Prøv vores nye app
Optakt: 2. etape af Arctic Race of Norway
05. august 2024 06:00Foto: A.S.O. / Charly Lopez
af Christoffer Fischer

2. etape af Arctic Race of Norway indledes med en længere stigning, og finalen indeholder grusvej, så sprinterne kan ikke vide sig sikre på at køre med om sejren for anden dag i træk.

Annonce

Artiklen fortsætter efter videoen.

Dagens etape:

Fra Beiarn til Fauske

Dato: 6. august

Antal kilometer: 178,1

Etapestart: 13.40

Etapeafgørelse: Ca. 17.50

TV-dækning: Se oversigten her

 

Alexander Kristoff (Uno-X Mobility) udvidede sin rekord for flest etapesejre i Arctic Race of Norway, da Magnus Cort afleverede ham i perfekt position til at krydse målstregen først på 1. etape. Dermed er den norske veteran også i førertrøjen, mens Cort vandt en bonusspurt og dermed ligger forrest af løbets klassementsryttere.

 

Både sprinterne og klassementsrytterne skal være klar på 2. etape, som på sine 178,1 kilometer har en klassikerlignende profil. Etapen indledes med løbets hidtil hårdeste stigning - 9,1 kilometer, 6,2 procent - men herefter er der fladere terræn ind mod målbyen, hvor en omgang med indlagte afstikkere indledes inde på de sidste 60 kilometer af etapen.

 

Læs også
Vingegaard får hjælp fra ny løjtnant i sæsonens første mål

 

Afstikkeren ud ad byen igen fører feltet ind på etapens sidste 35 kilometer og hen til dagens sidste to stigninger, inden også en 6,3 kilometer lang grusvej skal forceres. Herefter finder feltet tilbage til omgangen i målbyen og målstregen på det led nedadgående opløb.

 

 

Annonce

 

Favoritterne

Det ville være synd at sige, at der blev skabt stor udskilning på 1. etapes ellers lange sidste stigning, hvorfor det med en enkelt undtagelse var et samlet sprinterfelt, der nåede frem til spurten. Denne 2. etape kan dog vise sig mere krævende, da indledningen med en svær stigning kan sende et farligere udbrud afsted, hvad i sig selv kan gøre etapen hårdere.

 

Derudover er de to stigninger på etapens sidste 35 kilometer stejlere end 1. etapes sidste stigning, men dog langt kortere. Til gengæld må der forventes drabelig positionskamp ind på grussektionen, der begynder med lige under 20 kilometer til mål, og som ganske vist er overvejende flad, men på smal vej.

 

Dermed kan tempoet, alene af positionhensyn, være skruet i vejret på sidste stigning, der skal passeres kun fem kilometer før grusvejen. Så selv om selve etapeafslutningen ikke er hård, kan indløbet koste deltagelsen i feltet for flere sprintere end på 1. etape. Jeg forventer en spurt, men flere af sprinterne nævnt forneden kan miste kontakt til feltet, hvis finalen køres i opskruet tempo.

 

I sit sejrsinterview meldte Alexander Kristoff (Uno-X Mobility) om god form efter Touren og et håb om også at vinde denne etape. Da hans hold imponerede i den vigtige positionskamp, og generelt har et stærkt kollektiv, er der god chance for, at de kan holde deres stjerne fremme igen på 2. etape. Han vil ikke selv kunne matche eventuelle angreb, men burde være blandt de bedste på grusvejen og dermed kunne holde sig til inden en spurt imod sprintere, han nu allerede har slået én gang, over en halv cykellængde foran andenpladsen.

 

En holdbar sprinter som Emilien Jeannière (TotalEnergies) må håbe på en etape i højt tempo, som potentielt kan svække konkurrenterne mere end han. Selv på den rolige 1. etape fik han dog spurtet sig frem til en fjerdeplads, hvor han endda manglede plads inde ved barriererne og i frustration slækkede trådet, så tredjepladsen glippede. Med samme fart og positionering kan en sejr være mulig. Dries Van Gestel er en brugbar suppleant.

 

Emilien Jeannière følte sig blokeret på 1. etape, så han jagter revanche. Foto: Getty

 

Læs også
Van der Poel sætter potentiel dato på karrierestop

 

Målfotoet røber Milan Fretin (Cofidis) som ikke bare 2’er på 1. etape, men også klart foran de nærmeste forfølgere. Han åbnede ellers sin spurt fra en position lidt bag Kristoff, så i selve spurten har belgieren været en af de allerhurtigste. Med samme fart og måske en lidt bedre position kan en sejr opnås. Skulle Fretin ikke nå frem til spurten, kan Axel Mariault måske tage over.

 

En så hurtig rytter som Tobias Lund Andresen (Team dsm-firmenich PostNL) kan ikke være tilfreds med sin 14. plads på 1. etape, hvor hans positionering kiksede efter et fejlslagent leadout. Det er ikke sikkert, at han kan forvente bedre støtte på en potentielt sværere 2. etape, da Kevin Vermaerke også har et klassement at koncentrere sig om, og i øvrigt ikke er uden egne muligheder i en spurt i et reduceret felt. Skulle danskeren finde en bedre position, burde han dog være blandt feltets hurtigste, og det kan række til at spurte med om sejren.

 

Med en fornem spurt fik Tom Van Asbroeck (Israel-Premier Tech) hentet en tredjeplads på den rolige 1. etape, men med sin store erfaring fra endagsløb kan han stå endnu stærkere til denne etape. Han burde i hvert fald komme godt ud ad positionskampen, og så har han en fart, der allerede på 1. etape rakte langt i dette felt. Mads Würtz Schmidt bør også have muligheder i denne type finale.

 

Jenthe Biermans (Arkéa-B&B Hotels) fik med en femteplads på 1. etape hverken skuffet eller overgået enhver forventning. Hans leadout manglede timing, og han fik et mindre svaj i spurten, så der er håb for, at marginalerne denne gang er med ham, så top 3 kan opnås. Eksploderer etapen, er Vincenzo Albanese et mere holdbart alternativ.

Annonce

 

Der er plads til forbedring for en hurtig rytter som Jenthe Biermans. Foto: A.S.O. / Oman Cycling Association / Thomas Maheux

 

En særdeles hurtig rytter, der ikke burde have problemer i et ophøjet tempo, vil være Magnus Cort (Uno-X Mobility). På 1. etape agerede han loyal leadout-rytter for Kristoff, men det var dog også værd at bemærke, at han spurtede med i en bonusspurt forinden. Dermed virker danskeren ikke blot klar til at tage over, hvis nu Kristoff skulle være sat af, men hans klassementsambitioner kan måske endda tillade, at de kører hver deres spurt.

 

En sjetteplads på 1. etape til Max Kanter (Astana Qazaqstan Team) var godkendt i et sprinterfelt, hvor det trods alt ville være en overraskelse, hvis han ligefrem vandt. Top 5 eller endda top 3 er dog inden for rækkevidde. Bliver etapen for hård for tyskeren, er Samuele Battistella en holdbar erstatning.

 

På en dag hvor langt størstedelen af feltet kom samlet til mål, svækkede det chancerne for Lionel Taminiaux, at leadout-rytteren Jacobo Guarnieri var langt efter. I sidste ende spurtede Taminiaux end ikke, men mon ikke han gør et forsøg på 2. etape, også hvis han må klare sig uden leadout. Farten kunne i hvert fald række til top 5. Jenno Berckmoes er et godt bud i en mere reduceret gruppe.

 

En 13. plads i dette sprinterfelt lyder ikke af meget, men på 1. etape spurtede Luca Colnaghi (VF Group-Bardiani CSF -Faizanè) så indædt fra en håbløs position, at han alligevel skal levnes en chance. Med sin optimistiske spurt gik han nemlig forbi adskillige ryttere og skød en fart, der fra en bedre position kan indbringe en langt bedre placering. Filippo Fiorelli er alternativet.

Annonce

 

Læs også
Movistar-profil: Vingegaard er ikke bedst til alt

 

En ottendeplads i en flad spurt som på 1. etape var mere end godkendt for Fabio Christen (Q36.5 Pro Cycling Team), der gerne henter sine bedste resultater i vanskeligere terræn. Derfor skal en top 5-placering her sandsynligvis hentes efter en hårdt kørt etape, men farten på flad vej fejler altså heller ikke noget. Christen er dog heller ikke så seriøst et vinderbud, at angreb fra en Gianluca Brambilla kan udelukkes.

 

10. pladsen til Matyáš Kopecký var godkendt for det lavest rangerede ProTeam, Team Novo Nordisk, men lige i den 21-årige tjekke har de en rytter, der kan gøre det endnu bedre. Hans chancer herfor øges dog af en hårdt kørt etape, men top 5 er ikke en umulighed.

 

Set med danske briller var det et interessant signal fra Team Jayco AlUla, at Anders Foldager spurtede med på 1. etape i stedet for Davide De Pretto. De vil begge have øgede chancer i en spurt, hvis løbet gøres hårdt, og hvis arbejdsfordelingen er uændret, er en dansk top 10 eller måske top 5 mulig.

 

1. etape var ingen stor dag for de mere rendyrkede sprintere på Bingoal WB, og hvis de igen svigter på 2. etape, kan den alsidige Luca Van Boven i stedet køre finale. Her vil han stå med udmærkede muligheder, da han for det første er holdbar, men bestemt også hurtig. Top 5 ville dog kræve en større udskilning. På en nemmere dag må Louis Blouwe kunne forbedre 1. etapes 18. plads.

 

Ellers ambitiøse Tudor Pro Cycling Team fik så lidt ud af 1. etape, at jeg igen levner en chance til Alexander Kamp, selv om han ikke spurtede med. Skulle der ske en vis udskilning, kunne han dog meget vel gøre forsøget, da han er hurtig på stregen og må forventes at sidde med. I en reduceret gruppe kan han nå top 5, men det kan også ende med, at han slet ikke spurter.

Annonce

Feltet.dks vinderbud

Feltet.dks bud på løbets/etapens vinder.
De to største rivaler til den store favorit og begge meget sandsynlige vindere.
Tre ryttere, der alle må tilskrives en betydelig chance for at vinde, og som minimum bør være i spil til en top 3-placering.
Fire ryttere, for hvem vinderchancen er reel, men begrænset. For en sejr skal meget flaske sig, men en top 5-placering er til gengæld sandsynlig.
Fem ryttere, for hvem en sejr må betragtes som usandsynlig, men som er gode bud på en top 10-placering.
Alexander Kristoff
Emilien Jeannière, Milan Fretin
Tobias Lund Andresen, Tom Van Asbroeck, Jenthe Biermans
Magnus Cort, Max Kanter, Lionel Taminiaux, Luca Colnaghi
Fabio Christen, Matyáš Kopecký, Anders Foldager, Luca Van Boven, Alexander Kamp
INFO
Optakter
Nyheder
Arctic Race of Norway
Nyheder Profil Resultater
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Mandag den 13. januar 2025

INTERVIEW Cross
Eksklusivt interviewBronzevinder havde håbet på mere
INTERVIEW Cross
Eksklusivt interviewTidligere danmarksmester tilfreds med andenplads
INTERVIEW Cross
Eksklusivt interviewBronzevinder har for nylig været syg
INTERVIEW Cross
Eksklusivt interviewFørsteårs jubler over andenplads
Cross
Chef giver opdatering på Van der Poel
Landevej
Evenepoel deler dårlige nyheder

Søndag den 12. januar 2025

INTERVIEW Cross
Eksklusivt interviewNummer to beskriver ”irriterende” situation
Cross
Oversigt: Nationale mestre i cyklecross 2025
Landevej
Chok-melding fra Pidcock
Cross
”Det giver helt sikkert lidt mere motivation frem mod VM”
Cross
Stortalent klasker favoritterne i Holland
Cross
Lidl-Trek-stjerne tager stor sejr
Landevej
Officielt: Her sæsondebuterer Casper Pedersen

Annonce

INTERVIEW Cross
Eksklusivt interviewWeis reagerer på DM-titel og afslører VM-planer
Cross
Weis smadrer al modstand og bliver danmarksmester
INTERVIEW Cross
Eksklusivt interviewSyvende DM-titel: Det var et sjovt cykelløb
Cross
Caroline Bohé udbygger danmarksrekord efter tæt duel
INTERVIEW Cross
Eksklusivt interview”Det gjorde det egentlig lidt sværere for mig,” siger danmarksmester
Cross
Stort talent bliver dansk mester
Landevej
Stjerne forpasser chancen for at skrive historie i overlegen dobbeltsejr
Landevej
Remco ser ét lyspunkt ved sit styrt

Annonce

Landevej
Oversigt: Disse WorldTour-ryttere mangler fortsat kontrakt
Landevej
Asgreen atter i spil til Touren
Landevej
Årets første linjeløb er afgjort

Annonce

Lørdag den 11. januar 2025

Landevej
Flere hold presser på for ændring, der kan komme Cort og Co. til gode
Landevej
Tidligere sensation stopper karrieren
Landevej
Ganna er ”bagud”: Udpeger sæsonens store mål

Annonce

Landevej
Fransk profil brækker kravebenet under træning
Landevej
Pidcock og Co. i komplet stilskifte
Cross
Vanvittig 15 år lang stime er slut
Landevej
Mandefald har skabt nye muligheder: Jeg får friheden
Cross
Selvtillidsfuld belgier: Ruten er 90% min ting
Landevej
Evenepoel svarer klart ”nej” efter ny Tour-melding
Landevej
Brian Holm med modig Mads P.-forudsigelse: Jeg tror det faktisk
INTERVIEW Landevej
Eksklusivt interviewKaotisk år fører til skifte for dansk profil: Det har ikke været fedt at cykle
Landevej
Succestræner forhandlede med storhold
Landevej
Officielt: Julius Johansen får lyndebut
Landevej
WorldTour-ryttere og dansker til verdens højest rangerede konti-hold
Landevej
Stor profil kritiserer sit tidligere hold
Landevej
Ny løjtnant fravælger Evenepoel

Fredag den 10. januar 2025

Landevej
Oversigt: Disse 13 hold skifter navn til 2025
Landevej
Krise i spansk cykling: Vi mangler en vinder
Cross
De fire første danskere er udtaget til VM
Landevej
Profil afslører vilde UAE-planer
Landevej
Vingegaard kan blive verdensmester, slår Mørkøv fast
Landevej
Bardet fortryder særligt én ting i sin karriere
Landevej
Ny Soudal Quick-Step-rytter ser frem til de kommende løb
Landevej
Lotto-profil har fortsat ambitioner om Vueltaens klassement
Motion
Test: Elitewheels - Drive G45CS carbon gravel hjulsæt
Landevej
Evenepoel får angiveligt debut i stor WorldTour-klassiker
Landevej
Red Bull-rytter bliver australsk mester i gadeløb
Landevej
Pronghorn lancerer ny gravelcykel til danske forhold
Landevej
Stjerne kræver handling: Vi er nødt til at ændre vores indstilling
Landevej
Lidl-Trek udtager dansk komet til årets første løb
Landevej
Medie: Sprinterstjerne fyret
Landevej
Fransk mester forlænger efter stor sæson
Landevej
Ineos tager stjerner med til sæsonåbner
INTERVIEW Landevej
Eksklusivt interviewLongread: Talenternes dødskamp #3
Landevej
Evenepoel afslører sit løbsprogram

Torsdag den 09. januar 2025

Landevej
Evenepoel kan begynde sin genoptræning
Landevej
Merlier om Tour-udtagelse: Et helt tog er ikke nødvendigt
Cross
Tidligere vinder roser ruteændring: Det bliver mere cross
Landevej
Evenepoel deler hilsen: Det har været en svær periode
Udstyr og test
Test: ATTAAC Element briller
Landevej
Dobbeltsatsning: Quick-Step tager supersprinter med til Touren - og forlænger
Landevej
Alaphilippe: Flandern Rundt er stadig min drøm
Udstyr og test
Test: Panaracer GravelKing X1+ TLR
Landevej
Kyllingen sabler Froome: Det virker lidt tosset
MTB
Dumoulin kører spektakulært løb
Landevej
Stjerne afslog Visma: Her er hvorfor
Landevej
Ny UCI-regel rammer sejrsøjeblikke
Landevej
Mester jubler: Det her løb er min favorit
Landevej
WorldTour-profiler i knivskarp duel
Landevej
Stor profil skal opereres
Landevej
2025´s første eliteløb er afgjort
Landevej
38-årig stjerne udpeger stor målsætning

Onsdag den 08. januar 2025

Cross
Nys vil have endnu en trøje
Bane
Nyt dansk banehold får flere verdensmestre ombord
Cross
”Jeg er overrasket over, hvor meget mere populær Wout er”
VIS FLERE

Annonce