Annonce
I den forgangne weekend blev etapeløbet Georg Berg Løbet 2011 afviklet. Desværre havde DCU Sjælland lidt problemer med de samlede resultater, derfor kommer de først nu. Resultaterne i alle klasser kan ses herunder. I A-klassen blev det Heine Hansen (J.Jensen Cycling, billedet), som sejrede foran holdkammeraten Jacob Kollerup.
A
1 Heine Hansen - J. Jensen Cycling 6:00:49
2 Jacob Kollerup - J. Jensen Cycling 6:01:56
3 Morten Øllegaard - Team EnergiFyn 6:02:10
4 Mark Sehested Pedersen - BikeToyz U23 Racing 6:02:16
5 Johan Broberg - Epic Mölndals ck 6:02:45
6 Peder Jacobsen - CC Hillerød 6:02:47
7 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 6:02:48
8 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 6:03:08
9 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - CK Fix 6:03:09
10 Esben Sørensen Gullingsrud - Ringerike Sykkelklubb 6:04:53
11 Erik Saeden - Epic Mölndals ck 6:05:20
12 Rasmus Brandstrup Sterobo - Team EnergiFyn 6:06:17
13 Michael Kaiser - Hvidovre CK 6:06:43
14 Otto Holmgaard Kristensen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 6:07:35
15 Anders Holm - Team Lyngby CC 6:07:37
16 Andreas Arvidsson - CK Fix Heslingborg 6:07:39
17 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen Cycling 6:07:51
18 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 6:07:55
19 Martin Toft Madsen - Team Lyngby CC 6:07:57
20 Patrik Eriksson - Bornholm Pro Cycling 6:08:05
21 Andreas Thell - Bornholm Pro Cycling 6:08:14
22 Christian Jersild Jensen - Team EnergiFyn 6:08:45
23 Patrick Clausen - BikeToyz U23 Racing 6:08:49
24 Mathias Øllegaard - Hvidovre CK 6:09:03
25 Steffen Outzen - Bornholm Pro Cycling 6:09:07
26 Henrik Steen Haugen - Ringerike Sykkelklubb 6:09:11
27 Johannes Boe Kaluzny - CK Fix 6:09:17
28 Sebastian Refsgaard - BikeToyz U23 Racing 6:09:44
29 Mathias Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard 6:09:55
30 Peter Moll Hjort - CK Fix 6:10:04
31 Ondrej Pavek - J. Jensen Cycling 6:10:23
32 Paul Wirenstedt - Team Refero CK C4 6:11:12
33 Kristoffer Fransson - Epic Mölndals ck 6:11:42
34 Christian Hannestad - Ringerike Sykkelklubb 6:19:14
35 Sead Mujacevic - CK Ringen 6:24:36
B
1 Claus Holm - Holte Cykel Klub 4:31:55
2 Keld Fjord - Holte Cykel Klub 4:32:14
3 Mark Petersen - Hvidovre CK 4:33:07
4 Stefan Linné Jørgensen - Hvidovre CK 4:33:21
5 Jacob Bech Rasmussen - Faaborg Ski og Motionsklub 4:34:15
6 tonni Wittenborg - Holte Cykel Klub 4:34:34
7 Louis Lind Plesner - Lyngby CC 4:35:00
8 Morten Christensen - Sorø BC 4:35:07
9 Emil Dam Sørensen - FBL 4:35:22
10 Nikolaj Rønhede - CK Fix 4:35:31
11 Henrik Scharling - Greve CC 4:36:14
12 Nicolai Clausen - Team Cycling Ringsted 4:36:27
13 Sebastian Hirsch - Lyngby CC 4:36:32
14 Stefan Ravn Olsen - Lyngby CC 4:36:49
15 Kristian Israelsen Olsen - ABC 4:37:34
16 Esben Tange - Hvidovre CK 4:37:35
17 Kevin Nyberg Simper - DBC 4:38:08
18 Ryan Stavnslev - CK Kronborg 4:39:16
19 Rasmus Lenvig Havskov Hansen - Lyngby CC 4:40:59
20 Morten Tillquist Nielsen - Sorø BC 4:41:27
21 Rasmus Bjørn Lauridsen - ABC 4:42:13
C
1 Kristian Slot Pedersen - Hvidovre CK 3:45:03
2 Anders Bjerremand - Hvidovre CK 3:45:25
3 Tommy N. S. Cramer - Greve CC 3:45:28
4 Kenneth L. Hansen - CK Fix 3:45:33
5 Morten Pedersen - LFCK 3:45:35
6 Peter Visby - CK Fix Helsingborg 3:45:37
7 Karsten Lund Andresen - CK Fix 3:46:03
8 Adam Linnemann - Holbæk CR 3:46:03
9 Fredrik Bengtsson - CK Ringen 3:46:07
10 Michael Hyldgaard Salomonsson - CC Hillerød 3:46:15
11 Benjamin Philip Bækbøl Hansson - Amager CR 3:46:19
12 Morten Hugener Nielsen - Sønderborg CK 3:46:21
13 Lars Skovgaard Rasmussen - FBL 3:46:24
14 Morten Holm Rasmussen - Faaborg Ski og Motionsklub 3:46:35
15 Heino Rønne Kolberg - Sorø BC 3:46:39
16 Johan Mathias Håkansson - ABC 3:46:42
17 Søren Poulsen - Hvidovre CK 3:46:52
18 Jimmy Kim Larsen - Amager CR 3:46:55
19 Christian Kouyoumdjian - FBL 3:51:49
20 Mads Elvius - FBL 3:55:35
21 Mikkel Worm - Slagelse CR 4:14:39
22 Dan Hermansson - CK Fix Helsingborg 4:19:01
D
1 Frederik Rasmussen - Ordrup CC 2:58:30
2 Casper Juel Jensen - DBC 2:59:08
3 Søren Jensen - FBL 2:59:47
4 Bo Hasseriis Hansen - Ordrup CC 3:00:01
5 Brian Jørgensen - Team Cycling Ringsted 3:00:06
6 Michael Ishøi - Køge CR 3:00:30
7 Jens Hjort Christensen - Faaborg Ski og Motionsklub 3:00:34
8 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup CC 3:00:35
9 Henrik Sten Sass - Næstved Cykel Motion 3:01:07
10 Hasse Larsen - Ordrup CC 3:01:18
11 Bastian Lyster Kjøller - CK Fix 3:01:42
12 Martin Carlsen - Køge CR 3:01:50
13 Troels Nielsen - Amager CR 3:01:52
14 Anders Thaysen Hinrichs - Tønder ACR 3:01:54
15 Dennis Nymann Christiansen - Køge CR 3:01:58
16 Morten Samuelsen - CK Fix Helsingborg 3:02:13
17 Dan Andersen - Roskilde CR 3:02:32
18 Kim Gundersen - CK Fix 3:02:48
19 Steffen Dalgaard Andersen - CK Fix 3:02:53
20 Laust Kruse - FBL 3:02:54
21 Mikkel Christian Nielsen - Nyborg CK 3:03:38
22 Morten Skøtt - ABC 3:04:23
23 Dan Wassmann - CC Hillerød 3:04:32
24 Hans Flensted-Jensen - FBL 3:05:04
25 Morten Wennecke - CC Hillerød 3:06:47
26 Jesper Adolphsen - Ordrup CC 3:09:56
27 Morten Christoffersen - Ordrup CC 3:10:35
28 Brian Toftegaard Lindhardt - HFCK 3:12:25
29 Thomas Lenzing Kristensen - Team Cycling Ringsted 3:13:18
30 Anders Egløkke Østerbæk - Team Cycling Ringsted 3:13:19
31 Christian Skram - Ordrup CC 3:16:27
32 Peter Leth Hansen - Slagelse CR 3:26:40
Dame A
1 Kamilla Sofie Vallin - Blue Water Ladies 3:13:57
2 Iben Bohé - CC Hillerød 3:14:18
3 Tina Andreassen - Ringerike Sykkelklubb 3:14:18
4 Mette Fugl Rasmussen - ABC 3:14:36
5 Lisa Christin Axman - Ringerike Sykkelklubb 3:14:51
6 Ditte Clausen - ABC 3:19:19
7 Camilla Larsen - ABC 3:19:48
8 Anette Berg - Odder CK 3:21:25
9 Elisabeth Christiansen - Ringerike Sykkelklubb 3:22:40
Dame B
1 Britt Lauenborg - ABC 3:15:09
2 Anette Dawartz - CC Hillerød 3:15:46
3 Rikke Frederiksen - ABC 3:20:32
4 Pernille Mathine Christine Jensen - ABC 3:32:37
5 Anette Ambrosiusen - CC Hillerød 3:37:07
6 Anne Dorte Haslund - Næstved BC 3:57:55
7 Helle Hillers - Næstved BC 3:58:17
Dame Junior
1 Alexandra Nessmar - FK Trampen 3:14:35
2 Mette Lilholm Meyer - Cykling Odense 3:15:16
3 Hanna Helamb - Mölndal CK 3:29:55
4 Alice Andersson - FK Trampen 3:31:08
5 Linda Jacobsson - FK Trampen 3:33:56
6 Stine Ambrosiusen - CC Hillerød 3:34:04
7 Amalie Watt Sundstrup - Sønderborg CK 3:37:30
H40
1 Mads Nicolaysen - Holte Cykel Klub 3:53:02
2 Christian Poulsen - DCR Ballerup 3:53:51
3 Henrik Zachariassen - ABC 3:54:17
4 steen michael Petersen - Holte Cykel Klub 3:54:43
5 René Nielsen - Kalundborg CC 3:54:52
6 Dan Holm - ABC 3:55:23
7 Bo Simonsen - Køge CR 3:55:24
8 Morten Møller Thomsen - CC Hillerød 3:55:51
9 Lars Felix Jensen - FBL 3:55:52
10 Henrik Olsen - CC Hillerød 3:55:59
11 Stig Andersen - Sorø BC 3:56:04
12 Martin Pedersen - Hvidovre CK 3:56:13
13 Jens Kasler - Roskilde CR 3:57:03
14 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted 3:57:36
15 Lars Erik Kron - DCR Ballerup 4:00:44
16 Brian Olander Hjort - Næstved BC 4:03:57
17 Kenneth Berner - Greve CC 4:06:04
18 Páll Skaale Didriksen - Amager CR 4:08:55
19 Boris Erlefred Arnskov Hansen - ABC 4:09:38
20 Ulrich Feldfos - Greve CC 4:10:54
21 Michael Wolter - Team Cycling Ringsted 4:13:18
22 René Ravnsholt - Køge CR 4:17:05
23 Allan Kaagaard Krestensen - Brøndby CC 4:23:24
H50
1 Michael Bornak - CC Hillerød 3:06:28
2 Morten Ryan Hansen - DBC 3:06:38
3 Sven Olav Lund - Lyngby CC 3:06:42
4 Jan Ryan Hansen - DBC 3:06:46
5 Erik Madsby - Politiets CA 3:07:02
6 Thomas Kyng - ABC 3:07:02
7 Michael Elmstrøm - Roskilde CR 3:07:04
8 Jimmi Johansen - Lyngby CC 3:08:15
9 Jørgen Østerby - ABC 3:08:28
10 Torben Flindt - Ordrup CC 3:13:57
11 Christian Visby - CK Fix Helsingborg 3:19:06
12 Rene Søberg - ABC 3:20:38
13 Anders Christoffersen - Køge CR 3:24:16
14 Micael Becker - ABC 3:30:28
H60
1 Poul Petersen - CK Kronborg 3:14:02
2 John Larsen - Svendborg CC 3:14:46
3 John Hansen - Næstved BC 3:14:49
4 Anders Høj - Skive CK 3:15:15
5 Thomas Spread Campion - CC Hillerød 3:22:34
6 kell Wohlert - Greve CC 3:31:58
Junior
1 Fredrik Lind Plesner - Team RCR Odense Junior 3:32:42
2 Karlsson Fåglum Marcus - Falköpings CK 3:32:49
3 Joachim Clausen - Team RCR Odense Junior 3:33:13
4 Emil Andersson - Mölndals CK 3:33:51
5 Elias Helleskov Busk - Blue Water Junior 3:33:53
6 Nicklas Bøje - Team RCR Odense Junior 3:33:55
7 Sebastian Juul - Team ABC Junior 3:33:59
8 Mathis Johansson - Team ABC Junior 3:34:02
9 Morten Søgaard Madsen - Team Lyngby CC, Junior 3:34:03
10 Daniel Renhage - Mölndals CK 3:34:06
11 Steffen Thomsen - DCR Ballerup 3:34:08
12 Simon Gaal - Team Lyngby CC, Junior 3:34:10
13 Emil Gabrils - Team Cykelcity Junior 3:34:14
14 Jeppe Tølløse - Team Lyngby CC, Junior 3:34:18
15 Nicklas Parbst - Team ABC Junior 3:34:18
16 Morten Bjerke Jægersborg - Ringerike SK 3:34:20
17 Thomas Nesset Brahuhsi - Ringerike SK 3:34:23
18 Steffen Munk Christiansen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 3:34:30
19 Agge Pedersen Hagstrøm - Køge CR 3:34:34
20 Ludwigsson Fredrik - Falköpings CK 3:34:37
21 Lars Jensen - Team Pythonpro.com 3:34:37
22 Patrick Holstfeldt Ude Olesen - Team RCR Odense Junior 3:34:41
23 Daniel Rehn - Team Pythonpro.com 3:34:46
24 Jonas Rasmussen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 3:34:47
25 Wahlqvist Dennis - Falköpings CK 3:35:00
26 Andreas Rifsdal Jedig - Team ABC Junior 3:35:01
27 Per Harring - Mölndals CK 3:35:10
28 Anders Frost - Roskilde CR 3:35:29
29 Ingmar Alessio Navarette Oemig - Team Pythonpro.com 3:35:37
30 Nicolai Stegmann - Team Pythonpro.com 3:35:53
31 Simon Egebjerg Jensen - Team Lyngby CC, Junior 3:36:00
32 Jakob Frandsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 3:38:45
33 Rasmus Correl Roesgarth - Hvidovre CK 3:39:07
34 Niels Munk Asmussen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 3:39:48
35 Håvard Brathovde Olsen - Ringerike SK 3:42:46
36 Thomas Juel Ammitsøe - Team Lyngby CC, Junior 3:49:59
37 Viktor Svedlund - Mölndals CK 3:55:10
38 Rune Marseen Jensen - Team Pythonpro.com 4:04:19
39 Jens Capion - Team Pythonpro.com 4:13:49
40 Rasmus Ulstrup Kunosson - Holbæk CR 4:31:40
U11
1 Robin Juel Skivild - Cykling Odense 0:52:33
2 Kasper Gylling - CK Fix 0:52:38
3 Tue Larsen - Slagelse CR 0:52:54
4 Tobias Lund Andresen - CK Fix 0:53:32
5 Thorolf Rønhede - CK Fix 0:56:58
6 Emil Schjønnemann - CK Kronborg 0:58:47
7 Mads Stokbro - CK Fix 1:03:58
8 Andreas Byskov Sarbo - Greve CC 1:56:26
U11P
1 Ida Johansson - Mölndals CK 0:57:14
U13
1 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix 1:23:57
2 Martin Ómarsson Mollerup - CK Kronborg 1:24:14
3 Oliver Errebo - CK Fix 1:24:27
4 Peter Haslund - Næstved BC 1:24:38
5 Eskild Rønhede - CK Fix 1:24:46
6 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted 1:25:01
7 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted 1:25:13
8 Matias Gunnar Malmberg - CK Fix 1:25:51
9 Mathias Bressendorff Jacobi - DCR Ballerup 1:25:55
10 Sebastian Olsen - CC Hillerød 1:26:13
11 Julius Johansen - CC Hillerød 1:28:32
12 Sander Andersen - DCR Ballerup 1:30:11
13 Sebastian Dehn - CK Fix 1:30:55
14 Oliver Comprés Poulsen - CC Hillerød 1:33:51
15 Magnus Peter Andersen - Greve CC 1:34:58
16 Adrian Valentin Kragh-Hillers - Næstved BC 1:35:36
17 Nicklas Ole Hansen - Tissø Cykel Ring 1:38:37
U13P
1 Mie Olander Hjort - Næstved BC 1:26:08
2 Caroline Bohé - CC Hillerød 1:30:26
3 Maja Johansson - Mölndals CK 1:33:41
4 Simone Emskær Nielsen - Slagelse CR 1:39:50
U15
1 Gustav Chalmer Vinding - Lyngby CC 1:54:47
2 Andreas Stokbro - CK Fix 1:54:49
3 Christian Nykvist Larsen - DCR Ballerup 1:55:02
4 Maximilian Hoffmann - Amager CR 1:55:10
5 Mads Olander Hjort - Næstved BC 1:55:11
6 Niklas Larsen - Slagelse CR 1:55:19
7 Jonas Wang - DCR Ballerup 1:55:19
8 Silas Toftemark - Roskilde CR 1:55:25
9 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted 1:55:27
10 Jonas Petersen - Slagelse CR 1:55:27
11 Victor Hansen Blicher - Køge CR 1:55:28
12 Vincent Andersson - FK Trampen 1:55:28
13 Anders Mielke - Roskilde CR 1:55:28
14 Marcus Jønsson - Køge CR 1:55:32
15 Mads Zeller Schilling - CK Fix 1:55:33
16 Jacob Michelsen - CK Fix 1:55:34
17 Nicolai Nørfelt Nielsen - Middelfart CC 1:55:38
18 Emil Funder - CK Kronborg 1:55:39
19 Joakim Lisson - Tissø Cykel Ring 1:55:41
20 Daniel Jensen - Næstved BC 1:55:47
21 Peter Gylling - CK Fix 1:55:48
22 Nicolai Petersen - Amager CR 1:55:50
23 Bjarke Andersen - DCR Ballerup 1:55:52
24 Andreas Lorentz Kron - DCR Ballerup 1:55:52
25 Frederik Dyrmose Jørgensen - Roskilde CR 1:55:53
26 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg 1:55:55
27 Nicklas Falk Rasmussen - Slagelse CR 1:55:58
28 Malte Karlshøj - Bornholm CC 1:56:04
29 Rasmus Klinge Linneberg - DCR Ballerup 1:56:15
30 Thomas Brayan-Lund - CK Kronborg 1:56:33
31 Arne Birkemose - Cykling Odense 1:56:37
32 Mads Berg - Slagelse CR 1:56:39
33 Jeppe Hanssing - Amager CR 1:56:54
34 Markus Søe Jensen - Slagelse CR 1:57:13
35 Patrick Grønsund - Greve CC 1:57:59
36 Lau Henriksen - Slagelse CR 1:59:35
37 Sebastian Rathje Andersen - Næstved BC 2:00:38
38 Adam Toftemark - Roskilde CR 2:03:18
39 Silas Holme Stage - Greve CC 2:04:17
40 Nikolaj Jeppe - Slagelse CR 2:05:23
41 Jesper Hougaard Sørensen - Slagelse CR 2:05:27
42 Mads Damgaard Nielsen - Slagelse CR 2:11:45
43 Mikkel S Andersen - Amager CR 2:21:21
44 Neklas Jørgensen - Cycling Storebælt 2:24:35
U16P
1 Amalie Dideriksen - Amager CR 1:55:20
2 Yasmin Jensen - Næstved BC 1:58:40
3 Mette-Louise Linneberg - DCR Ballerup 2:14:46
U17
1 Jonas Poulsen - DCR Ballerup 2:52:25
2 Christoffer Lisson - Tissø Cykel Ring 2:52:43
3 Magnus Bak Klaris - Amager CR 2:53:00
4 Alexander Atzen Sacht - Team Cycling Ringsted 2:53:11
5 Casper Phillip Pedersen - DCR Ballerup 2:55:32
6 Mathias Wickmann Krigbaum - Hvidovre CK 2:56:19
7 Tobias Mørch Kongstad - Amager CR 2:56:40
8 Emil Ravnsholt - Køge CR 2:57:11
9 Marcus Bønlykke - Roskilde CR 2:57:19
10 Anders Egsvang Rasmussen - Cykling Odense 2:57:32
11 Nicolai Just Pedersen - Cykling Odense 2:57:50
12 Lukas Kilsgaard - Lyngby CC 2:57:50
13 Mikkel Engelbrecht Nielsen - HFCK 2:58:02
14 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - DCR Ballerup 2:58:09
15 Frederik Hagn-Meinche Gundersen - CK Fix 2:58:17
16 Frederik Rasmussen - Roskilde CR 2:58:21
17 Oliver Jensen - Team Cycling Ringsted 2:58:25
18 Mads Corell - Næstved BC 2:58:26
19 Andreas Pihl Nielsen - DCR Ballerup 2:58:29
20 Lasse Mortensgaard - CK Fix 2:58:38
21 Kim Koldborg Laustsen - DCR Ballerup 2:58:42
22 Daniel Hartvig - Greve CC 2:58:49
23 Kasper Trier Jørgensen - CK Fix 2:59:01
24 David Schou - Holbæk CR 2:59:01
25 Oliver Almind - CK Fix 2:59:53
26 Kristian Hamburger Holm - DCR Ballerup 2:59:57
27 Alexandar Lander - Køge CR 3:00:15
28 Gustav Höög - FK Trampen 3:06:54
29 Rune Almindsø Andersen - Næstved BC 3:09:37
30 Andreas Tvermoes Noe - Tissø Cykel Ring 3:10:35
31 Joakim Holm Buch - CK Fix 3:15:36
32 Mohamed Mujel - Cycling Storebælt 3:57:40
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce