
Development Team DSM deltager i det franske etapeløb Tour de Normandie, og de har en talentfuld dansker med til start.
Annonce
Tobias Lund bliver en blandt adskillige danske ryttere, der stiller til start i det franske etapeløb Tour de Normandie, hvis første etape bliver kørt senere i dag
”Vi stiller til start med et stærkt hold, hvor vores mål er at gå efter etapesejre,” fortæller DSM træner Bennie Lambregts.
Tour de Normandie er et 2.2 løb, hvilket vil sige det er et UCI løb, men ikke den type, hvor der kommer WorldTour-hold til start. Sidst Tobias Lund Andresen kørte et 2.2 etapeløb var Le Tour de Bretagne Cycliste i 2021, hvor han tog en flot sejr på 7. etape.
Tobias Lund-interview: Første professionelle cykelløb og hans store ørering
Punchy climbs and hard racing awaits our #DevoTeamDSM guys as we line-up for a week of racing at #TDN2022
21/03 - 27/03 🗓 | 2.2 🚴🏻♂️
Find out more about ambitions 👇🏼— Team DSM (@TeamDSM)
Development Team DSM går efter etapesejre, hvilket lyder som om den 19-årige dansker kan gå efter et personligt resultat.
”Hvis der er det sædvanlige forårsvejr i Normandiet, så bliver der meget vind og regn, og det bliver et meget udfordrende og hårdt løb,” vurderer Lambregts, der desuden mener alle etaper af løbet har karakter som en forårsklassiker.
Annonce
Denne vurdering af ruten giver mening, da stærke klassikerryttere som Dimitri Claeys (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux), Stefan Küng (Groupama-FDJ) og Silvan Dillier (Alpecin-Fenix) er blandt de tidligere vindere.
Som junior vandt Tobias Lund E3 BinckBank Classic, så danskeren har erfaring med de hårde klassikerlignende løb.
Tobias Lund bliver ikke den eneste dansker til start, da Restaurant Suri Carl Ras stiller til start med seks danske ryttere.
Annonce
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce