Volta ao Algarve-arrangørerne har været kreative med årets afslutningsetape.
Annonce
Volta ao Algarve er et af vinterens st\u00f8rste etapel\u00f8b.<\/p>","
Det portugisiske etape har v\u00e6ret en fast del af den professionelle cykelkalender i \u00e5rtier. L\u00f8bet er tidligere vundet af stjerner som Tadej Pogacar, Remco Evenepoel, Geraint Thomas<\/a> og Alberto Contador. Danske Claus Michael M\u00f8ller vandt l\u00f8bet i 2002.<\/p>","Hvis man skal karakterisere l\u00f8bet, er der noget for enhver smag. L\u00f8bet byder nemlig p\u00e5 b\u00e5de bjerge, flade etaper og \u00e9n enkeltstart.<\/p>","Tempodisciplinen kombineres i 2025 med den ikoniske Malhao-stigning, som l\u00e6gger asfalt til en vaske\u00e6gte kuperet enkeltstart. Malhao-stigningen er altid en fast bestanddel af l\u00f8bet, men det er f\u00f8rste gang, at der skal k\u00f8res enkeltstart p\u00e5 den 2.5 kilometer lange stigning. Det skriver l\u00f8bet i pressemeddelelse.<\/p>","Enkeltstarten kommer til at v\u00e6re 19.6 kilometer lang og er flad, indtil den n\u00e5r Malhao.<\/p>","Udover enkeltstarten er flade etaper, men den afg\u00f8rende tid i klassementet skal findes p\u00e5 ikoniske Foia-stigning.<\/p>\n\t \t\t\t\tAnnonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t<\/div>\n\t\t\t\t\t\t Det er allerede meldt ud, at sidste års vinder, Remco Evenepoel, ikke stiller til start.
Hvis man skal karakterisere l\u00f8bet, er der noget for enhver smag. L\u00f8bet byder nemlig p\u00e5 b\u00e5de bjerge, flade etaper og \u00e9n enkeltstart.<\/p>","
Tempodisciplinen kombineres i 2025 med den ikoniske Malhao-stigning, som l\u00e6gger asfalt til en vaske\u00e6gte kuperet enkeltstart. Malhao-stigningen er altid en fast bestanddel af l\u00f8bet, men det er f\u00f8rste gang, at der skal k\u00f8res enkeltstart p\u00e5 den 2.5 kilometer lange stigning. Det skriver l\u00f8bet i pressemeddelelse.<\/p>","
Enkeltstarten kommer til at v\u00e6re 19.6 kilometer lang og er flad, indtil den n\u00e5r Malhao.<\/p>","
Udover enkeltstarten er flade etaper, men den afg\u00f8rende tid i klassementet skal findes p\u00e5 ikoniske Foia-stigning.<\/p>
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
Det er allerede meldt ud, at sidste års vinder, Remco Evenepoel, ikke stiller til start.
Stærke mandskaber præsenteret til tidligt etapeløb »
Van Aert var på krigsstien: Gjorde det for træningens skyld »
Evenepoel forklarer årsagen til dagens spurtnederlag: Det er virkelig en skam »
Se spurten mellem Martinez og Evenepoel i Algarve »
Martinez slår Evenepoel og de andre stjerner i stor sejr »
SENESTE