Overblik: Nationale mestre i linjeløb
02. juli 2018 21:00 af Daniel Laursen Foto: Sirotti

Det er højsæson for nationale mesterskaber. Her i artiklen samler vi løbende resultaterne fra de enkelte landes linjeløb.

Belgien

1. Yves Lampaert (Quick-Step Floors) 4:59:37

2. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) +0:23

3. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) +0:29


Belgien (kvinder)

1. Annelies Dom (Lotto Soudal Ladies) 2:48:23

2. Valerie Demey (Lotto Soudal Ladies) st.  
3. Sanne Cant st.

 

Holland

1. Mathieu van der Poel (Corendon-Circus) 5:21:42

2. Danny van Poppel (Team LottoNL-Jumbo) st.

3. Ramon Sinkeldam (Groupama-FDJ) st.


Tyskland

1. Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe) 4:57:36

2. John Degenkolb (Trek-Segafredo) st.

3. Max Wahlscheid (Team Sunweb) st.

 

Tyskland (kvinder) 
1. Liane Lippert (Team Sunweb) 3:18:42

2. Christa Riffel (Canyon SRAM Racing) st.
3. Corinna Lechner (BTC City Ljubljana) st. 

 

Luxembourg

1. Bob Jungels (Quick-Step Floors) 3:55:48

2. Alex Kirsch (WB Aqua Protect Veranclassic) +13:52

3. Tim Diederich +13:53

 

Italien

1. Elia Viviani (Quick- Step Floors) 
2. Giovanni Visconti (Bahrain-Merida) 

3. Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) 
 

Schweiz

1. Steve Morabito (Groupama-FDJ) 5:07:35

2. Patrick Schelling (Team Vorarlberg Santic) +0:01

3. Michael Schär (BMC Racing Team) +0:16

 

Storbritannien

1. Connor Swift (Madison Genesis) 4:19:06

2. Adam Blythe (Aqua Blue Sport) +0:22

3. Owain Doull (Team Sky) +0:25

 

Spanien
1. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) 5:07:50
2. Alejandro Valverde (Movistar Team) +0:09
3. Omar Fraile +0:09 (Astana Pro Team)

 

Spanien (kvinder)

1. Eider Merino (Movistar Team) 3:39:57

2. Gloria Rodríguez (Movistar Team) +0:03

3. Margarita Victor Garcia (Movistar Team) +3:24

Frankrig

1. Anthony Roux (Groupama-FDJ) 6:04:53

2. Anthony Turgis (Cofidis) st.

3. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) st.

 

Frankrig (kvinder)
1. Aude Biannic  (Movistar Team) 2:54:34
2. Gladys Verhulst 0:10 
3. Anabelle Dreville (Lotto Soudal Ladies) st.

 

Slovakiet
1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 4:55:55

2. Juraj Sagan (Bora-hansgrohe) +2:16

3. Michael Kolar (Bora-hansgrohe) +6:07


Danmark

1. Michael Mørkøv (Quick-Step Floors) 4:53:02

2. Niklas Larsen (Team Virtu Cycling) st.

3. Michael Carbel (Fortuneo-Samsic) +0:01

 

Danmark (kvinder)
1. Amalie Dideriksen (Boels-Dolmans) 3:16:36
2. Emma Norsgaard (Cevélo-Bigla) st. 

3. Christina Siggaard  (Team Virtu Cycling Women) st. 

 

Polen

1. Michal Kwiatkowski (Team Sky) 4:30:34

2. Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) st.

3. Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice st.

 

Polen (kvinder)
1. Małgorzata Jasinska (Movistar Team) 3:16:30

2. Nikol Płosaj +0:49 

3. Daria Pikuli +0:49

Holland (kvinder)
1. Chantal Blaak (Boels - Dolmans) 3:36:32

2. Amy Pieters  (Boels - Dolmans) 0:19 
3. Marianne Vos (WaowDeals Pro)  st. 

 

Norge

1. Vegard Stake Laengen (UAE Team Emirates) 5:02:55

2. Rasmus Tiller (Team Joker Icopal) +0:13

3. Kristian Aasvold (Team Coop) +0:29

 

Norge (kvinder)

1. Vita Heine (Hitec Products) 3:34:00

2. Susanne Andersen (Hitec Products) +3:30

3. Stine Anderson Borgli st.

 

Sverige

1. Lucas Eriksson 5:03:36

2. Tobias Ludvigsson (Groupama-FDJ) st.

3. Gustav Höög (Team Coop) +3:12

 

Sverige (kvinder)

1. Emilia Fahlin (Wiggle High5) 3:47:54

2. Lisa Nordén +0:03

3. Sara Penton (Team Virtu Cycling Women) +9:00

 

Østrig

1. Lukas Pöstlberger (Bora-hansgrohe) 4:47:16

2. Felix Grossschartner (Bora-hansgrohe) +0:52

3. Georg Preidler (Groupama-FDJ) +0:56

 

USA

1. Jonathan Brown (Hagens Berman Axeon) 4:41:11

2. Robin Carpenter (Rally Cycling) +0:45

3. Jacob Rathe (Jelly Belly p/b Maxxis) +1:17

 

​USA (kvinder)

1. Coryn Rivera (Team Sunweb) 3:17:30

2. Megan Guarnier (Boels-Dolmans) st.

3. Emma White (Rally Cycling Women) +0:01

 

Kasakhstan

1. Alexey Lutsenko (Astana Pro Team) 4:00:11

2. Nikita Stalnov (Astana Pro Team) +0:15

3. Artyom Zakharov (Astana Pro Team) +1:31

 

Slovenien

1. Matej Mohoric (Bahrain Merida) 4:43:38

2. Domen Novak (Bahrain Merida) st.

3. Luka Pibernik (Bahrain Merida) +7:07

 

Slovenien (kvinder)
1. Polona Batagelj (BTC City Ljubljana) 3:15:17

2. Urša Pintar (BTC City Ljubljana) +0:25

3. Spela Kern (Health Mate - Cyclelive Team) +2:13


Portugal

1. Domingos Gonçalves (Radio Popular Boavista) 4:19:59

2. Joni Brandão (Sporting Clube de Portugal/Tavira) +0:30

3. Henrique Casimiro (Efapel) +0:34

 

Portugal (kvinder)

1. Daniela Reis (Doltcini - Van Eyck Sport) 3:05:01

2. Maria Martins (Sopela Women's Team) +5:28

3. Celina Carpinteiro +12:25

Irland (kvinder)
1. Eve Mccrystal 2:46:27 

2. Lydia Gurley st.
3. Alice Sharpe st. 

 

Canada

1. Antoine Duchesne (Groupama - FDJ) 4:17:18

2. Ben Perry (Israel Cycling Academy) +00.00

3. Nigel Ellsay (Rally Cycling) +00.00.00

 

Canada (kvinder)

1. Katherine Maine (Rally Cycling Women) 3:20:41

2. Kinley Gibson +0:02

3. Sara Bergen (Rally Cycling Women) +0:31

 

Tjekkiet

1. Josef Cerny (Elkov-Author) 4:58:20

2. Jan Barta (Elkov-Author) +0:24

3. Jakub Otruba (Elkov-Author) st.

Israel

1. Roy Goldstein  (Israel Cycling Academy) 3:47:51

2. Guy Sagiv (Israel Cycling Academy) 0:02  
3. Omer Goldstein (Israel Cycling Academy) 1:02

Israel (kvinder)

1. Omer Shapira (Cylance Pro Cycling) 2:57:02

2.  Rotem Gafinovitz (WaowDeals Pro Cycling)
3. Paz Bash 1:29

Letland

1. Krists Neilands (Isreal Cycling Academy) 4:18:39

2. Aleksejs Saramontis (Bora-hansgrohe) st.

3. Andzs Flaksis (Holowesko-Citadel) +0:01

 

Letland (kvinder)
1. Lija Laizane  (Aromitalia Vaiano) 2:37:50
2. Viktorija Sipovica  19:16
3.  Elina Kirsakmene 19:43

 

Rumænien

1. Eduard Michael Grosu (Nippo - Vini Fantini)

2. Daniel Crista

3. Marius Petrache

 

Litauen (kvinder)

1. Rasa Leleivyte (Aromitalia Vaiano) 2:46:55

2. Olivia Baleysite +0:19

3. Daiva Tuslaite (Alé Cipollini) +4:52

 

Japan

1. Genki Yamamoto (Kinan Cycling Team) 5:46:53

2. Junya Sano (Matrix Powertag) +0:32

3. Yudai Arashiro (Kinan Cycling Team) +2:43

 

Eritrea

1. Merhawi Kudus (Dimension Data) 

2. Amanuel Gebreigzabhier (Dimension Data)
3. Metkel Eyob (Terengganu Cycling Team)


Rwanda
1. Didier Munyaneza 3:55:12

2. Mathieu Twizerana +0:02
3. Gasore Hategeka +2:00

 

Rwanda (kvinder)

1. Xaverine Nirere 2:24:18

2. Valantine Nzayisenga +0:06

3. Beatha Ingabire +0:18

Ethiopien (kvinder)  
1. Selam Amha 3:28:01
2. Tsega Beyene 0:02

3. Meresiet Ashebir Gebrehiwe st. 

 

DEL
KOMMENTARER

SENESTE

Optakt: Memorial Marco Pantani

Dimension Data med alsidigt hold til franske løb

Team Sunweb Women sikrer sig underskriften fra tre ryttere

Test: Python Pro Stealth cykel

Veteranen Laurens Ten Dam fortsætter sin karriere

EF Education First forlænger med Hugh Carthy

Dion Smith rykker op på WorldTouren hos Mitchelton-Scott

Feltet.dk varmer op til VM med liveshow

Følg stjernesprinterne dyste på de belgiske landeveje

Optakt: Tour de l’Eurometropole

Talentfuld dansk duo sikrer sig to år mere på Riwal

Optakt: VM i holdløb

Overblik: Transferlisten 2018-2019

Nizzolo tager til Dimension Data

Produktnyt: Flere nyheder fra Shimano

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

TORSDAG

Barguil droppet til VM – Geniez fik sidste franske plads

BORA arbejder på ny kontrakt til Peter Sagan

Lobato overvandt forfærdeligt år: Vigtigt for min fremtid

Colbrelli blev snydt af angreb: Ville ikke åbne for tidligt

Asgreen klar til VM med Quick-Step

Van Aert sagsøges af sit hold

Spanier snød favoritterne i Coppa Sabatini

Solid hjælper forlænger med Lotto Soudal

Trek Women fortsætter oprustningen

LIVE nu: Er stjernerne klar til VM?

Virtu Cycling må undvære Siggaard til VM i holdtidskørsel

Canadisk veteran fortsætter karrieren på Rally Cycling

Mikel Landa opgiver VM

Wiggins: Yates ville ikke have vundet Vueltaen med Team Sky

Italiensk enkeltstartstalent skriver under med Mitchelton-Scott

Roglic fører Slovenien an til VM

Pozzovivo tog sig af den sidste podie-plads i Giro della Toscana

Dupont efter tredjeplads: Jeg har den rette følelse igen

ONSDAG

Sagan: Cykling er en kedelig sport, og som fan ser jeg kun de sidste kilometer

Van Genechten: Brostens-rystelser gjorde mig i tvivl om sejren

Bardet efter andenplads: Formen går i den rigtige retning før VM

Medie: Denifl og Malucelli skifter til nye græsgange i næste sæson

Optakt: Coppa Sabatini

Moscon: Dunbar var spektakulær

Vital Concept-jubel i tæt spurtopgør i Belgien