
Tredje etape af Tropicale Amissa Bongo blev vundet af Jason Tesson, TotalEnergies, der lige akkurat slog danske Alexander Salby, der blev nummer to på etapen.
Annonce
TotalEnergies kører i disse dage i ottetaller rundt om konkurrenterne i Tropicale Amissa Bongo, da de har taget deres tredje sejre på tre dage.
Tredje etape af det afrikanske etapeløb, blev en noget rodet affære, hvor Jason Tesson til sidst kunne tage sejren foran Alexander Salby, der kører sit første løb for sit nye hold, Bingoal WB.
Etapereferat
Rytterne skulle i dag ud på en 123 kilometer lang etape, der hovedsagligt var flad, men som startede med en halvanden kilometer stigning der steg med 8%.
Niklas Eg drømmer om Tour De France: Jeg skal ud og bevise, at jeg er en plads værdig
Etapen bar præg af en angrebsiver hos mange ryttere, der gjorde det svært for nogen at komme væk.
Med omkring 30 kilometer igen lykkedes det de tre ryttere Manizabayo (Rwanda), Kamzong (Cameroun) og Rougier-Lagane (Maurice) at slippe væk fra feltet.
Med 20 kilometer igen satte TotalEnergies, Burgos-holdet og Eritrea sig frem, for at hente udbryderne der havde et minut og ti sekunder.
Annonce
Cirka 4 kilometer før mål var der samling på feltet.
Her kiksede Jason Tessson ikke, og kunne køre over stregen som vinder, for anden dag i træk. Alexander Salby kom for anden dag i streg på podiet, da han på gårsdagens etape blev nummer tre.
Tessons holdkammerat, Geouffrey Soupe, rundede dagens podie af, og er fortsat i løbets førertrøje.
✨ DOUBLÉ DE TESSON ✨
Ranking of the stage / Classement de l’étape
🏆Jason TESSON 🇫🇷 Team TotalEnergies
🥈Alexander SALBY 🇩🇰 Cycling Team Bingoal WB
🥉Geoffrey SOUPE 🇫🇷 Team TotalEnergies#TropicaleAmissaBongo #TAB2023 pic.twitter.com/cB29qaL4wg— Tropicale Amissa Bongo (@tropicale2023)
Annonce
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce