Overblik: Nationale linjeløbsmestre 2021
22. juni 2021 13:20Foto: Sirotti
af Andy Joachim Pedersen

Juni måned er lig med nationale mesterskaber. Det er endnu engang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder kan køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står linjeløb på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.

Annonce

Danmark - Herrer

1 Mads Würt Schmidt
2 Frederik Wandahl
3 Mathias Norsgaard


Danmark - Kvinder

1 Amalie Dideriksen
2 Emma Norsgaard
3 Cecilie Uttrup Ludwig

 

Danmark - Herre Junior 

1 Carl-Frederik Bevort

2 Nicolai Wandahl
3 Lukas Land Sørensen

Danmark - Dame Junior
1 Solbjørk Minke Anderson
2 Julie Lillelund

3 Laura Auerbach-Lind

 

Italien - Herrer

1 Sonny Colbrelli

2 Fausto Masnada

3 Samuele Zoccarato

Radio Tour: Stort interview med Frederik Wandahl fra Bora-Hansgrohe

SE OL UDEN AFBRYDELSER

 

Italien - Kvinder

1 Elisa Longo Borghini

2 Tatiana Guderzo

3 Ilaria Sanguineti

 

Frankrig - Herrer

1 Remi Cavagna

2 Rudy Molard

3 Damien Touze

 

Frankrig - Kvinder

1 Evita Muzic

2 Audrey Cordon-Ragot

3 Gladys Verhulst

Annonce

 

Holland - Herrer

1 Timo Roosen

2 Sjoerd Bax

3 Oscar Riesebeek

 

Holland - Kvinder

1 Amy Pieters

2 Nancy van der Burg

3 Karlijn Swinkels

 

Belgien - Herrer
1 Wout van Aert

2 Edward Theuns

3 Remco Evenepoel

Belgien - Kvinder
1 Lotte Kopecky
2 Julie van de Velde

3 Alana Castrique
 

Spanien - Herrer

1 Omar Fraile
2 Jesus Herrada
3 Alex Aranburu


Spanien - Kvinder
1. Mavi Garcia 
2. Ane Santesteban
3. Sara Martin

 

Storbritannien - Herrer
1

2

3
 

Storbritannien - Kvinder

1

2

3

 

Sverige - Herrer

1 Victor Rundh

2 Richard Larsen

3 Lucas Eriksson

Annonce

 

Sverige - Kvinder

1 Carin Winell

2 Hanna Johansson

3 Alexandra Nessmar

 

Colombia - Herrer

1 Aristobulo Cala

2 Marco Tulio Suesca

3 Luis Miguel Martinez

 

Colombia - Kvinder

1 Yeny Lorena Colmenares

2 Paula Andrea Patino

3 Diana Penuela

Israel - Herrer
1. Vlad Logionov
2. Saned Abu-Fares
3. Itamar Einhorn

Israel - Kvinder
1. Omer Shapira
2. Rotem Gafinovitz
3. Nofar Maoz

 

Australien - Herrer

1 Cameron Meyer

2 Kelland O'Brien

3 Scott Bowden

Se hele resultatet her

 

Australien - Kvinder

1 Sarah Roy

2 Grace Brown

3 Lauretta Hanson


Tyskland - Herrer
1 Maximilian Schachmann
2 Jonas Koch
3 Georg Zimmermann

Annonce

 

Tyskland - Kvinder
1 Lisa Brennauer

2 Liane Lippert

3 Ricarda Bauerfeldt

 

Slovenien - Herrer

1 Matej Mohoric

2 Jan Polanc

3 Luka Mezgec

 

Slovenien - Kvinder

1 Eugenia Bujak

2 Ursa Pintar
3 Spela Kern


Norge - Herrer

1 Tobias Foss

2 Anders Skaarseth

3 Kristian Aasvold


Norge - Kvinder
1 Vita Heine

2 Emilie Moberg

3 Ingvild Gaskjenn

 

Polen - Herrer

1 Maciej Paterski

2 Alan Banaszek

3 Lukasz Owsian

 

Polen - Kvinder

1 Karolina Karasiewicz

2 Daria Pikulik

3 Dominika Wlodarczyk

Annonce

 

Slovakiet - Herrer

1 Peter Sagan

2 Matus Stocek

3 Lukas Kubis

 

Slovakiet - Kvinder

1 Tereza Medvedova

2 Radka Paulechova

3 Nora Jencusova

 

USA - Herrer

1 Joey Rosskopf
2 Brent Bookwalter
3 Kyle Murphy

 

USA - Kvinder

1 Lauren Stephens

2 Coryn Rivera

3 Veronica Evans

 

Irland - Herrer
1
2
3

Annonce

 

Irland - Kvinder

1

2

3

 

Rusland - Herrer

1 Artem Nych
2 Ilnur Zakarin
3 Ivan Rovny

 

Rusland - Kvinder

1 Seda Krylova

2 Daria Fomina

3 Tamara Dronova-Balabolina

 

Schweiz - Herrer

1 Silvan Dillier

2 Simon Pellaud

3 Johan Jacobs

 

Schweiz - Kvinder

1 Marlen Reusser

2 Elise Chabbey

3 Noemi Ruegg

Annonce

 

Østrig - Herrer

1 Patrick Konrad

2 Marco Haller

3 Patrick Gamper

 

Østrig - Kvinder

1 Kathrin Schweinberger

2 Verena Eberhardt

3 Christina Schweinberger

 

Portugal - Herrer

1 Jose Neves

2 Rui Oliveira

3 Gaspar Goncalves

 

Portugal - Kvinder
1 Maria Martins
2 Daniela Campos
3 Daniela Pereira

 

Tjekkiet - Herrer

1 Michael Kukrle

2 Dominik Neuman

3 Daniel Turek

Annonce

 

Tjekkiet - Kvinder

1 Tereza Medvedova

2 Radka Paulenchová

3 Nora Jencusova

 

New Zealand - Herrer

1 George Bennett

2 Michael Torckler

3 Ryan Christensen

Se hele resultatet

 

New Zealand - Kvinder

1 Georgia Williams

2 Kate McCarthy

3 Sharlotte Lucas

 

Luxembourg - Herrer

1 Kevin Geniets

2 Jempy Drucker

3 Loic Bettendorff

 

Luxembourg - Kvinder

1 Christine Majerus

2 Sophie Margue

3 Mia Berg

Annonce

 

Canada - Herrer

1

2

3

 

Canada - Kvinder

1

2

3

 

Sydafrika - Herrer

1 Mark Oliver Pritzen

2 Willie Smit

3 Nickolas Dlamini

Se hele resultatet

 

Sydafrika - Kvinder

1 Hayley Preen

2 Carla Oberholzer

3 Frances Janse van Rensburg

 

Kazakhstan - Herrer

1 Yevgeniy Fedorov

2 Yevgeniy Gidich

3 Artyom Zakharov

 

Kazakhstan - Kvinder

1 Yevgeniy Fedorov

2 Yevgeniy Gidich

3 Artyom Zakharov

 

Estland - Herrer
1 Mihkel Raim
2 Karl Patrick Lauk
3 Alo Jakin

 

Estland - Kvinder

1 Aidi Gerde Tuisk

2 Mari-Liis Möttus

3 Laura Lizette Sander

 

Ecuador - Herrer

1 Alexander Jefferson Cepeda

2 Byron Guamá

3 Jorge Montenegro

 

Ecuador - Kvinder

1 Miryam Nunez

2 Daniela Jimenez

3 Nikole Pamela Narvaez Pita

 

Hviderusland - Herrer

1. Stanislau Bazhkou 

2. Mark Grinkevich

3. Yauhen Sobal

 

Hviderusland - Kvinder

1. Tatiana Sharakova

2. Hanna Tserakh

3. Alina Abramenko


Kroatien - Herrer
1 Viktor Potocki
2 Fran Miholjevic
3 Filip Kvasina

Kroatien - Kvinder
1 Maja Perinovic
2 Mia Radotic
3 Maja Marukic

Letland - Herrer

1 Toms Skujins
2 Andzs Flaksis
3 Maris Bogdanovics

 

Letland - Kvinder

1 Lina Svarinska

2 Dana Rozlapa

3 Lija Laizane

 

Ukraine - Herrer
1 Andrii Ponomar
2 Anatoliy Budyak
3 Andriy Kulyk

 

Ukraine - Kvinder

1
2
3
 

Eritrea - Herrer
1
2
3
 

Eritrea - Kvinder

1
2
3

Argentina - Herrer

1
2
3
 

Argentina - Kvinder

1
2
3
 

Japan - Herrer
1
2
3

Japan - Kvinder
1
2
3
 

Rumænien - Herrer




 

Rumænien - Kvinder

1
2
3
 

Venezuela - Herrer

1. Luis Gomez
2. Angel Pulgar
3. Robert Sierra
 

Venezuela - Kvinder

1. Willmarys Moreno
2. Katherine Clemant
3. Maria Briceño Jimenez
 

Litauen - Herrer
1 Ignatas Konovalovas
2 Aivaras Mikutis
3 Evaldas Siskevicius
 

Litauen - Kvinder

1 Inga Cilvinaite
2 Akvile Gedraityte
3 Olivija Baleisyte
 

Brasilien - Herrer

1
2
3
 

Brasilien - Kvinder

1
2

3

 

Tyrkiet - Herrer
1 Onur Balkan
2 Batuhan Özgür
3 Ahmet Örken


Etiopien - Herrer
1 Hailemelekot Hailu
2 Abdul Abdureazak
3 Addisu Belachew

Etiopien - Kvinder

1 Trhas Tesfay
2 Serkalen Taye Watango
3 Etenshe Tafese
 

Serbien - Herrer

1 Dušan Rajović
2 Stefan Stefanović
3 Vejlko Stojnić

 

Serbien - Kvinder

1 Jelena Eric

3
 

Ungarn - Herrer
1 Viktor Filutas
2 Zsolt Istlstekker
3 Gergo Orosz
 

Ungarn - Kvinder

1 Kata Blanka Vas
2 Barbara Benko
3 Zsofia Szabo
 

Finland - Herrer

1 Joonas Henttala
2 Ukko Peltonen
3 Antti-Jussi Juntunen
 

Finland - Kvinder

1 Antonia Gröndahl
2 Minna-Maria Kangas
3 Meri Helmi
 

Namibia - Herrer

1 Drikus Coetzee

2 Tristan De Lange

3 Ingram Cuff

Se resultatet her

 

Namibia - Kvinder

1 Vera Looser

2 Gabriela Rath

3 Risa Dreyer

 

Qatar - Herrer

1 Afif Abdullah

2 Hamad Afif

3 Khalil Abduljanan

Se hele resultatet

 

Thailand - Herrer

1 Sarawut Sirironnachai

2 Peerapol Chawchiangkwang

3 Thanakhan Chaiyasombat

Se hele resultatet

 

Thailand - Kvinder

1 Supaksorn Nuntana

2 Phetdarin Somrat

3 Chanpeng Nontasin

Se hele resultatet

 

Saudi Arabien - Kvinder

1 Ahlam Alzaid

2 Sara Almadhi

3 Maha Aljaafari

INFO
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Officielt: Sagan og Ackermann forlader Bora

Landevej

Ineos-belgier kæmper med sygdom

Landevej

Uno-X sender flere danskere til fransk etapeløb

Landevej

Coronaramt Kamp kæmper med formen

Landevej

Vingegaard forlænger sin kontrakt

Landevej

Eksklusivt: Se OL på Discovery+ uden afbrydelser

Landevej

Video i artiklenOptakt: 1. etape af Tour de l’Ain

Landevej

Annonce

ANNONCE