Optakt: DM i cyklecross 2020
10. januar 2020 12:32Foto: Martin Paldan | GripGrab Media Crew
af Jesper Johannesen

I den kommende weekend afvikles DM i cyklecross i Slagelse. Det stjernespækket felt står klar ved startlisten i mange klasser.

Holm & Bays Radio Tour: Cyklecross-special, Henrik Djernis som gæst og Stybar på telefon

se mere cykling på

Søndag afvikles de danske mesterskaber i cyklecross i Slagelse. De bedste ryttere er klar til at kæmpe om hæder og titlen. Cykelløbene afvikles ved tennisklubbens baner på Frederikshøjvej

Ruten er varieret med start og mål på asfalt. Der er hindringer i form af belgierskrænt, dobbelt-bomme (30-40 cm afhængig af klasse), lang trappesektion, en stejl nedkørsel, off-camper og momentvis kuperet rute. Det hele bliver krydret med tonserstykker på grusvej og græs, lyder meldingen fra arrangørerne. 

I juniorklassen er Gustav Wang den oplagte favorit. Danskeren har kørt godt både i Danmark og internationalt. Senest i World Cuppen i cross, hvor han har opnået top 10-placeringer. 

I U23-klassen er der lagt op til et fantastisk spændende løb, hvor flere ryttere forventes at dyste om titlen. Skal der udråbes en favorit, så må det være talentfulde Joshua Gudnitz. Sidste års vinder Andreas Lund Andresen skal ikke afskrives, men han har ikke kørt mange cross-løb i denne sæson, men han har været på en solid træningslejr i Spanien, så måske den forsvarende mester kommer knivskarp til start ved de danske mesterskaber. 

I U23-klassen er der flere andre navne, som bestemt er i spil til tilen, og derfor er det også en af de mest uforudsigelige klasser. Navne som Ian Millennium, Mads Høiberg Klinke, Simon Bak og Markus Kaad Heuer. 

I dameeliten er Caroline Bohé den store favorit, hvis hun vinder på søndag, så vil det være andet år i træk og tredje gang i karrieren, at hun bliver dansk mester trods sine blot 20 år.

I herreeliten er Sebastian Fini den helt store favorit, og lykkedes det ham at vinde igen, så vil det være tredje år i træk, at den danske rytter vinder DM-titlen. 

U15
09:00:00 Nicolai Andersen - Cykle Klubben Aarhus
09:00:00 Victor Johannsen - Silkeborg IF Cykling
09:00:00 Hector Damgaard - Holstebro Cycleclub af 1960
09:00:00 Hugo Rishøj - Cykleklubben Fix Rødovre
09:00:00 Asger Bak Jepsen - Ordrup Cykle Club
09:00:00 Kristoffer Kolberg - Slagelse MTB
09:00:00 Alfred Julius Krievs - Cykleklubben Fix Rødovre
09:00:00 Lau de Zee - Aalborg Cykle-Ring
09:00:00 William Berger - Kalundborg Cykle Club

U15 piger
09:00:15 U15P Kamma Bergholt - Varde Cykelklub
09:00:15 U15P Mille Kaas - Holte MTB Klub
09:00:15 U15P Mathilde Cramer - Greve Cykle Club
09:00:15 U15P Sara Aaboe Kallestrup - MTB Randers

U13
09:01:00 Marius Engelbrecht Linde - Cykle Klubben Aarhus
09:01:00 Casper Johannsen - Silkeborg IF Cykling
09:01:00 Magnus Dollerup - Slagelse MTB
09:01:00 Tristan Gilbert Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960

U11
09:01:30 Jeppe Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub
09:01:30 Matti Jespersgaard - Kalundborg Cykle Club
09:01:30 Hugo Berger - Kalundborg Cykle Club
09:01:30 Gustav Gaardsmand - Solbjerg IF MTB
09:01:30 Marcus Cramer - Greve Cykle Club

Motion
09:40:00 Philip Christiansen - Kalundborg CC
09:40:00 Henrik Jappe - Roskilde Mountainbike Klub
09:40:00 Martin Salbæk - SCC - Skrænten Cyclecross Club
09:40:00 Lasse Gyldholm - Kalundborg Cykle Club
09:40:00 Bill Jørgensen - Vega Cykler
09:40:00 Claus Rising - Vega Cykler
09:40:00 Danny Wulff - Peakpower.dk
09:40:00 Jeppe Lund
09:40:00 Jimmy Nielsen
09:40:00 Jørn Husum - Copenhagen Rouleurs
09:40:00 Mikkel Mogensen
09:40:00 Mikkel Skjold - TNS
09:40:00 Morten Timm - Copenhagen Rouleurs
09:40:00 Niclas Mørch Kongstad - Amager Cykle Ring
09:40:00 Niclas Mørck - Team Negative Split
09:40:00 Rasmus Gregersen - HCM
09:40:00 Sander Jensen - Holbæk Cykelsport
09:40:00 Simon Juhl - Holbæk Cykelsport
09:40:00 Tom Bojsen - KVIK TRI TEAM

Master 50
10:35:00 Palle Egeberg Jensen - Hareskov Cykelklub
10:35:00 Jens Fisker Olesen - Cykling Odense
10:35:00 Lars Storgaard - Varde Cykelklub
10:35:00 morten christensen - Sorø Bicycle Club
10:35:00 Torben Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
10:35:00 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub
10:35:00 Thomas Rosendal - SCC - Skrænten Cyclecross Club
10:35:00 Mikael Jalving - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
10:35:00 Ole Egeblad - Sydkystens Cycling
10:35:00 Jesper Bødker Buchtrup - Sorø Bicycle Club
10:35:00 Heinrich Hansen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
10:35:00 Henrik Kragerup - Birkerød Bicycle Club
10:35:00 Henrik Djernis - Kalundborg Cykle Club
10:35:00 Anders Steiniche Johansen - Fredericia Cycle Club
10:35:00 Jens Peter Larsen - Sorø Bicycle Club
10:35:00 Jonny Jørgensen - Randers Cykleklub af 1910
10:35:00 Rune Rygaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
10:35:00 Steffen Sørensen - Birkerød Bicycle Club
10:35:00 Søren Lind Wenck - Holte MTB Klub
10:35:00 Lasse Gyldholm - Kalundborg Cykle Club
10:35:00 Niels H. Leist - Ordrup Cykle Club
10:35:00 Peter Vestergaard - Aarhus MTB
10:35:00 Torben Korstgård - Racing89ers

Master 60
10:35:30 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club
10:35:30 Thomas Ege - Sydkystens Cycling
10:35:30 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club
10:35:30 Jakob Knudsen - Lolland-Falster Cykle Klub
10:35:30 Jesper Færch - Aarhus MTB
10:35:30 Tony Ditlevsen - Holbæk Cykelsport
10:35:30 Torben Skov - Ordrup Cykle Club
10:35:30 Jimmi Johansen - Lyngby Cycle Club
10:35:30 Benny Stillhoff Nielsen - Holbæk Cykelsport
10:35:30 Peter Andersen - Racing89ers

Master 70
10:36:00 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB
10:36:00 Per Jess - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
10:36:00 Eigil Pedersen - Holstebro Cycleclub af 1960
10:36:00 Jan Jensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)

Master 40
11:30:00 Jens Gorm Hansen - Holte MTB Klub
11:30:00 Michael Borup - Marselisborg CC
11:30:00 Martin Sølager Pedersen - Viborg MTB
11:30:00 Jacob Lykke - Silkeborg IF Cykling
11:30:00 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub
11:30:00 Jonathan Fanøe - Ordrup Cykle Club
11:30:00 Niels Jakob Thomsen - Hareskov Cykelklub
11:30:00 Per Bonde - MTB Randers
11:30:00 Jesper severinsen - Holbæk Cykelsport
11:30:00 Frands Lund - Sorø Bicycle Club
11:30:00 Jimmi Bargisen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
11:30:00 Henrik Skyum - SCC - Skrænten Cyclecross Club
11:30:00 Søren Hütten Pedersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
11:30:00 David Rasmussen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
11:30:00 Jens Hansen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11:30:00 Lars Ole Markvardsen - Randers Cykleklub af 1910
11:30:00 Kim Johannsen - Holte MTB Klub
11:30:00 Lars Jensen - Holbæk Cykelsport
11:30:00 Michael Kirkeby Salbo - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11:30:00 Thor Mårtensson - Cykling Odense
11:30:00 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub
11:30:00 Michael Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960
11:30:00 Per olsen - Mountainbike Club Vejle
11:30:00 Thomas Holdorf - Aarhus MTB
11:30:00 Tommy Troelsen - Herning Cykle Klub

U17
11:32:00 Oliver Mortensen - Cykling Odense
11:32:00 Daniel Weis - Roskilde Cykle Ring
11:32:00 Lucas Lorentsen - Kalundborg Cykle Club
11:32:00 Frederik Lykke - Silkeborg IF Cykling
11:32:00 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
11:32:00 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub
11:32:00 Andreas Krogh jensen - MTB Kolding
11:32:00 Tore Rotne - Holte MTB Klub
11:32:00 Anton Nordstjærne Larsen - Roskilde Cykle Ring
11:32:00 Gustav Heby Pedersen - Aalborg Mountainbikeklub
11:32:00 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub
11:32:00 Hjalte Egsgaard - Mountainbike Club Vejle
11:32:00 Mads Schulz Jørgensen - Holbæk Cykelsport
11:32:00 Malthe Sand Thomsen - Aalborg Mountainbikeklub
11:32:00 William Lowth - Ordrup Cykle Club
11:32:00 Asmus Stephansen - Silkeborg IF Cykling
11:32:00 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub
11:32:00 Frederik Hviid Borning - Holte MTB Klub
11:32:00 Mikkel Lose - Holte MTB Klub
11:32:00 Rasmus D. Sørensen - MTB Randers

Herrer U23
12:30:00 Andreas Lund Andresen - Team Integra Advokater - Giant
12:30:00 Mads Høiberg Klinke - Team O B Wiik - Dan Stillads
12:30:00 Simon Bak - Cykling Odense
12:30:00 Gustav Frederik Dahl - Holte MTB Klub
12:30:00 Mikkel Jørgensen - Aarhus MTB
12:30:00 Jacob Fredslund Larsen - Roskilde Cykle Ring
12:30:00 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub
12:30:00 Joshua Amos Gudnitz - BHS - PL Beton Bornholm
12:30:00 Ian Millennium - Cykling Odense
12:30:00 Thomas Steinthal - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
12:30:00 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub
12:30:00 Bjørn Borreby Andreassen - Svendborg Mountainbike Klub
12:30:00 Markus Kaad Heuer - Dansk Mountainbike Klub
12:30:00 Karl-Erik Rosendahl - Svendborg Mountainbike Klub
12:30:00 Mads Weiss Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub
12:30:00 Frederik Uhre - Team O B Wiik - Dan Stillads
12:30:00 Kristian Paarup - Aalborg Mountainbikeklub
12:30:00 Jesper Jørgensen - Kalundborg Cykle Club

Herrer Junior
12:32:00 Oliver Vedersø Sølvhøj - Team Giant-ASSOS Offroad
12:32:00 Rasmus Duus Storgaard - Varde Cykelklub
12:32:00 Alexander Arnt Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior
12:32:00 Kasper Rotne - Holte MTB Klub
12:32:00 Tobias Lillelund - Team Giant-ASSOS Offroad
12:32:00 Gustav Wang - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
12:32:00 Mikkel Aagaard Schmidt - Varde Cykelklub
12:32:00 Felix Fog Holst Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
12:32:00 Joachim Farshøj - Cykling Odense
12:32:00 Mads Birk Thøgersen - Hammel Cykle Klub
12:32:00 Rasmus Søjberg Pedersen - Give Cykelklub

Kvinder elite/U17 piger/D50
13:45:00 Caroline Bohé - Ghost Factory Racing Team
13:45:00 Anna Sofie Thidemann - Aalborg Cykle-Ring
13:45:00 Maj Hinrichsen - Cykling Odense
13:45:00 Signe Koch - Dansk Mountainbike Klub
13:45:00 Anna-sofie Nørgaard - Hareskov Cykelklub
13:45:00 Marie-Louise Hartz Krogager - Ordrup Cykle Club
13:45:00 Lisette Rosenbeck Christensen - Holte MTB Klub
13:45:00 Maria Knudsen - Lolland-Falster Cykle Klub
13:45:00 Mette Andersen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
13:45:00 Annette Berg - Sorø Bicycle Club
13:45:00 Marie Barbara Holm - Aarhus MTB
13:45:00 Sofie Heby Pedersen - Aalborg Mountainbikeklub
13:46:00 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960
13:46:00 Julie Lillelund - Herning Cykle Klub
13:46:00 Camilla Rahbek
13:46:00 Olympia Bianca Norrid-Mortensen - Holte MTB Klub

Herrer elite
14:45:00 Sebastian Fini Carstensen - CST PostNL Bafang MTB Racing Team
14:45:00 Lasse Laugesen - Racing89ers
14:45:00 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - SCC - Skrænten Cyclecross Club
14:45:00 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub
14:45:00 Jonas Lindberg - Gl Rye MTB
14:45:00 Niels Anton Heilskov - Aarhus MTB
14:45:00 Morten Vogt Laustsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
14:45:00 Tommy Moberg Nielsen - Sydkystens Cycling
14:45:00 Henrik Kirk - Marselisborg CC
14:45:00 Kenni Martinelli - Cykling Odense
14:45:00 Kasper Holst - Mountainbike Club Vejle
14:45:00 Klaus Nielsen - BCC Elite
14:45:00 Steffen Wieth - Kalundborg Cykle Club
14:45:00 Martin Mortensen - Vejle Cykel Klub
14:45:00 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense
14:45:00 Jens Christian Dich - Nørrebro Cykleklub
14:45:00 Kasper Linde Jørgensen - Cykling Odense
14:45:00 Jens Arne Antoft - Nørrebro Cykleklub
14:45:00 Anders Berendt Svendsen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
14:45:00 Frederik Thue Andersen - SCC - Skrænten Cyclecross Club
14:45:00 Frederik Winther Hulbæk Petersen - Cykling Odense
14:45:00 Kennie K. Nielsen - RSCS Cycling
14:45:00 Christopher Wolfgang Thomas - Cykle Klubben Nordsjælland

INFO
Andreas Lund Andresen
Nyheder Profil Resultater Statistik
Cyklecross
Nyheder
Joshua Amos Gudnitz
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

LIVE nu: Hvem tager første stik i Tour-stjernernes generalprøve?

Fabio Jakobsen vender hjem til Holland

Uno-X trækker sig fra polsk løb: Ikke styr på coronaregler

Woods skal være superhjælper for Froome i 2021

Komplette startlister til DM i Middelfart

Naesen byder van Avermaet velkommen

Danmark dropper EM for herreeliten

DM i sprint åbner for flere deltagere

SIDSTE CHANCE: Deltag i Dauphine-managerspillet

Evenepoel og van Avermaet i spidsen for belgisk EM-hold

Overblik: Efterårets store cykelløb

Eksklusivt interviewRYTGER p/b Cykeltøj-Online.dk dominerede i Randers Bike Week

Video i artiklenRadio Tour, sæson 2, afsnit 19: Fabio Jakobsens forfærdelige styrt og en gennemgang af ugens løb

Test: Assos Dyora RS Summer Bibs og jersey

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

TIRSDAG

Sæt dit managerhold til Tour de France 2020

Optakt: Gran Piemonte

Optakt: 1. etape af Criterium du Dauphiné

Optakt: Criterium du Dauphiné

Transferlisten 2020-2021 - WorldTour

Transferlisten 2020-2021 - Dansk

Transferlisten 2020-2021 – ProTour

Se hele startlisten: Flere danskere kører Gran Piemonte

Prudhomme til tilskuere: Bær ansigtsmaske overalt

Dumoulin: Jeg har aldrig kørt for et bedre hold

Italiensk rytter bytter hold midt i sæsonen

Eksklusivt interviewBHS-PL Beton Bornholm går efter gode resultater i Polen

Feltet.dk lancerer cykelduellen 2020

RCS Sport ændrer i Lombardiet Rundt-ruten

Knust Groenewegen vil gerne i kontakt med Jakobsen

CCC Team uden kaptajnprofil til Criterium du Dauphine

Synch-Giant henter øjeblikkeligt Bøgh Wallin og Bak Klaris

AG2R fortsætter oprustningen: Henter to franske profiler

Sunweb sender to danskere til fransk etapeløb

Pinot må undvære stortalent ved Dauphiné

Campenaerts frygter brækket ribben efter styrt i Tjekkiet

Jumbo bekræfter fantomhold til Dauphiné

Valgren officielt udtaget til Dauphiné: Håber at vise god form

Evenepoel om favoritværdighed i Lombardiet: Muligvis

Søren Kragh skal jagte etapesejre i Dauphiné

MANDAG

Mollema tæller ikke Froome som favorit til Touren

Vind lækre Garmin produkter

Overraskelse: Verdensmester på vej til Movistar

Se de vilde Dauphiné-line ups

Overblik: Disse topryttere står uden kontrakt efter 2020

Officielt: Bretagne overtager Tourstart i 2021

Eksklusivt interviewTrek føler sig stærkere end i lang tid ifølge Eg

Bora udtager todelt hold til Dauphiné

Medie sender rutineret ester til Belgien

Holdlæge tror på at Jakobsen kan komme tilbage

INEOS udtager brølstærkt hold til Dauphiné

WorldTour-løbet Tour of Guangxi aflyses

Movistar skriver med García Cortina

Følg Feltet.dk på de sociale medier

Van Avermaet og Schär skifter til AG2R

Fransk cykelstjerne skifter til Team Sunweb

Israel Start-Up Nation skriver med to nye ryttere

Reaktioner: 3. etape af Tour de l’ain

Evenepoel: Det bedste resultat er, at Fabio er i bedring

Fuglsang: Tilfreds med min præstation

Ballerini glad for første WorldTour gevinst

Eksklusivt interviewRasmus Byriel missede sidste etape på grund af sygdom

Eksklusivt interviewBrøchner efter sejr i Randers: En rigtig god dag

SØNDAG

Bernal tilfreds trods nyt Roglic-nederlag

Tredjeplads beroliger Quintana før Touren

Roglic vandt Tour-duellen: Kun det første løb i lang tid

Quick-Step-italiener vinder overraskende i Polen

Eksklusivt interviewNorske Hoelgaard næstbedst i Tjekkiet: Stolt af holdet

Howson efter sejr: En hård dag i sadlen

LIVE nu: Kan Mads P. gøre det igen i Polen?

Video i artiklenBallerini tog sidste etape i Polen Rundt - Evenepoel vinder samlet

Dobbeltsejr til Uno-X ved Randers Bike Week

Australier snyder Uno-X for sejr i Tjekkiet

Video i artiklenRoglic sætter Ineos på plads 20 dage før Touren

Video i artiklenRoglic satte pokerspilleren Bernal på plads med flot etapesejr

Bernal i l'Ain: Jeg er her for at træne

Roglic overrasket over Jumbo-dominans

Video i artiklenRemco Evenepool vinder på fantastisk vis 4. etape af Polen Rundt – Fuglsang nr. 2

Van Aert: Jeg kender ikke mine egne grænser

Video i artiklenGuide til cykeludstyr -Få 20% rabat på Feltet.dks webshop

LØRDAG

Video i artiklenOptakt: 5. etape af Tour de Pologne