Transferliste 2018-2019 - DANSK
31. december 2018 15:00Foto: Feltet.dk
af Joachim Farshøj

2019-sæsonen nærmer sig langsomt men sikkert, og derfor har Feltet.dk, som altid, lavet en foreløbig oversigt over, hvordan de danske holds trupper kommer til at se ud næste år.

Hvis du gerne vil være godt klædt på til den kommende danske cykelsæson, så er du kommet til det rette sted. Her vil du nemlig kunne følge transfermarkedets effekt på de danske trupper, der næste år også vil inkludere et Pro-kontinental-hold, nemlig Riwal CeramicSpeed Cycling Team.

 

Vi på Feltet.dk vil gøre vores bedste for at holde listen opdateret og ”up to date”, men hvis du alligevel skulle finde fejl eller mangler, er du yderst velkommen til at kontakte os på info@feltet.dk.

 

Riwal-Readynez (Prokontinentalhold)

 

Forlængelser

Tobias Mørch Kongstad

Mathias Norsgaard

Andreas Kron

Troels Vinther

Jonas Aaen

Andreas Stokbro

 

Ind

Emil Vinjebo (ColoQuick Cycling)

Rasmus Bøgh Walin (Coloquick Cycling)

Rasmus Quaade (BHS-Almeborg Bornholm)

Torkil Veyhe (Team Waoo)

Alexander Kamp (Team Waoo)

Nicolai Brøchner (Holowesko-Citadel)
Krister Hagen (Team Coop)

Kim Magnusson (EF Education First-Cannondale powered by Drapac)

Lucas Eriksson 
Sindre Lunke (Team Fortuneo-Samsic)

 

Ud

Jonas Gregaard (Astana Pro Team)

Chris Anker Sørensen (Slutter karrieren)

Stefan Djurhuus (Slutter karrieren)

Peter Haslund (Team WasteApp-O.B.Wiik)

Patrick Clausen (Team Waoo)

Jesper Mørkøv

Sebastian Lander

Søren Siggaard

Martin Mortensen (Team Waoo)

 

BHS-Almeborg Bornholm (Kontinentalhold)

 

Forlængelser

Martin Toft Madsen

Nicklas Amdi Pedersen
Magnus Bak Klaris

Christoffer Lisson

Emil Toudal

Mathias Bregnhøj

Jeppe Klein Jensen

Jesper Kofod Andreasen

Eigil Nikolajsen

 

Ind

Mads Rahbek (Team Herning CK Elite)

Jeppe Hanssing (Team Integra Advokater-Giant)

Mathias Bundgaard Matz (Team ABC)

Thomas Rald Kaspersen

Sander Andersen

 

Ud

Rasmus Quaade (Riwal CeramicSpeed)

Morten Hulgaard (coloQuick)

Jannik Hyldtoft (Team WasteApp-O.B.Wiik)

 

Uvist

Joakim Lisson

 

 

ColoQuick Cycling (Kontinentalhold)

 

Forlængelser

Alexander Salby

Julius Johansen

Johan Price-Petjersen

Casper Folsach

Steffen Munk

Christian Moberg

Frederik Rodenberg Madsen 

Daniel Bligaard Lyhne

 

Ind

Niklas Larsen (Team Waoo)

Jacob Hindsgaul (Herning Cykle Klub)
Jeppe Aaskov Pallesen (Team OK Kvickly Odder)

Mathias Krigbaum (Team Waoo)
Rasmus Lund Pedersen
Aksel Bech Skot-Hansen
Morten Hulgaard (BHS-Almeborg Bornholm)
 

Ud

Emil Vinjebo (Riwal CeramicSpeed)

Jonas Vingegaard (Team LottoNL-Jumbo)

Rasmus Bøgh Walin (Riwal CeramicSpeed)

Rune Almindsø (Stoppet)

Anders Hardahl (Uvist)

Mathias Larsen (Team Waoo)


 

Team Waoo (Kontinentalhold)

 

Forlængelser

Rasmus Guldhammer
Andreas Hyldgaard Jeppesen

Jesper Schultz

Johan Tiedemann Langballe
 

Ind

Martin Mortensen (Riwal CeramicSpeed)

Michael Carbel (Fortuneo-Samsic)
Silas Zacharias Clemmesen (Team Herning CK Elite P/B Look)
Mathias Larsen (coloQuick)
Frederik Nybo Eriksen (Team Herning CK Junior)
Frederik Thomsen (Team Mascot Workwear Junior)

Patrick Clausen (Riwal CeramicSpeed)

 

Ud

Alexander Kamp (Riwal CeramicSpeed)

Niklas Larsen (ColoQuick Cycling)

Torkil Veyhe (Riwal CeramicSpeed)
Asbjørn Kragh Andersen (Team Sunweb)

Mathias Krigbaum (Team ColoQuick)

Mikkel Frølich Honoré (Quick-Step Floors)

Jakob Egholm (Hagens Berman Axeon)

 

Uvist

​Audun Fløtten

 


Team O.B. Wiik - Dan Stillads (DCU Team)

Forlængelser

Joakim Svensson

Frederik Irgens Jensen

Martin Mollerup
Kasper Thomsen

Davur Magnussen


Ind
Peter Haslund (Riwal CeramicSpeed)
Marcus Sander Hansen (Uno-X Danish Junior Team)

Mads Klinke (Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior)

Jannik Hyldtoft (BHS Almeborg-Bornholm)

 

Uvist

Nicolai Clausen

Mathias Mortensen

Valdemar Kure Krogh

Nicolai Stegmann

Mathias Christiansen

 

 

Team Herning CK Elite PB Look (DCU Team)

Ind

Ud
Mads Rahbek (Team BHS Almeborg-Bornholm)
Kasper Würtz Schmidt (Team AURA Energi - CK Aarhus)
Silas Zacharias Clemmesen (Team Waoo)

Marius Therkildsen (Karrierestop)


Uvist

Andreas Handberg Madsen

Casper Moltke

Casper Ilsø

Christian Gorm Albrechtsen

Jacob Kruse Jensen

Jannik Nedergaard Nielsen

Kristian Arnth Sørensen

Mads Østergaard Kristensen

Sebastian Rathje Andersen



Team AURA Energi - CK Aarhus (DCU Team)

Ind
Kasper Würtz Schmidt

Sebastian Kolze Changizi
Lasse Eland
Mads Rasmussen

Forlængelser:

Frederik Muff

August Mors Poulsen

Jesper Bundgård Vinkel

Aske Louring Vorre
Jacob Gye Madsen
Thomas Edemann Jensen
Rasmus Hestbek Lund

Uvist

Christian Mathiesen

Nikolaj Vejby Møller

Rasmus Søgaard

Mikkel Beck Olsen
Jakob Frandsen

 

Team OK Kvickly Odder (DCU Team)

Ind
Lucas Wulff
Thomas Decker
Søren Vosgerau
Mads Andersen
Niklas Spickler

Ud
Jeppe Aaskov Pallesen (coloQuick)

Uvist

Christian Bahr

Frederik Rosenmeyer

Frederik Lund

Andreas Brandt Aidel

Anders Hørslev Rasmussen

Nikolaj Henning

Jonas Romby Rernböck

Jorn Oerlemans

Oliver Knudsen

Sebastian Ryttersgaard

Stefan Häuser Ryom

 

Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling (DCU Team)

 

Ind

Matias Malmberg (Team Børkop - Carl Ras)

Oliver Wullf (Team ABC Junior)

Christoffer Wall (Halmstad CK)

Mads Lundh (CC Hillerød)
 

Uvist

Kahsay Negasi

Anders Fynbo

Peter Visby

Rasmus Wulff Nørholm Gøtke

Carl Erik Sørensen

Sebastian Juul

 

Team Integra Advokater Giant (DCU Team)

 

Uvist

Thor Mørup Prødel

Kristian Siig Hessel

Mikkel Øritsland

Jeppe Hanssing

Nicolai Christensen

Alexander Bojsen

Kean Bang Sørensen

Mathias Lindberg Mortensen

Christian Ingeman Lindquist

Daniel Stampe

Patrik Rybardt

Lucas Hjælm Nørregaard

INFO
Transferoversigt
Nyheder
BHS - Almeborg Bornholm
Nyheder Profil Ryttere Resultater
Lister
Nyheder
DEL
KOMMENTARER

MANDAG

Pogacar efter Vuelta-podie: Det er utroligt

Optakt: Okola Slovenska/Tour de Slovaquie

Belgisk landstræner måtte skuffe stjerner som følge af taktik

Woods klar til VM efter flot hjemmebanepræstation

Tyskerne anført af Ackermann ved VM

Fornem sprintertrio til start i Londons seksdagesløb

Rygte: Katusha fusionerer med Niki Sørensens hold

Cosnefroy ville have Alaphilippe frem i Canada

U19-holdet til Yorkshire er udtaget

Elissonde er fortid hos Ineos

Holm & Bays Radio Tour, afsnit 18: Landstræner Lund med på telefon og Vuelta-nedtakt

Degenkolb håber på VM-deltagelse

Stuyven: Jeg havde fortjent en VM-plads

Sådan stiller landene op til VM

Sagan havde ikke mere i benene i Montréal

Vuelta-værkstedet: Rygtet til Riis - man ved ikke en skid

Se slutstillingen i Demin Cup 2019

Vuelta a Espana-analyse: Ungdommens (og Valverdes) Vuelta

Test: isolés Charles Shelter ECO Jersey og vest

Belgien sidste tre ryttere udtaget til VM

Lopez: Jeg fortryder intet

Dansk duo vinder og slår ny rekord i Duo Normand

Rodenberg slog Mørkøv - Amdi sejrede samlet

Van Avermaet: Det har været et svært år

Roglic: Jeg har ingen ord

Highlights: Van Avermaet var stærkest i GP Montreal - Valgren blev femmer

Transferlisten 2019-2020 - DANSK

Transferlisten 2019-2020

Stjernespækket herrelandshold sprudler af VM-optimisme

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

SØNDAG

Van Avermaet tog sejren i Montreal – Valgren i top fem

Jakobsen: Det største øjeblik i min karriere

Küng stærkest i Frankrig

LIVE nu: Følg Sagan og co. i den store VM-generalprøve i Canada

Se Roglic få overrakt den røde trøje i Madrids gader!

Hør fra de to kombattanter der kæmpede om sejren på sidste etape af La Vuelta

Fabio Jakobsen vandt i Madrid - Roglic vinder Vueltaen samlet

Fabio Jakobsen vinder tonser-sprint i Madrids gader!

Phil Bauhaus: Jeg havde gode ben fra starten af

Phil Bauhaus vinder Coppa Bernocchi, hvor styrt prægede finalen!

Phil Bauhaus: Jeg fik det bedst muligt lead-out

LIVE nu: Hvem vinder den store massespurt i Madrid?

Optakt: Grand Prix de Montreal

Optakt: 21. etape af Vuelta a Espana

Vuelta a Espana-analyse: Vidunderbarnets vanvittige Vuelta

Tysk sprinter vinder Coppa Bernocchi

Pernille Mathiesen på podiet i stort spansk kvindeløb

Louis Bendixen på podiet i Norgescuppen

Video: Rørt Renshaw hilser på familien i sit sidste løb

LIVE nu: Fortsætter Viviani sejrsstimen?

Mørkøv skal hjælpe Viviani til etapesejre i Slovakiet

Vueltaen bliver De Gendts sæsonafslutning

Medie: Riwal Readynez forlænger med norsk profil

Pogačar efter tredje etapesejr: Aldrig forventet det

López misser podie og hvid trøje

Majka: Jeg ville betale holdet tilbage, men det lykkedes ikke

Iserbyt vinder i Iowa

Danske WorldTour-kvinder skal jagte VM-succes

LØRDAG

Optakt: Coppa Bernocchi

Vueltaens franske bjergkonge: Ufatteligt

Valverde: Havde ikke drømt om podiet

Geraint Thomas i tvivl om VM-enkeltstart

Hviderusser slog kasakhisk forhåndsfavorit på stregen i Italien

Pogačar efter stor sejr: Jeg valgte det rigtige øjeblik

Van der Poel spurter sig til sejr på 8. og sidste etape af Tour of Britain

20-årig slovener snød alle favoritterne

Pogačar vinder sin 3. etape og kører i top-3 på Vueltaens sidste bjergetape

Van der Poel efter sejr på sidste etape i Tour of Britain: Jeg havde heldigvis stadig gode ben

Michael Matthews vinder GP Qubéc for andet år i træk

Mathieu van der Poel var endnu en gang den bedste

Trentin: Dette kan stoppe van der Poel til VM

Van Avermaet: Jeg var bekymret for min spurt

Sunweb forstærker sig til fremtiden

Erfaren dansker indstiller karrieren

Optakt: Coppa Agostoni

Overblik: Udgåede ryttere i årets Vuelta a España

EF henter amerikansk klatrer hos Jumbo-Visma

Sagan: Jeg havde ikke nok plads i spurten

Bennett efter andenplads: Jeg gav alt i dag

Cavagna: Vi har haft mange smukke øjeblikke i disse uger

Matthews efter Québec-sejr: Jeg er stadig målløs