Annonce
Lørdag blev der kørt holdtidskørsel i Sverige i kvindernes World Cup, hvor seks danske kvinder var til start. Det var en flot World Cup høst på 42 point.
Løbet blev nok engang suverænt vundet af Cervelo TestTeam, som sejrede i tiden 55 minutter og 34 sekunder. Det var et minut og otte sekunder hurtigere end Team HTC-Columbias kvinder, som havde den tidligere dansker på holdet Linda Villumsen.
Hitec Products UCK med Maria Grandt og Trine Schmidt blev nummer otte og sikrede sig dermed 13 World Cup point hver, imens et rent dansk landshold bestående af Betina Cramer, Mia Eskebjerg, Nikoline Hansen og Michelle Lauge Jensen blev nummer 17 og dermed sikrede de fire danske kvinder fire World Cup point.
I World Cuppen fører Marianne Vos dog ganske suverænt med 210 point, imens de nærmeste forfølgere er Charlotte Becker (Cervelo TestTeam) med 140 point og Emma Johansson (Redsun Cycling Team) med 139 point.
I dag køres der endnu en World Cup afdeling i Sverige, da kvinderne skal køre et 132 kilometer linjeløb Vargarda.
Resultat
1 Cervelo Test Team 55.34
Charlotte Becker
Regina Bruins
Iris Slappendel
Kirsten Wild
2 HTC Columbia Women 1.08
Judith Arndt
Linda Melanie Villumsen
Eleonora Van Dijk
Adrie Visser
3 Nederland Bloeit 2.25
Liesbet De Vocht
Loes Gunnewijk
Annemiek Van Vleuten
Marianne Vos
4 Leontien.nl 2.28
Chantal Blaak
Andrea Bosman
Lucinda Brand
Irene Van Den Broek
5 Great Britain 2.52
Katie Colclough
Nicole Cooke
Lucy Martin
Emma Trott
6 Australia 3.23
Ruth Corset
Shara Gillow
Amber Halliday
Alexis Rhodes
7 Redsun Cycling Team 3.35
Latoya Brulee
Emma Johansson
Marie Lindberg
Mascha Pijnenborg
8 Hitec Products UCK 4.35
Maria Grandt Petersen
Sara Mustonen
Kristine Saastad
Trine Schmidt
9 Ukraine 4.41
Svitlana Galyuk
Lesya Kalitovska
Valeriya Kononenko
Hanna Solovey
10 Lotto Ladies Team 4.55
Ashleigh Moolman
Kim Schoonbaert
Grace Verbeke
Vicki Whitelaw
11 Alriksson Go.Green 5.17
Monica Holler
Madeleine Olsson
Malin Rydlund
Jennie Stenerhag
12 Top Girls Fassa Bortolo Ghezzi 5.27
Elena Berlato
Valentina Carretta
Gloria Presti
Silvia Valsecchi
13 Norway 5.45
Elin S. Fylkesnes
Gunn Hilleren
Camilla HottJohansen
Cecilie S. Johansen
Thrude Karlsen
Marie Voreland
14 Vaiano Solaristech 6.13
Irene Falorni
Simona Frapporti
Valentina Scandolara
Katarzyna Sosna
15 ESGL 93 GSD Gestion 6.50
Sophie Creux
Siobhan Horgan
Mélodie Lesueur
Christine Majerus
Béatrice Thomas
16 Fenixs Petrogradets 7.39
Karin Aune
Alexandra Burchenkova
Maria Kazachenko
Elena Novikova
17 Danmark 8.27
Betina Cramer
Mia Eskebjerg
Nikoline Hansen
Michelle Lauge Jensen
18 Giant Pro Cycling 9.58
Min Gao
Xiao Ling Luo
Mariusz Jarek
Lina Shi
19 Finland 10.32
Lotta Lepistö
Laura Lilja
Anna Lindström
Sari Saarelainen
20 Ireland 10.59
Michelle Geoghegan
Fiona Meade
Jennifer O'Reilly
Caroline Ryan
Samlet stilling i World Cuppen
1 Marianne Vos - Netherlands Nederland Bloeit 210 pts
2 Charlotte Becker - Cervelo TestTeam 140
3 Emma Johansson - Redsun Cycling Team 139
4 Grace Verbeke - Lotto Ladies Team 134
5 Judith Arndt - HTC Columbia Women 131
6 Annemiek Van Vleuten - Nederland Bloeit 130
7 Kirsten Wild - Cervelo TestTeam 127
8 Nicole Cooke - 112
9 Loes Gunnewijk - Nederland Bloeit 101
10 Adrie Visser - HTC Columbia Women 87
11 Emma Pooley - Cervelo TestTeam 82
12 Ina Teutenberg - HTC Columbia Women 78
13 Chantal Blaak - Leontien.nl 71
14 Martine Bras - Gauss RDZ Ormu 63
15 Giorgia Bronzini - Gauss RDZ Ormu 62
16 Noemi Cantele - HTC Columbia Women 62
17 Regina Bruins - Cervelo TestTeam 59
18 Eleonora Van Dijk - HTC Columbia Women 54
19 Iris Slappendel - Cervelo TestTeam 50
20 Elena Berlato - Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 48
21 Ruth Corset - TIBCO 45
22 Rochelle Gilmore - Lotto Ladies Team 40
23 Andrea Bosman - Leontien.nl 36
24 Tatiana Guderzo - Team Valdarno 36
25 Angela Hennig - Noris Cycling 35
26 Brooke Miller - TIBCO 32
27 Linda Melanie Villumsen - HTC Columbia Women 30
28 Monia Baccaille - Team Valdarno 30
29 Marie Lindberg - Redsun Cycling Team 29
30 Lucinda Brand - Leontien.nl 27
31 Marta Tagliaferro - Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 27
32 Evelyn Stevens - HTC Columbia Women 27
33 Liesbet De Vocht - Nederland Bloeit 25
34 Lucy Martin - 21
35 Aurore Verhoeven - ESGL 93 - GSD Gestion 21
36 Carla Swart - MTN Energade 21
37 Irene Van Den Broek - Leontien.nl 20
38 Emma Petersen - 18
39 Emma Trott - Great Britain 16
39 Katie Colclough - Great Britain 16
41 Alexis Rhodes - Australia 15
41 Amber Halliday - Australia 15
41 Shara Gillow - Australia 15
44 Oxana Kozonchuk - Safi - Pasta Zara 15
45 Melissa Holt - 15
46 Vicki Whitelaw - Lotto Ladies Team 15
47 Mascha Pijnenborg - Redsun Cycling Team 14
47 Latoya Brulee - Redsun Cycling Team 14
49 Maria Grandt Petersen - Hitec Products UCK 13
49 Kristine Saastad - Hitec Products UCK 13
49 Trine Schmidt - Hitec Products UCK 13
49 Sara Mustonen - Hitec Products UCK 13
53 Eleonora Patuzzo - Safi - Pasta Zara 13
54 Svitlana Galyuk - Ukraine 12
54 Lesya Kalitovska - Ukraine 12
54 Valeriya Kononenko - Ukraine 12
54 Hanna Solovey - Ukraine 12
58 Ashleigh Moolman - Lotto Ladies Team 11
58 Kim Schoonbaert - Lotto Ladies Team 11
60 Pascale Jeuland - Vienne Futuroscope 11
61 Xin Liu - Giant Pro Cycling 11
62 Olga Zabelinskaya - Safi - Pasta Zara 11
63 Jennie Stenerhag - Alriksson Go.Green 10
63 Monica Holler - Alriksson Go.Green 10
63 Madeleine Olsson - Alriksson Go.Green 10
63 Malin Rydlund - Alriksson Go.Green 10
67 Chloe Hosking - HTC Columbia Women 10
68 Alessandra D'Ettorre - Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 10
69 Sharon Laws - Cervelo TestTeam 10
70 Tiffany Cromwell - 10
71 Inga Cilvinaite - Safi - Pasta Zara 10
72 Valentina Carretta - Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 10
73 Silvia Valsecchi - Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 9
73 Gloria Presti - Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 9
75 Sarah Düster - Cervelo TestTeam 9
76 Cecilie S. Johansen - Norway 8
76 Elin S. Fylkesnes - Norway 8
76 Camilla Hott-Johansen - Norway 8
76 Gunn Hilleren - Norway 8
76 Thrude Karlsen - Norway 8
76 Marie Voreland - Norway 8
82 Christel Ferrier-Bruneau - Vienne Futuroscope 8
83 You Jin A - 8
84 Rachel Neylan - 8
85 Irene Falorni - Vaiano Solaristech 7
85 Valentina Scandolara - Vaiano Solaristech 7
85 Simona Frapporti - Vaiano Solaristech 7
85 Katarzyna Sosna - Vaiano Solaristech 7
89 Daniela Pintarelli - Kuota Speed Kueens 7
90 Claudia Häusler - Cervelo TestTeam 7
91 Sophie Creux - ESGL 93 - GSD Gestion 6
91 Christine Majerus - ESGL 93 - GSD Gestion 6
91 Béatrice Thomas - ESGL 93 - GSD Gestion 6
91 Siobhan Horgan - ESGL 93 - GSD Gestion 6
91 Mélodie Lesueur - ESGL 93 - GSD Gestion 6
96 Yelizaveta Bochkarova - 6
97 Irina Molicheva - Fenixs - Petrogradets 6
98 Maria Kazachenko - Fenixs - Petrogradets 5
98 Elena Novikova - Fenixs - Petrogradets 5
98 Alexandra Burchenkova - Fenixs - Petrogradets 5
98 Karin Aune - Fenixs - Petrogradets 5
102 Xiao Hui Liu - Giant Pro Cycling 5
103 Olena Oliinyk - Acs Chirio - Forno d'Asolo 5
104 Lieselot Decroix - Cervelo TestTeam 5
105 Amanda Spratt - 5
106 Nikoline Hansen - Danmark 4
106 Michelle Lauge Jensen - Danmark 4
106 Mia Eskebjerg - Danmark 4
106 Betina Cramer - Danmark 4
110 Na Zhao - Giant Pro Cycling 4
111 Ludivine Henrion - Redsun Cycling Team 4
112 Lina Shi - Giant Pro Cycling 3
112 Mariusz Jarek - Giant Pro Cycling 3
112 Xiao Ling Luo - Giant Pro Cycling 3
112 Min Gao - Giant Pro Cycling 3
116 Denise Zuckermandel - 3
117 Nadia Triquet-Claude - Vienne Futuroscope 3
118 Edwige Pitel - S.C. Michela Fanini Record Rox 3
119 Sinead Miller - 3
120 Sari Saarelainen - Finland 2
120 Laura Lilja - Finland 2
120 Anna Lindström - Finland 2
120 Lotta Lepistö - Finland 2
124 Alona Andruk - Safi - Pasta Zara 2
125 Karol-Ann Canuel - Vienne Futuroscope 2
126 Eugenie Mermillod - ESGL 93 - GSD Gestion 2
127 Barbara Guarischi - S.C. Michela Fanini Record Rox 2
128 Sjoukje Dufoer - Topsport Vlaanderen - Thompson 2
129 Jennifer O'Reilly - Ireland 1
129 Caroline Ryan - Ireland 1
129 Michelle Geoghegan - Ireland 1
129 Fiona Meade - Ireland 1
133 Hye Kyeong Choi - 1
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce