Overblik: Nationale enkeltstartsmestre 2021
21. juni 2021 18:45Foto: Mathias Høj - Feltet.dk
af Andy Joachim Pedersen

Juni måned er lig med nationale mesterskaber. Det er endnu engang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder kan køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står enkeltstart på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.

Annonce

Danmark - Herrer

1 Kasper Asgreen
2 Mikkel Bjerg
3 Martin Toft Madsen


Danmark - Kvinder

1 Emma Norsgaard (Movistar Team Women)
2 Louise Houbak (Ordrup Cykle Klub)
3 Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope)

 

Danmark - Herre U23

1

2

3

 

Danmark - Herre Junior 

1 Carl-Frederik Bévort (Team ABC Junior)

2 Gustav Wang (Team ABC Junior)

3 Kristian Egholm (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior)


Danmark - Dame Junior
1 Laura Auerbach-Lind (Give Cykelklub)
2 Gullborg Guttesen (Team Rytger Powered By Cykeltøj)

3 Julie Uhre (Give Cykelklub)

Radio Tour: Om at komme tilbage mentalt og fysisk fra ekstreme styrt

SE OL UDEN AFBRYDELSER

 

Italien - Herrer

1. Matteo Sobrero 

2. Edoardo Affini

3. Mattia Cattaneo

 

Italien - Kvinder

1. Elisa Longo Borghini

2. Soraya Paladin

3. Tatiana Guderzo

 

Holland - Herrer

1. Tom Dumoulin 

2. Sebastian Langeveld

3. Koen Bouwman
Se resultat her

Annonce

 

Holland - Kvinder

1. Anna van der Breggen

2. Ellen van Dijk

3. Lucinda Brand
Se resultat her
 

Belgien - Herrer
1. Yves Lampaert

2. Remco Evenepoel

3. Victor Campenaerts
Se resultat her

Belgien - Kvinder

1. Lotte Kopecky

2. Julie Van De Velde

3. Julie De Wilde

Se resultat her

 

Spanien - Herrer

1. Ion Izagirre 
2. David de la Cruz
3. Carlos Rodriguez


Spanien - Kvinder
1. Mavi Garcia
2. Sara Martin
3. Lourdes Oyarbide

 

Frankrig - Herrer

1 Benjamin Thomas

2 Bruno Amirail

3 Alexys Brunel

 

Frankrig - Kvinder

1. Audrey Cordon-Raggot

2. Juliette Labous

3. Cedrine Kerbaol

 

Storbritannien - Herrer
1

2

3
 

Storbritannien - Kvinder

1

2

3

Annonce

 

Colombia - Herrer

1 Walter Vargas

2 Diego Andrés Camargo

3 Andrés Camilo Ardila

 

Colombia - Kvinder

1 Serika Mitchell Guluma Ortiz

2 Ana Cristina Sanabria

3 Milena Fagua

 

Australien - Herrer

1 Luke Plapp

2 Luke Durbridge

3 Kelland O'Brien

Se hele resultatet her

 

Australien - Kvinder

1 Sarah Gigante

2 Grace Brown

3 Nicole Frain
Se resultat her


Tyskland - Herrer
1 Tony Martin
2 Miguel Heidemann
3 Max Walscheid

 

Tyskland - Kvinder
1 Lisa Brennauer

2 Lisa Klein

3 Hannah Ludwig

Annonce

 

Slovenien - Herrer

1 Jan Tratnik

2 Jan Polanc

3 Tadej Pogacar

 

Slovenien - Kvinder

1. Eugenia Bujak

2. Ursa Pintar
3. Urska Zigart


Norge - Herrer

1 Tobias Foss

2 Søren Wærenskjold

3 Andreas Leknessund


Norge - Kvinder
1 Katrine Aalerud

2 Vita Heine

3 Mie Bjørndal Ottestad

 

Polen - Herrer

1 Maciej Bodnar

2 Filip Maciejuk

3 Lukasz Wisniowski

 

Polen - Kvinder

1. Karolina Karasiewicz

2. Aurela Nerlo

3. Marta Jaskulsa

 

Slovakiet - Herrer

1 Ronald Kuba

2 Lukás Kubis

3 Ján Andrej Cully

Annonce

 

Slovakiet - Kvinder

1. Nora Jencusova

2. Janka Stevkova

3. Nikola Carbova

 

USA - Herrer

1. Lawson Craddock
2. Chad Haga
3. Tejay van Garderen

 

USA - Kvinder

1 Chloe Dygert

2 Amber Neben

3 Leah Thomas

 

Irland - Herrer
1
2
3

 

Irland - Kvinder

1

2

3

Annonce

 

Rusland - Herrer

1. Aleksandr Vlasov
2. Artem Ovechkin
3. Vladislav Duyunov

 

Rusland - Kvinder

1. Tamara Dronova

2. Natalia Studenikina

3. Tatiana Antoshina

 

Schweiz - Herrer

1. Stefan Küng

2. Marc Hirschi

3. Thery Schir
Se resultat her

 

Schweiz - Kvinder

1. Marlen Reusser

2. Melanie Maurer

3. Fabienne Buri
Se resultat her

 

Østrig - Herrer

1 Mathias Brändle

2 Felix Ritzinger

3 Tobias Bayer

Annonce

 

Østrig - Kvinder

1 Anna Kiesenhofer

2 Gabriela Erharter

3 Christina Schweinberger

 

Portugal - Herrer

1. Joao Almeida

2. Rafael Reis

3. Jose Neves

 

Portugal - Kvinder
1. Daniela Campos
2. Ana Caramelo
3. Liliana Domingues Jesus

 

Tjekkiet - Herrer

1 Josef Černý 

2 Jan Bárta

3 Adam Ťoupalík

 

Tjekkiet - Kvinder

1. Nikola Noskova

2. Jarmilla Machakova

3. Nikol Flasarova

Annonce

 

New Zealand - Herrer

1 Aaron Gate

2 George Bennett

3 Michael Vink

Se hele resultatet

 

New Zealand - Kvinder

1 Georgia Williams

2 Jaime Nielsen

3 Bronwyn MacGregor

 

Luxembourg - Herrer

1. Kevin Geniets

2. Michel Ries

3. Alex Kirsch

 

Luxembourg - Kvinder

1. Christine Majerus 

2. Carmen Coljon

3. Mia Berg

 

Canada - Herrer

1

2

3

Annonce

 

Canada - Kvinder

1

2

3

 

Sydafrika - Herrer

1 Ryan Gibbons

2 Matthew Beers

3 Kent Main

Se hele resultatet

 

Sydafrika - Kvinder

1 Candice Lill

2 Carla Oberholzer

3 Zanri Rossouw

 

Kazakhstan - Herrer

1. Daniil Fominykh

2. Yevgeniy Fedorov

3. Yuriy Natarov
Se resultat her

 

Kazakhstan - Kvinder

1. Rinata Sultanova

2. Marina Kuzmina

3. Anzhela Solovyeva

 

Estland - Herrer
1. Rein Taaramae
2. Norman Vahtra
3. Artjom Mirzojev

 

Estland - Kvinder

1. Mari-Iiis Mottus

2. Karmen Reinpold

3. Aidi Gerde Tuisk 

 

Ecuador - Herrer

1. Jorge Montenegro

2. Segundo Navarette

3. Leonidas Sebastian Novoa

 

Ecuador - Kvinder

1. Miryam Maritza Nunez

 

Hviderusland - Herrer

1 Yauheni Karaliok

2 Stanislau Bazhkou

3 Dzianis Mazur

Se resultat her

 

Hviderusland - Kvinder

1 Tatsiana Sharakova

2 Hanna Tserakh

3 Nastassia Kiptsikava

Se resultat her


Kroatien - Herrer
1. Toni Stojanov
2. Lorenzo Marenzi
3. Josip Bugarija

Kroatien - Kvinder
1. Mia Radotic 
2. Maja Perinovic
3. Maja Marukic

Letland - Herrer

1. Toms Skuijns
2. Emils Liepins
3. Andris Vosekalns
Se resultat her

 

Letland - Kvinder

1. Dana Rozlapa

2. Lija Laizane

3. Lina Svarinska

 

Ukraine - Herrer
1. Mykhaylo Kononenko
2. Oleksandr Golovash
3. Vitaliy Gryniv

 

Ukraine - Kvinder

1. Valeriya Kononenko
2. Ganna Solovei
3. Olga Shekel
 

Eritrea - Herrer
1
2
3
 

Eritrea - Kvinder

1
2
3

Argentina - Herrer

1
2
3
 

Argentina - Kvinder

1
2
3
 

Japan - Herrer
1
2
3

Japan - Kvinder
1
2
3
 

Rumænien - Herrer




 

Rumænien - Kvinder

1
2
3
 

Venezuela - Herrer

1. Jeison Jose Rujano
2. Enmanuel Viloria
3. Jose Andres Diaz
 

Venezuela - Kvinder

1. Wilmarys Moreno
2. Andisabel Luque de Briceño
3. Katherine Clemant
 

Litauen - Herrer
1. Evaldas Šiskevicius
2. Aivaras Mikutis
3. Venantas Lasinis 

 

Litauen - Kvinder

1. Inga Cesuliene
2. Viktorija Senkute
3. Olivija Baleisyte
 

Brasilien - Herrer

1
2
3
 

Brasilien - Kvinder

1
2
3

Etiopien - Herrer
1 Hailemelekot Hailu
2 Abdul Abdureazak
3 Akrem Kider

Etiopien - Kvinder

1 Trhas Tesfay
2 Serkalen Taye Watango
3 Etenshe Tafese
 

Serbien - Herrer

1 Ognjen Ilic
2 Stevan Klisuric
3 Stefan Stefanovic
 

Serbien - Kvinder

1
2
3
 

Ungarn - Herrer
1 Erik Fetter
2 Attila Valter
3 János Pelikán
 

Ungarn - Kvinder

1. Kata Blanka Vas 
2. Barbara Venko
3. Dorka Jordan

Tyrkiet - Herrer
1. Ahmet Örken
2. Oguzhan Tiryaki
3. Mustafa Sayar
 

Finland - Herrer

1. Matti Hietajärvi 
2. Ukko Iisakki Peltonen
3. Markus Auvinen
 

Finland - Kvinder

1. Tiina Pohjalainen
2. Minna-Maria Kangas 
3. Maisa Tuliniemi
 

Namibia - Herrer

1 Drikus Coetzee

2 Horst Neumann

3 Eiseb Masckernzy

Se hele resultatet

 

Namibia - Kvinder

1 Vera Looser

2 Risa Dreyer

3 Courtney Liebenberg

 

Qatar - Herrer

1 Fadhel Al Khater

2 Afif Abdullah

3 Marwan Al Jalham

Se hele resultatet

 

Thailand - Herrer

1 Peerapol Chawchiangkwang

2 Sarawut Sirironnachai

3 Peerapong Ladngern

Se resultatet her

 

Thailand - Kvinder

1 Phetdarin Somrat

2 Supaksorn Nuntana

3 Kulacha Chairin

Se resultatet her

 

Saudi Arabien - Herrer

1 Mohammed Aljaber

2 Mostafa Arabie

3 Ali Al Sulaymi

 

Israel - Herrer

1 Omer Goldstein

2 Vladislav Logionov

3 Guy Sagiv

Se resultatet her

 

Israel - Kvinder

1 Rotem Gafinovitz

2 Nofar Maoz

DNS Antonia Reznikov

 

Panama - Herrer

1 Cristofer Robin Jurado Lopez

2 Franklin Archibold

3 Bolivar Espinosa Serrano

Se resultat her

 

Panama - Kvinder

1 Cristina Michelle Mata

2 Wendy Ducruex

3 Ana Sofia Rodriguez Morales
Se resultat her

INFO
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Uno-X sender flere danskere til fransk etapeløb

Landevej

Coronaramt Kamp kæmper med formen

Landevej

Vingegaard forlænger sin kontrakt

Landevej

Eksklusivt: Se OL på Discovery+ uden afbrydelser

Landevej

Video i artiklenOptakt: 1. etape af Tour de l’Ain

Landevej

Video i artiklenOptakt: Vuelta a Castilla y Leon

Landevej

Optakt: Tour de l’Ain

Landevej

Annonce

ANNONCE