
Trek-sportsdirektøren er ikke som sådan nervøs for vinden, men mere de styrt, som vinden potentielt kan medføre.
Annonce
Ligesom resten af Danmark, håber Kim Andersen og Trek-lejren på en sejr til Mads Pedersen på dagens etape til Nyborg.
Det er dog ikke kun forventningsglæde, der fylder hos den erfarne sportsdirektør forud for dagens etape.
”Vi glæder os, men vi er også meget, meget nervøse,” fortæller Kim Andersen til Feltet.dk.
For mange andre i feltet, er det vinden på broen, som skaber frygt, men for Kim Andersen er det ikke vindens potentielle splittelser, der giver anledning til nervøsitet.
”Egentlig ikke, mere nervøs for styrtene på grund af at alle bliver så stresset, fordi der er lidt vind,” forklarer Andersen.
LÆS OGSÅ: Optakt: 2. etape af Tour de France
Taktikken er klar - drømmen lever
Med det høje stressniveau, stor positionskamp og potentiel sidevind er taktikken i Trek-lejren klar.
”Det er at sidde i første gruppe med flest muligt, hvis der er sidevind på broen,” forklarer Andersen, der ikke vil afvise at Trek selv vil sætte sig frem, hvis der kommer nok vind.
Annonce
Sidevind eller ej, tror Andersen på Mads Pedersens vinderchancer.
”Jeg tror, at den (ruten, red.) ligger godt, især hvis vi får et hårdt løb. Uanset hvad så er det en fordel at kende ruten godt.”
Mads Pedersen er 15 sekunder efter manden i gult, Yves Lampaert, og derfor bliver det nok ikke i dag, at danskeren kan erobre trøjen. Hans sportsdirektør tror dog fortsat på, at det kan lade sig gøre senere hen.
”Mulighederne er der stadigvæk. Der kommer til at gå flere dage, hvis det skal lykkes. Det sker ikke i dag, så skal der ske et mirakel,” afslutter Kim Andersen, som tror, at brostensetapen bliver afgørende for Pedersens gule drøm.
LÆS OGSÅ: Mads P. om 2. etape: Broen gør ikke den største forskel
Annonce
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce