I dag starter landevejsverdensmesterskaberne i Yorkshire. Feltet.dk følger naturligvis verdensmesterskaber tæt og herunder finder du et oversigt over de danske repræsentanter og løbene.
Annonce
SÆT DIT MANAGERHOLD TIL VM INDEN I MORGEN KLOKKEN 10.00
Søndag den 22. september
14.20-16.40 - Holdtidskørsel (Mixed Relay)
Martin Toft Madsen (BHS-Almeborg Bornholm)
Christoffer Lisson (BHS-Almeborg Bornholm)
Julius Johansen (coloQuick Cycling)
Pernille Mathisen (Team Sunweb)
Julie Leth (Bigla Pro Cycling)
Louise Norman Hansen (Team VIRTU Cycling)
Mandag den 23. september
11.10-12.45 Junior-kvinder (Enkeltstart)
Mette Egtoft Jensen (Team RYTGER powered by Cykeltøj-Online.dk)
Maria Bertelsen (Team RYTGER powered by Cykeltøj-Online.dk)
14.10-17.40 Junior-herrer (Enkeltstart)
William Blume Levy (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior)
Joshua Gudnitz (Team ABC Junior)
Tirsdag den 24. september
11.10-13.30 U23-herrer (Enkeltstart)
Mikkel Bjerg (Hagens Bergman Axeon)
Johan Price-Pejtersen (coloQuick Cycling)
Mathias Norsgaard Jørgensen (Riwal Readynez Cycling Team)
Morten Hulgaard (coloQuick Cycling)
15.40-17.45 Elite-kvinder (Enkeltstart)
Pernille Mathiesen (Team Sunweb)
Louise Norman Hansen (Team VIRTU Cycling)
Onsdag den 25. september
14.10-17.04 Elite-herrer (Enkeltstart)
Kasper Asgreen (Deceuninck-Quick Step)
Martin Toft Madsen (BHS-Almeborg Bornholm)
Torsdag den 26. september
13.10-16.45 U19-herrer (Linjeløb)
Frederik Wandahl (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior)
William Blume Levy (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior
Joshua Gudnitz (Team ABC Junior)
Emil Schandorff Iwersen (Team ABC Junior)
Robin Juel Skivild (Team Mascot Workwear)
Fredag den 27. september
9.40-12.20 U19-kvinder (Linjeløb)
Mette Egtoft Jensen (Team RYTGER powered by Cykeltøj-Online.dk)
Maria Bertelsen (Team RYTGER powered by Cykeltøj-Online.dk)
Mille Troelsen (Herning Cykle Klub)
15.10-20.05 U23-herrer (Linjeløb)
Andreas Stokbro Nielsen (Riwal Readynez Cycling Team)
Andreas Lorentz Kron (Riwal Readynez Cycling Team)
Mathias Norsgaard Jørgensen (Riwal Readynez Cycling Team)
Mikkel Bjerg (Hagens Bergman Axeon)
Morten Hulgaard (coloQuick Cycling)
Jakob Hindsgaul Madsen (coloQuick Cycling)
Lørdag den 28. september
12.40-17.00 Elite-kvinder (linjeløb)
Amalie Dideriksen (Boels-Dolmans Cycling Team)
Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla Pro Cycling Team)
Julie Leth (Bigla Pro Cycling Team)
Pernille Mathiesen (Team Sunweb)
Christina Siggaard (Team VIRTU Cycling)
Louise Norman Hansen (Team VIRTU Cycling)
Søndag den 29. september
9.40-16.40 Elite-herrer (Linjeløb)
Jakob Fuglsang (Astana Pro Team)
Magnus Cort Nielsen (Astana Pro Team)
Michael Mørkøv (Deceuninck-Quick Step)
Kasper Asgreen (Deceuninck-Quick Step)
Michael Valgren (Team Dimension Data)
Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
Christopher Juul-Jensen (Mitchelton-SCOTT)
Casper Pedersen (Team Sunweb)
Find alt om VM på www.feltet.dk/vm
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce