Prøv vores nye app
Starttiderne til DM i enkeltstart
21. juni 2024 16:30Foto: Sirotti
af Jesper Johannesen

210 ryttere stiller til start ved DM i enkeltstart i Herning fredag.

Annonce

Artiklen fortsætter efter videoen.

Fredag afvikles de danske mesterskaber i enkeltstart i Herning. 

 

Juniorherrerne starter klokken 13.45, og derefter følger rytterne som perler på en snor. Favoritten i juniorklassen, Albert Withen Philipsen, starter sidst klokken 15.21. 

 

Kvinderne er de næste til at afvikle deres mesterskab. Mille Troelsen starter først klokken 15.25, mens favoritterne Cecille Uttrup og Emma Norsgaard sendes ud på ruten 16.06 og 16.08. 

 

Læs også
Optakt: 15. etape af Tour de France

 

Læs også: Optakt til kvindernes DM i enkeltstart

 

Derefter afvikles juniorklassen for kvinder, hvor Nicolina Hansen starter klokken 16.20. Favoritten Ida Krickau sendes ud på ruten klokken 16.36. 

 

Sidste titel, som skal uddeles fredag, det er herrernes. Første rytter ude på ruten er Alexander Arnt 17.10 og mens de tre store favoritter Mikkel Bjerg, Mattias Skjelmose og Kasper Asgreen sendes af sted imellem 18.51 og 18.55. 

Annonce

 

Læs også: Optakt til herrernes DM i enkeltstart

 

Du finder mere om ruterne til årets DM samt kan se TV-tiderne.

 

Starttiderne - Herre junior

13:45:00 Anders Bertram Kristensen - Cykling Odense
13:46:00 Nikolaj Ankerstjerne Klausen - Team Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
13:47:00 Mikkel Bang Fredsø Weigelt - Team Kvickly Odder
13:48:00 Mikkel William Værnhøj Seiffert - Næstved Bicycle Club
13:49:00 Collin Willas Lund - Team Zealand Cycling - Kuehne+Nagel
13:50:00 Magnus Rernböck - Team Aalborg Talent Sparekassen Danmark
13:51:00 Mads Salomonsson - Team Bach Advokater - Giant Store
13:52:00 Felix Dalhoff - Tscherning Cycling Academy
13:53:00 Tristan Hansen - Team Bach Advokater - Giant Store
13:54:00 Emil Piltoft Christensen - Odder Cykel Klub
13:55:00 Andreas Stenstrop Madsen - Kolding Bicycle Club
13:56:00 Sebastian Haaning - Tscherning Cycling Academy
13:57:00 Alexander Kamstrup Røssel - Team Bach Advokater - Giant Store
13:58:00 Mads Væring - Holstebro Cycleclub af 1960
13:59:00 Sebastian Brandt Christiansen - Team Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
14:00:00 Mikkel Skoubo - Cykleklubben Fix Rødovre
14:01:00 Gustav Johansen - Team Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
14:02:00 Oliver Klitgaard Hasgaard - Team Zealand Cycling - Kuehne+Nagel
14:03:00 Rasmus Mejer Christensen - Herning Cykle Klub
14:04:00 Magnus Gimsing Åhman - Tscherning Cycling Academy
14:05:00 Peter Bheki Kring Laursen - Team Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
14:06:00 Emil Clausen - Team Zealand Cycling - Kuehne+Nagel
14:07:00 Frederik Dupont Hougaard - CeramicSpeed Herning CK Junior
14:08:00 Tobias Bahn - Team Nyt Syn by Fialla - U19
14:09:00 Lucas Rask Winther - CeramicSpeed Herning CK Junior
14:10:00 Elias Andersen - Holbæk Cykelsport
14:11:00 Matias l Søndergaard - Team Mascot WorkWear
14:12:00 Frederik Rosing-Schow - Cykleklubben Fix Rødovre
14:13:00 Patrick Naursgaard - Team Aalborg Talent Sparekassen Danmark
14:14:00 Mathias Post - Team Kvickly Odder
14:15:00 Anders Nytofte Petersen - Team Mascot WorkWear
14:16:00 Oscar Juul Brinch - Team Bach Advokater - Giant Store
14:17:00 Noah Bøge - CeramicSpeed Herning CK Junior
14:18:00 Lucca Bennetzen - Team Mascot WorkWear
14:19:00 Marius Engelbrecht Linde - Cykle Klubben Aarhus
14:20:00 Casper Johannsen - Silkeborg IF Cykling
14:21:00 Phillip Vejsgaard Vesterager - Cykling Odense
14:22:00 Tristan Bruun Bak - Team Bach Advokater - Giant Store
14:23:00 Valdemar Kromann Jensen - Team Zealand Cycling - Kuehne+Nagel
14:24:00 Marius Hobolth - Tscherning Cycling Academy
14:25:00 Benjamin Kofoed Thestrup - Team Zealand Cycling - Kuehne+Nagel
14:26:00 Villads Skovgaard - Team Kvickly Odder
14:27:00 Mathias Houmann Petersen - Næstved Bicycle Club
14:28:00 Angus Halle - Team Kvickly Odder
14:29:00 Noah Iversen - Team Aalborg Talent Sparekassen Danmark
14:30:00 Oskar Skovgaard Andersen - Roskilde Cykle Ring
14:31:00 Casper Saabye Olsen - Holbæk Cykelsport
14:32:00 Aksel Storm - Team Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
14:33:00 Tobias Færch - Team Kvickly Odder
14:34:00 Oskar LouwLarsen - Team Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
14:35:00 Magnus Haagensen - Tønder Amatør Cykle Ring
14:36:00 Rasmus Jespersen Helt Hansen - Holbæk Cykelsport
14:37:00 Malthe Risbjerg - Aalborg Cykle-Ring
14:38:00 Tobias Sørensen - Thy Cykle Ring
14:39:00 Sigurd Stordal Philipsen - Team Nyt Syn by Fialla - U19
14:40:00 Nicklas Dyrholm Jensen - Team Zealand Cycling - Kuehne+Nagel
14:41:00 Rasmus Lindholt Leyni - Team Aalborg Talent Sparekassen Danmark
14:42:00 Magnus Valentin Saxtoft - Team Zealand Cycling - Kuehne+Nagel
14:43:00 Alexander Nørskov Larsen - Team Bach Advokater - Giant Store
14:44:00 Noah Sonnich Gadeberg - Team Aalborg Talent Sparekassen Danmark
14:45:00 Mads Skovgaard Andersen - Team Zealand Cycling - Kuehne+Nagel
14:46:00 Thor Vangsø Nielsen - Team Kvickly Odder
14:47:00 Jonathan Hindø Nielsen - Tscherning Cycling Academy
14:48:00 Jacob Kvistgaard - Team Aalborg Talent Sparekassen Danmark
14:49:00 Alexander Louis Svenningsen - Amager Cykle Ring
14:50:00 Oliver Touborg HEYDENREICH - Team Bach Advokater - Giant Store
14:51:00 Bertram Marquardsen Stitz - Team Zealand Cycling - Kuehne+Nagel
14:52:00 Johann Bünger - Team Nyt Syn by Fialla - U19
14:53:00 Albert Hansgaard Jensen - Team Kvickly Odder
14:54:00 Casper Agerskov Kloster Rasmussen - Herning Cykle Klub
14:55:00 Oscar Vosgerau - Team Mascot WorkWear
14:56:00 William Jessen Møller - Team Bach Advokater - Giant Store
14:57:00 Karl-Aksel Tilly - CeramicSpeed Herning CK Junior
14:58:00 Bastian Maxim - Team Kvickly Odder
14:59:00 Viktor Marinussen - Herning Cykle Klub
15:00:00 Jens Hjelm Hvass Hansen - Team Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
15:01:00 Niels Lyneborg - Sønderborg Cykle Klub
15:03:00 Sylvester Vittinghus Stokbro - Team Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
15:05:00 Noah Lindholm Møller Andersen - TEAM GRENKE - AUTO EDER
15:07:00 Mads Bertram Kristensen - CeramicSpeed Herning CK Junior
15:09:00 Otto Schultz Jølving - Team Mascot WorkWear
15:11:00 Anton LouwLarsen - Team Uno-X - Carl Ras Roskilde Junior
15:13:00 Hugo Rishøj - Tscherning Cycling Academy
15:15:00 Theodor August Clemmensen - TEAM GRENKE - AUTO EDER
15:17:00 Magnus Carstensen - Team Mascot WorkWear
15:19:00 Carl Emil Just Pedersen - CeramicSpeed Herning CK Junior
15:21:00 Albert Withen Philipsen - Tscherning Cycling Academy

 

Starttiderne - Kvinder

15:26:00 Mille Troelsen - KDM-Pack Cycling-team

15:27:00 Maria Lysdal - Sig Cycling Club
15:28:00 Emely Ravn - Middelfart Cykel Club
15:29:00 Julie Marckmann Sørensen - Team Aalborg Sparekassen Danmark Women
15:30:00 Bianca Christiansen - Amager Cykle Ring
15:31:00 Clara Westergaard - Sig Cycling Club
15:32:00 Julie Abrahamsen - Nørrebro Cykleklub
15:33:00 Tusnelda Svanholmer - Farto-BTC Women's Cycling Team
15:34:00 Nicoline Rahbek Ravn - Breakaway Cycling Club
15:35:00 Caroline Kirk Schad - Team Interklima ABC Copenhagen
15:36:00 Anna Damgaard Eriksen - Team Aalborg Sparekassen Danmark Women
15:37:00 Anne Holm - ABC København
15:38:00 Olympia Bianca Norrid-Mortensen - Team Sydbank BACH Advokater
15:39:00 Frederikke Asfeldt - Team Aalborg Sparekassen Danmark Women
15:40:00 Johanna Clausen Koerner - Team Interklima ABC Copenhagen
15:41:00 Louise Norman Hansen - Team Aalborg Sparekassen Danmark Women
15:42:00 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Team Sydbank BACH Advokater
15:43:00 Elisabeth Weber Højgaard - Sig Cycling Club
15:44:00 Anna Serop - Team Sydbank BACH Advokater
15:45:00 Amalie Kvist Nybroe - Team Interklima ABC Copenhagen
15:46:00 Line Juul Balle - Team Aalborg Sparekassen Danmark Women
15:47:00 Mathilde Nødskov Aguirre - Cykling Odense
15:48:00 Ida Mechlenborg Krum - Team Torelli
15:49:00 Silje Weitze Antvorskov - Holbæk Cykelsport
15:50:00 Gertrud Riis Madsen - Team Aalborg Sparekassen Danmark Women
15:51:00 Amanda POULSEN - Team BridgeLane
15:52:00 Trine Holmsgaard - Adventure Cycling UNITY
15:53:00 Kathrine Olivia Madsen - Team Interklima ABC Copenhagen
15:54:00 Aleksandra Jensen - Sig Cycling Club
15:55:00 Laura Auerbach-Lind - Team Sydbank BACH Advokater
15:56:00 Trine Andersen - CeramicSpeed Herning CK Elite
15:57:00 Marie-Louise Hartz Krogager - Team Sydbank BACH Advokater
15:58:00 Alberte Emilie Greve - Lotto Dstny
16:00:00 Christina Bragh Lorenzen - Team Interklima ABC Copenhagen
16:02:00 Rebecca Koerner - UNO-X MOBILITY
16:04:00 Julie Emilie Maribo - Team Sydbank BACH Advokater
16:06:00 Cecilie Uttrup Ludwig - FDJ-Suez
16:08:00 Emma Cecilie Norsgaard Bjerg - Movistar Team Women

 

Starttider juniorkvinder

16:20:00 Nicolina Hansen - CK Ringen
16:21:00 Julie Alberte SCHMIDT - Randers Cykleklub af 1910
16:22:00 Anna Margrethe Hansen - Team RYTGER Carl Ras JUNIOR
16:23:00 Klara Schlüter - Team Nyt Syn by Fialla - U19P
16:24:00 Emma Nyholm Bertramsen - Ordrup Cykle Club
16:25:00 Selma Viktoria Wehberg - Team Nyt Syn by Fialla - U19P
16:26:00 Kamma Bergholt - Team RYTGER Carl Ras JUNIOR
16:28:00 Mille Foldager Nielsen - Team Nyt Syn by Fialla - U19P
16:30:00 Ida Dam Fialla - Cykling Odense
16:32:00 Mathilde Cramer - Team RYTGER Carl Ras JUNIOR
16:34:00 Alma Walther Møller Rasmussen - Team Nyt Syn by Fialla - U19P
16:36:00 Ida Krickau Ketelsen - Team RYTGER Carl Ras JUNIOR

 

Starttider herrer

17:10:00 Alexander Arnt Hansen - Airtox - Carl Ras

17:11:00 Nikolaj Mengel - Team coloQuick
17:12:00 Lukas Østergaard - Team Give Elementer
17:13:00 Mathias Alexander E. Larsen - Airtox - Carl Ras
17:14:00 Mads Søgaard Mondrup - Team Give Elementer
17:15:00 Mathias Hedevang Christensen - CeramicSpeed Herning CK Elite
17:16:00 Carl Rosenberg - Nørrebro Cykleklub
17:17:00 Conrad Haugsted - Team coloQuick
17:18:00 Kristian Egholm - Lidl-Trek Future Racing
17:19:00 Christian Gorm Albrechtsen - CeramicSpeed Herning CK Elite
17:20:00 Adam Holm Jørgensen - Hagens Berman - Jayco
17:21:00 Kevin Biehl - Team coloQuick
17:22:00 Alfred Mørch Kongstad - Team CO:PLAY - Giant Store
17:23:00 Johannes Rørby Petersen - Team Aalborg Sparekassen Danmark
17:24:00 Anders Foldager - Team Jayco Alula
17:25:00 Victor Vad - Team IBT - Tripeak
17:26:00 Malthe Sand Thomsen - Team Aalborg Sparekassen Danmark
17:27:00 Jonas Nordal Brixen - CeramicSpeed Herning CK Elite
17:28:00 Asbjørn HELLEMOSE - Swatt Club
17:29:00 Aksel Bech Skot-Hansen - Team coloQuick
17:30:00 Simon Marquardsen - Næstved Bicycle Club
17:31:00 Magnus Bak Klaris - Airtox - Carl Ras
17:32:00 Carl-Frederik Bévort - UNO-X MOBILITY
17:33:00 Alexander Visby - Cykleklubben Fix Rødovre
17:34:00 Sebastian Sigurd Nielsen - Team Give Steel - 2M Cycling Elite
17:35:00 Benjamin Hertz - Team CO:PLAY - Giant Store
17:36:00 Daniel WEIS NIELSEN - DECATHLON AG2R LA MONDIALE Development Team
17:37:00 Martin Henriksen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
17:38:00 Lukas Zeeb Engmann Thomsen - Nørrebro Cykleklub
17:39:00 Tobias Svarre - Team coloQuick
17:40:00 Martin Pedersen - Lidl-Trek Future Racing
18:05:00 Simon Jul Raben - Herning Cykle Klub
18:06:00 Julius Johansen - Sabgal Anicolor Cycling Team
18:07:00 Oscar Aakvist Andersen - Team CO:PLAY - Giant Store
18:08:00 Axel Hjorth Køgs Andersen - Team Give Steel - 2M Cycling Elite
18:09:00 Peter Skov Lauritzen - CeramicSpeed Herning CK Elite
18:10:00 Alfred Christensen - Team IBT - Tripeak
18:11:00 Andreas Tony Kallestrup - Odder Cykel Klub
18:12:00 Jacob Degn Fryland - Team Give Elementer
18:13:00 Sebastian Ryttersgaard - BHS - PL Beton Bornholm
18:14:00 Rasmus Søjberg Pedersen - DECATHLON AG2R LA MONDIALE Development Team
18:15:00 Pelle Køster Mikkelsen - Team coloQuick
18:16:00 Sebastian Andreasson - Team Give Steel - 2M Cycling Elite
18:17:00 Joshua Amos GUDNITZ - Team coloQuick
18:18:00 Nicklas Fonnesbech - CeramicSpeed Herning CK Elite
18:19:00 Nikolaj Justesen - Nørrebro Cykleklub
18:20:00 Noah Borgen Morell - Team IBT - Tripeak
18:21:00 Malthe Hass Slivsgaard Christensen - Sydkystens Cycling
18:22:00 Henrik Breiner Pedersen - Uno-X Mobility Development Team
18:23:00 Mads Schulz Jørgensen - Team IBT - Tripeak
18:24:00 Magnus Lorents Nielsen - Team coloQuick
18:25:00 Rasmus Lundtoft Lindbjerg - Team Give Elementer
18:26:00 Simon BAK - Team coloQuick
18:27:00 Tim Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
18:28:00 Patrick Boje Frydkjær - Lidl-Trek Future Racing
18:29:00 Oscar Bluhm - Airtox - Carl Ras
18:30:00 Peter Øxenberg Hansen - Team coloQuick
18:31:00 Victor Bredtoft Andersen - Team Give Steel - 2M Cycling Elite
18:32:00 Tore Troelsen - Team coloQuick
18:33:00 Peter Asbjørn Hansen - Team IBT - Tripeak
18:34:00 Lucas Maarfelt Toftemark - Team CO:PLAY - Giant Store
18:35:00 Nicklas Riis Andersen - Aalborg Cykle-Ring
18:37:00 Lasse Norman Leth - Team CO:PLAY - Giant Store
18:39:00 Gustav Wang - Airtox - Carl Ras
18:41:00 Martin Toft Madsen - BHS - PL Beton Bornholm
18:43:00 Mathias Norsgaard Jørgensen - Movistar Team
18:45:00 Johan Price Pejtersen - Team Bahrain Victorious
18:47:00 Frederik Muff - Team coloQuick
18:49:00 Niklas Larsen - UNO-X MOBILITY
18:51:00 Mikkel Norsgaard Bjerg - UAE Team Emirates
18:53:00 Mattias Skjelmose Jensen - Lidl-Trek
18:55:00 Kasper Asgreen - Soudal - Quick-Step

INFO
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Søndag den 14. juli 2024

Landevej
LIVE: Tæt på bonusspurten
Landevej
Se listen: Genoplev de seneste 10 vindere på Bastilledagen
Landevej
Vingegaard kan kun vinde Touren på én måde, mener tidligere rytter
Landevej
Sportsdirektør opdaterer om Mads P. – er stadig rasende over spurt
Landevej
Straffet rytter peger fingre: Mere hans skyld end min

Annonce

Landevej
Optakt: 8. etape af Giro d'Italia Women

Lørdag den 13. juli 2024

Landevej
Pogacar slog sin egen Vingegaard-rekord
Landevej
Optakt: 15. etape af Tour de France
Landevej
Dagens fighter: Ikke en skuffelse - det er bare cykelløb

Annonce

Landevej
Pogacar-holdkammerat jubler og svarer igen på kritik
Landevej
Evenepoel: Måske sætter jeg Vingegaard i morgen
Landevej
Vingegaard-manager: Den her var ikke kalkuleret
Landevej
Pogacar beordrede Yates til at angribe: Jeg tænkte, hvad?!

Annonce

Landevej
Pogacar destruerer Armstrongs rekord på målbjerg
Landevej
Vingegaard: Om jeg stadig kan vinde Touren?
Landevej
Evenepoel: Jeg er ligeglad
Landevej
Talentfulde Albert Philipsen holder fast i førertrøjen
Landevej
Video i artiklenSe videoen: Tilskuer kaster chips på Pogacar og siden Vingegaard
Landevej
Video i artiklenSe Pogacars angreb, der plantede Vingegaard
Landevej
Video i artiklenPogacar reagerer på stor tidsgevinst over Vingegaard
Landevej
Ny stor Pogacar-offensiv satte Vingegaard til vægs

Annonce

Landevej
Evenepoel mister hjælper og den italienske mester udgår af Touren
Landevej
Oversigt: 22 ryttere er udgået af Touren
Landevej
UDSALG: 12 gode Tour-bøger - SPAR 15-60%

Annonce

Landevej
Uttrup smider podiet i stjerneskuds store triumf
Landevej
Offer for slemt finalestyrt kan ikke fortsætte
Landevej
Thomas tester corona-positiv - men fortsætter

Annonce

Landevej
Endnu en rytter vinker farvel til Touren
Landevej
Vingegaard: Den er sindssygt vigtig
Landevej
Fuglsang ærgrer sig over tendens: Det er sværere
Landevej
Van Aert topper kedelig liste efter ny misset sejr
Landevej
Pogacar-chef fremhæver fordel: Vi er ikke forpligtede til at angribe
Landevej
Pidcock forlader Tour de France
Landevej
Visma-træner om Vingegaard: Der er stadig plads til forbedringer
Landevej
Armstrong med klar opfordring til Vingegaard og Visma inden stort bjergslag
Landevej
Evenepoel skal revanchere forfærdelig dag på Tourmalet
Landevej
Optakt: 14. etape af Tour de France

Fredag den 12. juli 2024

Landevej
Optakt: 7. etape af Giro d'Italia Women
Landevej
Astana med opdatering på styrtet rytter
Landevej
Ayuso reagerer på Tour-exit
Landevej
Vingegaard indrømmer: Jeg tror, vi sad og sov lidt
Landevej
De Lie langer ud: Så vil alle interviews efter løbet handle om styrt
Landevej
Optimistisk Evenepoel: Det er dybest set til min fordel
Landevej
Lotto-profil straffet efter voldsomt styrt
Landevej
Cort om kåring: Det er lidt en trøstepræmie
Landevej
Van Aert erkender fejl, der måske kostede ham sejren
Udstyr og test
Stor konkurrence: Vind Cannondale-cykel til 22.000 kr
Landevej
Mister vital hjælperytter: Det er lidt et slag
Landevej
Crazy gennemsnitsfart: Feltet stoppede aldrig
Udstyr og test
Produktnyt: Nye aerohjul fra DT Swiss
Landevej
Video i artiklenVilde billeder: Albert Philipsen vinder før voldsomt uvejr
Landevej
Grimt styrt og Philipsen-sejr på vanvittig etape
Landevej
Stortalent rygtes til danskerhold
Landevej
Stor fransk profil rygtet til Ineos
Landevej
Uttrup forsvarer topplacering på hård etape
Landevej
Opdatering: Pogacar-hjælper udgår
Landevej
Pogacar ked af det: Det så ikke godt ud
Landevej
Vingegaard med mundbind: Du ser og hører en masse rygter
Landevej
Roglics chef giver status og fremhæver nye mål
Landevej
Endnu en rytter udgår af Touren
Landevej
Optimistisk Van Aert vil have sin etapesejr: Mine ben bliver bedre og bedre
Landevej
Roglic udgår af Tour de France
Landevej
Démare forstår slet ikke deklassering
Landevej
Astana kommer med opdatering på Lutsenko efter slemt styrt
Landevej
Visma-sportsdirektør raser over Roglic-styrt: 100 procent organisationens skyld
Landevej
- Det er forfærdeligt, siger sportsdirektør

Torsdag den 11. juli 2024

Landevej
Optakt: 13. etape af Tour de France
Landevej
Profil raser efter stort styrt: Det er skandaløst
Landevej
Philipsen mister førertrøjen i Frankrig
Landevej
Girmay kan mærke trøjens vinger
Landevej
Opdatering: Roglic slipper uden brud
Udstyr og test
Test: Canyon Tempr CFR
Landevej
Evenepoel: Derfor kæmper vi altid for de bedste positioner
Landevej
Søren Kragh forklarer sit Tour-exit
Landevej
Pogacar: Jeg var knust
Landevej
Skuffet Van Aert: Dét kostede mig sejren
VIS FLERE

Annonce