\n\t\t\t\t\t\t\t\t
H\u00f8jdepunkter: S\u00e5dan udfoldede dramaet sig<\/p>\n\t\t\t\t\t\t\t<\/div>
\n\t\t\t\t\t\t
\n\t\t\t\t\t\t\t
”Du kører med kun ti watt mindre, og så tænker du: argh mand. Man kunne bare mærke det. Medmindre Roglic også havde det lidt skidt, så ville det glide væk. I dit hoved tænker du: Pis. Bare bliv ved med at presse, bliv ved med at presse,” fortæller G.
”Han var også i gang med en verdensklasse præstation på det tidspunkt. Det er ikke, fordi jeg var dårlig. Jeg var stadig nummer to på dagen. Han havde en enestående dag. Jeg havde en god dag.”
Læs mere: Flere Ineos-profiler gør comeback i stort optaktsløb
Det famøse hjelmskifte
Undervejs i Thomas’ enkeltstart havde den 37-årige rytter og hans hold taget en anderledes disposition end sine konkurrenter.
Ved cykelskiftet for foden af Monte Lussari valgte rytteren i lyserødt ikke blot at skifte cyklen, men også sin hovedbeklædning. Enkeltstartshjelmen blev byttet ud til en ”almindelig” cykelhjelm.
”Jeg fik en tid i bunden efter 10 km ved starten af stigningen, hvor jeg var to sekunder efter, hvilket var et dejligt lille boost, fordi vi havde lavet et hjelmbytte. Der var en diskussion om det: Skal vi gøre det, skal vi ikke,” lyder det fra den tidligere Tour-vinder.
”Vores videnskab sagde, at man ville tabe omkring 250 gram, få mere ventilation og ikke blive overophedet. Det vil tage omkring seks-syv sekunder at lave skiftet, og det ville du indhente på stigningen. Hvis skiftet var lidt længere, ville man blot udligne det. Vi tænkte: pyt med det, lad os gøre det. Vi byttede.”

På podiet i Rom måtte Geraint Thomas se sig overgået af Primoz Roglic. Foto: Sirotti
Hverken hjelmskiftet eller Roglics senere kædeproblemer kunne dog redde Thomas var de bitre realiter: Han ville miste den lyserøde føretrøje.
I en kort overgang håbede han dog på, at netop slovenerens defekt ville blive hans redningskrans, men, som der også blev sagt i Discoverys danske Giro-studie, så kom defekten på noget nær det perfekte tidspunkt for Roglic.
”Ved det næste stop var jeg 16 sekunder bagud, men så hørte jeg, at han havde en mekanisk fejl. Det her kommer til at lyde, som om jeg gør hans præstation mindre. Hvis du skulle få en mekanisk fejl, ville det være det bedste tidspunkt at få den på. (…) Man kommer ret hurtigt op på 12 km/t igen.”
”Så hørte jeg, at han havde det, og jeg tænkte: wow, det vil hjælpe. Men jeg tænkte stadig: benene er som gelé.”
Thomas endte med at tabe enkeltstarten med 40 sekunder og førstepladsen i klassementet med 14 sekunder til Jumbo-Visma-stjernen, der vandt sin fjerde Grand Tour-triumf i karrieren.
Thomas har blot sin ene Tour de France-sejr, som til gengæld er den eneste, Roglic mangler for at fuldende sin samling.
Næste løb for den walisiske Ineos-rytter bliver de britiske mesterskaber, som løber af stablen i slutningen af juni.