Prøv vores nye app
Test: BMC URS 01 Three Gravelbike
12. februar 2025 14:31
af Ole Bjerre Christiansen

Feltet.dk har testet BMC's vilde gravelcykel URS 01 Three.

Annonce

Artiklen fortsætter efter videoen.

BMC (Bike Manufacturing Company) er det største schweiziske cykelbrand, som startede produktionen i 1986. Der blev i starten produceret et bredt program af cykler uden en afklaret strategi eller markedssegmentering.

 

BMC-brand blev etableret og registreret i 1994, men udviklingen tog først rigtigt fart, da Andy Rihs overtog virksomheden i 2000. Andy kom med professionel cykelerfaring, som chef for Phonak Cycling Team. Andy udarbejdede og kommunikerede hurtigt en klar strategi med store ambitioner. Ambitionen var primært at udvikle og bygge de teknologisk mest avancerede cykler, som ville gøre BMC til et ikonisk internationalt brand.

 

Da WorldTour-holdet BMC Racing Team blev etableret, husker jeg tydeligt BMC-cyklerne, da Australske Cadel Evans vandt Tour de France i 2011 for BMC Racing Team. Senere vandt Greg Van Avermaet OL-guld i Rio 2016 foran Jakob Fulgsang, der også kørte på en BMC-cykel.

 

Læs også
Skuffet Asgreen: - Det er ret ærgerligt

 

Fakta

Producent: BMC
Produkt: URS 01 Three Gravelbike 

Farver: Minty aqua / Dark blue
Størrelser: XS, S, M, L og XL

Vejledende udsalgspris: 60.999 kr

 

Udstyr
Gruppe: SRAM X0 Eagle 12-speed

Hjulsæt: CRD400 Carbon

Dæk: WTB Raddler44 mm

 

Foto: Hurtig at samle og klar til cykelture

Annonce

 

Indledning

Da jeg blev bedt om at teste en BMC URS Gravelbike for Feltet.dk, havde jeg ikke et indgående kendskab til gravelbikes og deres karakteristika.

 

Jeg har cyklet mange, også lange ture på gravelbikes, men kun på låne- og lejecykler. Derfor glædede jeg mig rigtigt meget til at disponere over en testcykel i nogle måneder. Det ville give mulighed for virkelig at teste BMC URS Gravelbike i forskellige terræner og ikke mindst med forskellige setups. 

 

BMC har længe været et af mine favoritcykelbrands, så ofte når jeg er afsted uden min egen cykel, lejer jeg BMC-cykler. Jeg har haft flere fantastiske ture blandt andet i Italien, Frankrig og på Tenerife.

 

Design, ramme, komponenter og geometri

BMC arbejder meget metodisk på at optimere selv de mindste detaljer, og der er ofte spændende og overraskende features integreret.

 

Enkelthed og performance er det umiddelbare visuelle indtryk af designet, og det er for mig et gennemgående designtema på de fleste BMC-cykler. Bag det enkle design er der arbejdet meget med optimering af blandt andet vinkler, samlingspunkter og rørudformning. Den lette carbonramme virker meget stiv, hvilket tydeligt mærkes, når cyklen skal accelereres op i fart. Rammen er relativ lang, kronrørsvinklen er mellem 69-69.5 grader og kombineret med en forholdsvis kort frempind, giver det en god direkte og kontrolleret styring. 

 

Der er rigtigt mange detaljer om reach, stack, styrbredde, vinkler med mere, som er tilgængelige på BMC’s hjemmeside. Jeg anbefaler derfor, at interesserede selv undersøger den omfattende tilgængelige information. Informationen bør kunne tilfredsstille de fleste bikefit-interesserede, når der skal vælges model, og cykelbrands skal sammenlignes.

 

Læs også
19-årig dansker i kæmpe EM-overraskelse: - Havde ikke forventet det

 

Konfigurationen af testcyklen er med komponenter af den bedste kvalitet, som er med til at gøre cykelturen både behagelig og effektiv. Gearskiftet er direkte og superhurtigt, også under varierede forhold, eksempelvis når der skiftes gear stående op ad bakke, hvor belastningen er maksimal. På samme måde synes jeg, bremserne er effektive og fastholder stabiliteten, også når der bremses hårdt.

 

Features

 

Foto: Opbevaringsrum i skrårør og MTT elastomermembran 

 

BMC URS Gravelbike er fyldt med spændende features, nogle er standard og andre er tilgængelige gennem tilkøb. 

Annonce

 

MTT (Micro Travel Technologi) er paraplybegrebet for teknikker, udviklet for at øge komfort uden at gå på kompromis med performance.

 

Jeg synes, det er et godt eksempel på, hvordan BMC arbejder systematisk med udvikling, så man lever op til målsætningen om at være det teknologisk førende brand.

 

Der er 3 hovedelementer i MTT-familien:

 

- Støddæmpning i styret (frempinden)

Meget overbevisende og effektivt, dæmpning og udsving kan varieres alt efter, hvor man placerer grebet på styret. 

 

- Støddæmpning i forgaflen

Ikke installeret på test cykel. Der er ikke tale om MTB-lignende dæmpning, men en ca. 15 - 20 mm vandring, som absorberer mindre ujævnheder.

Annonce

 

Læs også
Grimt styrt kort før mål – nu er der nyt om sprinter

 

- Støddæmpning af baghjul

I samlingen mellem sadelstræbere og sadelrør, er der indbygget en 20 mm elastomermembran. Membranen hjælper til absorbering af mindre ujævnheder, samtidig med at grebet fastholdes i underlaget. Membranmaterialet fås i forskellige hårdheder, alt efter ryttervægt og den ønskede karakteristik.

 

Af mere lavpraktiske features specielt med fokus på lange ture, kan nævnes integreret opbevaringsrum i skrårør og gevindbøsninger i blandt andet forgaffel til montage af tasker.

 

Så der er lagt mange gode og innovative tanker i denne gravelcykel. BMC arbejder fortsat på at forbedre MTT-teknologien, både med hensyn til optimeringer og nye teknologier. 

 

Cykeltesten i terrænet 

Cyklen ankom i en praktisk transportkasse og er let at samle - indrømmer gerne, at jeg måtte ringe til en ven for korrekt montage og indstilling af gear.

 

Foto: Med BMC URS oplever du alle slags terræner 

Annonce

 

Cyklen blev leveret i efteråret, så det var fin timing i forhold til at teste cyklen på våde grusveje, stier og i skoven.

 

De 44 mm bredde dæk, kommer med en anbefalet dæktryk mellem 20 og 50 psi. Jeg satte mig for at starte testen med at køre den samme en rute, med meget varieret underlag, med forskelligt dæktryk. Jeg oplevede en markant forskel med det ændrede dæktryk, både i forhold til bæreevne og ikke mindst komfort. 

 

Cyklen er fantastisk at håndtere på de fleste slags underlag, og med det lave dæktryk kunne jeg lettere køre de bløde sektioner, specielt når der skulle cykles på vådt og blødt mos. Den bedre komfort, der opnås med det lavere dæktryk, er tydeligt. Personligt synes jeg, det har større effekt end MTT elsatomermembranen i saddelstræberne. Oplevelsen med de forskellige dæktryk kan jeg genkende fra min landevejscykel, hvor jeg tidligere kørte med 115 psi, men nu har reduceret det til max 85 psi. Det betyder meget for komforten og ikke mindst resistensen overfor punkteringer.

 

Foto: MTT i frempind virker overbevisende

 

Læs også
Mads Pedersen reagerer på samlet triumf

 

Derefter testede jeg, med forholdsvist lavt dæktryk, cyklen på længere ture på forskelligt underlag. Cyklen fungerer virkelig godt, gearskiftet er hurtigt og præcist. MTT i frempind er simpelthen genialt, det er virkelig behageligt og specielt på længere ture, er det vigtigt, at de mange vibrationer dæmpes.

Annonce

 

Geometrien og størrelsen på stellet, gør at reach er forholdsvist kort efter min mening. Derfor anbefaler jeg, at man prøver cyklen, inden man vælger endelig størrelse af stel, specielt hvis man højdemæssigt ligger i grænseområderne for de anbefalede stelstørrelser.

 

URS (UnReStricted) serien lever virkelig op til navnet, cyklen er virkelig på ”hjemmebane” såvel på korte som lange ture og i meget varieret terræn.

 

I det forholdsvis milde efterår, har jeg virkelig cyklet mange ture på BMC URS Gravelbike, og jeg har glædet mig hver gang.

 

Konklusion
BMC URS Gravelbike har hele vejen igennem været et godt bekendtskab, og jeg har virkelig nydt de mange og varierede cykelture. Jeg besluttede hurtigt at køre med forholdsvist lavt dæktryk, og det har sikret rigtigt god komfort og super køreegenskaber på varieret underlag.

 

Foto: Glæder mig til en lang sæson med mine 2 gravelbikes

Annonce

 

Design, komponenter og håndværksmæssig kvalitet af cyklen er helt i top, så kombineret med den gode komfort, kan jeg virkelig anbefale BMC URS Gravelbike. Med de indbyggede features til montering af tasker, ville jeg glæde mig til en forårstur med liggeunderlag og cykle fra shelter til shelter.

 

Gravelbikes kan som alle andre cykeltyper købes i forskellige prisklasser, BMC URS Gravelbike hører til i det mere dyre segment. Prisen for testcyklen på ca. 61.000 kr giver, efter min mening, absolut value for money, også i forhold til andre cykelbrands i det dyre segment - det er bogstaveligt talt alle pengene værd at cykle på, så lækker og enkel en cykel. 

Feltet.dk's vurdering

(10/10)

Se mere om Feltet.dk's test kriterier

INFO
Materiale og udstyr
Nyheder
DEL
KOMMENTARER

SENESTE

Søndag den 16. februar 2025

Landevej
Sportsdirektør: Derfor kørte Pogacar på Paris-Roubaix-ruten
Landevej
Grimt styrt kort før mål – nu er der nyt om sprinter
Landevej
Rørt UAE-rytter: Føles virkelig speciel
Landevej
EF-danskere viser storform i ny UAE-triumf
Bane
Danmark misser medalje i parløb
Landevej
Mads Pedersen reagerer på samlet triumf
Landevej
Flot forsvar: Mads P. tager samlet sejr
Landevej
Bundhold vinder og sikrer sig vigtige UCI-point
Bane
Oversigt: Sådan endte EM på bane 2025
Bane
Ét point adskilte Danmark fra medalje i parløb
Landevej
Minut for minut: Sådan vandt Mads P. Tour de la Provence
Landevej
Stærk italiener sejrer for anden dag i træk i Spanien
Landevej
Quick-Step-rytter ude i flere uger
Landevej
Wellens om Pogacar på brostenene: - Han kørte fra mig 29 gange
Landevej
Stor opgave for Mørkøv: - Vi ser frem til at teste os selv mod de bedste
Landevej
Bjerg slår fast: - Det gør det nemmere for mig
Landevej
Alaphilippe begræder tendens: - Det gør mig ked af det
Bane
Stort comeback: Nordmand vinder guld i kaotisk løb
INTERVIEW Landevej
Eksklusivt interviewLund Andresen forklarer sin rolle i WorldTour-løb

Lørdag den 15. februar 2025

Bane
Brølstærk Larsen tager sølv i omnium
Landevej
Konkurrenten tilfreds: - Pedersen var virkelig stærk
INTERVIEW Landevej
Eksklusivt interviewSøjberg håber på stor chance i WorldTour-debut
Cross
Brand og Vandeputte bedst i sandet
Bane
Larsen lægger godt fra land i omnium

Annonce

Landevej
Sensation: Ung schweizer besejrer stjernerne i Murcia
Landevej
Fulgte planen til punkt og prikke: Mads P. reagerer på første sejr
Landevej
Dominerende Mads P. tager årets første sejr efter stort angreb

Annonce

Landevej
Tidligere verdensmester hurtigst i Valencia
INTERVIEW Bane
Eksklusivt interviewAagaard erstatter Mørkøv: Her er han bedre
Landevej
Mads P.s sportsdirektør maner til ro, men erkender nedgang
Landevej
Visma-stjerne slår kaptajnsspekulationer fast
Landevej
Pogacar smækker døren i, skriver medie
Landevej
Vuelta-boss’ indikation kan være dårligt nyt for Cort & Co.
Landevej
Froome tager hul på sin 18. profsæson
Landevej
Pogacars satsning afskrives ikke af stjerne: - Stadig muligt
Landevej
- Vi kopierer hinanden, fortæller Visma-boss

Fredag den 14. februar 2025

Bane
Amalie Dideriksen sikrer dansk EM-medalje - styrt kostede brite sejren
INTERVIEW Bane
Eksklusivt interviewSejr ved både VM og EM - Men hvilken er størst?
Bane
Aagaard skuffede, da portugiser blev europamester
Bane
Dideriksen med i guldkampen
Landevej
Mads P.s overmand påpeger fordel, der hjalp ham til sejr
Landevej
Hollandsk dominans fortsætter
Landevej
Norman og Skivild er ude
Landevej
Mads P. besejret på opløbet
Landevej
Norsgaard kører første løb i Europa
Landevej
Yderligere fire danskere ved UAE Tour
Landevej
Vanvittigt sprinter-felt: Casper P. udtaget til stort løb
Landevej
Dideriksen stadig i spil efter første disciplin
Landevej
Selvtillidsfuld Fuglsang: Ingen er bedre end mig til jobbet
Landevej
EF går danskeramok: Sender fire styks til Portugal
Landevej
Vingegaard: - Det giver ekstra motivation
Landevej
- Jeg ser kun få mulige scenarier, siger Van Aert
Bane
Klasker konkurrenterne med vild gennemsnitsfart
Bane
Gyser: Italienerne vinder EM-guld
INTERVIEW Bane
Eksklusivt interviewKan mærke det er blevet sværere

Torsdag den 13. februar 2025

Bane
Danmark er europamestre i holdforfølgelsesløb
Bane
Dansker tæt på top-10 i EM-debut
Bane
Haugsted i minus i portugisisk magtdemonstration
Landevej
Danmarksmesterens WorldTour-debut bekræftet
Landevej
Hollandsk superstjerne vandt overbevisende i dobbeltdebut
Udstyr og test
Test: Trek Madone Gen. 8 SLR 9 AXS – Den ultimative aerocykel?
Landevej
Lidl-Trek sender stærkt hold til Provence i Mads P.s forsvar
Bane
Danmark er i finalen ved EM efter magtdemonstration
Bane
Dansker færdig ved EM
Landevej
Debuterede under sidste års Tour – mangler stadig svar
Landevej
DCU-valg: Her er formandskandidaterne
Landevej
Visma kommenterer Tour-dilemma
Landevej
Skjelmose kører: Her er ruten til Baskerlandet Rundt 2025
Landevej
UAE udtager holdet til Vingegaard-premiere
Landevej
Medie: Netflix stopper Tour de France-produktion
Landevej
Roglic og Red Bull-boss indrømmer stor fejl
Landevej
Evenepoel accepterer beslutning: - Ikke til diskussion
Landevej
André Dreges familie forklarer dødsårsag efter tragisk ulykke
Landevej
I dag gør legenden comeback
Landevej
Bling ser efter guld og diamanter: Tre monumenter på programmet
INTERVIEW Bane
Eksklusivt interviewFørste gang uden Leth: - Det er specielt
Landevej
Syv timer på cyklen og en løbetur: Van Aert med vild træningsdag

Onsdag den 12. februar 2025

Bane
Ingen regnbuemagi: Holland taber - og vinder
VIS FLERE

Annonce