Justesen og Thrane tager sejren i Ceramicspeed Cuppen
08. oktober 2018 11:50 af Jesper Johannesen

Cykelcross sæsonen blev åbnet i weekenden i Kronborg med første afdeling af Ceramicspeed cuppen lørdag og UCI-løb søndag på samme rute.

Lørdag vandt Benjamin Justesen (Team Velofit Commit) foran Andreas Lund Andreasen og Kenneth Hansen (begge, Giant-Assos CX).

 

Hos damerne tog Kristina Thrane (CK Aarhus) sig af sejren foran Betina Cramer (Greve Cykelklub) og Signe Kock (Team Amaton).

 

UCI løbet søndag var stærkt besat og flere af de bedste svenske ryttere var til start. Det blev et spændende løb med tæt fight i herre A, Lørdagens vinder Benjamin Justesen igen viste sin gode form og tog en sikker sejr foran Henrik Jansson (Art-V Cycling Club) og Frederik Haraldseth (Swix Hard Rocx Cycling Team).

 

Hos damerne tog svenske Ida Erngren (Usala CK) sejren foran landsmanden Åsa Erlandsson (Varberg MTB) og lørdagens vinder Kristina Thrane (CK Aarhus) tog tredjepladsen.


Kronborg lørdag (Herrer)

1 Benjamin Justesen -   00:54:04.308
2 Andreas Lund Andresen - Team Giant-ASSOS CX 00:56:28.389
3 Kenneth Hansen - Team Giant-ASSOS CX 00:56:46.318
4 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub 00:56:58.147
5 Joachim Parbo - Hammel Cykle Klub s.t.
6 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling s.t.
7 Hannes FORSBY - Giro Cycle Club 00:57:04.245
8 Jacob Lindsel - Dansk Mountainbike Klub s.t.
9 Anton NIEDERBACH - Ryska Posten SK 00:57:23.007
10 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub 00:57:34.662
11 Tommy Moberg Nielsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 00:57:58.791
12 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub 00:58:10.56
13 Henrik Lunder AALRUST - Asker CK 00:58:42.566
14 Kristoffer Ylven WESTGAARD - Asker CK 00:58:51.69
15 Filip STARK - Knivsta CK 00:59:21.21
16 Henrik Kirk - Marselisborg CC 01:00:01.737
17 Mads Høiberg Klinke - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior 01:00:55.649
18 Niels Anton Heilskov - PRONGHORN Racing Team 01:01:16.592
19 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense 01:02:13.729


UCI-løbet søndag (Herrer)

1 Benjamin Justesen - Team Velofit - Commit 01:03:03.127
2 Henrik JANSSON - Art-V Cycling Club 01:04:01.184
3 Fredrik HARALDSETH - Swix Hard Rocx Cycling Team 01:04:29.295
4 Martin ERIKSSON - Art-V Cycling Club 01:04:47.003
5 David ERIKSSON - Art-V Cycling Club 01:05:02.166
6 Morten Vogt Laustsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:05:11.23
7 Andreas Lund Andresen - Team Giant-ASSOS CX s.t.
8 Hannes FORSBY - Giro Cycle Club 01:05:30.138
9 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub 01:06:12.021
10 Mathias SUNDQUIST - IK Hero 01:06:53.438
11 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub 01:06:57.731
12 Anton NIEDERBACH - Ryska Posten SK 01:07:14.364
13 Jonatan ÖSTLUND - Tullinge SK 01:07:20.794
14 Kenneth Hansen - Team Giant-ASSOS CX 01:07:27.777
15 Henrik Lunder AALRUST - Asker CK 01:07:30.486
16 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling 01:07:37.783
17 Jacob Lindsel - Dansk Mountainbike Klub 01:07:54.834
18 Joachim Parbo - Hammel Cykle Klub 01:08:05.21
19 Tommy Moberg Nielsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:08:25.285
20 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub 01:08:31.261
21 Bart BARKHUIS - MTB Assen 01:09:23.196
22 Mads Weiss Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub 00:53:40.543
23 Mads Christensen - Odder Cykel Klub 00:46:36.123
24 Gustav Frederik Dahl - Holte MTB Klub 00:46:50.985
25 Carl Erik Schoulgin Sørensen - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling 00:47:06.69
26 Henrik Kirk - Marselisborg CC 00:39:15.321
27 Filip STARK - Knivsta CK 00:39:28.21
28 Niels Anton Heilskov - PRONGHORN Racing Team 00:39:28.343
29 Gustaf DARRASSON -   00:39:33.242
30 Rikard Runnberg - CK Barriär 00:39:37.369
31 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite 00:39:37.6
32 Kristoffer Ylven WESTGAARD - Asker CK 00:39:41.097
33 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense 00:39:51.367
34 Angus Edmond - JC Cykelklub 00:39:51.81
35 Olof ABRAHAMSSON - Art-V Cycling Club 00:39:57.781
36 Michael Borup - PRONGHORN Racing Team 00:32:14.299
37 Ryan Gormly - MTB Kolding 00:32:44.345
38 Henrik Buhl - Ordrup Cykle Club 00:24:57.347
39 Kristian Kaimer Eriksen - SCC - Skrænten Cyclecross Club 00:25:02.744
40 Mikkel Kastrup - Rold Skov MTB 00:25:15.12
41 Jens Christian Dich - TCA 00:25:17.26
42 Frederik Winther Hulbæk Petersen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 00:25:38.685
43 kasper holst - MTB 7130+ 00:26:41.24
44 Gustav Heyn - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:17:11.688
45 Paw Nørgaard - PRONGHORN Racing Team 00:17:54.777
46 Henrik Skiffard - Aarhus MTB 00:18:18.627

Kronborg lørdag (Damer)
1 Kristina Thrane Cykle Klubben Aarhus 67 0 00:39:53.413

2 Betina Cramer Greve Cykle Club 64 0 00:40:45.128
3 Signe Koch Team Amaton Sponz 69 0 00:41:53.553
4 Viktoria Smidth knudsen Dansk Mountainbike Klub 68 0 00:42:05.445
5 Anna Sofie Larsen Aalborg Cykle-Ring 818 0 00:43:03.365
6 Anna Eriksmo Amager Cykle Ring 844 0 00:46:10.167
7 Julie VAN DER HOOP Aarhus MTB 70 0 00:46:23.394


UCI-løbet søndag (Damer)
1 Ida ERNGREN - Upsala CK 00:48:29.803

2 Åsa-Maria ERLANDSSON - Varbergsmtb 00:50:18.968
3 Kristina Thrane - Cykle Klubben Aarhus 00:50:53.711
4 Viktoria Smidth knudsen - Dansk Mountainbike Klub 00:51:17.637
5 Anna PERSSON - Staffanstorp CK 00:52:30.646
6 Signe Koch - Team Amaton Sponz 00:53:09.7
7 Cathrine Grage - Ordrup Cykle Club 00:53:18.713
8 Laura KRANS - OffroadTeam Bejan-Barkhuis 00:54:25.658
9 Kajsa ENEROTH - MTB Täby Team HiQ s.t.
10 Anna Sofie Larsen - Aalborg Cykle-Ring 00:55:19.124
11 Anna Eriksmo - Amager Cykle Ring 00:57:35.89
12 Tuva RICHTER - Staffanstorp CK 00:39:14.211
13 Julie VAN DER HOOP - Aarhus MTB 00:31:05.539


Se øvrige resultater

DEL
KOMMENTARER

TIRSDAG

Styrt kostede Froome 14 minutter i klassementet

Lars Bak kører Tre Dage ved Panne for Dimension Data

Hammer Series får fem nye ambassadører

Alt gik efter planen for Dainese og SEG Racing

Optakt: Etape 1a og 1b i Settimana Internazionale Coppi e Bartali

De Gendt havde ikke gode ben i dag

Gregaard nød lidt sjov i Catalonien

Optakt: Driedaagse Brugge-De Panne

Optakt: Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Optakt: 3. etape af Volta a Catalunya

Michael Matthews lykkelig efter sejr i Catalonien

Volta a Catalunya-analyse: Deja-vu for den uheldige australier

Følg ugens tre store WorldTour-klassikere

Følg kongeetapen i Volta a Catalunya

Dumoulin er bedre end nogensinde før

Corendon-Circus: Vi skaber noget smukt med van der Poel

Gianni Savio leder efter den nye Egan Bernal

Riwal: Vi sigter efter at få førertrøjen tilbage

Imponerende Matthews vinder hård spurt i Catalonien

Stor aftale sender Giro-start til Sicilien

Ung italiener overtager Brøchners førertrøje

Zakarin sigter efter top fem i Giroen

San Juan-bjergkonge testet positiv for EPO

Holm og Bays Radio Tour - "Alaphilippe tørrer gulv med dem"

Bernal er stolt over kaptajnrolle i Giroen

Nyt koncept skal give Stjerneløbet en ekstra dimension

Milano-Sanremo-analyse: Så mangler de jo bare de sidste 17

Optakt: E3 BinckBank Classic

Wattene bag Verdensklassen - Mitchelton-Scotts mesterværk

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

MANDAG

Udfordrende Dauphiné-rute offentliggjort

Søren Kragh kaptajn i to brostensklassikere

Optakt: 2. etape af Volta a Catalunya

Blaudzun henrykt efter sæsonens første sejr

De Gendt: Det var De Gendt-stil

Volta a Catalunya-analyse: Kun en tåbe frygter ikke den belgiske udbryderkonge

Brøchner vinder åbningsetapen i Normandiet

De Gendt tager smuk solosejr i Catalonien

Hollændere vinder Six Day Manchester

Valverde om 1. etape: Jeg udelukker intet

Kristoff vil have Mørkøv til UAE