Optakt: DM i cyklecross 2020
10. januar 2020 12:32Foto: Martin Paldan | GripGrab Media Crew
af Jesper Johannesen

I den kommende weekend afvikles DM i cyklecross i Slagelse. Det stjernespækket felt står klar ved startlisten i mange klasser.

Holm & Bays Radio Tour: Cyklecross-special, Henrik Djernis som gæst og Stybar på telefon

Livestream Giroen på Dplay uden reklamer – Få 7 dage gratis!

Søndag afvikles de danske mesterskaber i cyklecross i Slagelse. De bedste ryttere er klar til at kæmpe om hæder og titlen. Cykelløbene afvikles ved tennisklubbens baner på Frederikshøjvej

Ruten er varieret med start og mål på asfalt. Der er hindringer i form af belgierskrænt, dobbelt-bomme (30-40 cm afhængig af klasse), lang trappesektion, en stejl nedkørsel, off-camper og momentvis kuperet rute. Det hele bliver krydret med tonserstykker på grusvej og græs, lyder meldingen fra arrangørerne. 

I juniorklassen er Gustav Wang den oplagte favorit. Danskeren har kørt godt både i Danmark og internationalt. Senest i World Cuppen i cross, hvor han har opnået top 10-placeringer. 

I U23-klassen er der lagt op til et fantastisk spændende løb, hvor flere ryttere forventes at dyste om titlen. Skal der udråbes en favorit, så må det være talentfulde Joshua Gudnitz. Sidste års vinder Andreas Lund Andresen skal ikke afskrives, men han har ikke kørt mange cross-løb i denne sæson, men han har været på en solid træningslejr i Spanien, så måske den forsvarende mester kommer knivskarp til start ved de danske mesterskaber. 

I U23-klassen er der flere andre navne, som bestemt er i spil til tilen, og derfor er det også en af de mest uforudsigelige klasser. Navne som Ian Millennium, Mads Høiberg Klinke, Simon Bak og Markus Kaad Heuer. 

I dameeliten er Caroline Bohé den store favorit, hvis hun vinder på søndag, så vil det være andet år i træk og tredje gang i karrieren, at hun bliver dansk mester trods sine blot 20 år.

I herreeliten er Sebastian Fini den helt store favorit, og lykkedes det ham at vinde igen, så vil det være tredje år i træk, at den danske rytter vinder DM-titlen. 

U15
09:00:00 Nicolai Andersen - Cykle Klubben Aarhus
09:00:00 Victor Johannsen - Silkeborg IF Cykling
09:00:00 Hector Damgaard - Holstebro Cycleclub af 1960
09:00:00 Hugo Rishøj - Cykleklubben Fix Rødovre
09:00:00 Asger Bak Jepsen - Ordrup Cykle Club
09:00:00 Kristoffer Kolberg - Slagelse MTB
09:00:00 Alfred Julius Krievs - Cykleklubben Fix Rødovre
09:00:00 Lau de Zee - Aalborg Cykle-Ring
09:00:00 William Berger - Kalundborg Cykle Club

U15 piger
09:00:15 U15P Kamma Bergholt - Varde Cykelklub
09:00:15 U15P Mille Kaas - Holte MTB Klub
09:00:15 U15P Mathilde Cramer - Greve Cykle Club
09:00:15 U15P Sara Aaboe Kallestrup - MTB Randers

U13
09:01:00 Marius Engelbrecht Linde - Cykle Klubben Aarhus
09:01:00 Casper Johannsen - Silkeborg IF Cykling
09:01:00 Magnus Dollerup - Slagelse MTB
09:01:00 Tristan Gilbert Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960

U11
09:01:30 Jeppe Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub
09:01:30 Matti Jespersgaard - Kalundborg Cykle Club
09:01:30 Hugo Berger - Kalundborg Cykle Club
09:01:30 Gustav Gaardsmand - Solbjerg IF MTB
09:01:30 Marcus Cramer - Greve Cykle Club

Motion
09:40:00 Philip Christiansen - Kalundborg CC
09:40:00 Henrik Jappe - Roskilde Mountainbike Klub
09:40:00 Martin Salbæk - SCC - Skrænten Cyclecross Club
09:40:00 Lasse Gyldholm - Kalundborg Cykle Club
09:40:00 Bill Jørgensen - Vega Cykler
09:40:00 Claus Rising - Vega Cykler
09:40:00 Danny Wulff - Peakpower.dk
09:40:00 Jeppe Lund
09:40:00 Jimmy Nielsen
09:40:00 Jørn Husum - Copenhagen Rouleurs
09:40:00 Mikkel Mogensen
09:40:00 Mikkel Skjold - TNS
09:40:00 Morten Timm - Copenhagen Rouleurs
09:40:00 Niclas Mørch Kongstad - Amager Cykle Ring
09:40:00 Niclas Mørck - Team Negative Split
09:40:00 Rasmus Gregersen - HCM
09:40:00 Sander Jensen - Holbæk Cykelsport
09:40:00 Simon Juhl - Holbæk Cykelsport
09:40:00 Tom Bojsen - KVIK TRI TEAM

Master 50
10:35:00 Palle Egeberg Jensen - Hareskov Cykelklub
10:35:00 Jens Fisker Olesen - Cykling Odense
10:35:00 Lars Storgaard - Varde Cykelklub
10:35:00 morten christensen - Sorø Bicycle Club
10:35:00 Torben Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
10:35:00 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub
10:35:00 Thomas Rosendal - SCC - Skrænten Cyclecross Club
10:35:00 Mikael Jalving - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
10:35:00 Ole Egeblad - Sydkystens Cycling
10:35:00 Jesper Bødker Buchtrup - Sorø Bicycle Club
10:35:00 Heinrich Hansen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
10:35:00 Henrik Kragerup - Birkerød Bicycle Club
10:35:00 Henrik Djernis - Kalundborg Cykle Club
10:35:00 Anders Steiniche Johansen - Fredericia Cycle Club
10:35:00 Jens Peter Larsen - Sorø Bicycle Club
10:35:00 Jonny Jørgensen - Randers Cykleklub af 1910
10:35:00 Rune Rygaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
10:35:00 Steffen Sørensen - Birkerød Bicycle Club
10:35:00 Søren Lind Wenck - Holte MTB Klub
10:35:00 Lasse Gyldholm - Kalundborg Cykle Club
10:35:00 Niels H. Leist - Ordrup Cykle Club
10:35:00 Peter Vestergaard - Aarhus MTB
10:35:00 Torben Korstgård - Racing89ers

Master 60
10:35:30 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club
10:35:30 Thomas Ege - Sydkystens Cycling
10:35:30 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club
10:35:30 Jakob Knudsen - Lolland-Falster Cykle Klub
10:35:30 Jesper Færch - Aarhus MTB
10:35:30 Tony Ditlevsen - Holbæk Cykelsport
10:35:30 Torben Skov - Ordrup Cykle Club
10:35:30 Jimmi Johansen - Lyngby Cycle Club
10:35:30 Benny Stillhoff Nielsen - Holbæk Cykelsport
10:35:30 Peter Andersen - Racing89ers

Master 70
10:36:00 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB
10:36:00 Per Jess - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
10:36:00 Eigil Pedersen - Holstebro Cycleclub af 1960
10:36:00 Jan Jensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)

Master 40
11:30:00 Jens Gorm Hansen - Holte MTB Klub
11:30:00 Michael Borup - Marselisborg CC
11:30:00 Martin Sølager Pedersen - Viborg MTB
11:30:00 Jacob Lykke - Silkeborg IF Cykling
11:30:00 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub
11:30:00 Jonathan Fanøe - Ordrup Cykle Club
11:30:00 Niels Jakob Thomsen - Hareskov Cykelklub
11:30:00 Per Bonde - MTB Randers
11:30:00 Jesper severinsen - Holbæk Cykelsport
11:30:00 Frands Lund - Sorø Bicycle Club
11:30:00 Jimmi Bargisen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
11:30:00 Henrik Skyum - SCC - Skrænten Cyclecross Club
11:30:00 Søren Hütten Pedersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
11:30:00 David Rasmussen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
11:30:00 Jens Hansen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11:30:00 Lars Ole Markvardsen - Randers Cykleklub af 1910
11:30:00 Kim Johannsen - Holte MTB Klub
11:30:00 Lars Jensen - Holbæk Cykelsport
11:30:00 Michael Kirkeby Salbo - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11:30:00 Thor Mårtensson - Cykling Odense
11:30:00 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub
11:30:00 Michael Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960
11:30:00 Per olsen - Mountainbike Club Vejle
11:30:00 Thomas Holdorf - Aarhus MTB
11:30:00 Tommy Troelsen - Herning Cykle Klub

U17
11:32:00 Oliver Mortensen - Cykling Odense
11:32:00 Daniel Weis - Roskilde Cykle Ring
11:32:00 Lucas Lorentsen - Kalundborg Cykle Club
11:32:00 Frederik Lykke - Silkeborg IF Cykling
11:32:00 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
11:32:00 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub
11:32:00 Andreas Krogh jensen - MTB Kolding
11:32:00 Tore Rotne - Holte MTB Klub
11:32:00 Anton Nordstjærne Larsen - Roskilde Cykle Ring
11:32:00 Gustav Heby Pedersen - Aalborg Mountainbikeklub
11:32:00 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub
11:32:00 Hjalte Egsgaard - Mountainbike Club Vejle
11:32:00 Mads Schulz Jørgensen - Holbæk Cykelsport
11:32:00 Malthe Sand Thomsen - Aalborg Mountainbikeklub
11:32:00 William Lowth - Ordrup Cykle Club
11:32:00 Asmus Stephansen - Silkeborg IF Cykling
11:32:00 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub
11:32:00 Frederik Hviid Borning - Holte MTB Klub
11:32:00 Mikkel Lose - Holte MTB Klub
11:32:00 Rasmus D. Sørensen - MTB Randers

Herrer U23
12:30:00 Andreas Lund Andresen - Team Integra Advokater - Giant
12:30:00 Mads Høiberg Klinke - Team O B Wiik - Dan Stillads
12:30:00 Simon Bak - Cykling Odense
12:30:00 Gustav Frederik Dahl - Holte MTB Klub
12:30:00 Mikkel Jørgensen - Aarhus MTB
12:30:00 Jacob Fredslund Larsen - Roskilde Cykle Ring
12:30:00 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub
12:30:00 Joshua Amos Gudnitz - BHS - PL Beton Bornholm
12:30:00 Ian Millennium - Cykling Odense
12:30:00 Thomas Steinthal - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
12:30:00 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub
12:30:00 Bjørn Borreby Andreassen - Svendborg Mountainbike Klub
12:30:00 Markus Kaad Heuer - Dansk Mountainbike Klub
12:30:00 Karl-Erik Rosendahl - Svendborg Mountainbike Klub
12:30:00 Mads Weiss Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub
12:30:00 Frederik Uhre - Team O B Wiik - Dan Stillads
12:30:00 Kristian Paarup - Aalborg Mountainbikeklub
12:30:00 Jesper Jørgensen - Kalundborg Cykle Club

Herrer Junior
12:32:00 Oliver Vedersø Sølvhøj - Team Giant-ASSOS Offroad
12:32:00 Rasmus Duus Storgaard - Varde Cykelklub
12:32:00 Alexander Arnt Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior
12:32:00 Kasper Rotne - Holte MTB Klub
12:32:00 Tobias Lillelund - Team Giant-ASSOS Offroad
12:32:00 Gustav Wang - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
12:32:00 Mikkel Aagaard Schmidt - Varde Cykelklub
12:32:00 Felix Fog Holst Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
12:32:00 Joachim Farshøj - Cykling Odense
12:32:00 Mads Birk Thøgersen - Hammel Cykle Klub
12:32:00 Rasmus Søjberg Pedersen - Give Cykelklub

Kvinder elite/U17 piger/D50
13:45:00 Caroline Bohé - Ghost Factory Racing Team
13:45:00 Anna Sofie Thidemann - Aalborg Cykle-Ring
13:45:00 Maj Hinrichsen - Cykling Odense
13:45:00 Signe Koch - Dansk Mountainbike Klub
13:45:00 Anna-sofie Nørgaard - Hareskov Cykelklub
13:45:00 Marie-Louise Hartz Krogager - Ordrup Cykle Club
13:45:00 Lisette Rosenbeck Christensen - Holte MTB Klub
13:45:00 Maria Knudsen - Lolland-Falster Cykle Klub
13:45:00 Mette Andersen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
13:45:00 Annette Berg - Sorø Bicycle Club
13:45:00 Marie Barbara Holm - Aarhus MTB
13:45:00 Sofie Heby Pedersen - Aalborg Mountainbikeklub
13:46:00 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960
13:46:00 Julie Lillelund - Herning Cykle Klub
13:46:00 Camilla Rahbek
13:46:00 Olympia Bianca Norrid-Mortensen - Holte MTB Klub

Herrer elite
14:45:00 Sebastian Fini Carstensen - CST PostNL Bafang MTB Racing Team
14:45:00 Lasse Laugesen - Racing89ers
14:45:00 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - SCC - Skrænten Cyclecross Club
14:45:00 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub
14:45:00 Jonas Lindberg - Gl Rye MTB
14:45:00 Niels Anton Heilskov - Aarhus MTB
14:45:00 Morten Vogt Laustsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
14:45:00 Tommy Moberg Nielsen - Sydkystens Cycling
14:45:00 Henrik Kirk - Marselisborg CC
14:45:00 Kenni Martinelli - Cykling Odense
14:45:00 Kasper Holst - Mountainbike Club Vejle
14:45:00 Klaus Nielsen - BCC Elite
14:45:00 Steffen Wieth - Kalundborg Cykle Club
14:45:00 Martin Mortensen - Vejle Cykel Klub
14:45:00 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense
14:45:00 Jens Christian Dich - Nørrebro Cykleklub
14:45:00 Kasper Linde Jørgensen - Cykling Odense
14:45:00 Jens Arne Antoft - Nørrebro Cykleklub
14:45:00 Anders Berendt Svendsen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
14:45:00 Frederik Thue Andersen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
14:45:00 Frederik Winther Hulbæk Petersen - Cykling Odense
14:45:00 Kennie K. Nielsen - RSCS Cycling
14:45:00 Christopher Wolfgang Thomas - Cykle Klubben Nordsjælland

INFO
Andreas Lund Andresen
Nyheder Profil Resultater Statistik
Cyklecross
Nyheder
Joshua Amos Gudnitz
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Roglic tilfreds med gårsdagens resultat

Eksklusivt interviewHolm fra Vueltaen: Folk er trætte

Kombinér cykeldrømme med skoleophold

Video i artiklenFind cykeludstyr og priser på tværs af shops

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

Cykelsøgemaskine

TORSDAG

Video i artiklenOptakt: 4. etape af Vuelta a Espana

Giro-rytter afleverer to positive dopingprøver

Video i artiklenOptakt: 19. etape af Giro d’Italia

Hart hylder holdet: Vi havde ikke planlagt det

Video i artiklenVuelta a Espana-analyse: Et sårbart monster?

Video i artiklenGiro d'Italia-analyse: Kaptajnen eller løjtnanterne?

Følg den store sprinterfredag i Giroen og Vueltaen

Martin vidste ikke han havde vundet etapen

Slagen Nibali: Der en ny generation på vej

Officielt: Vueltaen kommer ikke til Frankrig - Tourmalet droppet

Kelderman efter trøje-kup: Det var en stor dag for os

Feltet.dk lancerer cykelduellen 2020

Video i artiklenBegejstreret studie efter 18. etape: Det var alt, man kunne drømme om

Video i artiklenEksperter roser flot Fuglsang-comeback: Stor respekt for han ikke bare lægger sig ned

Video i artiklenHård dag for Kelderman: Er den lyserøde førertrøje i fare?

Glad Fuglsang: Jeg gav den alt i dag

Video i artiklenFroome trykker den af i feltet

Video i artiklenMartin snyder Roglic og tager etapesejr!

Dan Martin vinder tredje etape af Vueltaen

Video i artiklenWilco Kelderman: Det var den hårdeste dag i mit liv

Video i artiklenOvervældet Hindley efter sejr: Det var ikke taktikken at køre solo

Slagen Almeida: Jeg er stolt af min indsats

Sejrherren Hindley: Jeg er i den syvende himmel

Video i artiklenHindley vinder vild kongeetape - Fuglsang bliver firer!

Jai Hindley vinder efter eksplosion på Stelvio - Fulgsang firer!

Video i artiklenKelderman stærkt utilfreds med Sunweb-bil

Video i artiklenØv! Bilbao sætter Fuglsang af

Video i artiklenFuglsang og Bilbao sætter Kelderman af!

Video i artiklenSå ramte Fuglsang toppen af Stelvio

Video i artiklenToppen er nået - Rohan Dennis først over

Gazprom - RusVelo forlænger med to ryttere

Video i artiklenNibali kan slet ikke følge med – går helt kold

Video i artiklenKelderman slipper – Hindley reagerer prompte

Video i artiklenNu eksploderer det helt: Fuglsang og Nibali i problemer

Video i artiklenKæmpe krise! Almeida slipper

Video i artiklenPozzovivo: Det er en overraskende giro for mig

Visconti, Boaro ude af Giroen

Pinot trækker sig fra Vueltaen

EM i cykelcross har fået grønt lys

Video i artiklenOptakt: 18. etape af Giro d’Italia

Video i artiklenOptakt: 3. etape af Vuelta a Espana

Video i artiklen’’Det er blevet kongeetapen’’ – et kig frem mod 18. etape

...Og Mohoric ude af Vueltaen

Video i artiklenHistorien om Stelvio: Det er vanvittigt, hvad man udsatte rytterne for tidligere

Video i artiklenBernhard Eisel analyserer årets giro og Fuglsangs indsats

Transferlisten 2020-2021 - WorldTour

Video i artiklenStudiet om Fuglsangs klumme: Det nytter ikke noget at være mentalt på vej hjem

Transferlisten 2020-2021 - Dansk

Belgisk klassikerstjerne skifter til Israel

Gudnitz forlænger med BHS-PL Beton Bornholm

Astana-medarbejder tester coronapositiv i Giro d'Italia

Eksklusivt interviewColoQuick henter 18-årig: Det er et drømmehold for mig

Thorkild Madsen-Fonden hylder dansk ungdomscykling med legat

Quintana er blevet opereret i begge knæ

Boonen: Giroen skulle være stoppet i sidste weekend

AG2R-puncheur tager skridt ned fra WorldTouren

Stærkt felt til sæsonens første banestævne i Ballerup

ONSDAG

Video i artiklenVuelta a Espana-analyse: Krigserklæring uden udløbsdato

Video i artiklenGiro d'Italia-analyse: Våbenhvile med udløbsdato

Video i artiklenVan der Poel får hjernerystelse efter grøftestyrt

Giro-arrangører ændrer meget på afgørende etape

Nibali ventede og ventede - forløsningen udeblev

Smilende Chaves: Vi vidste Movistar ville angribe

Bjerggeden Guerreiro drømmer om bjergtrøjen i Milano

Soler afslører: Vi havde kørt etapen på forhånd

Roglic storroser Soler: Han fortjente sejren i dag

Hindley spår: Ingen kan gemme sig på Stelvio

Kelderman varsler angreb på Almeida i morgen

Prøv banecykling - slå til nu og spar 30%

Video i artiklenRadio Tour – taler Giro, 17. etape: Lars Bak på telefon, trøjer i XS og Riis vs. Rolf

Video i artiklenSoler kroner Movistar-offensiv med sejr i Vueltaen!

Offensiv sidevindskørsel sikrer Soler-sejr - Roglic forsvarer trøjen

Uheldig Riwal-rytter styrter ud af finalen i Panne

Video i artiklenBausager usikker på Fuglsangs chancer i morgen: Det ligner, at formen er nedadgående

Forløsende sejr til O'Connor: Kan ikke tro jeg vandt

Video i artiklenEksperterne om 17. etape: En sindssyg skuffende etape