Imens Jens Erik Madsen sejrede i Varde, så kunne Christian Ranneries fra Team Concordia Forsikring snuppe sejren på Sjælland.
Annonce
Concordia Forsikring dominerende total dagens A-løb, hvor holdet havde tre ryttere i top fire. Christian Ranneries tog en solo sejr. I forfølgernes spurt snuppede Glenn Bak (Team Energi Fyn) andenpladsen foran de to Concordia-ryttere Niki Byrgesen og Rasmus Quaade.
Rytterne skulle køre 12 omgange på en 11,2 kilometer lang rute, og der var kun kørt et par omgange da den første store udskilning skete, og midtvejs igennem løbet sad Christian Ranneries, Niki Byrgesen, Rasmus Quaade (Team Concordia Forsikring Himmerland), Glenn Bak (Team Energi Fyn) og Heine Hansen (J. Jensen Cycling), Philip Nielsen (ABC) – som kørte sit første løb i otte måneder - samt Stig Hemmingsen (Hvidovre CK) helt forrest med et pænt forspring ned til feltet.
Med fire omgange tilbage begyndte Team Concordia Himmerland rytterne stille og roligt at spille ud, og i første omgang måtte Stig Hemmingsen og Heine Hansen opgive at sidde med. På næste omgange var det så Philip Nielsens tur til at slippe frontgruppen, og dermed sad de tre Concordia ryttere tilbage med kun en konkurrent i Glenn Bak.
Ude på sidste omgang kørte Christian Ranneries så væk og kunne køre alene til mål til hans første sejr på landevejen som senior. Bagved tog Glenn Bak andenpladsen, da han slog Niki Byrgesen og Rasmus Quaade i spurten.
A
1 Christian Ranneries Team Concordia 03.04.44
2 Glenn Bak Team EnergiFyn 00.16
3 Niki Byrgesen Team Concordia Forsikring
4 Rasmus Christian Quaade Team Concordia
5 Heine Hansen J. Jensen Cycling 01.25
6 Philip Nielsen ABC
7 Stig Hemmingsen Hvidovre CK
8 Lasse Norman Hansen Team Concordia 02.24
9 Michael Ellermann Jæger J. Jensen Cycling 02.27
10 Jesper Juul Andreasen Bornholm Pro Cycling
11 Patrick Clausen BikeToyz U23 Racing 02.32
12 Sebastian Lander Team Concordia Forsikring
13 Jacob Juul Christiansen J. Jensen Cycling 02.35
14 Lars Nybo Nielsen ABC 03.40
15 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen CK Fix 03.52
16 Sead Mujacevic CK Ringen 04.02
17 Martin Toft Madsen Team Lyngby CC
18 Sebastian Andersen Bornholm Pro Cycling
19 Johannes Boe Kaluzny CK Fix 04.45
20 Morten sloth Rejnhold Hvidovre CK 04.49
21 Sebastian Refsgaard BikeToyz U23 Racing
22 Patrik Eriksson Bornholm Pro Cycling
23 Adrian Udesen Hvidovre CK 05.08
24 Simon Holm Jacobsen Eiby Team Lyngby CC 05.42
25 Andreas Thell Bornholm Pro Cycling
26 Marc Christian Garby Bornholm Pro Cycling 06.14
27 Andreas Arvidsson J. Jensen Cycling
28 Anders Holm Team Lyngby CC
29 Magnus Damsbo Lund Team Lyngby CC
30 Peter Moll Hjort CK Fix
31 Ondrej Pavek J. Jensen Cycling
32 Christian Juul Andreasen Bornholm Pro Cycling 06.21
33 Mark Sehested Pedersen BikeToyz U23 Racing
B
1 Claus Holm Holte Cykel Klub 03.07.27
2 Nicolai Clausen Team Cycling Ringsted 01.58
3 Allan Tarp Aamann KCK Herlev
4 Mikkel Christiansen Roskilde CR
5 Lars Aagaard Hansen Cycling Langeland
6 Jens Frøslev-Nielsen Værløse Farum CK
7 Kristian Israelsen Olsen ABC 02.02
8 Nichlas Eberhardt Sørensen DBC 03.00
9 Nikolaj Richardt Jørgensen CC Hillerød
10 Esben Tange Hvidovre CK
11 Sten Schmidt ABC 03.29
12 Morten Christensen Sorø BC
13 Emil Dam Sørensen FBL
14 Michel Sandstød DBC
15 Mathias Lindberg Mortensen DCR Ballerup
16 Stefan Ravn Olsen Lyngby CC
17 Henrik Scharling Greve CC
18 Mads Bugge Andersen ABC 03.42
C
1 Anders Bjerremand Hvidovre CK 02.47.48
2 Benjamin Philip Bækbøl Hansson Amager CR
3 Stefan Djurhuus Amager CR
4 Anders Dellien CK Ringen
5 Jimmy Kim Larsen Amager CR
6 Peter Kjær Steffensen Hvidovre CK
7 Lars Skovgaard Rasmussen FBL
8 Jacob Mørkøv ABC 00.13
9 Patrik Rybardt CK Ringen 00.23
10 Flemming Kirkegaard ABC
11 Morten Pedersen LFCK
12 Søren Jensen FBL
13 Thomas Jebjerg DCR Ballerup
14 Chris Skaarup Mortensen Roskilde CR
15 Niels Mogensen DBC
16 Rudi Scheler Värnamo CK
17 Per Pilegaard Knudsen Hvidovre CK
18 Rasmus Ritz Andersson FBL
19 Thomas Bengtsson CK Ringen
20 claus Birk Hvidovre CK
21 Henrik Bunde FBL
22 Mikkel Thøgersen Næstved BC
23 Maic Degnehave Scheibe Rungsted CK
24 Florian Corradi ABC
25 Mikkel Strøm CC Hillerød
26 Henrik Wichmann Lund Cykling Odense
27 Karsten Lund Andresen CK Fix
28 Nathan Smith FBL
29 Søren Poulsen Hvidovre CK
30 Michael Demin-Nystrup Køge CR
31 Nicolas Møller Henschel Politiets CA
32 Mads Elvius FBL
33 Morten Kristen Jensen ABC 00.36
34 Leslie Lau Svendborg CC 00.42
35 Kristian Slot Pedersen Hvidovre CK 00.45
36 Patrik Löfving CK Ringen
37 Dejan Aistrup DCR Ballerup 00.50
38 Thomas Dalsted ABC 00.55
39 Christian Kouyoumdjian FBL 01.03
Junior
1 Joachim Clausen Team RCR Odense Junior 02.47.55
2 Elias Helleskov Busk Blue Water Junior
3 Simon Egebjerg Jensen Team Lyngby CC, Junior
4 Andreas Rosenberg CK Fix
5 Rune Marseen Jensen Team Pythonpro.com
6 Steffen Thomsen DCR Ballerup
7 Simon Gaal Team Lyngby CC, Junior
8 Mathias Møller Nielsen Blue Water Junior 00.07
9 Sebastian Juul Team ABC Junior 00.24
10 Michael Brønnum Schultz Team ABC Junior 01.15
11 Patrick Holstfeldt Ude Olesen Team RCR Odense Junior
12 Nicklas Bøje Team RCR Odense Junior 03.46
13 Daniel Rehn Team Pythonpro.com
14 Magnus Hansen CC Hillerød
15 Jonas Nordkroggaard Team ABC Junior
16 Andreas Rifsdal Jedig Team ABC Junior
17 Agge Pedersen Hagstrøm Køge CR
18 Rogve Larsen Holbæk CR
19 Jakob Olsen Team Lyngby CC, Junior
20 Joakim Bukdal Amager CR
21 Joakim Mikkel Svensson CC Gladsaxe
22 Rasmus Correl Roesgarth Hvidovre CK
23 Anders Frost Roskilde CR
24 Ingmar Alessio Navarette Oemig Team Pythonpro.com 04.04
25 Nicolai Stegmann Team Pythonpro.com
26 Lars Jensen Team Pythonpro.com 15.00
D
1 Kenneth Knudsen Greve CC 02.14.57
2 Brian Jørgensen Team Cycling Ringsted
3 Steen Leerberg Køge CR
4 Laust Kruse FBL
5 Dan Andersen Roskilde CR
6 Jacob Petersen Ordrup CC
7 Jesper Scharling Sørensen Ordrup CC 00.04
8 Frederik Rasmussen Ordrup CC 01.06
9 Casper Juel Jensen DBC 01.18
10 Peter B Thorsted CK Kronborg
11 Alexander Bojsen Amager CR
12 Rene Christensen Køge CR
13 Alex Clausen ABC
14 Anders Thaysen Hinrichs Tønder ACR
15 Morten Skøtt ABC
16 Sebastian-Fredrik Giese Klubben Cyklisten Malmö
17 Kim Gundersen CK Fix
18 Mogens Jensen Næstved BC
19 Steffen Dalgaard Andersen CK Fix
20 Allan Mortensen Køge CR
21 Dan Wassmann CC Hillerød
22 Jan Hansen Køge CR
23 Martin Carlsen Køge CR
24 Allan Houmøller Thaarup Amager CR
25 Peter Lindkvist DCR Ballerup
26 Thomas Lenzing Kristensen Team Cycling Ringsted
27 Jonas Fosgaard Warming CC Hillerød
28 Eske Nielsen Amager CR
29 Tommy Hass DCR Ballerup
30 Morten Christoffersen Ordrup CC
31 Klaus Skjoldann Nielsen Ordrup CC
32 Finn Sellebjerg Amager CR
33 Lars Burmann Greve CC
34 Jesper Adolphsen Ordrup CC
35 Morten Wagner Olsen Hvidovre CK
36 Henrik Friis-Madsen ABC
37 Peter Bøgvad Nielsen Amager CR
38 Kim Petersen ABC
39 Christian Skram Ordrup CC
40 Thomas Kofod Hvidovre CK
41 Martin Olsson Klubben Cyklisten Malmö
42 Martin Esberg Hvidovre CK
43 Torben Schierbeck Slagelse CR
44 Jesper Jonasson Madsen Bov CC
45 Morten Hunnerup Petersen LFCK
46 Jan Normann KCK Herlev
47 Jens Kruse Nielsen FBL
48 Morten Wennecke CC Hillerød
49 Jonas Søegaard Hvidovre CK
50 Jørn Christiansen Ordrup CC
51 Kim Overvad Hansen ABC
52 Henrik Voigt FBL
53 Poul Erik Arildsen Holbæk CR
54 Peter Leth Hansen Slagelse CR
55 Troels Nielsen Amager CR
56 Steen Petersen FBL
57 Anders Egløkke Østerbæk Team Cycling Ringsted
58 Christian Carlsen Køge CR
59 Avishay Gaziel Ordrup CC
60 Henrik Andersen FBL
61 Johnny Ejsing Ordrup CC
62 Jan Engel Jensen Ordrup CC
63 Nickolai Buchtrup Team Cycling Ringsted
64 Henrik Carlsen Sorø BC
65 John Petersen Klubben Cyklisten Malmö
66 Peter Andreas Sehested ABC
67 Hans Flensted-Jensen FBL
68 John Frejlev LFCK
69 John Emskær Nielsen Slagelse CR
70 Daniel Mielke Roskilde CR
71 Anton Jørgensen CC Hillerød 10.51
H40
1 Palle Bøje Team Cycling Ringsted 02.26.59
2 steen michael Petersen Holte Cykel Klub
3 René Nielsen Kalundborg CC
4 Christian Flindt-Larsen Politiets CA
5 Boris Erlefred Arnskov Hansen ABC
6 Michael Baunsgaard DCR Ballerup
7 Jesper Lassen CK Kronborg
8 flemming Fisker Jensen Hvidovre CK 00.09
9 Martin Christiansen Hvidovre CK 02.22
10 Michael Kristensen KCK Herlev
11 Lars Schmidt Hvidovre CK 02.26
12 Bo Simonsen Køge CR 02.49
13 Flemming Baltser CC Hillerød
14 Peter Ott Johansen FBL 03.03
15 Morten Møller Thomsen CC Hillerød
16 Anders Rasmussen Lyngby CC
17 Michael Wolter Team Cycling Ringsted 03.22
18 Carsten Lundh CC Hillerød 03.50
19 Brian Wulff Frederiksen Greve CC 04.12
20 Henrik Zachariassen ABC
21 Filip Klein CK Kronborg
22 Kenneth Berner Greve CC
23 René Ravnsholt Køge CR
24 Svend-Erik Meulengracht CC Hillerød
25 Jørgen Sørensen Værløse Farum CK
26 Steen Parmo Greve CC
27 Allan Kaagaard Krestensen Brøndby CC
28 Mads Frederiksen Lyngby CC
29 Jesper Nielsen CC Hillerød
30 Stig Andersen Sorø BC
31 Preben Andersen CC Hillerød
32 Jakob Steen-Petersen HMTBK
33 Bo Kamstrup FBL
34 Jesper Bødker Buchtrup Team Cycling Ringsted
35 Rune Rasmussen HMTBK
36 Bo Wacker Roskilde CR
37 René Leander CC Gladsaxe
38 Carsten Kristiansen HMTBK
39 Jimmi Andersen Amager CR
40 Mads Nicolaysen Holte Cykel Klub
41 Lars Erik Kron DCR Ballerup
42 Anders Hedelund Nielsen DBC
43 Páll Skaale Didriksen Amager CR
44 Jan Roesgarth Hvidovre CK
45 Thomas Gessø CC Hillerød 04.25
46 Bruce King KCK Herlev 04.35
47 Kim Westen Nakskov CC 10.53
H50
1 Frank Reuter Politiets CA 02.15.49
2 Erik Madsen ABC
3 Vagn Åkerström DBC 00.06
4 Erik Madsby Politiets CA 01.16
5 Christian Sørensen Lyngby CC
6 Karsten Jørgensen DBC
7 Klaus Pedersen Greve CC
8 Torben Lynge Jacobsen Kalundborg CC
9 Jonny Christensen ABC
10 Jan Eberhardt Sørensen Politiets CA
11 Henrik Diepgen KCK Herlev
12 Peter Nørskov Holbæk CR
13 Peter Martin Stenberg Hvidovre CK
14 Lars Gustafsson CC Hillerød
15 Frank Peter Sørensen CC Gladsaxe
16 Jimmi Johansen Lyngby CC
17 Søren Kjær-Nielsen CC Hillerød
18 Michael Elmstrøm Roskilde CR
19 bjørn Midtgaard Holbæk CR
20 Jan Værnhøj Pedersen LFCK
21 John Busk Politiets CA
22 Anders Lau Jespersen ABC
23 Lars Christoffersen Køge CR
24 Jan Bo Pedersen Næstved BC
25 Jan Bo Hansen CC Hillerød
26 Mogens Buskbjerg Holbæk CR
27 Johnny Faust DCR Ballerup
28 Flemming Bech Tissø Cykel Ring
29 Bjarne Sørensen ABC
30 Thomas Kyng ABC
31 Poul Petersen CK Kronborg
32 Michael Bornak CC Hillerød 01.29
33 Jan Høegh Politiets CA 01.32
34 Leo Hav ABC 01.37
35 John Marfelt Bornholm CC 02.40
H60
1 Svend Erik Pedersen Greve CC 02.07.49
2 Johannes Risbjerg Politiets CA 01.02
3 Henrik Rasmussen HFCK
4 Børge Bundgaard Sørensen Greve CC
5 Ib Malm Team Cycling Ringsted
6 Thomas Spread Campion CC Hillerød
7 Frank Garfeldt Kofoed CC Hillerød
8 John Magne Froberg Politiets CA
9 John Hansen Næstved BC
10 Frank Meyer Politiets CA 01.10
11 Anders Høj Skive CK 01.19
12 Frank Andersen Slagelse CR 01.36
U17 Drenge
1 Mads Pedersen Team Cycling Ringsted 01.38.24
2 Christoffer Lisson Tissø Cykel Ring
3 Magnus Bak Klaris Amager CR
4 Andreas Serop Larsen Næstved BC 00.06
5 Mathias Wickmann Krigbaum Hvidovre CK 02.07
6 Helmut Wacker Roskilde CR 03.22
7 Mads Corell Næstved BC
8 Mikkel Bøje Team Cycling Ringsted
9 Magnus Grønset Roskilde CR
10 Rune Almindsø Andersen Næstved BC
11 Marcus Bønlykke Roskilde CR
12 Ziggy Christian Zinn Thomas Amager CR
13 Kasper Trier Jørgensen CK Fix
14 Frederik Hagn-Meinche Gundersen CK Fix
15 Lasse Mortensgaard CK Fix
16 Andreas Pihl Nielsen DCR Ballerup
17 Mathias Emil Thurup Laursen DCR Ballerup
18 Kim Koldborg Laustsen DCR Ballerup
19 Kristian Hamburger Holm DCR Ballerup
20 Oliver Jensen Team Cycling Ringsted
21 Mathias Klokholm Lyngby CC
22 Rasmus Rømer Hansen CK Kronborg
23 Philip Egeberg Amager CR
24 Joakim Holm Buch CK Fix
25 Mikkel Engelbrecht Nielsen HFCK
26 frederik Vahlgren Køge CR
27 Mathias Egebjerg Jensen Lyngby CC 03.29
28 Frederik Rasmussen Roskilde CR
29 Lukas Kilsgaard Lyngby CC
30 Andreas Tvermoes Noe Tissø Cykel Ring 06.19
31 Kristoffer Dahl HFCK
32 Mads Olsen Næstved BC 16.16
33 Magnus Andersen Næstved BC 17.30
34 August C.Nyeland Ehlers Lyngby CC 21.09
U15 Drenge
1 Andreas Stokbro CK Fix 01.16.03
2 Niklas Larsen Slagelse CR
3 Gustav Chalmer Vinding Lyngby CC
4 Maximilian Hoffmann Amager CR
5 Nicolai Petersen Amager CR
6 Jacob Michelsen CK Fix
7 Emil Funder CK Kronborg
8 Christian Nykvist Larsen DCR Ballerup
9 Malte Karlshøj Bornholm CC
10 Jonas Petersen Slagelse CR
11 Mads Zeller Schilling CK Fix
12 Martin Printz Nielsen Team Cycling Ringsted
13 Marcus Jønsson Køge CR
14 Silas Toftemark Roskilde CR
15 Christoffer Kursawe Lyngby CC
16 Daniel Jensen Næstved BC
17 Rasmus Klinge Linneberg DCR Ballerup
18 Anders Mielke Roskilde CR
19 Peter Gylling CK Fix
20 Christian Ingeman Lindquist Amager CR
21 Andreas Lund Andresen CK Fix
22 Gustav Moeslund Larsen Team Cycling Ringsted
23 Frederik Rodenberg Madsen DCR Ballerup
24 Christian Cronval Greve CC
25 Henrik Nielsen CC Gladsaxe
26 Julian Suhr Næstved BC
27 Thomas Brayan-Lund CK Kronborg
28 Marc Sehested Amager CR 00.18
29 Joakim Lisson Tissø Cykel Ring 00.50
30 Adam Toftemark Roskilde CR 01.30
31 Patrick Grønsund Greve CC 01.55
32 Christoffer Tolstøj Sichelkow Lyngby CC 02.02
33 Mikkel S Andersen Amager CR
34 Jeppe Hanssing Amager CR 05.38
35 Jacob Ammitsøe Lyngby CC 09.53
36 Peter Edward Hentze Amager CR 15.53
37 Tobias Jørgensen Amager CR 23.02
38 Mathias Hansen Amager CR 23.06
39 Neklas Jørgensen Cycling Storebælt 23.13
U16 Pige
1 Amalie Dideriksen Amager CR 01.16.03
2 Lise Martina Engberg CK Kronborg 02.05
U13 Drenge
1 Julius Johansen CC Hillerød 01-01-1900 16.19.00
2 Eskild Rønhede CK Fix
3 Magnus Fleron Juncker DCR Ballerup
4 Martin Omarsson Mollerup CK Kronborg
5 Peter Haslund Næstved BC
6 Kristian Kaimer Eriksen CK Fix
7 Anton Norup Grunnet Hansen Team Cycling Ringsted
8 Sebastian Dehn CK Fix
9 Ludvig Wacker Roskilde CR
10 Matias Gunnar Malmberg CK Fix
11 Adrian Valentin Kragh-Hillers Næstved BC
12 Mads Høiberg Klinke Roskilde CR
13 Luca Ryberg Lonardi Team Cycling Ringsted
14 Oliver Wulff Frederiksen Greve CC
15 Absalon Billehøj Amager CR
16 Sander Andersen DCR Ballerup
17 Oliver Comprés Poulsen CC Hillerød
18 Mathias Bressendorff Jacobi DCR Ballerup
19 Lucas Norman Gude KCK Herlev 04.03
20 Nicklas Ole Hansen Tissø Cykel Ring
21 Victor Burmann Greve CC 07.57
22 Oskar Kloppenborg Vellev Amager CR
23 Rune Hansen Holbæk CR 08.02
U13 Pige
1 Caroline Bohe CC Hillerød 01-01-1900 18.55.00
U11 drenge
1 Tobias Lund Andresen CK Fix 20.34.00
2 Andreas Byskov Sarbo Greve CC 00.53
3 Nicolai Moeslund Larsen Team Cycling Ringsted
4 Kasper Gylling CK Fix 00.57
5 Magnus Munch Køge CR 01.52
6 Ansgar Billehøj Amager CR 02.51
7 Thorolf Rønhede CK Fix 04.01
8 Emil Schjønnemann CK Kronborg 04.06
9 Marius Madsstuen CK Bure 04.49
10 Mads Stokbro CK Fix 05.11
11 Niklas Hansen Holbæk CR 07.20
U11 pige
1 Katrine Janum Houmøller Amager CR 22.30.00
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce