Bryan Coquard vandt fjerde etape af Tour Down Under.
Annonce
Den franske Cofidis-sprinter l\u00e6gger s\u00e6sonen fremragende fra land.<\/p>","
Der er gennem \u00e5rene blevet joket meget om Coquard og hans manglende evne til at vinde p\u00e5 \u00f8verste niveau p\u00e5 WorldTour-niveau. Faktisk skulle der g\u00e5 49 sejre og knap 10 \u00e5r, f\u00f8r han for f\u00f8rste gang kunne k\u00f8re over stregen som vinder p\u00e5 \u00f8verste hylde, da han vandt fjerde etape af Tour Down Under.<\/p>","
I 2024 blev det til en WorldTour-etapesejr i Schweiz Rundt, og nu f\u00f8jer han endnu en til samlingen efter en dag, der bestemt ikke gik Cofidis\u2019 vej.<\/p>","
\u201cVi var n\u00f8dt til at vinde i dag, for i g\u00e5r var ikke en god dag for holdet. Vi havde ikke gode ben, og vi mistede fuldst\u00e6ndig vores ambitioner om klassementet. Jeg vidste, at det var min bedste chance for at vinde, og det viste sig heldigvis at v\u00e6re en perfekt dag,\u201d siger han i sit vinderinterview.<\/p>","
P\u00e5 banen har Coquard ogs\u00e5 taget flere store sejre. Den erfaring kunne han g\u00f8re brug af i dagens intense massespurt.<\/p>","
\u201cMin baneerfaring hjalp mig, jeg brugte den bestemt til at lave en god sprint. Jeg startede selv p\u00e5 300 meter, men det gjorde jeg med stor fart.\u201d<\/p>
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
Han vandt foran Phil Bauhaus og Jhonatan Narváez. Danske Tobias Lund blev nummer seks, mens Albert Withen Philipsen blev nummer 52 og forsvarede sin ungdomstrøje.
Sejren falder på et tørt sted for Cofidis, der er nedrykningstruet fra WorldTouren. Det er top-18, der kvalificerer sig til den næste periode, og lige nu er Cofidis at finde på netop 18. pladsen.
Stjerne får gult kort efter forseelse »
Tobias Lund misser chancen i nyt spurtopgør - Philipsen forsvarer ungdomstrøjen »
Philipsen forklarer glippet sejrschance »
Optakt: 4. etape af Tour Down Under »
Ecuadoriansk forhåndsfavorit håbefuld trods andenplads »
SENESTE