Eli Iserbyt<\/a> og Lars van der Haar.<\/p>","De f\u00f8rste to l\u00f8b i crosss\u00e6sonen for Nys blev uden succes med henholdsvis en 12.- og 13. plads. Efter dagens sejr lagde han ikke skjul p\u00e5, hvor meget det bet\u00f8d for ham mentalt efter en sv\u00e6r periode.<\/p>","
\u201cJeg ved ikke, om folk forst\u00e5r, hvor mentalt sv\u00e6rt det er aldrig at f\u00e5 den bekr\u00e6ftelse, jeg leder efter, hverken i tr\u00e6ning eller l\u00f8b. Jeg har set utroligt meget frem til det her hele sommeren. Jeg f\u00f8lte, at jeg havde taget et stort skridt. Derfor var det ogs\u00e5 meget h\u00e5rdt, at resultaterne ikke fulgte med. Det var sv\u00e6rt at holde selvtilliden oppe,\u201d sagde Nys.<\/p>","
Ovenp\u00e5 de to skuffende pr\u00e6stationer kunne han dog straks m\u00e6rke, at han havde det langt bedre i dag.<\/p>","
\u201cI dag havde jeg kontrol. Jeg kunne t\u00e6nke klart og se det hele lidt oppefra. P\u00e5 trods af mine problemer med k\u00e6den kunne jeg stadig m\u00e6rke, at jeg havde en enorm slutspurt i benene.\u201d<\/p>","
Da belgieren vidste, at sejren var i hus og kunne begynde at juble, lavede han en gestus med armene, som han efterf\u00f8lgende blev spurt om i vinderinterviewet.<\/p>
\n\t \t\t\t\t
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
<\/div>\n\t\t\t\t\t\t
“Hvad jeg mente med min sejrsgestus? At alle skal tage det roligt og lade være med at sætte spørgsmålstegn ved alt. Jeg ved, hvad jeg laver,” forklarer han.
Nu synes de mentale problemer at være væk, og Nys ser frem til den kommende tid og tror på, at der er gode ting i vente.
“Jeg håber at kunne fortsætte denne linje. De kommende uger, måneder og år vil jeg levere samme spektakel som i dag. Jeg håber, at jeg endelig er kommet godt i gang og kan få en stabil vinter. Det drømmer jeg om.”
Nys startede sin crosssæson den 12. oktober, efter han ikke havde kørt løb siden den 25. august. Her sluttede hans landevejssæson med en femteplads i Bretagne Classic.
Her kan du se top-10 fra Superprestige Overijse: