Annonce
Den syvende etape af årets Vuelta er overstået med Michael Woods som vinder. Det var nogle spændende sidste kilometer, hvor Woods fik lov til at slå hul fra udbruddet og således hive sejren hjem. Tredjepladsen, Alejandro Valverde, skælder sig selv ud for ikke at have hentet ham inden mål.
Spanske Alejandro Valverde tog en tredjeplads på Vueltaens syvende etape i dag.
Den 40-årige Movistar-rytter har mange imponerende resultater og sejre bag sig, men det ærgrer ham, at han ikke også fik dagens etape i bagagen.
”Jeg tror jeg er nødt til at være glad for dagens resultat (…) jeg var lidt sur på mig selv efter mål fordi jeg ikke forsøgte at hente Woods (EF Cycling red,) efter hans angreb på de sidste to kilometer, jeg fortryder det fordi det var et afgørende angreb. Jeg skulle ikke have laet ham køre,” udtaler Valverde til pressen efter løbet.
Valverde tror dog også, at han bliver holdt i ekstra kort snor af de andre ryttere, og derfor ikke får lov til at stikke af så nemt. Hvilket kan gøre det mere besværligt for ham at fange en udbryder.
”Når man er den rytter, alle holder øje med i udbruddet, så bliver den en del sværere,” fortæller han.
I morgen skal de køre ottende etape, som vil strække sig over 164 kilometer fra Logroño til Alto de Moncalvillo.
Annonce
Annonce
SENESTE
Landevej
Landevej
Cross
Landevej
E-cykling
Landevej
Landevej
Annonce