Overblik: Transferlisten 2018-2019
31. december 2018 14:15Foto: Sirotti
af Andy Pedersen

Her får du et overblik over alle ryttertransfer til den kommende cykelsæson på WorldTouren. Feltet.dk har samlet alle transfers på en transferliste. 

Herunder kan du få et overblik over transfer i cykelsporten, så du kan være opdateret og godt klædt på til cykelåret anno 2019.

 

Vi forsøger at holde listen så godt opdateret som muligt. Hvis du opdager fejl eller mangler, er du meget velkommen til at kontakte os på info@feltet.dk. På forhånd tak!

 

AG2R La Mondiale

Eksisterende kontrakter

Francois Bidard (2019)

Ben Gastauer (2020)

Julien Duval (2019)

Nico Denz (2019)

Clement Venturini (2019)

Tony Gallopin (2019)

Silvan Dillier (2020)

Gediminas Bagdonas (2019)

Romain Bardet (2020)

Mickael Cherel (2020)

Clement Chevrier (2020)

Benoit Cosnefroy (2020)

Axel Domont (2020)

Samuel Dumoulin (2019)

Hubert Dupont (2019)

Stijn Vandenbergh (2019)

Alexis Vuillermoz (2020)

Nans Peters (2020)

Alexis Gougeard (2019)

Quentin Jauregui (2020)

Pierre Latour (2020)

Mathias Frank (2020)

Alexandre Geniez (2020)

Oliver Naesen (2020)

Aurelien Paret-Peintre (2019)

 

Ind

Geoffrey Bouchard (Cr4C, 2020)

Dorian Godon (Cofidis Credit Solutions, 2020)
Larry Warbasse (Aqua Blue Sport, 2019)

Jaako Hänninen (Team ECSEL Saint-Etienne Loire - skifter 1. August 2019)

 

Ud

Cyril Gautier (Vital Concept)

Rudy Barbier (Israel Cycling Academy)
Jan Bakelants (Team Sunweb)

Matteo Montaguti (Androni-Sidermec)

 

Astana Pro Team

Eksisterende kontrakter

Dario Cataldo (2019)

Jakob Fuglsang (2019)

Luis Leon Sanchez (2019)

Pello Bilbao (2019)

Omar Fraile (2019)

Magnus Cort (2019)

Davide Villella (2019)

Jan Hirt (2019)

Yevgeniy Gidich (2019)

Hugo Houle (2019)

Miguel Angel Lopez (2020)

Alexey Lutsenko (2020)

Laurens De Vreese (2019)
Zhandos Bizhigitov (2019)
Dmitriy Gruzdev (2019)
Daniil Fominykh (2019)
Nikita Stalnov (2019)

Artyom Zakharov (2019)

Andrey Zeits (2019)

 

Ind 

Yuriy Natarov (Astana City, 2021)

Manuele Boaro (Bahrain Merida, 2020)

Davide Ballerini (Androni Giocattoli-Sidermec, 2020)

Rodrigo Contreras (EPM, 2019)

Gorka Izagirre (Bahrain Merida, 2020)

Ion Izagirre (Bahrain Merida, 2020)

Merhawi Kudus (Dimension Data, 2019)
Jonas Gregaard Wilsly (Riwal CeramicSpeed, 2020)
Hernando Bohórquez (Manzana Postobon, 2019)

 

Ud

Michael Valgren (Dimension Data)

Jesper Hansen (Cofidis, Credit Solutions)
Tanel Kangert (EF Education First)
Oscar Gatto (BORA-hansgrohe)
Truls Engen Korsæth (karrierestop)

Moreno Moser (Nippo - Vini Fantini)

Andriy Grivko (Uvist)

Riccardo Minali (Israel Cycling Academy)

Sergei Chernetskii (Caja Rural - Seguros RGA)

Ruslan Tleubayev (karrierestop)

Bakhtiyar Kozhatayev (Karrierestop grundet hjerteproblemer)

 

 

Bahrain Merida Pro Cycling Team

Eksisterende kontrakter:

Vincenzo Nibali (2019)

Herman Pernsteiner (2019)

Domenico Pozzovivo (2019)

Mark Padun (2020)

Sonny Colbrelli (2019)
Antonio Nibali (2019)
Henrich Haussler (2020)

Iván Garcia Cortina (2020)
Grega Bole (2020)
Chun-Kai Feng (2019)
Meiyin Wang (2019)

 

Ind

Dylan Teuns (BMC Racing Team, 2020)

Stephen Williams (SEG Racing, 2020 - Stagiaire fra 2018)

Marcel Sieberg (Lotto Soudal, 2020)

Phil Bauhaus (Team Sunweb, 2020)

Rohan Dennis (BMC Racing Team, 2020)
Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice, 2020)
Damiano Caruso (BMC Racing Team, 2020)
Andrea Garosio (d'Amico - Utensilnord, 2019, Stagiaire fra 2018)

 

Ud

Manuele Boaro (Astana)

Ion Izagirre (Astana)

Gorka Izagirre (Astana)

Niccolò Bonifazio (Direct Energie)
Enrico Gasparotto (Dimension Data)
David Per (Adria Mobil)

Franco Pellizotti (Karrierestop)
Ramunas Navardauskas (Delko Marseille)
Borut Božič (Karrierestop)

 

BMC Racing Team (Hedder i 2019: CCC Team)

Eksisterende kontrakter (kontraktens længde offentliggøres ikke)

Greg Van Avermaet

Nathan Van Hooydonck

Michael Schär

Alessandro De Marchi

Joey Rosskopf
Patrick Bevin
Francisco Ventoso

 

Ind (kontraktens længde offentliggøres ikke)

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty - Groupe Gobert)

Serge Pauwels (Dimension Data)
William Barta (Hagens Berman Axeon)
Simon Geschke (Team Sunweb)

Szymon Sajnok (CCC Sprandi Polkowice)

Lucasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice)
Josef Cerny (Elkov-Author)

Jakub Mareczko (Willier Triestina-Selle Italia)

Gijs Van Hoecke (Team LottoNL-Jumbo)

Amaro Antunes (CCC Sprandi Polkowice)
Victor de la Parte (Movistar)

Lukasz Wisniowski (Team Sky)

Laurens Ten Dam (Team Sunweb)
Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice)

Pawel Bernas (CCC Sprandu Polkowice)

Riccardo Zoidl (Team Felbermayr - Simplon Wels)

 

Ud

Dylan Teuns (Bahrain Merida)

Alberto Bettiol (EF Education First - Drapac)

Danilo Wyss (Dimension Data)

Simon Gerrans (karrierestop)

Loïc Vliegen (Wanty-Groupe Gobert)

Tejay van Garderen (EF Education First - Drapac)

Rohan Dennis (Bahrain-Merida)
Stefan Küng (Groupama-FDJ)
Damiano Caruso (Bahrain Merida)

Jürgen Roelandts (Movistar Team)

Kilian Frankiny (Groupama-FDJ)
Richie Porte (Trek-Segafredo)

Brent Bookwalter (Mitchelton-Scott)
Jempy Drucker (BORA-hansgrohe)
Nicolas Roche (Sunweb)
Tom Bohli (UAE-Team Emirates)

Miles Scotson (Groupama-FDJ)

 

Bora-hansgrohe:

Eksisterende kontrakter
Peter Sagan (2021)
Maciej Bodnar (2021)
Erik Baska (2021)
Juraj Sagan (2021)
Leopold König (2019)

Sam Bennett (2019)

Rüdiger Selig (2019)

Marcus Burghardt (2021)

Daniel Oss (2021)

Peter Kennaugh (2019)

David Formolo (2019)

Felix Großschartner (2020)

Rafal Majka (2020)

Pawel Poljanski (2020)

Jay McCarthy (2020)
Patrick Konrad (2020)
Gregor Mühlberger (2020)
Lukas Pöstlberger (2020)
Pascal Ackermann (2019)

Emanuel Buchmann (2019)

Andreas Schillinger (2019)
Michael Schwarzmann (2019)
Cesare Benedetti (2020)
Christoph Pfingsten (2019)


Ind
Oscar Gatto (Astana, 2020)
Jempy Drucker (BMC, 2020)
Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors, 2020)

 

Ud

Michael Kolar (karrierestop)
Matteo Pelucchi (Androni Giocattoli - Sidermec)
Aleksejs Saramotins (Interpro Stradalli Cycling)

  

Dimension Data

Eksisterende kontrakter

Nickolas Dlamini (2019)

Stephen Cummings (2019)

Jacques Janse van Rensburg (2019)

Louis Meintjes (2019)

Scott Davies (2019)

Amanuel Gebreigzabhier (2019)

Ben O’Connor (2020)

Tom-Jelte Slagter (2019)
Benjamin King (2019)
Reinardt Janse van Rensburg (2019)
Edvald Boasson Hagen (2019)
Mark Renshaw (2019)
Mark Cavendish (2019)
Bernhard Eisel (2019) 

 

Ind

Michael Valgren (Astana, 2021)

Danilo Wyss (BMC Racing Team, 2021)

Roman Kreuziger (Mitchelton-SCOTT, 2021)
Stefan de Bod (Team Dimension Data for Qhubeka, 2020)
Rasmus Tiller (Joker-Icopal, 2020)

Lars Ytting Bak (Lotto Soudal, 2019)
Enrico Gasparotto (Bahrain-Merida, 2019)
Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo, 2019)
Gino Mäder (2020)

 

Ud

Serge Pauwels (BMC Racing Team)
Igor Anton (karrierestop)

Merhawi Kudus (Astana Pro Team)

Lachlan Morton (EF Education First - Drapac)

Natnael Berhane (Cofidis, Credit Solutions)

 

EF Education First - Drapac

Eksisterende kontrakter

Rigoberto Uran (2020)

Alex Howes (2019)

Michael Woods (2019)

Simon Clarke (2020)

Nathan Brown (2019)

Sacha Modolo (2019)

Logan Owen (2019)

Matti Breschel (2019)

Julian Cardona (2019)

Sebastian Langeveld (2020)

Sep Vanmarcke (2020)

Julius van den Berg (2020)

Hugh Carthy (2020)
Mitchell Docker (2019)
Joe Dombrowski (2019)

Taylor Phinney (2019)
Daniel McLay (2019)
Tom Scully (2019)

 

Ind

Alberto Bettiol (BMC Racing Team, 2020)

James Whelan (Drapac EF Cycling, 2021 - Stagiaire fra 2018)

Tejay van Garderen (BMC Racing Team, 2019)

Moreno Hofland (Lotto Soudal)
Tanel Kangert (Astana)

Luis Villalobos (Aevolo, 2021, med start for holdet i juni 2019)

Jonathan Caicedo (Medellin, 2020)
Sean Bennett (Hagens Berman Axeon, 2020)

Lachlan Morton (EF Education First - Drapac, 2019)
 

Ud

Pierre Rolland (Vital Concept)
William Clarke (Trek-Segafredo)
Kim Magnusson (Riwal CeramicSpeed) 
Tom Van Asbroeck (Israel Cycling Academy)

 

Groupama-FDJ

Eksisterende kontrakter

Daniel Hoelgaard (2019)

Georg Preidler (2019)

Ramon Sinkeldam (2019)

Benjamin Thomas (2019)

Jacopo Guarnieri (2020)

Bruno Armirail (2019)

Antoine Duchesne (2020)

Arnaud Demare (2020)

David Gaudu (2020)

Olivier Le Gac (2020)

Valentin Madouas (2019)

Marc Sarreau (2020)

Romain Seigle (2019)

Mathieu Ladagnous (2020)

Thibaut Pinot (2020)
Anthony Roux (2020)
Sébastien Reichenbach (2020)
Rudy Molard (2020)
Steve Morabito (2019)
Léo Vincent (2020)

Benoit Vaugrenard (2019)
Mickael Delage (2019)
Ignatas Konovalovas (2019)
Tobias Ludvigsson (2019)

 

Ind

Stefan Küng (BMC Racing Team, 2020)

Kilian Frankiny (BMC Racing Team, 2020)

Miles Scotson (BMC Racing Team, 2020)
 

Ud

Jeremy Roy (karrierestop)
Arthur Vichot (Vital Concept)
Davide Cimolai (Israel Cycling Academy)

 

Katusha-Alpecin

Eksisterende kontrakter

Ilnur Zakarin (2019)

Simon Spilak (2019)

José Gonçalves (2019)

Pavel Kochetkov (2019)

Matteo Fabbro (2019)

Nathan Haas (2019)

Ian Boswell (2019)

Steff Cras (2019)

Willie Smit (2019)

Jenthe Biermans (2020)

Alex Dowsett (2020)

Marco Haller (2019)

Reto Hollenstein (2020)

Marcel Kittel (2019)

Viacheslav Kuznetsov (2019)

Nils Politt (2020)

Mads Würtz Schmidt (2020)

Rick Zabel (2020)

 

Ind

Daniel Navarro (Cofidis, Credit Solutions, 2020)
Harry Tanfield (Canyon, 2020)
Jens Debusschere (Lotto Soudal, 2020)

Enrico Battaglin (LottoNL-Jumbo, 2020)

Ruben Guerreiro (Trek-Segafredo, 2019)

 

Ud

Marco Mathis (Cofidis, Credit Solutions)
Baptiste Planckaert (WB Aqua Protect Veranclassic, 2020)
Maurits Lammertink (Crelan-Charles, 2019)

Tony Martin (Team LottoNL-Jumbo, 2020)
Jhonatan Restrepo (Manzana Postobon)
Robert Kišerlovski (karrierestop)
 

Lotto Soudal

Eksisterende kontrakter
Thomas de Gendt (2020)

Tiesj Benoot (2019)

Jasper de Buyst (2019)

Jelle Wallays (2020)

Sander Armée (2020)

Frederik Frison (2019)

Tomasz Marczynski (2020)

Maxime Monfort (2019)

Jelle Vanendert (2019)

Victor Campenaerts (2019)

Lawrence Naesen (2019)

Jens Keukeleire (2019)

Bjorg Lambrecht (2019)

Harm Vanhoucke (2020)

Tim Wellens (2020)
Tosh Van Der Sande (2020)
Rémy Mertz (2020)
Enzo Wouters (2019)

Nikolas Maes (2020)

 

Ind

Caleb Ewan (Mitchelton-Scott, 2020)

Roger Kluge (Mitchelton-Scott, 2019)
Stan Dewulf (2020, Stagiaire fra 2018)
Rasmus Byriel Iversen (General Store Bottoli, 2020)
Carl Fredrik Hagen (Joker Icopal, 2020)

Brian van Goethem (Roompot-Nederlandse Loterij, 2020)
Adam Blythe (Aqua Blue Sport, 2019)

 

Ud

André Greipel (Fortuneo-Samsic)

Marcel Sieberg (Bahrain Merida)

Moreno Hofland (EF-Education First-Drapac)
Jens Debusschere (Katusha-Alpecin)
Lars Ytting Bak (Dimension Data)

 

Mitchelton-Scott

Eksisterende kontrakter
Daryl Impey (2019)

Christopher Juul-Jensen (2019)

Michael Hepburn (2019)

Jack Haig (2020)

Mikel Nieve (2019)

Cameron Meyer (2020)

Matteo Trentin (2019)

Jack Bauer (2019)

Lucas Hamilton (2020)

Johan Esteban Chaves (2019)

Simon Yates (2020)

Adam Yates (2020)

Sam Bewley (2020)

Luka Mezgec (2020)
Alex Edmondson (2020)

Damien Howson (2020)
Luke Durbridge (2020)

 

Ind

Robert Stannard (Mitchelton-BikeExchange, 2020)

Callum Scotson (Mitchelton-BikeExchange, 2020)

Nick Schultz (Caja Rural - Seguros RGA, 2020) 

Brent Bookwalter (BMC Racing Team, 2019)

Edoardo Affini (SEG Racing Academy, 2020)

Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert, 2020)
Tsgabu Grmay (Trek-Segafredo, 2020)

 

Ud

Caleb Ewan (Lotto Soudal) 
Carlos Verona (Movistar)
Roman Kreuziger (Dimension Data)
Roger Kluge (Lotto Soudal)
Robert Power (Team Sunweb)

Svein Tuft (Rally Cycling)

 

Movistar Team

Eksisterende kontrakter
Alejandro Valverde (2019)

Jorge Arcas (2019)

Ruben Fernandez (2019)

Nelson Oliveira (2019)

Nairo Quintana (2019)

Marc Soler (2021)

Jasha Sütterlin (2019)

Carlos Betancur (2019)

Jaime Roson (2019)

Mikel Landa (2019)

Eduardo Sepulveda (2019)

Jaime Castrillo (2019)

Rafael Valls (2019)

Winner Anacona (2019)

Daniele Bennati (2019)
Imanol Erviti (2019)
Andrey Amador (2019)

 

Ind

Carlos Verona (Mitchelton-Scott, 2020)

Jürgen Roelandts (BMC Racing Team, 2019)
Lluis Mas (Caja Rural, 2019)

Eduard Prades (Euskadi-Murias, 2019)

 

Ud

Victor de la Parte (CCC)
Nuno Bico (Burgos-BH)

 

Quick-Step Floors (Hedder i 2019: Deceunick - Quick Step)

Eksisterende kontrakter
Enric Mas (2019) 
Bob Jungels (2020)
Julian Alaphilippe (2019)
Iljo Keisse (2019)

Maximiliano Richeze (2019)

Philippe Gilbert (2019)

Pieter Serry (2019)

Fabio Sabatini (2019)
Dries Devenyns (2019)
Tim Declercq (2019)

Zdenek Stybar (2019)

Davide Martinelli (2019)

Florian Senechal (2019)

Elia Viviani (2019)

Fabio Jakobsen (2019)

Michael Mørkøv (2019)

James Knox (2019)

Alvaro Jose Hodeg (2019) 

Kasper Asgreen (2020)

Yves Lampaert (2020)
Petr Vakoc (2019)
Eros Capecchi (2019)

 

Ind

Remco Evenepoel (2020)
Mikkel Frølich Honoré (Team Waoo, 2020)

 

Ud

Niki Terpstra (Direct Energie)
Laurens De Plus (Team Jumbo)
Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe)
Jhonatan Narváez (Team Sky)
Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates)

 

Team LottoNL - Jumbo (Hedder i 2019: Team Jumbo-Visma)

Eksisterende kontrakter

Tom Leezer (2019)

Koen Bouwman (2019)

Pascal Eenkhoorn (2020)

Paul Martens (2019)

Neilson Powless (2019)

George Bennett (2021)

Floris De Tier (2019)

Robert Gesink (2021)

Dylan Groenewegen (2020)

Amund Grondahl Jansen (2020)

Steven Kruijswijk (2021)

Sepp Kuss (2019)

Primoz Roglic (2020)

Timo Roosen (2020)

Antwan Tolhoek (2020)

Danny van Poppel (2019)

Maarten Wynants (2019)

Daan Olivier (2019)
Jos van Emden (2021) 
Bert-Jan Lindeman (2020)

 

Ind

Jonas Vingegaard (coloQuick, 2020)

Lennard Hofstede (Team Sunweb, 2020)

Laurens De Plus (Quick-Step Floors, 2020)

Mike Teunissen (Team Sunweb, 2022)
Taco van der Hoorn (Roompot - Nederlandse Loterij, 2020)

Tony Martin (Katusha-Alpecin, 2020)

Wout van Aert (Verandas Willems - Crelan 2021)

 

Ud

Bram Tankink (Karrierestop)
Gijs Van Hoecke (BMC Racing Team)

Enrico Battaglin (Katusha-Alpecin)
Robert Wagner (Fortuneo-Samsic)
Lars Boom (Crelan-Charles)

Stef Clement (Karrierestop)

 

Team Sky

Eksisterende kontrakter
Wout Poels (2019)
Diego Rosa (2019)

Michal Kwiatkowski (2020)

Christian Knees (2019)

Ian Stannard (2020)

Michal Golas (2019)

Jonathan Castroviejo (2020)

David de la Cruz (2019)

Egan Bernal (2023)

Pavel Sivakov (2020)

Kristoffer Halvorsen (2019)

Dylan van Baarle (2019)

Christopher Lawless (2019)

Leonardo Basso (2019)

Christopher Froome (2020)

Gianni Moscon (2020)

Geraint Thomas (2021)
Luke Rowe (2021)

Owain Doull (2019)

Tao Geoghegan Hart (2020)

Salvatore Puccio (2021)

 

Ind

Edward Dunbar (Aqua Blue Sport, 2019 - med virkning fra 13.09.2018)

Filippo Ganna (UAE-Team Emirates, 2019)
Jhonatan Narváez (Quick-Step Floors, 2020)

Ben Swift (UAE Team Emirates)

 

Ud

Sergio Henao (UAE Emirates)
Lukasz Wisniowski (BMC)
Beñat Intxausti (Euskadi-Murias)
Philip Deignan (karrierestop)

David López (karrierestop)
 

Team Sunweb

Eksisterende kontrakter
Michael Matthews (2019)

Søren Kragh Andersen (2020)

Nikias Arndt (2020)

Tom Dumoulin (2021)

Chris Hamilton (2021)

Max Walscheid (2019)

Chad Haga (2019)

Martjin Tusveld (2019)

Louis Vervaeke (2019)

Jai Hindley (2020)

Michael Storer (2020)

Johannes Fröhlinger (2019)

Lennard Kämna (2019)

Wilco Kelderman (2020)

Sam Oomen (2020)
Roy Curvers (2019)

 

Ind

Cees Bol (SEG Racing Academy, 2020 - Stagiaire fra 2018)

Joris Nieuwenhuis (Development Team Sunweb, 2020)

Max Kanter (Development Team Sunweb, 2020 - Stagiaire fra 2018)
Nicolas Roche (BMC)
Robert Power (Mitchelton-Scott, 2020)
Casper Pedersen (Aqua Blue Sport, 2021)
Marc Hirschi (Development Team Sunweb, 2021)

Jan Bakelants (AG2R La Mondiale, 2019)
Asbjørn Kragh Andersen (Team Waoo, 2019)

 

Ud

Phil Bauhaus (Bahrain Merida)

Lennard Hofstede (Team Jumbo)
Simon Geschke (BMC Racing Team)

Mike Teunissen (Team Jumbo)

Laurens Ten Dam (BMC-CCC)
Edward Theuns (Trek-Segafredo)

Tom Stamsnijder (Karrierestop)

 

Trek-Segafredo

Eksisterende kontrakter
John Degenkolb (2019)

Fabio Felline (2019)
Michael Gogl (2019)

Julien Bernard (2019)

Niklas Eg (2019)

Gianluca Brambilla (2019)

Toms Skujins (2019)

Nicola Conci (2019)

Alex Frame (2019)

Ryan Mullen (2019)

Mads Pedersen (2020)

Kiel Reijnen (2019)

Jasper Stuyven (2020)

Markel Irizar (2019)

Koen de Kort (2020)

Fumiyuki Beppu (2020)

Bauke Mollema (2020)

Jarlinson Pantano (2020)
Peter Stetina (2019)

 

Ind

Matteo Moschetti (Polartec-Kometa, 2020 - Stagiaire fra 2018)
Richie Porte (BMC Racing Team, 2020)
Iván Ramiro Sosa (Androni Giocattoli - Sidermec, 2020)
William Clarke (EF Education First, 2020)
Alex Kirsch (WB Aqua Protect Veranclassic, 2020)

Giulio Ciccone (Bardiani CSF, 2020)
Edward Theuns (Team Sunweb, 2019) 

 

Ud

Gregory Rast (karrierestop)

Matthias Brändle (Israel Cycling Academy)

Ruben Guerreiro (Katusha-Alpecin)
Giacomo Nizzolo (Dimension Data)
Boy van Poppel (Crelan-Charles)
Tsgabu Grmay (Mitchelton-Scott)
Laurent Didier (karrierestop)
 

UAE Team Emirates:

Eksisterende kontrakter

Kristijan Durasek (2019)

Roberto Ferrari (2019)

Simone Petilli (2019)

Alexander Kristoff (2019)

Dan Martin (2019) 

Alexandr Riabushenko (2019)

Fabio Aru (2020)

Sven Erik Bystrøm (2019)

Simone Consonni (2019)

Valerio Conti (2019)

Marco Marcato (2019)
Oliviero Troia (2020)
Diego Ulissi (2020)
Jan Polanc (2020)
Vegard Stake Laengen (2020)

Rui Costa (2019)

Rory Sutherland (2019)

Yousif Mirza (2020)

Manuele Mori (2019)

 

Ind
Tadej Pogacar (Ljubljana, 2020)
Cristian Camilo Muñoz (Coldeportes Zenu Sello Rojo, 2020)
Tom Bohli (BMC, 2020)

Sergio Henao (Team Sky, 2020)

Juan Sebastian Molano (Manzana Postobon, 2020)
Rui Oliveira (Hagens Berman Axeon, 2020)
Ivo Oliveira (Hagens Berman Axeon, 2020)
Fernando Gaviria (Quick-Step Floors, 2021)  

Jasper Philipsen (Hagens Berman Axeon, 2020)

 

Ud
Przemysław Niemiec (karrierestop)
Filippo Ganna (Team Sky)

Ben Swift (Team Sky)

Darwin Atapuma (Cofidis)
Matteo Bono (karrierestop)

INFO
Transferoversigt
Nyheder
Lister
Nyheder
DEL
KOMMENTARER

SENESTE

Optakt: Criterium du Dauphiné

Pinot må undvære stortalent ved Dauphiné

Campenaerts frygter brækket ribben efter styrt i Tjekkiet

Jumbo bekræfter fantomhold til Dauphiné

Valgren officielt udtaget til Dauphiné: Håber at vise god form

Evenepoel om favoritværdighed i Lombardiet: Muligvis

Søren Kragh skal jagte etapesejre i Dauphiné

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

MANDAG

Deltag i Dauphine-managerspillet

Mollema tæller ikke Froome som favorit til Touren

Vind lækre Garmin produkter

Overraskelse: Verdensmester på vej til Movistar

Sæt dit managerhold til Tour de France 2020

Se de vilde Dauphiné-line ups

Overblik: Disse topryttere står uden kontrakt efter 2020

Feltet.dk lancerer cykelduellen 2020

Officielt: Bretagne overtager Tourstart i 2021

Eksklusivt interviewTrek føler sig stærkere end i lang tid ifølge Eg

Bora udtager todelt hold til Dauphiné

Medie sender rutineret ester til Belgien

Holdlæge tror på at Jakobsen kan komme tilbage

121 ryttere på startlisten til DM

INEOS udtager brølstærkt hold til Dauphiné

WorldTour-løbet Tour of Guangxi aflyses

Movistar skriver med García Cortina

Følg Feltet.dk på de sociale medier

Van Avermaet og Schär skifter til AG2R

Fransk cykelstjerne skifter til Team Sunweb

Israel Start-Up Nation skriver med to nye ryttere

Reaktioner: 3. etape af Tour de l’ain

Evenepoel: Det bedste resultat er, at Fabio er i bedring

Fuglsang: Tilfreds med min præstation

Ballerini glad for første WorldTour gevinst

Eksklusivt interviewRasmus Byriel missede sidste etape på grund af sygdom

Eksklusivt interviewBrøchner efter sejr i Randers: En rigtig god dag

SØNDAG

Bernal tilfreds trods nyt Roglic-nederlag

Tredjeplads beroliger Quintana før Touren

Roglic vandt Tour-duellen: Kun det første løb i lang tid

Transferlisten 2020-2021 - WorldTour

Transferlisten 2020-2021 - Dansk

Transferlisten 2020-2021 – ProTour

Quick-Step-italiener vinder overraskende i Polen

Eksklusivt interviewNorske Hoelgaard næstbedst i Tjekkiet: Stolt af holdet

Howson efter sejr: En hård dag i sadlen

LIVE nu: Kan Mads P. gøre det igen i Polen?

Video i artiklenBallerini tog sidste etape i Polen Rundt - Evenepoel vinder samlet

Dobbeltsejr til Uno-X ved Randers Bike Week

Australier snyder Uno-X for sejr i Tjekkiet

Video i artiklenRoglic sætter Ineos på plads 20 dage før Touren

Video i artiklenRoglic satte pokerspilleren Bernal på plads med flot etapesejr

Bernal i l'Ain: Jeg er her for at træne

Roglic overrasket over Jumbo-dominans

Video i artiklenRemco Evenepool vinder på fantastisk vis 4. etape af Polen Rundt – Fuglsang nr. 2

Van Aert: Jeg kender ikke mine egne grænser

Video i artiklenGuide til cykeludstyr -Få 20% rabat på Feltet.dks webshop

LØRDAG

Video i artiklenOptakt: 5. etape af Tour de Pologne

Video i artiklenOptakt: 3. etape af Tour de l’Ain

Reaktioner - Polen Rundt

Reaktioner - Milano Sanremo

Video i artiklenHar du en fysisk cykelbutik? Så lad os hjælpe dig gratis!

Evenepoel atter ustyrlig – Fuglsang toer

Video i artiklenVan Aert snyder Alaphilippe i Milano-San Remo

Belgier vinder igen i Tjekkiet Rundt foran World-Tour sprintere

Video i artiklenWout Van Aert vinder fantastisk spændende Milano – Sanremo

Video i artiklenRoglic sejrer foran Bernal i Frankrig

Video i artiklenSe videooptakt til Milano-Sanremo

Video i artiklenSuveræne Roglic vinder 2. etape af Tour de lain

Alaphilippe: Vores mål er vinde Milano-Sanremo igen

Video i artiklenBagioli tager første sejr for Quickstep på 1. etape af Tour de lain

Jumbo-Visma suspenderer Groenewegen indtil UCI-afgørelse

Nibali før Milano-Sanremo: Sejren kom som en uventet gave

Van Avermaet bekræfter: Jeg forlader CCC

VM-arrangør: Aflysning en mulighed - Mads P. vil beholde trøjen

FREDAG

Optakt: Milano-Sanremo

Video i artiklenReaktioner: 1. etape Tour de l'Ain

Video i artiklenOptakt: 4. etape af Tour de Pologne

Optakt: 2. etape af Tour de l’Ain

Grædende Groenewegen har ikke sovet: Tænker kun på Fabio

Reaktioner: 3. etape Polen Rundt

Feltet.dk genstarter sæsonen med stort optaktsshow

Alexandre Geniez skifter til Total Direct Energi