
UCI har tænkt sig at tage endnu flere midler i brug i kampen mod doping.
Annonce
UCI kommer til at øge budgettet for anti-doping gevaldigt.
Det skriver unionen i en pressemeddelelse.
Således kommer budgettet de to kommende år til at stige med 35 procent til ITA (International Testing Agency). Det samlede beløb vil om to år ligge på 10 millioner euro om året.
Budgetforøgelsen bliver med særlig fokus på at sikre landevejssportens troværdighed, lyder det blandt andet, med særlig fokus på herrerne.
“Finansieringsudvalget for UCI's antidopingprogram (…) har besluttet gradvist at øge finansieringen specifikt til mændenes professionelle landevejscykelkategori inden for områderne Intelligence & Investigations, testning, videnskab, dataanalyse, langtidsopbevaring af prøver og genanalyse af prøver.”
“Fokus ligger på at styrke kapaciteten inden for efterretnings- og efterforskningsarbejde, testning, videnskab, dataanalyse, langtidsopbevaring af prøver og genanalyse af prøver,” skriver unionen.
Annonce
Unionen begrunder det specifikke mål for budgetforøgelsen.
“Mens fokus i den nuværende budgetforøgelse er på mændenes professionelle landevejscykling, vil ITA og UCI også arbejde på at forbedre indsatsen for ren sport i andre cykeldiscipliner, da hver disciplin har sine egne særtræk, når det gælder antidopingtiltag,” forklares det i pressemeddelelsen.
Præsidenten for UCI er franskmanden David Lappartient.
Annonce
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce