I forbindelse med Touren bliver der ogs\u00e5 udgivet tre eksklusive Discovery+-dokumentarer med Tour-deltagerne: Mikkel Honor\u00e9, Andreas Kron og Mikkel Bjerg. De kan ses p\u00e5 Discovery+\u00a0<\/p>
\n\t \t\t\t\t
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
<\/div>\n\t\t\t\t\t\t
Holdpræsentationen onsdag den 29. juni samt alle 21 etaper af Tour de France kan følges på Discovery+ uden afbrydelser og Eurosport fra fredag den 1. juli til søndag den 24. juli.
Radio Tour vil igen være tilbage på Discovery+ hver mandag, hvor Peter Piil, Thomas Bay, Brian Holm og Jesper Worre ser tilbage på ugens cykelbegivenheder samt frem imod de kommende løb.
I april blev Cykelquizzen lanceret på Discovery+, hvor eksperter vil dyste imod hinanden i cykelviden ligesom Fodboldquizzen på Discovery+. I maj og juni vil der naturligvis komme flere afsnit af cykelquizzen.
Med abonnementet ’Sport’ fra Discovery+ får du også adgang til en verden af tempofyldt underholdning, fængende krimiprogrammer og reality med de største personligheder, når det passer dig - helt uden reklamer.
Se livesport fra 3F Superliga, engelsk pokalfodbold, de største cykelløb, Grand Slam-tennis, PGA Tour, motorsport og meget mere.
Få livestreaming af 11 tv-kanaler (Kanal 4, Kanal 5, 6'eren, Canal 9, Eurosport 1, Eurosport 2, TLC, Discovery Channel, Animal Planet, ID - Investigation Discovery & Discovery Science). Alm. reklameblokke indgår i live-tv.
KØB ABONNEMENT
Discovery+ sender følgende løb i 2022
Landevejsløb 2022
Juni
28. - 30. Lotto Belgium Tour
29. Holdpræsentation i Tivoli
Juli
30. juni - 10. Giro d'Italia (Kvinder)
1. - 24. Tour de France
23. - 27. Tour de Wallonie
24. - 31. Tour de France (Kvinder)
30. Clasica San Sebastian
31. Circuito de Getxo
August
2. - 6. Vuelta a Burgos
5. - 7. Tour Feminin des Pyrénées
6. - 7. Vårgårda WestSweden
9. - 11. Tour de l'Ain
9. - 14. Battle of the North
10. Eurometropole Tour
14. La Polynormande
16. - 19. Tour du Limousin
18. - 28. Tour de l'Avenir
19. - 11. Vuelta a España
21. Schaal Sels / Johan Museeuw Classic
21. Bemer Cyclassics (tidl. Hamburg Cyclassics)
27. GP Lorient Agglomeration (Kvinder)
28. Bretagne Classic
28. Ronde van de Achterhoek
29. - 4. Benelux Tour
September
4. Tour du Doubs
4. - 11. Tour of Britain
8. - 11. Ceratizit Challenge by La Vuelta
9. GP de Quebec
11. GP de Fourmies
11. GP de Montreal
11. GP de Fourmies
11. Antwerp Port Epic
13. - 16. Tour du Luxembourg
14. Giro della Toscana
14. GP de Wallonie
15. Coppa Sabatini
16. Kampioenschap van Vlaanderen
17. Primus Classic
18. GP d'Isbergues
29. Coppa Agostoni
Oktober
2. Famenne Ardenne Classic
2. Tour du Vendee
3. Coppa Bernocchi
3. Sparkassen Münsterland Giro
4. Binche-Chimay-Binche
6. Gran Piemonte
7. - 9. Tour de Romandie (Kvinder)
8. Lombardier Rundt
9. Memorial Rik Van Steenbergen
9. Paris-Tours
12. Giro del Veneto
13. - 18. Tour of Guangxi
14. Serenissima Gravel
16. Veneto Classic