U23-danmarksmesteren, Rasmus Quaade fra Team Concordia Forsikring Himmerland, vandt i dag suverænt SMC Biler Aarhus enkeltstart, som blev kørt med start og mål i Skanderborg.
Annonce
Rasmus Quaade kørte de 41 kilometer i godt 52 minutter, og han var således godt to minutter hurtigere end Michael Valgren Andersen fra Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning og yderligere 20 sekunder hurtigere end dennes holdkammerat Troels Vinther.
Rasmus Quaade ligner en, som gerne vil køre med om medaljerne ved DM senere på måneden i Nyborg.
A
1 Rasmus Christian Quaade - Team Concordia Forsikring 52,10.12
2 Michael Valgren Andersen - Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning 54,13.45
3 Troels Rønning Vinther - Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning 54,33.73
4 Martin Toft Madsen - Team Lyngby CC 55,30.33
5 Daniel Vestergård Andersen - Christina Watches - Onfone 55,34.44
6 Rasmus Brandstrup Sterobo - Team EnergiFyn 55,57.47
7 Anders Holm - Team Lyngby CC 55,58.22
8 Lars Iversen - BikeToyz U23 Racing 56,01.65
9 Kristian Haugaard Jensen - Team EnergiFyn 56,06.33
10 Jesper Odgaard Nielsen - Christina Watches - Onfone 56,24.33
11 Jesper Kousgaard - Blue Water Cycling 56,38.88
12 Jacob Juul Christiansen - J. Jensen Cycling 56,59.70
13 Christian Jersild Jensen - Team EnergiFyn 57,07:77
14 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 57,15.30
15 Rasmus Louring Vorre - Team Tre-For 57,18.60
16 Søren Pugdahl Pedersen - Team EnergiFyn 57,20.87
17 Mads Lilholm Meyer - Team Concordia Forsikring 57,23.62
18 Søren Sølvsten Nielsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 57,32.01
19 Klaus H. Stenger - Team Tre-For 57,47.19
20 Rudi Bredahl Nielsen - Blue Water Cycling 57,47.53
21 Lasse Lyhne Iversen - Odder CK 57,47.65
22 Michael Damm Kohberg - Team Tre-For 57,59.68
23 Heine Hansen - J. Jensen Cycling 58,09.70
24 Nicki Rasmussen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 58,14.01
25 Nicolai Steensen - Team Concordia Forsikring 58,15.86
26 Lenni Andersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 58,34:78
27 Morten Larsen - Blue Water Cycling 58,47.58
28 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken - Knudsgaard 58,48.49
29 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC 58,58.44
30 Thomas W. Madsen - Team Tre-For 58,58.81
31 Alexander Mørk - Team Designa Køkken - Knudsgaard 59,31.50
32 Matias Rosendal Damm - Team Designa Køkken - Knudsgaard 59,34.50
33 Rasmus Kristensen - Team Tre-For 59,35.00
34 Kasper Malmkjær - Blue Water Cycling 01.03,18.15
B
1 Jesper Nielsen - Herning CK 27,17.51
2 Lars Ejaas - Odder CK 27,34.76
3 Christian Hansen - Cykling Odense 28,09.99
4 Keld Fjord - Holte Cykel Klub 28,14.25
5 Henrik Scharling - Greve CC 28,22.65
6 Klaus Vorgod Kristensen - Herning CK 28,23.84
7 Andreas Brasen Kidmose - Odder CK 28,32.29
8 Jørgen Hertz - CC Gladsaxe 28,47.43
9 Hans Jørgen Hellerup - Hammel CK 28,57.37
10 Johnny Strandbygaard Hansen - Herning CK 29,11.84
11 Morten Tillquist Nielsen - Sorø BC 29,14.17
12 Kristian Dahl Kragholm Sørensen - Aalborg CR 29,19.75
13 Nicolai Skov Sprenger - CCH Hjørring 29,21.85
14 Lars Aagaard Hansen - Cycling Langeland 29,22.23
15 Anders Bundgaard Lind - Aalborg CR 29,22.52
16 Ulrik Thomsen - Cykling Odense 29,22.92
17 Torkil Veyhe - CK Aarhus 29,23.08
18 Christian Flindt-Larsen - Politiets CA 29,27.36
19 tonni Wittenborg - Holte Cykel Klub 29,28.59
20 Nicolaj Amping - Cykling Odense 29,32.03
21 Kristian Israelsen Olsen - ABC 29,34.02
22 Jens Kristian Kiilerich - CC Gladsaxe 29,38.647
23 Frederik Bjørke Schwartz - DCR Ballerup 29,40.15
24 Mathias Lindberg Mortensen - DCR Ballerup 29,53.99
25 Jens Rasmus Knudsen Damgaard - Aalborg CR 29,59.99
26 Anders Bak Hansen - Skive CK 32,37.27
C
1 Tommy N. S. Cramer - Greve CC 28,40.38
2 Aleksej Calmann - Vesthimmerland CK 28,41:052
3 Aske Søby - Cykling Odense 28,48.00
4 Christoffer Hansen - Svendborg CC 29,11.72
5 Flemming Kirkegaard - ABC 29,12.93
6 Nicolai Mondrup Jensen - Odder CK 29,19.48
7 Morten Rasmussen - Cykling Odense 29,28.58
8 Morten Haugaard Timmermann - Odder CK 29,43.76
9 Casper Juel Jensen - DBC 29,48.05
10 Martin Adelfred Jensen - Vejle CK 29,53.987
11 Jesper Horner - Varde CK 29,56.76
12 Leon Vibholm - Horsens AC 29,59.93
13 Thomas Larsen Søndergaard - Haderslev Starup CK 30,10.65
14 Nick Lundstrøm - Hvidovre CK 30,12.48
15 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling 32,18.02
D
1 Ole Hansen - Esbjerg CR 29,49.22
2 Morten Pedersen - Viborg Cycling 30,15.19
3 Michael Mortensen - Aalborg CR 30,25.13
4 Jakob Duus - Thorsager Motion Cykling 30,34.20
5 Simon Christiansen - Kæden-Nr. Lyndelse 30,35.23
6 Lars Blirup - Aalborg CR 30,45.86
7 Morten Banke - Silkeborg IF Cykling 30,46.75
8 Ebbe Skals - Randers CK 1910 30,49:873
9 Jesper Due Sørensen - Nyborg CK 30,51.07
10 Mads Kingo Hansen - Esbjerg CR 30,57.88
11 Per Pallesen - Skive CK 30,58.60
12 Michael Ishøi - Køge CR 31,04.85
13 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy CR 31,08.31
14 Martin Bang - Svendborg CC 31,18.58
15 Jens Berg - Rødekro CC 31,26.58
16 Poul Groth Jensen - Horsens AC 31,30.82
17 Mikkel Christian Nielsen - Nyborg CK 31,31.16
18 Rudi Rye Kristensen - Vejle CK 31,39.59
19 Cartsen Madsen - Haderslev Starup CK 31,42.35
20 Martin Eilertzen - Århus MTB 31,53.15
21 Per Holst Menander - Thy CR 32,72
22 Morten Larson Sørensen - Vejle CK 32,19.38
23 Christian Olesen - CK Aarhus 32,35.52
24 Kenneth Sørensen - Silkeborg IF 32,38.80
25 Jesper Düring Reinholt - Haderslev Starup CK 32,39.15
26 Bill Fisker - Thy CR 32,48.97
27 Mike Isaksen - Skive CK 33,04.72
28 Henrik Hvalsøe - Haderslev Starup CK 33,30.46
29 Lasse Jakobsen - Hvidovre CK 34,14.63
Dame A
1 Michelle Lauge - Odder CK 29,53.01
2 Tina Nielsen - Silkeborg IF Cykling 32,06.37
3 Christina M. Siggaard - Silkeborg IF Cykling 32,19.58
4 Anette Berg - Odder CK 32,27.89
5 Louise Elmskov - Hvidovre CK 34,14.98
Dame B
1 Maria Kruse - Odder CK 32,47.02
2 Helle Hygum - Silkeborg IF Cykling 34,41.21
3 Else Lund - Hammel CK 34,45.33
4 Jeannie Klindrup - Horsens AC 35,41.76
5 Mille Albæk Pedersen - CK Aarhus 37,02.99
Veteran H40
1 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling 28,01.19
2 Klaus Pedersen - Thorsager Motion Cykling 28,43.33
3 Dan Holm - ABC 28,45.85
4 Anders Boel - Holte Cykel Klub 28,54.54
5 Laurits Thorning Jakobsen - CK Aarhus 28,55.01
6 Michael Jepsen - Svendborg CC 29,01.64
7 Bo Simonsen - Køge CR 29,27.52
8 Niels Kaare Jensen - Herning CK 29,28.47
9 Jesper Lassen - CK Kronborg 29,44.56
10 Niels Christian Hansen - Silkeborg IF Cykling 29,49.49
11 Brian Poulsen - Horsens AC 29,56.49
12 Morten B. Andersen - Fredericia CC 30,01.71
13 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted 30,12.74
14 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens AC 30,22.13
15 Stig Andersen - Sorø BC 30,36.89
16 Claus Jørgensen - Sorø BC 31,04.50
17 Henrik Dann Andersen - Hammel CK 31,15.10
18 Johnny Nielsen - Varde CK 31,48.01
19 Jimmy Havmøller - CK Aarhus 31,53.35
20 Gudmund Brændgaard - Horsens AC 31,55.49
21 Lars Dalgas - Odder CK 32,11.06
22 Jesper Vorre - Vejle CK 01.32,54.59
Veteran H50
1 Michael Barfoed - ABC 28,40.09
2 Lars Christensen - Aalborg CR 30,17.79
3 Peter Kvist - Horsens AC 30,34.15
4 Poul Brændgaard - Herning CK 30,43.06
5 Michael Elmstrøm - Roskilde CR 30,51.33
6 Jimmy Alsted Ottosen - Herning CK 30,59.51
7 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia CC 31,44.00
8 Kurt Bredahl Nielsen - Thorsager Motion Cykling 31,01.25
9 Bjarne Andersen - Nyborg CK 31,24.16
10 Jørn Madsen - Holstebro CC 31,48.76
11 Jens Würtz - Aalborg CR 31,50.35
12 Anders Christoffersen - Køge CR 32,44.73
13 Mogens Falk Nielsen - Rødekro CC 33,32.33
Veteran H60
1 Bjarne Brøndum - Cykling Nord Fyn 32,44.20
2 Laust Madsen - Horsens AC 33,14.12
3 Svend Christensen - Herning CK 33,34:76
4 John Larsen - Svendborg CC 33,39.88
5 Omar Hillers - Silkeborg IF Cykling 34,16.34
6 Bjarne Ravn Uberg - Cykling Nord Fyn 39,29.98
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce