Resultater fra CeramicSpeed Cross Cup i Varde
11. december 2017 16:00 af Christian Berg

Kenneth Hansen vandt hos herrerne, mens det blev til sejr til Rikke Lønne hos damerne.

A
1 Kenneth Hansen - Team Giant-ASSOS CX
2 Tommy Moberg Nielsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling
3 Andreas Lund Andresen - Team Giant-ASSOS CX
4 Joachim Parbo - Hammel Cykle Klub
5 Carl Erik Schoulgin Sørensen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling
6 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk
7 Martin Mortensen - ColoQuick
8 Oliver Emil Errebo - Team Giant-ASSOS CX
9 Jacob Lindsel - Dansk Mountainbike Klub
10 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub
11 Nikolaj Rud Østergaard - Skive Cykle Klub
12 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub
13 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Junior
14 Henrik Kirk - Aarhus MTB
15 Ryan Gormly - MTB Kolding
16 Kasper Gottlieb - Roskilde Mountain Bike Klub
17 Martin Libak Hansen - Cykle Clubben Hjørring
18 Thomas Dahl - Varde CK

 

B
1 Kenni Gentilino Martinelli - Cykling Odense
2 Sigurd Klemmensen - Varde CK
3 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
4 Nicolai Østergård - Varde Cykelklub
5 Martin Isbak - CC Hjørring
6 Christian Buhl Christiansen - Horsens Amatør Cykleklub
7 Bjarke Refslund - Aarhus MTB

 

DA
1 Rikke Lønne - Team Giant-ASSOS CX
2 Kristina Thrane - Aarhus MTB
3 Helle Haugaard Jessen - Mountain Bike Klub Silkeborg
4 Cathrine Grage - Sydkystens Cycling
5 Betina Cramer - Scandic Thylander Powered by Orbea
6 Rosemary Barnes - MTB Kolding

 

H40
1 Christian Høgh - Racing89ers
2 Dan Holtebo - Aalborg Cykle-Ring
3 Sonny Hansen - Varde Cykelklub
4 Jacob Tybjerg - Uldum Cykel Motion
5 Thor Mårtensson - Cykling Odense
6 Nicolai Norrid - Cykle Klubben Nordsjælland
7 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub
8 Lars Ole Markvardsen - Silkeborg IF Cykling
9 Søren Hütten Pedersen - CK Kronborg
10 Johnny Lillelund - Herning Cykle Klub
11 Thomas Bech - Fredericia Cycle Club
12 Tommy Cramer - Sydkystens Cycling
13 Anders Steiniche Johansen - Fredericia Cycle Club

 

H50
1 Palle Egeberg Jensen - Hareskov Cykelklub
2 Lars Storgaard - Varde Cykelklub
3 Henrik Rohlin - Aarhus Cycling (AaC)
4 Thomas Rosenquist - Holte Cykel Klub
5 Henrik Kragh - Holbæk CK
6 Kurt Sørensen - Fredericia Cycle Club
7 Niels H. Leist - Ordrup Cykle Club
8 Anders Bro Bystrup - Aalborg Cykle-Ring
9 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub
10 bent koudal - Vejen Bicycle Club

 

H60
1 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club
2 Tony Ditlevsen - Holbæk Cykelsport
3 Jimmi Johansen - Lyngby Cycle Club

 

H70
1 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB
2 Hans Michael Olesen - Horsens Amatør Cykleklub

 

D50
1 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960

 

U19
1 Joshua Amos Gudnitz - Cykleklubben Fix Rødovre
2 Tobias Lund Andresen - Cykleklubben Fix Rødovre
3 Alfred Toft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub
4 Simon Bak - Cykling Odense
5 Lucas Wulff - Team Vifra Kvickly Odder Junior
6 Palle Fjord - Mountain Bike Klub Silkeborg
7 Rasmus B Hansen - MTB Vejle
8 Christian Lesby - Cykleklubben Fix Rødovre
9 Christian Kudsk - Mountain Bike Klub Silkeborg

 

U17
1 Tobias Lillelund - Herning Cykle Klub
2 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre
3 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring
4 Oliver Vedersø Sølvhøj - Mountainbike Club Vejle
5 Magnus Ottesen - Kerteminde Cykelklub
6 Lauge Mårtensson - Cykling Odense
7 Rasmus Duus Storgaard - Varde Cykelklub
8 sander kirk - Hammel Cykle Klub
9 Otto Larsen Schmidt - Roskilde Mountain Bike Klub
10 Felix Fog Holst Larsen - Cykleklubben Fix Rødovre
11 Mikkel Aagaard Schmidt - Varde Cykelklub
12 Rasmus Pedersen - Esbjerg CR
13 Kristian Østergaard Andersen - Mountainbike Club Vejle

 

U15
1 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub
2 Frederik Lykke - Silkeborg IF Cykling
3 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub
4 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
5 Sune Kirk - Hammel Cykle Klub
6 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus
7 Daniel Weis Nielsen - Roskilde Cykle Ring
8 Oliver Mortensen - Cykling Odense
9 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus
10 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub

 

U13
1 Lucas Helth Hedegaard - Varde Cykelklub
2 Victor Johannsen - Silkeborg IF Cykling

 

U11
1 Jeppe L Nielsen - Varde CK
2 Lasse Vinding - Herning CK

 

U17P
1 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub

 

U15P
1 Julie Lillelund - Herning Cykle Klub
2 Camilla Rahbek - Varde CK
3 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
4 Sofie Pedersen - Esbjerg CR


U13P
1 Kamma Bergholt - Varde CK
2 Mathilde Cramer - Sydkystens Cycling
3 Sofie Pedersen - Esbjerg CR

DEL
KOMMENTARER

LØRDAG

Mads Pedersen efter sejr: Kørte for Stuyven, men taktikken ændrede sig

Optakt: GP d’Isbergues

Optakt: Trofeo Matteotti

Følg hele VM live på Feltet.dk

Oliveiras VM-form er bedre end sidste år

Starttider til herrernes VM-holdløb

Starttider til kvindernes VM-holdløb

MADS PEDERSEN VINDER PRESTIGEFYLDT BELGISK KLASSIKER

Magnus Cort før VM: Formen er ikke god

Gense: Feltet.dks liveoptakt til VM i holdløb

Guldhammer tager forløsende sejr i Horsens

Italiensk hjemmebanesejr i ’Piratens’ æresløb

Van Avermaet: Belgien kører uden pres

LIVE nu: Følg stjernesprinterne dyste på de belgiske landeveje

Impey: Vi vil på podiet

Mitchelton udtager VM-holdet i sidste øjeblik

Dennis skal passe på ikke at slå de andre ihjel

Valgren før VM-holdløb: Stigningen vil skabe ravage på en hurtig rute

Virtu-dansker tror på dansk verdensmester i morgen

Porte ude af VM med sygdom

Asgreen vil være verdensmester

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

FREDAG

Optakt: Memorial Marco Pantani

Dimension Data med alsidigt hold til franske løb

Team Sunweb Women sikrer sig underskriften fra tre ryttere

Test: Python Pro Stealth cykel

Veteranen Laurens Ten Dam fortsætter sin karriere

EF Education First forlænger med Hugh Carthy

Dion Smith rykker op på WorldTouren hos Mitchelton-Scott

Optakt: Tour de l’Eurometropole

Talentfuld dansk duo sikrer sig to år mere på Riwal

Optakt: VM i holdløb

Overblik: Transferlisten 2018-2019

Nizzolo tager til Dimension Data

Produktnyt: Flere nyheder fra Shimano

TORSDAG

Barguil droppet til VM – Geniez fik sidste franske plads

BORA arbejder på ny kontrakt til Peter Sagan

Lobato overvandt forfærdeligt år: Vigtigt for min fremtid

Colbrelli blev snydt af angreb: Ville ikke åbne for tidligt

Asgreen klar til VM med Quick-Step

Van Aert sagsøges af sit hold