Justesen og Thrane tager sejren i Ceramicspeed Cuppen
08. oktober 2018 11:50 af Jesper Johannesen

Cykelcross sæsonen blev åbnet i weekenden i Kronborg med første afdeling af Ceramicspeed cuppen lørdag og UCI-løb søndag på samme rute.

Lørdag vandt Benjamin Justesen (Team Velofit Commit) foran Andreas Lund Andreasen og Kenneth Hansen (begge, Giant-Assos CX).

 

Hos damerne tog Kristina Thrane (CK Aarhus) sig af sejren foran Betina Cramer (Greve Cykelklub) og Signe Kock (Team Amaton).

 

UCI løbet søndag var stærkt besat og flere af de bedste svenske ryttere var til start. Det blev et spændende løb med tæt fight i herre A, Lørdagens vinder Benjamin Justesen igen viste sin gode form og tog en sikker sejr foran Henrik Jansson (Art-V Cycling Club) og Frederik Haraldseth (Swix Hard Rocx Cycling Team).

 

Hos damerne tog svenske Ida Erngren (Usala CK) sejren foran landsmanden Åsa Erlandsson (Varberg MTB) og lørdagens vinder Kristina Thrane (CK Aarhus) tog tredjepladsen.


Kronborg lørdag (Herrer)

1 Benjamin Justesen -   00:54:04.308
2 Andreas Lund Andresen - Team Giant-ASSOS CX 00:56:28.389
3 Kenneth Hansen - Team Giant-ASSOS CX 00:56:46.318
4 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub 00:56:58.147
5 Joachim Parbo - Hammel Cykle Klub s.t.
6 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling s.t.
7 Hannes FORSBY - Giro Cycle Club 00:57:04.245
8 Jacob Lindsel - Dansk Mountainbike Klub s.t.
9 Anton NIEDERBACH - Ryska Posten SK 00:57:23.007
10 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub 00:57:34.662
11 Tommy Moberg Nielsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 00:57:58.791
12 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub 00:58:10.56
13 Henrik Lunder AALRUST - Asker CK 00:58:42.566
14 Kristoffer Ylven WESTGAARD - Asker CK 00:58:51.69
15 Filip STARK - Knivsta CK 00:59:21.21
16 Henrik Kirk - Marselisborg CC 01:00:01.737
17 Mads Høiberg Klinke - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior 01:00:55.649
18 Niels Anton Heilskov - PRONGHORN Racing Team 01:01:16.592
19 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense 01:02:13.729


UCI-løbet søndag (Herrer)

1 Benjamin Justesen - Team Velofit - Commit 01:03:03.127
2 Henrik JANSSON - Art-V Cycling Club 01:04:01.184
3 Fredrik HARALDSETH - Swix Hard Rocx Cycling Team 01:04:29.295
4 Martin ERIKSSON - Art-V Cycling Club 01:04:47.003
5 David ERIKSSON - Art-V Cycling Club 01:05:02.166
6 Morten Vogt Laustsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:05:11.23
7 Andreas Lund Andresen - Team Giant-ASSOS CX s.t.
8 Hannes FORSBY - Giro Cycle Club 01:05:30.138
9 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub 01:06:12.021
10 Mathias SUNDQUIST - IK Hero 01:06:53.438
11 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub 01:06:57.731
12 Anton NIEDERBACH - Ryska Posten SK 01:07:14.364
13 Jonatan ÖSTLUND - Tullinge SK 01:07:20.794
14 Kenneth Hansen - Team Giant-ASSOS CX 01:07:27.777
15 Henrik Lunder AALRUST - Asker CK 01:07:30.486
16 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling 01:07:37.783
17 Jacob Lindsel - Dansk Mountainbike Klub 01:07:54.834
18 Joachim Parbo - Hammel Cykle Klub 01:08:05.21
19 Tommy Moberg Nielsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:08:25.285
20 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub 01:08:31.261
21 Bart BARKHUIS - MTB Assen 01:09:23.196
22 Mads Weiss Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub 00:53:40.543
23 Mads Christensen - Odder Cykel Klub 00:46:36.123
24 Gustav Frederik Dahl - Holte MTB Klub 00:46:50.985
25 Carl Erik Schoulgin Sørensen - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling 00:47:06.69
26 Henrik Kirk - Marselisborg CC 00:39:15.321
27 Filip STARK - Knivsta CK 00:39:28.21
28 Niels Anton Heilskov - PRONGHORN Racing Team 00:39:28.343
29 Gustaf DARRASSON -   00:39:33.242
30 Rikard Runnberg - CK Barriär 00:39:37.369
31 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite 00:39:37.6
32 Kristoffer Ylven WESTGAARD - Asker CK 00:39:41.097
33 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense 00:39:51.367
34 Angus Edmond - JC Cykelklub 00:39:51.81
35 Olof ABRAHAMSSON - Art-V Cycling Club 00:39:57.781
36 Michael Borup - PRONGHORN Racing Team 00:32:14.299
37 Ryan Gormly - MTB Kolding 00:32:44.345
38 Henrik Buhl - Ordrup Cykle Club 00:24:57.347
39 Kristian Kaimer Eriksen - SCC - Skrænten Cyclecross Club 00:25:02.744
40 Mikkel Kastrup - Rold Skov MTB 00:25:15.12
41 Jens Christian Dich - TCA 00:25:17.26
42 Frederik Winther Hulbæk Petersen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 00:25:38.685
43 kasper holst - MTB 7130+ 00:26:41.24
44 Gustav Heyn - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:17:11.688
45 Paw Nørgaard - PRONGHORN Racing Team 00:17:54.777
46 Henrik Skiffard - Aarhus MTB 00:18:18.627

Kronborg lørdag (Damer)
1 Kristina Thrane Cykle Klubben Aarhus 67 0 00:39:53.413

2 Betina Cramer Greve Cykle Club 64 0 00:40:45.128
3 Signe Koch Team Amaton Sponz 69 0 00:41:53.553
4 Viktoria Smidth knudsen Dansk Mountainbike Klub 68 0 00:42:05.445
5 Anna Sofie Larsen Aalborg Cykle-Ring 818 0 00:43:03.365
6 Anna Eriksmo Amager Cykle Ring 844 0 00:46:10.167
7 Julie VAN DER HOOP Aarhus MTB 70 0 00:46:23.394


UCI-løbet søndag (Damer)
1 Ida ERNGREN - Upsala CK 00:48:29.803

2 Åsa-Maria ERLANDSSON - Varbergsmtb 00:50:18.968
3 Kristina Thrane - Cykle Klubben Aarhus 00:50:53.711
4 Viktoria Smidth knudsen - Dansk Mountainbike Klub 00:51:17.637
5 Anna PERSSON - Staffanstorp CK 00:52:30.646
6 Signe Koch - Team Amaton Sponz 00:53:09.7
7 Cathrine Grage - Ordrup Cykle Club 00:53:18.713
8 Laura KRANS - OffroadTeam Bejan-Barkhuis 00:54:25.658
9 Kajsa ENEROTH - MTB Täby Team HiQ s.t.
10 Anna Sofie Larsen - Aalborg Cykle-Ring 00:55:19.124
11 Anna Eriksmo - Amager Cykle Ring 00:57:35.89
12 Tuva RICHTER - Staffanstorp CK 00:39:14.211
13 Julie VAN DER HOOP - Aarhus MTB 00:31:05.539


Se øvrige resultater

DEL
KOMMENTARER

TIRSDAG

Pierre Latour har haft en dårlig optakt til titelforsvar: Jeg var ikke på cyklen i fire måneder

Huub-Wattbike om UCIs World Cup-ændringer: Det ødelægger sporten

Optakt: Halle-Ingooigem

Medie: Gilbert ikke udtaget til Tour de France

Rolland kæmper for at finde niveauet

Van Avermaet i OL-dilemma

Optakt: Nationale enkeltstartsmesterskaber

Wanty klar med det endelige Tour-mandskab

Brian Holm forud for Touren: Jeg tror på Fuglsang

Præmier til top 100 og dagspræmier i Tour-spillet

Honoré er til start ved belgisk endagsløb

Følg onsdagens formtest frem mod de nationale mesterskaber

AG2R forlænger kontrakten med hovedsponsor

Tidligere CSC-rytter etablerer nyt spansk kvindehold

Lotto-manager: Alle kører for Ewan i Touren

Efter hjertefejl: Kiryienka genvinder enkeltstart ved European Games

Produktnyt: Scott Addict RC

Nyt colombiansk stjerneskud rygtes til UAE og Astana

Rift om Wanty-kaptajn: Klausul kan sende ham til FDJ

Medie: Benoot millimeter fra at blive Sunweb-rytter

Oversigt: Tre ud af 22 hold er udtaget til Tour de France

Schweizisk magtdemonstration på enkeltstarten ved European Games

Vingegaard på vej tilbage fra skade og ser frem mod DM

AG2R uden Bardet ved de franske mesterskaber

Bekræftet: Her er Lotto Soudals Tour de France-trup

Gazzettaen: Aru kører Tour de France

Sejrende Wiebes: En sprinter søger altid bekræftelse

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

MANDAG

Campenaerts melder sig klar til nationale mesterskaber i enkeltstart

Medie: Disse Lotto-ryttere skal støtte Caleb Ewan i Touren

Patrick Konrad sikrer første WorldTour-podieplads

Overrasket Siggaard: Tænkte ikke, at det ville ske

Dennis kan ikke forklare klatrerbenene: Det skete bare

Bernal tilbyder sin hjælp: Thomas bliver Tour-kaptajn

Team Virtu Cycling lukker efter denne sæson

Sportsdirektør: Hagen kan vinde Tour-etaper uden superform

Ulissi klar til trøjejagt: Formen er fantastisk

Vaughters om Wiggins: En vinder født på slagmarken

Ny mester fra European Games: Alt fungerede perfekt

Démare efter etapesejre: Klar til det franske mesterskab

Würtz Schmidts hollandske overmand: Griber chancen, når jeg får den

Arkea Samsic udtager sine første seks ryttere til Touren

Tusindvis af cykelryttere på vejene lørdag

Hjælp os - Vind en Garmin Egde 530

Valverde efter sejr i Frankrig: Jeg bliver ikke holdkaptajn i Touren

Ballerini og Wiebes øverst på podiet ved European Games

Ewan: Vi prøvede en anderledes taktik

Britisk kontinentalhold lukker efter denne sæson

Nizzolo hylder holdet efter sejr

Ubekræftet: Gaviria er ikke til start i Tour de France

Sejrende Carthy: Jeg vidste, at benene var gode

Stybar forlænger med Deceuninck-Quick Step

SØNDAG

Bernal efter stor sejr: Det giver selvtillid

Flotte danske resultater i Nations Cup LVM Saarland Trofeo

Massiv colombiansk dominans i Baby-Giroen

Merlier snød de store drenge i Elfstedenronde

Suveræne Rodenberg dansk U23-mester

Demare lukker og slukker i Frankrig

Ewan snød Groenewegen i spurten

Démare vinder fjerde etape af Route d'occitanie efter intens spurt

Carthy fuldender maraton-bedrift – Bernal sejrer samlet

Nizzolo efter etapesejren i Slovenien Rundt: Det var en lang spurt

Nizzolo vinder sidste etape - Ulissi tager samlet sejr i Slovenien Rundt

Giacomo Nizzolo vinder sidste etape i Slovenien - Ulissi tager samlet sejr

Hodeg: Holdet var fantastisk

Første sejr i sæsonen for Visconti

LIVE nu: Forsvarer Bernal sig på den sidste vilde bjergetape?

Sosa: Jeg havde brug for denne sejr

Rohan Dennis: Jeg var ikke klar over, at træningen var gået så godt

Hodeg og Deceuninck-Quick Step triumferede i Heistse Pijl

Würtz Schmidt: Planen var at gøre løbet hårdt

Jumbo-Visma-rytter om sin første sejr: Det skulle jo ske en dag

LØRDAG

Det colombianske stjerneskud frygtede at tabe trøjen i Schweiz

Optakt: Søndagens etaper i Slovenien, Holland og Frankrig

Lampaert efter første sejr i 12 måneder: Jeg havde ikke forventet det

Optakt: 9. etape af Tour de Suisse

Søren Kragh: En skuffelse, at jeg ikke var tættere på sejren

Ulissi: Vi vidste, at Visconti var hurtigst

Tour de Suisse-analyse: Vidunderbarnets fænomenale forsvar

Følg de afsluttende etaper i Slovenien, Frankrig og Holland

Mads Würtz tre'er på afkortet etape