
Franske Christophe tog karrierens måske største sejr, da han kørte hjem sammen med holdkammeraten Wout van Aert. Efter etapen var den 30-årige Jumbo-Visma-rytter stolt af resultatet, og havde kun rosende ord til belgieren.
Annonce
I søndagens Gent-Wevelgem kørte de to holdkammerater fra Jumbo-Visma, Christophe Laporte og Wout van Aert, alene hjem. Efterfølgende fortalte Laporte, at Van Aert havde tilbudt ham sejren, og at han så belgieren, som den stærkeste rytter af de to.
Det fortalte Laporte i vinderinterviewet efter sejren, hvor han kun havde rosende ord til Van Aert.
”Vi kørte, og så var vi bare to. Vi gjorde, hvad vi kunne, men det var meget hårdt for mig at følge Wout over 50 km i kulden. Det var utroligt at være med Wout. Jeg er bare stolt af at være en del af Wout van Aerts omgivelser,” sagde Laporte.
”10 km før mål, spurgte Wout mig, om jeg ville vinde” – Laporte efter Gent-Wevelgem-sejr
Med 52 kilometer til mål rev den stærke Jumbo-duo sig løs fra feltet, som aldrig fik dem at se igen. De to ryttere kom i mål med næsten to minutter ned til tredjepladsen. Derfor havde de også god tid til at finde ud af hvem, der skulle køre først over stregen.
”Med 10 km igen spurgte Wout, om jeg ville vinde. Det er utroligt og fantastisk for mig. Og en ære. Han var stærkere end mig. Han var utroligt stærk. Jeg vil gerne takke Wout for det,” fortalte Laporte.
Belgieren satte franskmanden på vej op ad Kemmelberg med 35 kilometer til mål, men lod selvfølgelig holdkammerat komme tilbage. Efterfølgende var den 30-årige franskmand meget glad for resultatet.
Annonce
”Det er en drøm. Jeg har altid drømt om at vinde en klassiker og en Tour-etape. Jeg er bare stolt og tænker på min familie og mine to drenge. Jeg er også utroligt træt.”
Om en uge, på søndag, skal Laporte igen køre løb med Van Aert, da de begge er med i Flandern Rundt, hvor holdkammeraten er blandt de største favoritter.
Annonce
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce