
Merijn Zeeman er ikke enig i den kritik, som flere store legender er kommet med efter Gent-Wevelgem.
Annonce
I søndags kunne Wout van Aert (Jumbo) have sat endnu en stor sejr ind på kontoen, men det gjorde han ikke. Christophe Laporte (Jumbo) og Van Aert kørte over målstregen sammen, næsten to minutter foran tredjepladsen, men Van Aert lod Laporte tage sejren.
Det har ikke vakt glæde hos to af cykelsportens allerstørste legender, Tom Boonen og Eddy Merckx. Jumbo-Visma sportsdirektøren Merijn Zeeman tager dog Van Aert i forsvar.
"Jeg synes, at folk i Belgien bør være mere opmærksomme på deres stjerner og atleter i almindelighed. Det er mærkeligt, hvordan de behandler ikke kun Wout, men også fodboldlandsholdet eller andre meget gode ryttere. Måske er det bedre at lære af deres succes," fortalte Zeeman i et interview med Eurosport og fortsætter:
"Alle har ret til at give deres mening, men det er bedre, hvis nogle folk prøver at forstå, hvorfor vi gør visse ting på vores hold, i stedet for altid at give deres mening til kende".
Det, som de tidligere cykelryttere har svært ved at forstå, er, at selvom Van Aert allerede har taget mange store sejre, og igen er en af favoritterne til Flandern Rundt og Paris-Roubaix, så er det ikke sikkert, at han kommer til at tage en sejr i de to monumenter. Derfor så de gerne, han tager alle de sejre, som han kan, også selvom det kan være godt at give Laporte noget, da han kommer til at være en nøgleperson i de to løb for Van Aert.
Annonce
Annonce
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce