Startlister til EM i cross
08. november 2019 17:29Foto: UEC
af Mathias Blohm

Nok er der kun otte danske ryttere med til EM i cross, men det betyder ikke, at der ikke er store navne med i specielt de to eliteløb.

Den italienske by Silvelle lidt nordvest for Venedig danner søndag ramme om EM i cyklecross.

 

Danmark er repræsenteret med fem junior-herrer og tre U23-herrer, der nok skal få nok at se til, hvis de vil gøre sig forhåbninger om den stjernebesatte europmestertrikot.

 

Hos elite-kvinderne stiller 28 ryttere til start, og her er specielt den tredobbelte verdensmester, belgiske Sanne Cant, værd at lægge mærke til, ligesom også hollandske Annemarie Worst stiller til start.

 

Hos herre-eliten vil de flestes øjne formentlig falde på hollandske Mathieu van der Poel, der trods proklamationer om, at kun verdensmesterskaberne har interesse for ham i denne cross-sæson, stiller til start.

 

Van der Poel har vundet europamesterskaberne de seneste to år i træk, men der er ingen tvivl om, at specielt det belgiske landshold har et brændende ønske om, at han ikke skal lave et hattrick.

 

Belgierne kommer uden den stadig skadede Wout Van Aert, men ellers har de valgt at medbringe hele kavaleriet: Michael Vanthourenhout, Tim Merlier, Gianni Vermeersch, Quinten Hermans, Laurens Sweeck og Jens Adams stiller alle til start, men størst forventninger kan belgierne formentlig have til den belgiske mester Toon Aerts samt denne cross-sæsons helt store åbenbaring - den bare 22-årige Eli Iserbyt, der allerede har vundet sæsonens første tre world cups.

 

Europamesterskaberne skal afgøres søndag og de provisoriske starttider ser ud som følger:

 

09:00-09:40 Junior-kvinder

09:50-10:35 Junior-herrer

11:00-11:55 U23-kvinder

12:20-13:20 U23-herrer

13:50-14:50 Elite-kvinder

15:20-16:20 Elite-herrer

 

Startlister:

 

 

Junior-kvinder:  
     
Julie DE WILDE Belgien
Julie ROELANDTS Belgien
Sterre VERVLOET Belgien
Julie BROUWERS Belgien
Karolína BEDRNÍKOVÁ Tjekkiet
Kristýna ZEMANOVÁ Tjekkiet
Aneta NOVOTNÁ Tjekkiet
Laurianne DURAFFOURG Frankrig
Olivia ONESTI Frankrig
Line BURQUIER Frankrig
Clea SEIDEL Tyskland
Millie COUZENS Storbritannien
Anna FLYNN Storbritannien
Josie NELSON Storbritannien
Roisin LALLY Irland
Darcey HARKNESS Irland
Letizia BRUFANI Italien
Nicole PESSE Italien
Giulia CHALLANCIN Italien
Letizia MARZANI Italien
Lucia BRAMATI Italien
Elisa RUMAC Italien
Sara FIORIN Italien
Marta ZANGA Italien
Alice PAPO Italien
Sofia ARICI Italien
Carlotta BORELLO Italien
Giada BORGHESI Italien
Isa NOMDEN Holland
Shirin VAN ANROOIJ Holland
Sofie VAN ROOIJEN Holland
Puck PIETERSE Holland
Ilse PLUIMERS Holland
Senne KNAVEN Holland
Ileana Georgina TURLEA Rumænien
Yana MERGASOVA Rusland
Diana BOGDANOVA Rusland
Daria FOMINA Rusland
Tereza KURNICKÁ Slovakiet
Maria PARAJON FUENTES Spanien
Nicole GÖLDI Schweiz
     
Junior-herrer:  
     
Lennert BELMANS Belgien
Jente MICHELS Belgien
Ward HUYBS Belgien
Emiel VERSTRYNGE Belgien
Thibau NYS Belgien
Jetze VAN CAMPENHOUT Belgien
Yorben LAURYSSEN Belgien
Jack CASTILLE Belgien
Matyas KOPECKY Tjekkiet
Pavel BITTNER Tjekkiet
Matěj STRÁNSKÝ Tjekkiet
Václav DOSTÁL Tjekkiet
Matyáš FIALA Tjekkiet
Jan ZATLOUKAL Tjekkiet
Pavel JINDŘICH Tjekkiet
David ŠULC Tjekkiet
Gustav WANG Danmark
Tobias LILLELUND Danmark
Oliver Vedersø SØLVHØJ Danmark
Emil BØDKER Danmark
Rasmus Duus STORGAARD Danmark
Madis MIHKELS Estland
REMI LELANDAIS Frankrig
PAUL ANCHAIN Frankrig
PIERRICK BURNET Frankrig
PIERRE GAUTHERAT Frankrig
NOE CASTILLE Frankrig
UGO ANANIE Frankrig
Marco BRENNER Tyskland
Tim NEFFGEN Tyskland
Jasper Levi PAHLKE Tyskland
Lennart LEIN Tyskland
Luca HARTER Tyskland
Oliver STOCKWELL Storbritannien
Simon WYLLIE Storbritannien
Rory MCGUIRE Storbritannien
Corran CARRICK-ANDERSON Storbritannien
Ciaran DIXON Irland
Darren RAFFERTY Irland
Filippo CECCHI Italien
Cristian CALLIGARO Italien
Lorenzo MASCIARELLI Italien
Kevin PEZZO ROSOLA Italien
Ettore LOCONSOLO Italien
Bryan OLIVO Italien
Manuel CAPRA Italien
Gabriel FEDE Italien
Filippo AGOSTINACCHIO Italien
Matteo SIFFREDI Italien
Davide DE PRETTO Italien
Daniel CASSOL Italien
Salvador ALVARADO Holland
Bailey GROENENDAAL Holland
Levi VAN HOFTEN Holland
Tibor DEL GROSSO Holland
Danny VAN LIEROP Holland
Hugo KARS Holland
Joost BRINKMAN Holland
Maksymilian GRZENKOWICZ Polen
Antoni LUKOW Polen
Jakub MUSIALIK Polen
Szymon POMIAN Polen
Pavel BALOBANOV Rusland
Tobias VANČO Slovakiet
Samuel KOVÁČ Slovakiet
Matúš Jakub KOREŇ Slovakiet
Lukáš SOKOLÍK Slovakiet
Matej PIGA Slovakiet
Matic KRANJEC ŽAGAR Slovakiet
Blaž ŽLE Slovakiet
Fabijan KRALJ Slovakiet
Ruben SANCHEZ ESTEVEZ Spanien
Carl KAGEVI Sverige
Oscar LIND Sverige
Dario LILLO Schweiz
Lars SOMMER Schweiz
Jean-Luc HALTER Schweiz
Timo MÜLLER Schweiz
Nils AEBERSOLD Schweiz
     
U23-kvinder:  
     
Marthe TRUYEN Belgien
Kiona CRABBÉ Belgien
Elizabeth UNGERMANOVÁ Tjekkiet
Tereza VANÍČKOVÁ Tjekkiet
Tereza ŠVIHÁLKOVÁ Tjekkiet
Kätlin KUKK Estland
Marion NORBERT RIBEROLLE Frankrig
Nina KÜDERLE Tyskland
Anna KAY Storbritannien
Harriet HARNDEN Storbritannien
Katie SCOTT Storbritannien
Kata Blanka VAS Ungarn
Alessia VERRANDO Italien
Letizia BORGHESI Italien
Nicole FEDE Italien
Francesca BARONI Italien
Asia ZONTONE Italien
Sara CASASOLA Italien
Giulia BERTONI Italien
Katia MORO Italien
Francesca SELVA Italien
Alessandra GRILLO Italien
Matilde BOLZAN Italien
Gaia REALINI Italien
Ceylin DEL CARMEN ALVARADO Holland
Manon BAKKER Holland
Inge VAN DER HEIJDEN Holland
Aniek VAN ALPHEN Holland
Radka PAULECHOVÁ Slovakiet
Noemi RÜEGG Schweiz
Lara KRÄHEMANN Schweiz
     
U23-herrer:  
     
Andreas GOEMAN Belgien
Timo KIELICH Belgien
Toon VANDEBOSCH Belgien
Jarno BELLENS Belgien
Gerben KUYPERS Belgien
Yentl BEKAERT Belgien
Niels VANDEPUTTE Belgien
Jakub ŤOUPALÍK Tjekkiet
Robert HULA Tjekkiet
Jakub ŘÍMAN Tjekkiet
Josef JELÍNEK Tjekkiet
ŠImon VANÍČEK Tjekkiet
Tomas KOPECKY Tjekkiet
Alfred Thoft CHRISTIANSEN Danmark
Simon BAK Danmark
Mads HØIBERG KLINKE Danmark
THEO THOMAS Frankrig
ANTOINE BENOIST Frankrig
VALENTIN REMONDET Frankrig
MICKAEL CRISPIN Frankrig
MATTHIEU LEGRAND Frankrig
Tom LINDNER Tyskland
Matteo OBERTEICHER Tyskland
Maximilian MÖBIS Tyskland
Thomas MEIN Storbritannien
Cameron MASON Storbritannien
Ben TURNER Storbritannien
Ben TULETT Storbritannien
Federico CEOLIN Storbritannien
Antonio FOLCARELLI Storbritannien
Davide TONEATTI Storbritannien
Marco PAVAN Storbritannien
Luca PESCARMONA Storbritannien
Filippo FONTANA Storbritannien
Luca CIBRARIO Storbritannien
Emanuele HUEZ Storbritannien
Tommaso BERGAGNA Storbritannien
Samuele LEONE Storbritannien
Jakob DORIGONI Storbritannien
Gabriele SPADONI Storbritannien
Luke VERBURG Holland
Ryan KAMP Holland
Tim VAN DIJKE Holland
Kyle AGTERBERG Holland
Pim RONHAAR Holland
Wojciech CENIUCH Polen
Egor SAPEGIN Rusland
Jakub JENČUŠ Slovakiet
Mihael ŠTAJNAR Slovenien
Blaž AVBELJ Slovenien
Kevin KUHN Schweiz
Loris ROUILLER Schweiz
Luca SCHÄTTI Schweiz
Jan SOMMER Schweiz
Felix STEHLI Schweiz
     
Elite-kvinder:  
     
Nadja HEIGL Østrig
Ellen VAN LOY Belgien
Sanne CANT Belgien
Alicia FRANCK Belgien
Joyce VANDERBEKEN Belgien
Loes SELS Belgien
Laura VERDONSCHOT Belgien
Nikola BAJGEROVÁ Tjekkiet
Pavla HAVLÍKOVÁ Tjekkiet
Mari-Liis MÕTTUS Estland
Marlène PETIT Frankrig
PERRINE CLAUZEL Frankrig
Alice Maria ARZUFFI Italien
Alessia BULLERI Italien
Silvia PERSICO Italien
Rebecca GARIBOLDI Italien
Eva LECHNER Italien
Elis SIMEONI Italien
Anna OBERPARLEITER Italien
Katazina SOSNA Litauen
Annemarie WORST Holland
Maud KAPTHEIJNS Holland
Geerte HOEKE Holland
Yara KASTELIJN Holland
Sophie DE BOER Holland
Elvira KHAYRULLINA Rusland
Zina BARHOUMI Schweiz
     
Elite-herrer:  
     
Michael VANTHOURENHOUT Belgien
Tim MERLIER Belgien
Gianni VERMEERSCH Belgien
Tom MEEUSEN Belgien
Quinten HERMANS Belgien
Eli ISERBYT Belgien
Toon AERTS Belgien
Daan SOETE Belgien
Jens ADAMS Belgien
Nicolas CLEPPE Belgien
Tomáš PAPRSTKA Tjekkiet
Jan NESVADBA Tjekkiet
Michael BOROŠ Tjekkiet
David MENUT Frankrig
Steve CHAINEL Frankrig
Manuel MÜLLER Tyskland
Thomas PIDCOCK Storbritannien
Luca BRAIDOT Italien
Cristian COMINELLI Italien
Daniele BRAIDOT Italien
Stefano SALA Italien
Nicolas SAMPARISI Italien
Martino FRUET Italien
Lorenzo SAMPARISI Italien
Marco CAROZZO Italien
Stefano CAPPONI Italien
Joris NIEUWENHUIS Holland
Lars VAN DER HAAR Holland
David VAN DER POEL Holland
Mathieu VAN DER POEL Holland
Corne VAN KESSEL Holland
Márcio BARBOSA Portugal
Matej ULIK Slovakiet
Simon VOZAR Slovakiet
Ondrej GLAJZA Slovakiet
Felipe ORTS LLORET Spanien
David ERIKSSON Sverige
Timon RÜEGG Schweiz
Marcel WILDHABER Schweiz
Simon ZAHNER Schweiz
INFO
EM - Cross
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Suveræn sejr til Mathieu van der Poel i DVV Trofee Hamme

Mattias Skjelmose Jensen skifter til luxembourgsk talenthold

Annemarie Worst tog sejren i DVV Trofee Hamme

CCC-rytter skifter hjem til det portugisiske

Schweizisk talent til Quick-Steps udviklingshold inden EF Education First

Rigoberto Uran er tilbage på cyklen efter slemt styrt

Tidligere WorldTour-rytter suspenderet af det italienske cykelforbund

Vueltaen lægger muligvis vejen forbi Col du Tourmalet

Medie: Fuglsang kører Giroen og Lopez debuterer i Touren

Oliver Wulff vinder omgang på tid for fjerde dag i træk i Gent

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

LØRDAG

Van der Poel: Ville vinde for morfar

Worst var bedst i Tjekkiet

Van der Poel vinder i Tábor efter forfærdelig uge

Stil spørgsmål til Feltet.dks ekspert

Latour klar til rollen som Tour-kaptajn efter frustrerende sæson

Stort fotogalleri fra Danish Bike Award

Banerytter med OL-guld trækker sig tilbage

Rohan Dennis risikerer at miste millioner

Ewan sejrede i Shanghai

Tour-dansker fortsætter hos Israel

FREDAG

Vinderne ved Danish Bike Award 2019

Se Danish Bike Awards live på Feltet.dk

Genoplev samtlige danske UCI-sejre i 2019

2019-sæsonen: 10 mindeværdige øjeblikke

Vueltaen 2020: Stor etape kan få mål i Frankrig

Stjernerne får ikke kassen: Jumbo-Visma har kun det ottendestørste budget

Amerikaner meldes tæt på Israel Cycling Academy

Jumbo-sportsdirektør: De Plus kan gå på podiet i en Grand Tour

Sunweb-tysker stopper karrieren

Test: Canyon Lux CF SL 8.0 2020

Bora-Hansgrohe fuldender truppen - Skriver med ung østriger

Katusha bagud med lønningerne

Huub Duijn stopper karrieren

Belgiere tager føringen i Gent - Wulff hurtigst i omgang på tid

Cykelrejser: Hvor går turen til i 2020?

Test: Stages Dash L50 cykelcomputer

TORSDAG

Belgisk U23-par slår dansk rekord på Kuipke-banen

UAE overvejer at sagsøge Durasek

26-årig franskmand indstiller karrieren

Cavendish om styrt: Skal vænne mig til min nye position på cyklen

Ambitiøs Pidcock havde WorldTour tilbud

Fremtidens unge cykelryttere til historisk talentcamp

Japansk mester bliver holdkammerat med Valgren og Stokbro

Endnu et UCI-løb til Danmark i 2020

Canyon har fundet erstatningen for Katusha

Caja Rural skriver med spansk U23-mester

Oliver Wulff viste sig frem da tyskere tog føringen i Gent

Satser på fremtiden: Bahrain-Merida henter brite og colombianer

Den amerikanske mester forlænger - kører 14. år på EF Education

ONSDAG

Latour skal være Tour de France-kaptajn

Ewan om Tour-stress: Næsten ikke sundt

Tidligere italiensk mester indstiller karrieren

Caja Rural handler hos konkurrenten

Astana forlænger med erfaren belgier

Bardet satser på Giro d'Italia

Fire års karantæne til Kristijan Durasek

Job: Shimano søger ny QC-officer

Willie Smit skifter til spansk ProTeam

BHS skriver med endnu et talent

Flere styrt skæmmede første dag i Gent

Raymond Poulidor er gået bort

Transferlisten 2019-2020 - WorldTour

Transferlisten 2019-2020 - ProTeams

Transferlisten 2019-2020 - DANSK

Holm & Bays Radio Tour: Cyklecross-special, Henrik Djernis som gæst og Stybar på telefon

TIRSDAG

Se Cavendish' vilde styrt i Gent

Bekræftet: Nibali jagter OL og Giroen

McNulty får Grand Tour-debut i 2020

Landis' cykelhold lukker

Deignan varmer op til stor 2020-sæson

Skotland får afgørende Tour of Britain-etape

Cavendish om Gent: Vi vil gerne vinde

Sevilla forlænger med Medellin

Kræftramt australier drømmer stadig om OL

Endnu en rytter forlader Katusha

Holm og Bays Radio Tour: Fokus på cross med verdensmester i studiet

Mads P: Overvægt var en af årsagerne til fejlslagent forår

Stem til Danish Bike Award - og vind billetter

Arctic Race of Norway kommer i 2020 til Finland

NTT præsenterer nye trøjer – har de glemt det danske islæt?