POC beh\u00f8ver n\u00e6ppe noget l\u00e6ngere introduktion.
\r\nDet svenske brand har p\u00e5 cykelmarkedet is\u00e6r gjort sig bem\u00e6rket med i\u00f8jnefaldende hjelme og briller.
\r\n
\r\nEn synlighed som ikke er blevet mindre med samarbejdet med World Tour-holdet EF Education-EasyPost, som er kendt for sin frembrusende og vovede stil.
\r\n
\r\nHoldet har s\u00e5ledes k\u00f8rt rundt i en lyser\u00f8d version af POC\u2019s Ventral Air Mips-model, som er blevet s\u00e5 popul\u00e6r, at POC m\u00e5tte lave en version til salg efter stor eftersp\u00f8rgsel.<\/p>\r\n\r\n","\r\n\r\n
Vi har testet den selvsamme hjelm - blot i en anden farve.
\r\n
\r\n
<\/p>\r\n\r\n
Helt grundl\u00e6ggende er Ventral Air Mips lavet til at opfylde de behov, som en professionel rytter stiller til en hjelm. Med andre ord skal den performe p\u00e5 en r\u00e6kke parametre og ikke kun udm\u00e6rke sig \u00e9t sted.<\/p>\r\n\r\n","\r\n\r\n
S\u00e5ledes er Ventral Air lavet til at kunne bruges p\u00e5 selv de varmeste dage med et optimeret system af luftkanaler og den er ogs\u00e5 lavet til at kunne v\u00e6re med p\u00e5 de hurtigste dage via en aero-optimeret form.<\/p>\r\n\r\n","\r\n\r\n
Slutteligt skal den naturligvis give den forn\u00f8dne sikkerhed og beskyttelse mod b\u00e5de slag fra styrt s\u00e5vel som roterende kr\u00e6fter, som Mips-systemet er designet til at tage sig af.
\r\n
\r\nKarakteristisk POC-design<\/b><\/p>\r\n\r\n
Ventral Air Mips er en \u00e6gte POC-hjelm og l\u00e6ner sig kraftigt op ad det design, som har gjort POC\u2019s hjelme til nogle af de mest karakteristiske p\u00e5 markedet.<\/p>\r\n\r\n","\r\n\r\n
Der er masser af ventilationshuller - mere om det nedenfor - og s\u00e5 er bagenden kort og flad for at skabe en minimalistisk og kompakt hjelm.<\/p>\r\n\r\n","\r\n\r\n
Design er subjektivt, men i mine \u00f8jne er Ventral Air-modellen p\u00e5 en og samme tid karakteristisk og underspillet. POC holder sig til rene designlinjer og designet er nedtonet uden forstyrrende elementer.<\/p>\r\n\r\n
\n\t \t\t\t\t
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
<\/div>\n\t\t\t\t\t\t
Overfladen er mat, hvilket øger det lidt nedtonede udtryk.
Kold og kølig
Det er ikke tilfældigt, at hjelmen her har ’Air’ i sit modelnavn. Den er ifølge POC nemlig designet to at levere kølighed til overophedede hoveder som aldrig før.
Ventilationshullerne er nøje og strategisk placeret, så rytteren får den rette luftstrøm hen over hovedet til at skabe den kølende effekt på varme dage.
Faktisk har POC arbejdet med ventilationskanalernes placering, så hjelmens ydeevne slår til i høj såvel som lav fart.
Der er ikke mindre end 14 huller placeret hen over hjelmen, hvor luften kan finde vej ind og hen over hovedet, mens der er seks huller bagpå hjelmen, som leder luften ud igen.

Luften ledes ud gennem kanalerne bag på hjelmen. Bespændingen er let at betjene med én hånd og har høj kvalitet.
Aerodynamisk fokus
POC har benyttet CFD-testning i designfasen, for at opnå så stor aerodynamik som muligt.
CFD er en databaseret metode til at forudsige og teste luftens interaktion og passage af et objekt - her en hjelm - og derved optimere formen indtil man opnår det bedste eller ønskede resultat.
Så selvom at Ventral Air er lavet med ventilation for øje, så er den i høj grad også aero-optimeret. Præcis som man forventer det af et topprodukt, som benyttes på øverste hylde i det professionelle felt.
En af de features, som sikrer et godt airflow omkring hjelmen er det karakteristiske knæk, som man ser fra toppen af baghovedet og ned mod nakken. Denne kant falder med 22 grader, som har vist sig at være optimal for at minimere turbulensen fra den luft, som passerer omkring hjelmen. Mindre turbulens får luften til at slippe nemmere og derved reducere dragget.

Vinklen fra baghovedet og ned mod nakken gør, at luften slipper let og designet optimerer aerodynamikken.
Top, top kvalitet
Ventral Air Mips er dyr, det er der ingen tvivl om. Men man får også en hjelm, hvor der helt tydeligt er lagt kræfter i at få alle detaljer til at spille.
Hjelmens konstruktion og kvalitet er helt i top og både hjelmens kerne i hårdt skum og den ydre skal er fuldstændig perfekt udført og sammensat.
Indvendig i hjelmen er MIPS-systemet totalt integreret, mens bespændingssystemet er holdt i gult, så det smelter fuldstændig sammen med resten af hjelmen.
Alt ved Ventral Air Mips skriger kvalitet og veludført håndværk.
God pasform
Hjelmen har en god pasform og bespændingsystemet holder samme kvalitet som resten af pakken.
Systemet kører rundt langs hjelmens kant hele vejen rundt om hovedet, således at trykket fordeles helt rigtigt, når man spænder hjelmen til. Jeg mindes ikke, at jeg har prøvet et system, som er mere ’smooth’ end her - det er helt i toppen og sikrer en optimal pasform.
Hjelmens inderside har naturligvis også en række puder, som skal beskytte hovedet mod den hårde skal. Disse er en anelse til den tynde side, men omvendt trækker det ikke for alvor ned, da pasformen er så god, at det ikke er et problem i praksis.

Bespændingssystemet er blandt de allerbedste på markedet og komforten i hjelmen er i top.
Konklusion
POC Ventral Air Mips er en ægte tophjelm og jeg kan godt forstå, hvorfor den har sin vante plads i det professionelle felt.
Der er ikke en finger at sætte på kvaliteten, som er uovertruffen og med en nærmest perfekt finish.
Et absolut sikkert valg, hvis man er på jagt efter en hjelm i højeste kvalitet, som er lige dele hurtigt og ventileret og efterlader et fejlfrit indtryk.
Stillet til rådighed af: POC