Lørdag ryddede Team ABC Junior podiet ved DM i enkeltstart. Søndag fik de tre ryttere i top fire i Uno-X Cup og vandt dermed samlet.
Annonce
Holbæk Cykelsport arrangerede søndag tredje og sidste afdeling af Uno-X Cup. Trods flere udbrud endte cykelløbet med at blive en spurt, hvor Stian Rosenlund var bedst og sejrede foran Jacob Christensen (Team NPV Carl Ras Roskilde Junior) og holdkammeraterne Adam Holm og Sebastian Andreasson.
Samlet betyder dagens sejr også, at Stian Rosenlund vinder samlet med 69 point, mens Rasmus Søjberg Pedersen (Give Cykelklub) bliver to og Kasper Due Kaspersen (Team Mascot Workwear) treer.
Ungdomskonkurrencen blev vundet af Lucas Schrøder (Team NPV Carl Ras Roskilde Junior).
Løbet måtte dog desværre afbrydes undervejs, da juniorfeltet kørte så stærkt, at de var ved at indhente A-feltet. Løbet blev derfor neutraliseret i nogle minutter, så afstanden kunne blive større til A-klassen, som var sendt ud på ruten, før juniorerne startede.
Samlet slutstilling i Uno-X Cup 2020
1 Stian Rosenlund - Team ABC Junior 69
2 Rasmus Søjberg Pedersen - Give Cykelklub 57
3 Kasper Due Kaspersen - Team Mascot WorkWear 50
4 Frederik Erringsø - Team Herning CK Junior 41
5 Christian Spang Kjeldsen - Team Mascot WorkWear 40
6 Jacob Christensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 36
7 Adam Holm Jørgensen - Team ABC Junior 36
8 Lucas Schrøder - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 35
9 Sebastian Andreasson - Team ABC Junior 31
10 Kasper Andersen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 31
11 Oscar Bluhm - Team Audi CEC 29
12 Victor Fanøe kronbæk - Team NORD 26
13 Tobias lund Andresen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 26
14 Oscar Munk-Olsen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 21
15 Carl-Frederik Bévort - Team ABC Junior 20
16 Rasmus Madsen - Team Herning CK Junior 19
17 Tobias Aagaard Hansen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 19
18 Morten Nørtoft - Team Mascot WorkWear 18
19 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub 18
20 Dennis Lock - Team Mascot WorkWear 17
21 Nikolaj Mengel - Team ABC Junior 15
22 Luis Carl Jørgensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 14
23 Frederik Christensen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 13
24 Frederik Davidsen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 12
25 Jeppe Andreasen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 12
26 Nicklas Rydahl - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 11
27 Mathias Møller Jørgensen - Team Herning CK Junior 11
28 Poul Holten Andersen - Team Audi CEC 10
29 Frederik Bjørn Sørensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 9
30 Nicklas Fonnesbech - Herning Cykle Klub 9
31 Oskar Kromann Jensen - Team Audi CEC 9
32 Sebastian Roer Iversen - Team Audi CEC 9
33 Alexander Arnt Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 8
34 Rasmus Bisgaard Olsen - Team SA-AL Køleteknik CEC 8
35 Jacob Christian Vestergaard - Team NORD 7
36 Simon Dalby - Team Mascot WorkWear 7
37 Oliver B. Søndergaard - Team Mascot WorkWear 6
38 Martin Schack Kjærgaard - Give Cykelklub 5
39 Emil Schandorff Iwersen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 5
40 Pelle Køster Mikkelsen - Team Audi CEC 4
41 Kasper Læssø - Give Cykelklub 4
42 Boxuan Yang - Give Cykelklub 3
43 Martin Egen Kristensen - Give Cykelklub 3
44 Mads Mosevang Pedersen - Team Herning CK Junior 3
45 Lukas Lund Sørensen - Team Mascot WorkWear 2
46 Magnus Lorents Nielsen - Team Mascot WorkWear 1
47 Marius Mørkeberg Poulsen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 1
SE GIROEN PÅ DPLAY - FÅ 7 DAGES GRATIS
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce