
U19 piger    
13:00 Mie Saabye - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
13:00 Mette Egtoft Jensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
       
Dame 40    
13:00 Mette Andersen - Dansk Mountainbike Klub
13:00 Annette Berg - Sorø Bicycle Club
       
Dame 50    
13:00 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960
13:00 Martina Lerche - ABC
       
U23    
13:55 Andreas Lund Andresen - Team Giant-ASSOS CX
13:55 Carl Erik Schoulgin Sørensen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling
13:55 Jonas Lindberg - Gl Rye MTB
13:55 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling
13:55 Oliver Emil Errebo - Team Giant-ASSOS CX
13:55 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Elite PB Look
13:55 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite
13:55 Alberto Christian Heegaard Kodra - TCA
13:55 Kasper Gottlieb - Team Amaton Sponz
13:55 Jeppe Aaskov Pallesen - Team OK Kvickly Odder
13:55 Lucas Norman Gude - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
13:55 Snorre Larsen - Team Amaton Sponz
13:55 Mathias Kunzendorf Mortensen - Cykling Odense
13:55 Gustav Heyn - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
13:55 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
13:55 Thor Mørup Prødel - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater
13:55 Chris Norman Larsen - Lolland-Falster Cykle Klub
13:55 Jeppe Hanssing - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater
       
Elite Herrer
15:00 Kenneth Hansen - Team Giant-ASSOS CX
15:00 Sebastian Fini Carstensen - CST Sandd American Eagle Mountainbike Racing Team
15:00 Niels Bech Rasmussen - Roskilde Mountain Bike Klub
15:00 Joachim Parbo - Hammel Cykle Klub
15:00 Tommy Moberg Nielsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling
15:00 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub
15:00 Nikolaj Rud Østergaard - Skive Cykle Klub
15:00 Morten Vogt Laustsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling
15:00 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub
15:00 Henrik Kirk - Marselisborg CC
15:00 Jesper Kjær Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub
15:00 Martin Libak Hansen - Cykle Clubben Hjørring
15:00 Kim Johannsen - Dansk Mountainbike Klub
15:00 Kenni Gentilino Martinelli - Cykling Odense
15:00 Jens Christian Dich - TCA
15:00 Jesper Kannegaard - Hobro Cykle Club af 1938
15:00 Sebastian F Rasmussen - Cykling Odense
15:00 Peter Rohde Skov - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
15:00 Bjarke Refslund - Marselisborg CC
15:00 Martin Isbak - Cykle Clubben Hjørring
15:00 Kean Bang-Sørensen - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater
15:00 Christian Buhl  Christiansen - Horsens Amatør Cykleklub

DEL
KOMMENTARER

SENESTE

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

ONSDAG

TIRSDAG

MANDAG

GÅ TIL WWW.FELTET.DK

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 51558966

info@feltet.dk