Annonce
Lørdag blev landevejsløbet, Sparekassen Vendsyssel Løbet kørt, men resultaterne er først kommet nu.
Se mere om gårdagens løb, hvor der også et WebTV på www.feltet.dk/mediaplayer.
Klasse: A Distance: 154 km.
1 Kasper Jebjerg Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning 03.42,55
2 Michael Reihs Christina Watches - Onefone s.t.
3 Kaspar Schjønnemann Team Concordia Forsikring s.t.
4 Rasmus Kristensen Team Tre-For 03.42,57
5 Mathias Gade Jakobsen Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning s.t.
6 Jesper Hansen Team EnergiFyn s.t.
7 Andreas Frisch Team Concordia Forsikring 03.43,00
8 Michael Tronborg Team differdange (lux) s.t.
9 Søren Pugdahl Pedersen Team EnergiFyn 03.43,10
10 Jacob Nielsen Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning 03.43,27
11 Thomas Guldhammer Team Concordia Forsikring 03.43,42
12 Kristian Haugaard Jensen Team EnergiFyn 03.52,53
13 Nikola Aistrup Team Concordia Forsikring 03.53,54
14 Mads Moltke Steen Christina Watches - Onefone s.t.
Klasse: B Distance: 128 km.
1 Michael Larsen CK Aarhus 03.10,44
2 Jesper Kousgaard Herning CK s.t.
3 Kasper Svingel Jensen Bornholm CC s.t.
4 Lars Ejaas Odder CK s.t.
5 Karsten Mikkelsen Thy CR 03.10,48
6 Andreas Brasen Kidmose Odder CK s.t.
7 Steven Olesen Kolding BC 03.10,53
8 Martin Hansen CK Aarhus 03.10,57
9 Kristian Dahl Kragholm Sørensen Aalborg CR 03.12,34
10 Peter Bang Odder CK 03.12,47
11 Flemming Steen Horsens AC 03.12,48
Klasse: C Distance: 107 km.
1 Casper Degn Larsen Herning CK 02.39,44
2 Jens Jørgensen Viborg Cycling 02.39,46
3 Jes Knudsen Thorsager Motion Cykling 02.39,47
4 Asger Kolding Aalborg CR s.t.
5 Torkil Veyhe CK Aarhus 02.39,51
6 Mikkel Black Christensen CK Aarhus 02.48,16
7 Ole E. Andersen CK Aarhus 02.48,22
8 Ulrik Skov Vesthimmerland CK 02.51,28
9 Aleksej Calmann Vesthimmerland CK s.t.
10 Martin Adelfred Jensen Vejle CK s.t.
11 Jesper Kael Jensen Thorsager Motion Cykling s.t.
Klasse: D Distance: 86 km.
1 Michael Mortensen Aalborg CR 02.17,13
2 Jesper Horner Varde CK 02.19,11
3 Lars T. Sørensen Horsens AC s.t.
4 Henrik Bisgaard Skovmose Thy CR s.t.
5 Bill Fisker Thy CR s.t.
6 Mads Pedersen Herning CK s.t.
7 Michael Lund Pedersen Kolding BC s.t.
8 Paw Sørensen Randers CK 1910 s.t.
9 Anders H. Nedergaard Hammel CK s.t.
10 Christian B. S. Mikkelsen Aalborg CR s.t.
11 Flemming Holm Kæden-Nr. Lyndelse s.t.
12 Thomas Kudahl CCH Hjørring s.t.
13 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen Aalborg CR s.t.
14 Hans Christian Iversen Haderslev Starup CK s.t.
15 Peter Holm Nielsen CK Aarhus s.t.
Klasse: Junior Distance: 107 km.
1 Martin Grøn Concordia Forsikring Himmerland - Hobro 02.42,21
2 Mathias Dam Westergaard Blue Water Junior 02.42,23
3 Mads Lillelund Christiansen Concordia Forsikring Himmerland - Hobro 02.43,43
4 Mathias Holm Hemmsen CHJ Group - Comentor s.t.
5 Mads Würtz Schmidt Blue Water Junior s.t.
6 Mathias Møller Nielsen Blue Water Junior s.t.
7 Aske Louring Vorre Concordia Forsikring Himmerland - Hobro 02.44,48
8 Fridtjof Rølnås Grimstad SK 02.44,58
9 Thomas Stenger Føhns Herning CK 02.46,11
10 Alexander Hjortnæs Blue Water Junior 02.46,30
11 Rasmus Esmann Ginnerup Concordia Forsikring Himmerland - Hobro 02.46,31
12 Niklas Kjær Runliden Concordia Forsikring Himmerland - Hobro 02.46,36
13 Kristian Myrestøl Johansson Grimstad SK 02.50,15
Klasse: Dame A Distance: 86 km.
1 Nina Schultz Nielsen Blue Water Ladies 02.23,35
Klasse: Dame B Distance: 64 km.
1 Else Lund Hammel CK 02.05,04
Klasse: Dame Junior Distance: 64 km.
1 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling 01.43,02
2 Julie Lykke Odder CK 01.52,36
Klasse: Veteran H40 Distance: 86 km.
1 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling 02.20,00
2 Erling Olsen Horsens AC s.t.
3 Henrik Dann Andersen Hammel CK 02.20,02
4 Jens-Peder Ravn Rasmussen Horsens AC s.t.
5 Morten B. Andersen Fredericia CC 02.20,05
6 Steen Larsen Horsens AC 02.20,06
7 Matthias Lohmann SG Athletico Büdelsdorf 02.20,13
8 Michael Skovgaard Silkeborg IF Cykling 02.20,56
9 Jesper Bruun CK Aarhus 02.21,21
Klasse: Veteran H50 Distance: 64 km.
1 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 01.39,34
2 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub s.t.
3 Poul Kjær Overgaard Herning CK 01.39,48
4 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling 01.41,09
5 Steffen Sørensen Holstebro CC s.t.
6 Klaus Møller Thorsager Motion Cykling s.t.
7 Knud Juul-Jensen Odder CK 01.41,18
8 Gunner Knudsen Herning CK 01.42,38
Klasse: Veteran H60 Distance: 64 km.
1 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling 01.49,20
2 Ove Birk CCH Hjørring s.t.
3 Ole Jensen Hedensted Cykelklub s.t.
4 Arne Post Skive CK s.t.
Klasse: U17 Distance: 64 km.
1 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC 01.40,21
2 Niklas Eg Herning CK 01.40,23
3 Kasper Würtz Schmidt Randers CK 1910 01.40,55
4 Michael Carbel Svendgaard Horsens AC 01.41,52
5 Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Thomas Edemann Jensen Grenaa CC 01.42,04
7 Jesper Schultz Vejen BC s.t.
8 Mikkel Skjellerup Aalborg CR 01.42,08
9 Simon Nybo Holgersen Varde CK 01.42,10
10 Thomas Uttrup Sandstrøm Aalborg CR 01.42,42
11 Nicolaj Moltke Steen Horsens AC s.t.
12 Nikolaj Fevre Kolding BC 01.42,56
13 Magnus Tholstrup Skjøth CK Aarhus s.t.
14 Andreas Hyldgaard Jeppesen Herning CK s.t.
15 Mikkel Møller Vejen BC s.t.
16 Mark Steenstrup Haugaard Vejen BC s.t.
17 Emil Dahl Pedersen Middelfart CC s.t.
18 Anders Hardahl Aalborg CR s.t.
19 Jacob Ravn Holstebro CC 01.42,59
20 Jacob Kruse Jensen Middelfart CC s.t.
22 Adrian Hilde Kristiansands CK s.t.
22 Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
23 Peter Glasdam Sørensen Cykling Odense 01.43,00
Klasse: U16 piger Distance: 39 km.
1 Pernille Mathiesen Holstebro CC 01.08,53
2 Ida Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
Klasse: U15 drenge Distance: 39 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 01.06,27
2 Mikkel Honorè Middelfart CC s.t.
3 Anders Peter Ellingsøe Vejle CK s.t.
4 Anthon Charmig Odder CK s.t.
5 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense s.t.
6 Frederik Poulsen Holstebro CC 01.07,24
7 Morten Fredgaard Holstebro CC 01.08,49
8 Casper Ingeberg Odder CK s.t.
9 Jakob Engelund Vistisen Odder CK 01.08,54
10 Søren Siggaard Herning CK s.t.
11 Jeppe Bender Lassen Middelfart CC s.t.
Klasse: U13 drenge Distance: 26 km.
1 Christian Bahr Cykling Odense 00.50,39
2 Aksel Bech Skot-Hansen Thorsager Motion Cykling 00.51,42
3 Jens-Villum Herløv Vilhelmsen Haderslev Starup CK 00.51,48
4 Wiliam Gade Thøgersen Silkeborg IF Cykling 00.51,52
5 Lasse H. Krejberg Nr. Søby CK 00.51,57
Klasse: U13 piger Distance: 26 km.
1 Emma Norsgaard Jørgensen Herning CK 00.48,32
Klasse: U11 drenge Distance: 13 km.
1 Ruben Zilas Larsen CK Aarhus 00.28,43
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce