Prøv vores nye app

EKSKLUSIVT INTERVIEW

Blume før Flandern Rundt: Dét vil være en kæmpe tilfredsstillelse
01. april 2023 20:53Foto: Harry Talbot
af Jakob Kim Rasmussen

I en alder af blot 22 år kører William Blume Levy sit andet Flandern Rundt, og denne gang er det med en favorit på holdet. Med tilstedeværelsen af Alexander Kristoff håber Uno-X at lave et topresultat.

Annonce

Artiklen fortsætter efter videoen.

Uno-X er klar, når det norske mandskab skal køre Flandern Rundt for blot anden gang nogensinde.

 

Skandinaverne kommer med et klart mål om at veksle sidste års 28. plads til en bedre placering. Og med Alexander Kristoff, der sidste år blev nummer ti, som forstærkning bør chancen være større end nogensinde før.

 

En af de ryttere, derfor skal hjælpe Uno-X til tops, er William Blume Levy, der selv vandt juniorudgaven i 2019. Feltet.dk har talt med ham forud for det belgiske monument.

 

Læs også
Dominerende Mads P. tager årets første sejr efter stort angreb

 

Ifølge danskeren tager Uno-X ydmygt mod Belgien. Målet er nemlig ikke en specifik placering.

 

”Vi kører altid for at vinde, når vi står på startstregen. Ellers var der ingen grund til at være her. Men der er ikke sådan et erklæret mål for Flandern om, at den her placering skal vi hjem med, før vi er tilfredse.”

 

”Top 10 for os i Flandern Rundt, det er jo et kæmpestort resultat, så det vil jo være en kæmpe tilfredsstillelse,” fortæller han.

Annonce

 

Blumme før Classic Brugge-De Panne i sidste uge. Foto: Harry Talbot.

 

Og danskeren påpeger da også, at der er utallige faktorer, der er med til at afgøre, hvem der sidder med i finalen.

 

”Jeg tror mere, at det er processen, vi arbejder hen mod. Og hvis det lykkedes, og vi kører et rigtig godt løb, så lægger det ligesom op til, at vi kan få et topresultat med hjem,” fortæller Blume.

 

Dårligt vejr giver en fordel

Nogle plejer at sige, at regnvejr er danskervejr. Og i søndagens Flandern Rundt kan der meget vel være noget om snakken.

 

”Hvis det regner, så er der mange, der står af og ikke tror lige så meget på det som os danskere og nordmænd.” 

 

”Vi har vist, at vi som hold har været gode, når der har været lidt mere ekstreme forhold. Jeg ved ikke, om det er fordi, at vi er mere vant til det end sydeuropæerne,” udtaler Blume, der altså ser en klar holdfordel, hvis det skulle blive dårligt vejr.

 

Læs også
Pogacar smækker døren i, skriver medie

 

Men selvom vejrforholdene kan blive en fordel for holdet, så betyder det nødvendigvis ikke, at det bliver en fordel for Blume.

 

"For mig, så er det ligemeget, om det regner," kan danskeren altså også konkludere.

 

Alexander Kristoff ramte morgenudbruddet i Dwars door Vlaanderen. Foto: Sirotti.

 

Kristoff er vikingernes kaptajn 

Der er ingen tvivl om, at Alexander Kristoff er kaptajnen på det norske hold. Den 35-årige nordmand har, udover sidste års 10. plads, blandt andet fire etapesejre i Tour de France og en sejr i Milano-Sanremo fra 2014. Og tilbage i 2015 endte nordmanden øverst på podiet i Flandern. ,

Annonce

 

”Særligt i Dwars door Vlaanderen viste Alex (Kristoff), at han virkelig har niveauet til at lave noget stort. Og han bliver bare endnu bedre, når vi kører 270 kilometer.”

 

”Jeg tror på, at han kan lave et topresultat,” siger danskeren om Kristoffs chancer søndag.

 

Men selvom nordmanden er hovedpersonen, så har Uno-X andre kort, de vil forsøge at spille på.

 

”Vi har Alex, og så har vi også Rasmus Tiller, der godt kan gøre det godt,” mener Blume Levy.

 

Kristoffs 26-årige landsmand Rasmus Tiller er norsk mester. Og ligesom Blume Levy han har været en fast del af Uno-X´ brostenstrup i Dwars door Vlaanderen, E3 og Gent-Wevelgem.

Annonce

 

Læs også
Fulgte planen til punkt og prikke: Mads P. reagerer på første sejr

 

Blume Levys sejr i juniornes Flandern Rundt i 2019. Foto: Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior.

 

Hvad er William Blume Levys rolle?

I og med, at holdet vil forsøge at lave et stort resultat med en af nordmændene, så er chancen for et personligt resultat for Blume også minimal. 

 

Og der er heller ingen chance for at ramme et morgenudbrud, og derved købe en billet til finalen.

 

"Det bliver ikke min opgave, sådan som tingene ser ud. Vi kører ikke i udbrud for at få tvtid. Det skal være for at lave et resultat, og de seneste udgaver viser, at det ikke er opskriften til et topresultat," afslører Blume.

 

Men for William Blume Levy er succes heller ikke at komme i mål som nummer 10, 20 eller 30. Danskeren har nemlig en klar rolle for søndag.

Annonce

 

”Det bliver at placere holdet inden de vigtigste keypoints, som jeg har gjort i nogle af de andre løb,” konkluderer den 22-årige dansker, der henviser til forårets andre brostensløb.

 

Og netop derfor måles danskerens indsats ikke i hans placering, derimod vurderer Uno-X om Flandern Rundt har været en succes kollektivt.

 

”Der er ikke noget klart mål for, hvor langt jeg skal være der. Men vi investerer kræfter i, at vores ryttere sidder rigtigt, så lang tid som overhovedet muligt.”

 

”Det er lidt hovedmålet, og så er der en effekt i, hvis du sidder med lang tid, så er det også fordi, at holdindsatsen fungerer. Det kan godt gå op i en højere enhed,” kan danskeren fortælle.

 

Læs også
Fuglsang undrer sig over Froome: - Kører bedre tal end nogensinde

 

Flandern Rundt har traditionen tro deltagelse fra tidens store stjerner, og i år er ikke en undtagelse. Både Wout Van Aert, Tadej Pogačar og Mathieu van der Poel er at finde på startstregen.

Annonce

 

Og Blume fortæller, at stjernernes ankomst også får den betydning, at Uno-X ikke bør være det hold, der lægger det offensive tryk på løbet:  

 

”Det er der andre hold og ryttere, der skal. Det gælder om, at vi er klar, når cykelløbet bliver åbnet, og der måske kører nogle gode grupper.”

 

Her ses Rasmus Tiller i den norske mesterskabstrøje. Foto: A.S.O. / Aurelien Vialatte

 

Fremtiden og Flandern

Flandern Rundt er en del af cykelsportens fem monumenter. Og den belgiske klassiker er sammen med Paris-Roubaix de eneste på brosten. 

 

Og det ujævne underlag er noget, der passer danskeren særligt godt.

Annonce

 

”Det er jo helt klart, at det er brostensklassikerne, der passer mig som ryttertype supergodt. Det er selvfølgelig Flandern og Paris-Roubaix man drømmer om, og jeg håber at kunne køre en finale på et tidspunkt,” fortæller den 22-årige Uno-X rytter, som forhåbentligt får chancen i fremtiden.

 

Flandern Rundt køres på søndag den 2. april. Og Feltet.dk’s ekspert Emil Axelgaard har dertil lavet en optakt. Se blandt andet, hvem eksperten har som favorit her.

INFO
William Blume Levy
Nyheder
Ronde van Vlaanderen
Nyheder Profil Resultater
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Lørdag den 15. februar 2025

Cross
Brand og Vandeputte bedst i sandet
Bane
Larsen lægger godt fra land i omnium
Landevej
Fulgte planen til punkt og prikke: Mads P. reagerer på første sejr
Landevej
Dominerende Mads P. tager årets første sejr efter stort angreb
Landevej
Sådan vandt Mads P. anden etape
Landevej
Tidligere verdensmester hurtigst i Valencia
INTERVIEW Bane
Eksklusivt interviewAagaard erstatter Mørkøv: Her er han bedre
Landevej
Mads P.s sportsdirektør maner til ro, men erkender nedgang
Landevej
Visma-stjerne slår kaptajnsspekulationer fast
Landevej
Pogacar smækker døren i, skriver medie
Landevej
Vuelta-boss’ indikation kan være dårligt nyt for Cort & Co.
Landevej
Froome tager hul på sin 18. profsæson
Landevej
Pogacars satsning afskrives ikke af stjerne: - Stadig muligt
Landevej
- Vi kopierer hinanden, fortæller Visma-boss

Fredag den 14. februar 2025

Bane
Oversigt: EM på bane 2025
Bane
Amalie Dideriksen sikrer dansk EM-medalje - styrt kostede brite sejren
INTERVIEW Bane
Eksklusivt interviewSejr ved både VM og EM - Men hvilken er størst?
Bane
Aagaard skuffede, da portugiser blev europamester
Bane
Dideriksen med i guldkampen
Landevej
Mads P.s overmand påpeger fordel, der hjalp ham til sejr
Landevej
Hollandsk dominans fortsætter
Landevej
Norman og Skivild er ude
Landevej
Mads P. besejret på opløbet
Landevej
Norsgaard kører første løb i Europa

Annonce

Landevej
Yderligere fire danskere ved UAE Tour
Landevej
Vanvittigt sprinter-felt: Casper P. udtaget til stort løb
Landevej
Dideriksen stadig i spil efter første disciplin

Annonce

Landevej
Selvtillidsfuld Fuglsang: Ingen er bedre end mig til jobbet
Landevej
EF går danskeramok: Sender fire styks til Portugal
Landevej
Vingegaard: - Det giver ekstra motivation
Landevej
- Jeg ser kun få mulige scenarier, siger Van Aert
Bane
Klasker konkurrenterne med vild gennemsnitsfart
Bane
Gyser: Italienerne vinder EM-guld
INTERVIEW Bane
Eksklusivt interviewKan mærke det er blevet sværere

Torsdag den 13. februar 2025

Bane
Danmark er europamestre i holdforfølgelsesløb
Bane
Dansker tæt på top-10 i EM-debut
Bane
Haugsted i minus i portugisisk magtdemonstration
Landevej
Danmarksmesterens WorldTour-debut bekræftet
Landevej
Hollandsk superstjerne vandt overbevisende i dobbeltdebut
Udstyr og test
Test: Trek Madone Gen. 8 SLR 9 AXS – Den ultimative aerocykel?
Landevej
Lidl-Trek sender stærkt hold til Provence i Mads P.s forsvar
Bane
Danmark er i finalen ved EM efter magtdemonstration
Bane
Dansker færdig ved EM
Landevej
Debuterede under sidste års Tour – mangler stadig svar
Landevej
DCU-valg: Her er formandskandidaterne
Landevej
Visma kommenterer Tour-dilemma
Landevej
Skjelmose kører: Her er ruten til Baskerlandet Rundt 2025
Landevej
UAE udtager holdet til Vingegaard-premiere
Landevej
Medie: Netflix stopper Tour de France-produktion
Landevej
Roglic og Red Bull-boss indrømmer stor fejl
Landevej
Evenepoel accepterer beslutning: - Ikke til diskussion
Landevej
André Dreges familie forklarer dødsårsag efter tragisk ulykke
Landevej
I dag gør legenden comeback
Landevej
Bling ser efter guld og diamanter: Tre monumenter på programmet
INTERVIEW Bane
Eksklusivt interviewFørste gang uden Leth: - Det er specielt
Landevej
Syv timer på cyklen og en løbetur: Van Aert med vild træningsdag

Onsdag den 12. februar 2025

Bane
Ingen regnbuemagi: Holland taber - og vinder
Bane
Dansk teenager med kæmpe præstation
Bane
Klinge og stjernen sat til vægs af italiener
Landevej
Belgisk superstjerne annoncerer pakket løbsprogram
Landevej
- Det er ikke et videospil, påpeger sportsdirektør
Landevej
Yates hæfter sig ved én ting efter triumf
Bane
Danmark perfekt fra land ved EM
Landevej
19-årige Juan David Cárdenas er død efter kollision med varevogn
Landevej
Van der Poel offentliggør programmet: Her starter han sæsonen
Landevej
Stjernes bluff-nummer kiksede totalt
Landevej
Kragh Andersens debut udskudt
Udstyr og test
Test: BMC URS 01 Three Gravelbike
Landevej
Superstjerne er klar med holdet til Uttrup-dyst
Landevej
Rolf Sørensen foran Tour de France-comeback
Landevej
Endnu et offer for NATO-topmøde
Landevej
Uttrup skal støtte Tour-vinderen, men får stor chance
Landevej
Medie afslører: Lille by betaler millionbeløb
Landevej
Selvsikker sejrherre kørte Yates ud af hjulet: - Ikke en overraskelse
Landevej
Pidcock med klar satsning efter vild start - Her er hans program
Landevej
Skjelmoses særlige evne sikrede ham en plads i Tour-truppen
Landevej
Yates sat til vægs igen, men vinder alligevel
VIS FLERE

Annonce