Optakt til Demin Cup og Ladies Cup
15. april 2021 09:50Foto: Jesper Westley
af Jesper Johannesen

Søndag køres det første store slag på de danske landeveje, når Demin Cup for herrer og Ladies Cup for kvinder løber af stablen.

Annonce

Holbæk danner rammen for første afdeling af Demin Cup og Ladies Cup, hvor de bedste hjemmelig cykelhold får lov til at dyste imod hinanden. Desuden kommer den tidligere verdensmester Mads Pedersen (Trek-Segafredo) til start på sin "hjemmebane". Corona pandemien gør det dog ikke nemt, så der er begrænset antal deltagere i hver klasse og ingen publikum.

"Vi har fra starten forsøgt at skabe en cykelløb for alle, men Corona-restriktionerne sætter desværre nogle begrænsninger, og vi kommer derfor til at skuffe en del ryttere, hvilket vi beklager," forklarer klubformand i Holbæk Cykelsport Lars Bang Jensen til Cyklingdanmark.dk.

Udover eliten køres der også i alle de andre klasser. U19-klassen skulle have kørt Uno-X Cup, men den er aflyst, da U19-rytterne er så mange ryttere, at feltet bliver nødt til at blive delt op i to. Arrangørerne har forsøgt at få dispensation fra Kulturministreret, men det er altså ikke givet. Derfor tæller løbet ikke med i UnoX Cuppen 2021, men landstræneren glæder sig alligevel. 

"Ovenpå en lang Corona-vinter, og et forår ramt at mange aflysninger, er det fantastisk allerede at være i gang med cykelløb for U19'erne," forklarer juniorlandstræneren Michael Berling til Cyklingdanmark.dk.

"Det er selvfølgelig ærgerligt, at vi må udskydes starten på Uno-X Cuppen, og at der køres i opdelte felter, men lige nu handler det bare om at komme ud og få skudt sæsonen i gang," tilføjer landstræneren.

130 herreryttere er klar til Demin Cup, mens der er 31 dameryttere klar til Ladies Cup. Feltet.dk vil de kommende dage sætte ekstra fokus på de to danske cups for herrer og damer. 

Vi har i samarbejdet med de danske kontinentalhold og damehold lavet en række videointerviews.

Ruten
Rytterne skal køre på en 27,4 kilometer lang rute. Fra startboks drejes til højre ad Skamstrupvej, højre ad Ringstedvej, højre ad Tømmerupvej, venstre ad Skamstrupvej, højre ad Åmosevej, højre ad Dønnerupvej, følg Bennebovej, højre ad Grydebjergvej, venstre ad Håbetvej, efter målpassage venstre ad Skamstrupvej.

Tømmerupvej, Åmosevej, Dønnerupvej, Bennebovej, Grydebjergvej og Håbetvej vil være ensrettet. (Se kortet herunder)

"Vi har denne gang valgt at forsøge os med en ny rute i og omkring Mørkøv. Vejene er smalle, men er til gengæld uden trafik-øer og lignende. Størstedelen af ruten er ensrettet. Vi har omdelt flyers med information om løbet til beboere og erhvervsdrivende langs ruten. Der kan dog stadig forekomme erhvervskørsel i form af landbrugsmaskiner, og rytterne skal derfor stadig være opmærksom på den øvrige trafik," tilføjer en forventningsfuld klubformand i Holbæk Cykelsport.

A-klassen skal køre seks omgange (164,4 km), mens U19 herrer og Dame A skal køre fire omgange (109,6 km). Der er 258 højdemeter pr. omgang, så den venter en kuperet løb for deltagerne.


 

Tidsplan

  

A-klassen for herrer
Peter Sørensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)

Christian Axelsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
Jacob Gye Madsen - BACHE - JS.dk
Oskar Hvid - BACHE - JS.dk
Ruben Zilas Larsen - BACHE - JS.dk
Peter Skov Lauritzen - BACHE - JS.dk
Jeppe Andreasen - BACHE - JS.dk
Daniel Bligaard Lyhne - BACHE - JS.dk
Sebastian Theodor Millinge Petersen - BACHE - JS.dk
Birk Udengaard Hansen - BACHE - JS.dk
Martin Toft Madsen - BHS - PL Beton Bornholm
Mathias Bregnhøj - BHS - PL Beton Bornholm
Emil Toudal - BHS - PL Beton Bornholm
Mads Baadgaard Rahbek - BHS - PL Beton Bornholm
Joshua Amos GUDNITZ - BHS - PL Beton Bornholm
Benjamin Hertz - BHS - PL Beton Bornholm
Frederik Irgens Jensen - BHS - PL Beton Bornholm
Marcus Sander Hansen - BHS - PL Beton Bornholm
Nikolaj Mengel - BHS - PL Beton Bornholm
Stian Rosenlund - BHS - PL Beton Bornholm
Nils Lau Nyborg Broge - BHS - PL Beton Bornholm
Emil Schandorff Iwersen - BHS - PL Beton Bornholm
Adam Holm Jørgensen - BHS - PL Beton Bornholm
Simon BAK - Cykling Odense
Sebastian Juul - Cykling Odense
Ian Millennium - Cykling Odense
Simon Jacob Svensson - Frederiksberg Bane-& Landevejsk.
Anders Moustgaard - Johnny Cash Cykelklub
Martin Szokody - Køge Cykel Ring
Mattias Nordal - Køge Cykel Ring
Sebastian Nielsen - Restaurant Suri - Carl Ras
Christian Ingeman Lindquist - Restaurant Suri - Carl Ras
Rasmus Lund Pedersen - Restaurant Suri - Carl Ras
Mathias Alexander E. Larsen - Restaurant Suri - Carl Ras
Peter Busk - Restaurant Suri - Carl Ras
Markus Kramer - Restaurant Suri - Carl Ras
Malthe Thyssen - Restaurant Suri - Carl Ras
Nils Eigil Bradtberg - Restaurant Suri - Carl Ras
Julius Nowak Dalner - Restaurant Suri - Carl Ras
Daniel Bigham - Ribble
Lucas Eriksson - Riwal Cycling Team

Kim Magnusson - Riwal Cycling Team
Rasmus Christian Quaade - Riwal Cycling Team
Jesper Schultz - Riwal Cycling Team
Elmar Reinders - Riwal Cycling Team
Nick van der Lijke - Riwal Cycling Team

Tobias Mørch Kongstad - Riwal Cycling Team
Jesper Hansen - Riwal Cycling Team
Andreas Lund Andresen - Team CO:PLAY Giant
Benjamin Movang - Team CO:PLAY Giant
Kasper Viberg Søgaard - Team CO:PLAY Giant
Magnus Henneberg - Team CO:PLAY Giant
Daniel Stampe - Team CO:PLAY Giant
Magnus Bak Klaris - Team CO:PLAY Giant
Rasmus Bøgh WALLIN - Team CO:PLAY Giant
Mathias Bundsgaard Matz - Team CO:PLAY Giant
Mikkel Øritsland - Team CO:PLAY Giant
Jeppe Hanssing - Team CO:PLAY Giant
Alexander Salby - Team coloQuick
Mads Andersen - Team coloQuick
Kasper Andersen - Team coloQuick
Christian Spang Kjeldsen - Team coloQuick
Frederik Muff - Team coloQuick
Jeppe Aaskov Pallesen - Team coloQuick
Mads Østergaard Kristensen - Team coloQuick
Oliver Wulff Frederiksen - Team coloQuick
Sebastian Kolze Changizi - Team coloQuick
Nicolai Philip Brøchner - Team coloQuick
William Blume Levy - Team coloQuick
Daniel Guld - Team Give Elementer
Gustav Frederik Dahl - Team Give Elementer
Jakob Bødker - Team Give Elementer
Jeppe Falk-Kristensen - Team Give Elementer
Thomas Bilde - Team Give Elementer
Nicolai Zinck - Team Give Elementer
Anders Bjørn Jørgensen - Team Give Elementer
Anders Foldager - Team Herning CK Elite
Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Elite
Emil Vinther Schmidt - Team Herning CK Elite
Jonas Tanski Kristensen - Team Herning CK Elite
Carl F P Voldbjerg - Team Herning CK Elite
Rasmus Byriel Iversen - Team Herning CK Elite
Rasmus Madsen - Team Herning CK Elite
Jonas Nordal Jakobsen - Team Herning CK Elite
Morten Aalling Nørtoft - Team Herning CK Elite
Marcus Holm - Team Herning CK Elite
Mads Mosevang Pedersen - Team Herning CK Elite
Anders Fynbo - Team IBT - BH Carl Ras
Arne Birkemose - Team IBT - BH Carl Ras
Peter Visby - Team IBT - BH Carl Ras
Thorolf Rønhede - Team IBT - BH Carl Ras
Matias Gunnar Malmberg - Team IBT - BH Carl Ras
Marckus Njor - Team IBT - BH Carl Ras
Nicholas Thorøe-Hansen - Team IBT - BH Carl Ras
Frederik Erringsø - Team IBT - BH Carl Ras
Sebastian Andreasson - Team IBT - BH Carl Ras
Frederik Thomsen - Team IBT - BH Carl Ras
Willhelm WALLINDER - Team IBT-BH Carl Ras
Linus KVIST - Team IBT-BH Carl Ras
Hjalmar KLYVER - Team IBT-BH Carl Ras
Gustav JOHANSSON - Team IBT-BH Carl Ras
Mads Bak Bjerregaard - Team Kvickly Odder Elite
Lasse Mikkelsen - Team Kvickly Odder Elite
Teit Christiansen - Team Kvickly Odder Elite
Casper Kaysen - Team Kvickly Odder Elite
Frederik Uhre - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
Joakim Mikkel Svensson - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
Jacob Maegaard Schebye - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
Kasper Due Kaspersen - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
Luis Carl Jørgensen - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
Mads Schelde Berg - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
Mads Søgaard Mondrup - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
Peter Haslund - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
Rasmus Søjberg Pedersen - Team O. B. Wiik - Dan Stillads
Sebastian Ryttersgaard - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
Thomas Koldkjær Decker - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
Johannes Rom Dahl - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
Martin Lind - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
Frederik Nybo Eriksen - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
Dennis Lock - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
Søren Vosgerau - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
Morten Gadgaard - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
Alexandru-Ionut Antoniu - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
Mads Pedersen - Trek-Segafredo
Tobias Aagaard Hansen - Uno-X DARE Development Team
Julius Johansen - Uno-X Pro Cycling Team
Niklas Larsen - Uno-X Pro Cycling Team
Johan Price Pejtersen - Uno-X Pro Cycling Team
Jacob Hindsgaul Madsen - Uno-X Pro Cycling Team
Andreas Brandt Aidel - Urbano Cycling Team


Dame A-klassen

Signe Koch - Dansk Mountainbike Klub

Janni Bormann - Ordrup Cykle Club
Kirstine Holt - Dansk Mountainbike Klub
Klara Sofie Skovgård Hansen - Dansk Mountainbike Klub
Nikoline Splittorff - Holte MTB Klub
Amalie Winther Olsen - Team Weston Homes-Torelli-Assure
Viktoria Knudsen - Amger Cykel Ring
Madelene Andersson - Team ABC Dame Elite
Marie-Louise Hartz Krogager - Ordrup Cykle Club
Christina Bragh Lorenzen - Team ABC Dame Elite
Josephine Hansen - Team ABC Dame Elite
Marita Jensen - Team ABC Dame Elite
Rebecca Koerner - Team ABC Dame Elite
Rikke Lønne - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
Mie Saabye - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK
Maria Bertelsen - Watersley R&D Cycling Team
Frederikke Asfeldt - Herning Cykle Klub
Ragnheiður Eyjólfsdóttir - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
Karoline Hemmsen - Cykling Odense
Maj Hinrichsen - Cykling Odense
Flora-Anne Jørgensen - Cykling Odense
Ellen Hjøllund Klinge - Cykling Odense
Mia Sofie Rützou - Cykling Odense
Julie Gaumitz Storm - Cykling Odense
Mille Troelsen - Cykling Odense
Mette Egtoft Jensen - Team Rupelcleaning - Champion Lubricants
Michelle Lauge Quaade - Nørrebro Cykleklub
Betina Cramer - Greve Cykle Club
Kirsten Søvang - Ordrup Cykle Club
Rikke Bak Dalgaard - Amager Cykle Ring
Maja Winther Brandt - Ordrup Cykle Club

INFO
DEMIN Cup
Nyheder
DCU Ladies Cup
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Anacona efter sejr: Jeg har arbejdet hårdt for denne succes

Landevej

Veteran tæt på sejr: Den slags muligheder kommer ikke ofte

Landevej

Se alle Giro-etaper uden reklamer

Landevej

Video i artiklenFavoritvurdering: Søndagens løb i Frankrig, Ungarn og Spanien

Landevej

Video i artiklenOptakt: 9. etape af Giro d’Italia

Landevej

Video i artiklenGiro d'Italia-analyse: Varsel om brud på 13 års tørke?

Landevej

Video i artiklenFølg søndagens store bjergetape i Appenninerne

Landevej

Annonce