19-årige Asbjørn Kragh Andersen (Team Tre-For) vandt i dag Meldgaard-løbet ved Rødekro, da han slog Michael Andersen (Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning) og Morten Larsen (Blue Water Cycling) i en tæt finale efter 146 kilometers kørsel.
Annonce
Rytterne skulle køre syv omgange på en 20,9 kilometer lang rute, og det endte med at Asbjørn Kragh Andersen (Team Tre-For), Michael Valgren Andersen (Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning) og Morten Larsen (Blue Water Cycling) sad helt fremme, mens blandt andet Christina Watches-Onfone knoklede nede i feltet for at få en massespurt til sidst.
Det lykkedes dog de tre forreste at holde med et halvt minuts forspring, og Christina Watches-Onfone måtte nøjes med en sjetteplads til deres italienske sprinter Angelo Furlan, som i en regulær spurt blev slået af Casper Degn Larsen fra Blue Water Cycling.
A
1 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For 03.37,25
2 Michael Valgren Andersen - Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning
3 Morten Larsen - Blue Water Cycling 03.37,32
4 Jimmi Sørensen - Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning 03.37,54
5 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling 03.37,56
6 Angelo Furlan - Christina Watches - Onfone
7 Gytan Lilholt - Christina Watches - Onfone
8 Klaus H. Stenger - Team Tre-For
9 Nicolaj Foulum Olesen - Team EnergiFyn
10 Christian Jersild Jensen - Team EnergiFyn
11 Michael Berling - Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning
12 Martin Lind - Christina Watches - Onfone
13 Mathias Gade Jakobsen - Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning
14 Søren Sølvsten Nielsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard
15 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Tre-For
16 Rolf Nyborg Broge - Blue Water Cycling
17 Jacob Nielsen - Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning
18 Matias Rosendal Damm - Team Designa Køkken - Knudsgaard
19 Rudi Bredahl Nielsen - Blue Water Cycling
20 Daniel Malmros Christiansen - Christina Watches - Onfone
21 Jesper Laustsen - Blue Water Cycling
22 Jesper Hansen - BikeToyz U23 Racing
23 Michael Rasmussen - Christina Watches - Onfone
24 Alexander Mørk - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.38,05
25 Nicki Rasmussen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.38,08
26 Jakob Bering - Team EnergiFyn 03.38,16
27 Søren Pugdahl Pedersen - Team EnergiFyn 03.38,17
28 Kalle Corneliussen - Blue Water Cycling 03.38,37
29 Marc Hester - Christina Watches - Onfone 03.39,07
30 Mads Moltke Steen - Christina Watches - Onfone 03.39,21
31 Mathias Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.47,28
32 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken - Knudsgaard
33 Jesper Odgaard Nielsen - Christina Watches - Onfone
B
1 Karsten Mikkelsen - Thy CR 03.02,54
2 Jesper Nielsen - Herning CK 03.03,01
3 Jacob Mantuz Kjeldsen - Århus MTB 03.03,04
4 Kristian Sørensen - Aalborg CR 03.03,06
5 Nikolaj Sørensen - Hammel CK
6 Nicolai Skov Sprenger - CCH Hjørring 03.03,08
7 Mark Petersen - Hvidovre CK
8 Jesper Sloth Hansen - Vejen BC 03.03,22
9 Torkil Veyhe - CK Aarhus 03.05,50
10 Thomas Lund - Herning CK
11 Jimmi Peder Klitgaard Purkær - Aalborg CR
12 Jacob Bech Rasmussen - Faaborg Ski og Motionsklub 03.07,20
13 Kristian Gosvig - Odder CK
14 Peter Bang - Odder CK 03.07,25
15 Flemming Steen - Horsens AC 03.42,30
16 Torben Aqqalu Olsvig Andersen - Aalborg CR 04.48,23
17 Hans Jørgen Hellerup - Hammel CK
C
1 Max Nielsen - Vejle CK 02.07,52
2 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling 02.07,54
3 Henrik Dam Nielsen - Cykling Odense 02.08,03
4 Thomas Bank Egebirk - Horsens AC
5 Emil Wårsøe - Cykling Odense 02.08,03
6 Asger Kolding - Aalborg CR
7 Dennis Hansen - Vejen BC
8 Martin Adelfred Jensen - Vejle CK
9 Steffen Schneider Jakobsen - CCH Hjørring
10 Dennis Bergen - Aalborg CR
11 Rasmus Moth Madsen - Cykling Odense
12 René Schmidt - CK Aarhus
13 Dennis Boje Nissen - Tønder ACR
14 Nicolai Rangstrup Nielsen - Varde CK
15 Jesper Kael Jensen - Thorsager Motion Cykling
16 Lasse Smidt - Cykling Odense
17 Thomas Larsen Søndergaard - Haderslev Starup CK
18 Kristian Flagstad - CK Aarhus
19 Claus Madsen - Cykling Odense 02.08,11
20 Tom Bøttger - Sønderborg CK 02.08,58
21 Jesper Horner - Varde CK 02.10,41
22 Brian Meyer - CCH Hjørring
23 Karsten Kousgaard - Randers CK 1910
24 Ulrich Buchen - RST - Malente 02.17,56
25 Brian Voigt Jakobsen - Horsens AC
26 Jacob Holk - Cykling Odense
27 Tobias Heine - Harburger KG 02.18,01
28 Tobias Fogh - Hammel CK 02.26,12
D
1 Jesper Düring Reinholt - Haderslev Starup CK 01.39,24
2 Ciano Mejer - Vejle CK
3 Nikolaj Henning - Middelfart CC
4 Lasse Yde Eland - CK Aarhus
5 Anders Thaysen Hinrichs - Tønder ACR
6 Johnny Brandt - Hammel CK
7 Flemming Nørskov - CK Aarhus
8 Alexander Nielsen - Middelfart CC
9 Anders Krogh Jensen - Randers CK 1910
10 Henrik Kücken - Rødekro CC
11 Anders Banke Petersen - Middelfart CC
12 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup CK
13 Michael Lund Pedersen - Kolding BC
14 Daniel Karris Sørensen - Varde CK
15 Claus Brandt Lindebjerg - CK Aarhus
16 Ib Nielsen - Vejen BC
17 Anders H. Nedergaard - Hammel CK
18 Lars Peter Schroøer-Madsen - Vejen BC 01.39,28
19 Jens Berg - Rødekro CC 01.39,31
20 Allan Leander Mikkelsen - CK Aarhus 01.39,35
21 René Faaborg - Vejle CK
22 Peter Holm Nielsen - CK Aarhus 01.39,40
23 Jesper Mortensen - LPDC 01.40,58
24 Stefan Häuser Ryom - Odder CK 01.41,35
25 Benny Berritsgaard - Rødekro CC
26 Klaus Daugaard - Middelfart CC
27 Erik Zoega - Nyborg CK 01.41,37
28 Mathias Daugaard - Middelfart CC 01.41,46
29 Kaspar Gadegaard Andersen - Herning CK
30 Karsten Andersen - Varde CK
31 Tonny Terndrup - Cykling Odense
32 Jens Frederik Hesse Thomsen - CK Aarhus
33 Morten Haastrup - CK Aarhus
34 Bjørn Andersen - Vejen BC 01.42,08
35 Michael Simonsen - Vejen BC 01.49,39
36 Herman Oerlemand - Horsens 01.50,24
37 Per Korntved - Vejen BC 01.50,42
Junior
1 Nicolai Brøchner - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 02.34,36
2 Søren Kragh Andersen - Team RCR Odense Junior
3 Aske Louring Vorre - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro
4 Ask Nilou Nørgaard - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro
5 Niklas Kjær Runliden - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro
6 Mathias Holm Hemmsen - CHJ Group - Comentor 02.34,38
7 Nicklas Overgaard Pedersen - CK Aarhus 02.35,27
8 Klaus Walther Conradsen - Aalborg CR
9 Henrik Wolsky - RV Germania Hamburg 02.43,24
10 Jimmy Nielsen - CHJ Group - Comentor 02.49,03
11 Mads Gregersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
12 Jonas Schultz Ingerslev - CK Aarhus
13 Christian Nyvang Lund - Aalborg CR
14 Nikolaj Rud Østergaard - CHJ Group - Comentor 02.49,06
15 Max Lindenau - RV Germania Hamburg
16 Jonas Rasmussen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 02.49,09
17 Steffen Nielsen - Aalborg CR 02.49,17
18 Alexander Louring - Hammel CK 03.12,25
Dame A
1 Christina M. Siggaard - Silkeborg IF Cykling 02.10,31
2 Lisa Robb - Team Fussfisch Bertram & Romer 02.17,56
3 Nikoline Hansen - Bov CC 02.26,10
4 Ines Hinrichs - Team Fussfisch Bertram & Romer
5 Kirsten Deier - Team Fussfisch Bertram & Romer 02.31,28
Dame B
1 Else Lund - Hammel CK 01.56,57
Dame Junior
1 Louise Marie Olsen - Silkeborg IF Cykling 01.45,50
2 Mette Lilholm Meyer - Cykling Odense 01.55,20
3 Anne Mette Frederiksen - Blue Water Ladies 02.09,35
4 Katrine Myrup Laakkonen - Cykling Odense 02.22,46
Veteran H40
1 Brian Poulsen - Horsens AC 02.37,42
2 Robert Følbæk - Horsens AC
3 Jens Lausten Hansen - Sønderborg CK 02.39,46
4 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense
5 Torleif Røberg - Fredericia CC
6 Niels Kaare Jensen - Herning CK 02.40,19
7 Armin Raible - Team Trenga.de 02.40,41
8 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykelklub
9 Peter Konggaard Jørgensen - Svendborg CC
10 Christian Faber - Sønderborg CK
11 Henning Ingerslev Sørensen - Hammel CK
12 Lutz Schröder - Sønderborg CK
13 Henrik Roland Jensen - CK Aarhus
14 Ralf Krüger - USC Kiel
15 Matthias Lohmann - SG Athletico Büdelsdorf
16 Peter Eberle - Sønderborg CK
17 Alexander Temme - RV Germania Hamburg
18 Torben Kristensen - Vejle CK 02.45,55
19 Klaus Haaning - Sønderborg CK 02.46,47
20 Morten Mejsen Westergaard - Vejle CK 02.50,09
21 Arne Wolfgramm - SG Athletico Büdelsdorf
Veteran H50
1 Lars Erdmann - RV Germania Hamburg 01.39,06
2 Jimmy Jakobsen - Hammel CK
3 Karsten Hitz - SG Athletico Büdelsdorf
4 Gert Pagh Nielsen - Middelfart CC
5 Tommy Fugleberg - Esbjerg CR 01.39,43
6 Tage Odgaard Nielsen - Morsø CK
7 Karl-Heinz Jürs - Frankfurter RC 90
8 Erik Pedersen - Middelfart CC
9 Peter Kvist - Horsens AC
10 Kai Pedersen - Randers CK 1910
11 Manfred Bartsch - SG Athletico Büdelsdorf
12 Jan Peter Petersen - Nakskov CC
13 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia CC 01.39,49
14 Arno P. Hansen - Nyborg CK 01.48,29
Veteran H60
1 Svend E. Hansen - Svendborg CC 01.43,54
2 John Helleskov - Hammel CK 01.43,56
3 Søren Vagtholm - Cykling Odense
4 Steffen Munch Hansen - CCH Hjørring
5 Preben Nørskov - Holstebro CC
6 Ove Birk - CCH Hjørring 01.44,02
7 Allan Søndergaard - Hammel CK 01.47,13
8 William Øhlenschlæger Madsen - Haderslev Starup CK
9 Bent Lindstrøm - Vejen BC
10 Heinz Gerhardt Terndrup - Nyborg CK
11 Bjarne Brøndum - Cykling Nord Fyn
12 Villy Christensen - Hammel CK 01.52,16
U17
1 Mathias Rask Jeppesen - Vejen BC 01.34,28
2 Mads Baadsgaard Rahbek - Herning CK
3 Kasper Würtz Schmidt - Randers CK 1910
4 Mikkel Elgaard Bahnsen - Randers CK 1910
5 Thomas Edemann Jensen - Grenaa CC
6 Valentin Nørgaard - Herning CK 01.34,31
7 Henrik Pedersen - Nr. Søby CK 01.37,56
8 Simon Hamann Larsen - Middelfart CC 01.38,06
9 Nicolai Just Pedersen - Cykling Odense 01.38,12
10 Mark Steenstrup Haugaard - Vejen BC
11 Anders Amstrup Winther - Grenaa CC
12 Peter Glasdam Sørensen - Cykling Odense
13 Frederik Maillund Lassen - Horsens AC
14 Andreas Holm Gylling - CK Aarhus
15 Kristian Arnth Sørensen - Herning CK
16 Lasse Panduro Nielsen - Silkeborg IF Cykling
17 Simon Nybo Holgersen - Varde CK
18 Mathias Nørgård Villadsen - Nr. Søby CK
19 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg CR
20 Nicolaj Moltke Steen - Horsens AC
21 Thomas Uttrup Sandstrøm - Aalborg CR 01.41,11
22 Oliver Friis Sørensen - Grenaa CC 01.41,57
23 Steffan List - Rødekro CC
24 Anders Hardahl - Aalborg CR 01.42,01
25 Jonas Vingegaard Rasmussen - Thy CR 01.42,07
26 Kasper Mølgaard Andersen - Varde CK 01.45,09
27 Jesper Sommer Jensen - Hobro CK38
28 Emil Dahl Pedersen - Middelfart CC 01.45,39
29 Jeppe Norup Dal - CK Aarhus
30 Mathias Bregnhøj - Vejle CK
31 Rasmus Kastrup Sørensen - Svendborg CC 01.45,42
32 Jacob Cords - Havestehuder RV 01.46,09
33 Jesper Jensen - Esbjerg CR 01.50,59
34 Niclas Møller Kjærhus Sørensen - Horsens AC 01.54,00
35 Ulrich Møller Nordberg Eriksen - Vejen BC 01.54,02
36 Kasper Jensen - Vejen BC 01.54,20
37 Jacob Kruse Jensen - Middelfart CC 01.55,20
38 Casper Ølgaard - Kolding BC 02.02,17
39 Andreas Juliussen - Horsens AC 02.09,35
40 Frederik Holgersen - Vejen BC 02.40,06
U16 piger
1 Emma Norsgaard Jørgensen - Herning CK 01.12,33
2 Simone Eg - Herning CK
3 Linea Lundbo Jørgensen - Herning CK 01.15,58
4 Line Egtoft Jensen - Aalborg CR 01.34,17
U15 drenge
1 Mathias Norsgaard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling 01.08,17
2 Mikkel Honorè - Middelfart CC 01.08,17
3 Frederik Poulsen - Holstebro CC
4 Anthon Charmig - Odder CK
5 Anders Peter Ellingsøe - Vejle CK
6 Jakob Engelund Vistisen - Odder CK 01.11,08
7 Rasmus Egtoft Jensen - Aalborg CR 01.12,31
8 Jonas Hougaard Jensen - Vejen BC 01.12,32
9 Morten Fredgaard - Holstebro CC 01.12,34
10 Søren Pedersen - Vejen BC
11 Villads Aase Ellebjerg - Faaborg Ski og Motionsklub
12 Mads Mølgaard Pedersen - Herning CK 01.14,05
13 Nicolai Nørfelt Nielsen - Middelfart CC
14 Aksel Schilling Andersen - Fredericia CC 01.14,06
15 Anders Bjørn Kristensen - Middelfart CC
16 Arne Birkemose - Cykling Odense
17 Casper Ingeberg - Odder CK 01.14,51
18 Kristian Svingel - Horsens AC
19 Jonas Nordal Jakobsen - Vejle CK 01.15,03
20 Kristoffer Kritsensen - Holstebro CC 01.15,51
21 Steffen Sørensen - Vejen BC 01.15,54
22 Nick Brigsted - Horsens AC 01.15,55
23 Karl Klinge - Middelfart CC 01.15,57
24 Malte Kjær Skannerup - Herning CK
25 Mathias Johansen - Silkeborg IF Cykling 01.16,11
26 Rasmus Byriel Iversen - Haderslev Starup CK 01.16,19
27 Andreas Tony Kallestrup - Viborg Cycling 01.16,28
28 Jorn Oerlemans - Horsens AC 01.17,02
29 Jakob Olsen - Silkeborg IF Cykling 01.17,09
30 Søren Friis Løfstedt - Herning CK 01.17,27
31 Nicolai Clausen - Herning CK 01.21,23
32 Rasmus Stigaard - Rødekro CC
33 Daniel Vestergaard Villadsen - Herning CK 01.21,27
34 Christian Gorm Albrechtsen - Herning CK 01.21,32
35 Nikolaj Holm Gylling - CK Aarhus 01.22,37
36 Jonas Sørensen - Hedensted Cykelklub 01.24,14
37 Ove Temme - RV Germania Hamburg 01.29,28
38 Jonas Nymand Hansen - Horsens AC 01.30,06
39 Rasmus K. Schmidt - Sønderborg CK 01.30,08
40 Domimic Raible - BW - Buddholf 01.31,18
41 Mikkel Vendelbo Enghave - Rødekro CC 01.34,17
U13 drenge
1 Kristian Lund Mathiesen - Herning CK 00.44,10
2 Dominik Uhlig - VFR Herpersdorf 00.44,10
3 Christian Bahr - Cykling Odense
4 Wiliam Gade Thøgersen - Silkeborg IF Cykling
5 Timo Marquard - RV Germania Hamburg
6 Andreas Knudsen - Silkeborg IF Cykling
7 Aksel Bech Skot-Hansen - Thorsager Motion Cykling 00.44,15
8 Lasse H. Krejberg - Nr. Søby CK 00.44,17
9 Domenic Karrasch - RG Hamburg
10 Rasmus Amstrup Winther - Grenaa CC
11 Rasmus Hvass Olesen - CK Aarhus
12 Mads Andersen - Cykling Odense
13 Jakob Bødker - Viborg Cycling
14 Mikkel Sørensen - Hedensted Cykelklub 00.44,21
15 Mads Degn - Horsens AC 00.44,27
16 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense 00.44,30
17 Emil Myrup Laakkonen - Cykling Odense 00.44,37
18 Nicolai Asgreen - Kolding BC 00.45,03
19 Peter Friss Løfstedt - Herning CK 00.48,11
20 Janne Hess - Blauweis Buchhols 01.38,25
U13 piger
1 Freja Louise Algren Nielsen - Hedensted Cykelklub 00.44,12
2 Sophia Margit Kallestrup - Viborg Cycling 00.53,15
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce