Stig Hemmingsen fra Hvidovre CK vandt flot dagens løb i Roskilde foran Jacob Juul (J. Jensen Cycling) og med Johannes Boe Kaluzny (CK Fix) på tredjepladsen.
Annonce
Løbet, som var arrangeret af Roskilde CR, blev kørt i varmt vejr og med en smule vind. Rytterne skulle køre otte omgange på en 18 kilometer lang rute hvor af de sidste godt 600 meter gik opad.
Arrangørerne havde valgt at samle A og B feltet, og eftersom der var 35 deltagere i hver klasse, så var det et felt på 70 ryttere som blev sendt af sted klokken 10 i formiddag. Selvom to ryttere tidligt fik slået hullet, så skulle vi hen til ca. tre omgange før mål før afgørelsen skete.
Seks ryttere, Stig Hemmingsen (Hvidovre CK), Jacob Juul (J. Jensen Cycling), Johannes Boe Kaluzny (CK Fix) og Christian Juul Andreasen (Bornholm Pro Cycling) fra A-klassen, samt Claus Holm (Holte Cykel Klub) og Michel Sandstød (DBC) fra B-klassen fik slået hullet efter en stor indsats fra især Holm.
Ude på sidste omgang rykkede Stig Hemmingsen, Jacob Juul og Claus Holm væk fra de tre andre, og de fik hurtigt skabt et forspring på 40 sekunder ned til de tre andre. Udbruddet betød, at Holm havde sikret sig sejren i B-klassen foran Michel Sandstød – for i øvrigt hans sjette sejr i denne sæson, så mon ikke at han for alles skyld skal køre i A-klassen i næste sæson… - så han valgte på de sidste kilometer at sætte sig ned i tredje position, så Hemmingsen og Juul selv kunne afgøre sejren i A-klassen.
Da rytterne ramte de sidste 600 meter valgte Stig Hemmingsen stille og roligt at åbne spurten, og selvom Jacob Juul en overgang var tæt på, så blev det til en sikker sejr til Hvidovre CK rytteren, som senest formåede at vinde i A-klassen for et år siden.
Klasse A - Distance: 144,0 km - 40,2 km/t
1 Stig Hemmingsen - Hvidovre CK 03:35:11
2 Jacob Juul Christiansen - J. Jensen Cycling
3 Johannes Boe Kaluzny - CK Fix +00:12
4 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling +00:32
5 Michael Smith Larsen - J. Jensen Cycling +02:44
6 Rasmus Andersen - Hvidovre CK
7 Ondrej Pavek - J. Jensen Cycling +03:21
8 Michael Johansen - J. Jensen Cycling +03:59
9 Morten Øllegaard - Team EnergiFyn
10 Frans Leonardo Markasaro - Reamur rytter sk
11 Peder Jacobsen - CC Hillerød
12 Marc Christian Garby - Bornholm Pro Cycling
13 Martin Stendahl - Tønsberg ck
14 Heine Hansen - J. Jensen Cycling
15 Sebastian Andersen - Bornholm Pro Cycling +04:26
16 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC +05:44
17 Glenn Bak - Team EnergiFyn +06:03
18 Adrian Udesen - Hvidovre CK
19 Michael Kaiser - Hvidovre CK +08:12
20 Peter Moll Hjort - CK Fix
21 Martin Toft Madsen - Team Lyngby CC +15:39
Klasse B - Distance: 144,0 km - 40,1 km/t
1 Claus Holm - Holte Cykel Klub 03:35:16
2 Michel Sandstød - DBC +00:07
3 Allan Tarp Aamann - KCK Herlev +03:56
4 Stefan Linné Jørgensen - Hvidovre CK
5 Keld Fjord - Holte Cykel Klub
6 Mark Petersen - Hvidovre CK
7 Kristian Pardorf Johansen - Cykling Odense +04:06
8 Nichlas Eberhardt Sørensen - DBC +04:17
9 Morten Ellegaard Andersen - CC Hillerød +05:30
10 Mikkel Christiansen - Roskilde CR
11 Morten Christensen - Sorø BC +05:33
12 tonni Wittenborg - Holte Cykel Klub +05:42
13 Stefan Ravn Olsen - Lyngby CC +06:45
14 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse Farum CK
15 Bo Simonsen - Køge CR
16 Louis Lind Plesner - Lyngby CC
17 Mathias Lindberg Mortensen - DCR Ballerup +06:51
18 Peter Visby - CK Fix Helsingborg +06:55
19 Kevin Nyberg Simper - DBC
20 Mads Nicolaysen - Holte Cykel Klub +07:07
21 peter læssøe Jørgensen - ABC +08:02
22 Nikolaj Rønhede - CK Fix +08:07
23 Kristian Israelsen Olsen - ABC
Klasse C - Distance: 108,0 km - 39,5 km/t
1 Markus Kilsgaard - Lyngby CC 02:44:03
2 Frederik Rasmussen - Ordrup CC
3 Stefan Djurhuus - Amager CR +01:46
4 Jens Broberg - JC Cykelklub
5 Per Pilegaard Knudsen - Hvidovre CK
6 Morten Kristen Jensen - ABC +02:02
7 Kasper Christensen - Politiets CA
8 Johan Mathias Håkansson - ABC
9 Rasmus Ritz Andersson - FBL
10 Lars Skovgaard Rasmussen - FBL
11 Ricki Clausen - Hvidovre CK
12 Peter Kjær Steffensen - Hvidovre CK
13 Dan Hermansson - CK Fix Helsingborg
14 Casper Juel Jensen - DBC
15 Morten Pedersen - LFCK
16 kim Lindhardt Jensen - Holbæk CR
17 Henrik Bunde - FBL
18 Michael Madirazza - FBL
19 Anders Bjerremand - Hvidovre CK
20 Michael Hyldgaard Salomonsson - CC Hillerød
21 Christian Brandt Pedersen - FBL
22 Niels Mogensen - DBC
23 Lasse Buur Heisel - Ordrup CC
24 Henrik Wichmann Lund - Cykling Odense
25 claus Birk - Hvidovre CK
26 Stefan Sommer - FBL +02:13
27 Torben Hansen - CC Hillerød
28 Andreas Rasmussen - Roskilde CR +02:16
29 Nick Lundstrøm - Hvidovre CK
30 Kristian Thomas Egholm - DMK +02:37
31 Alex Clausen - ABC +03:28
32 Morten Husted Permin - Ordrup CC +07:45
Junior - Distance: 108,0 km - 39,6 km/t
1 Mads Pedersen - Team Cycling Ringsted 02:43:44
2 Fredrik Lind Plesner - Team RCR Odense Junior
3 Rasmus Correl Roesgarth - Team ABC Junior +00:03
4 Jeppe Tølløse - Team Lyngby CC, Junior +03:36
5 Jonas Nordkroggaard - Team ABC Junior +03:41
6 Michael Brønnum Schultz - Team ABC Junior +04:11
7 Joachim Clausen - Team RCR Odense Junior
8 Steffen Thomsen - DCR Ballerup
9 Andreas Rifsdal Jedig - Team ABC Junior
10 Patrick Holstfeldt Ude Olesen - Team RCR Odense Junior
11 Jakob Olsen - Team Lyngby CC, Junior
12 Ingmar Alessio Navarette Oemig - Team Pythonpro.com
13 Nicklas Bøje - Team RCR Odense Junior
14 Anders Frost - Roskilde CR
15 Joakim Mikkel Svensson - CC Gladsaxe
16 Simon Gaal - Team Lyngby CC, Junior
17 Rogve Larsen - Holbæk CR
18 Nikolaj Bidstrup Petersen - Amager CR
19 Nicolai Stegmann - Team Pythonpro.com
20 Thomas Juel Ammitsøe - Team Lyngby CC, Junior +04:26
21 Joakim Bukdal - Amager CR +04:41
22 Jesper Sune Strodl - Amager CR +05:18
23 Mads Elkjær Møller - Holbæk CR +05:33
24 Andreas Tvermoes Noe - Tissø Cykel Ring +08:25
25 Rasmus Ulstrup Kunosson - Holbæk CR +12:06
Klasse D - Distance: 72,0 km - 37,2 km/t
1 Dan Wassmann - CC Hillerød 01:56:10
2 Lasse Åkerström - DBC
3 Nicholas Christophersen - Greve CC
4 Jeppe Kollat Jensen - ABC
5 Joachim Heyn - Nakskov CC
6 Jesper Jonasson Madsen - Bov CC
7 Mogens Jensen - Næstved BC
8 Anders Thaysen Hinrichs - Tønder ACR
9 Alexander Bojsen - Amager CR
10 Dan Andersen - Roskilde CR
11 Kim Gundersen - CK Fix
12 Brian Jørgensen - Team Cycling Ringsted
13 Stig Christensen - Ordrup CC
14 Hans Flensted-Jensen - FBL
15 Michael Krogh Madsen - KCK Herlev
16 Bastian Lyster Kjøller - CK Fix
17 Allan Mortensen - Køge CR
18 Morten Eriksen - Roskilde CR
19 Tommy Hass - DCR Ballerup
20 Steen Petersen - FBL
21 William Millard - Team Cycling Ringsted
22 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup CC
23 Christian Skram - Ordrup CC
24 Morten Wennecke - CC Hillerød
25 Jan Hansen - Hareskov Cykel Klub
26 Lars Brandt Nielsen - Birkerød
27 Jesper Scharling Sørensen - Ordrup CC
28 John Emskær Nielsen - Slagelse CR
29 Lasse Jakobsen - Hvidovre CK
30 Henrik Sørensen - CK Kronborg
31 Thomas Lenzing Kristensen - Team Cycling Ringsted
32 Thomas Kofod - Hvidovre CK
33 Morten Christoffersen - Ordrup CC
34 Michael Stockfleth - FBL
35 Jens Peter Larsen - Slagelse CR
36 Jan Engel Jensen - Ordrup CC
37 Jesper Qvist - FBL
38 Morten Wagner Olsen - Hvidovre CK
39 Jacob Steinmeier - LFCK
40 Claus Hansen - FBL
41 Filip Rewers - LFCK
42 Dennis Johansen - Roskilde CR +00:12
43 Jesper Steinhausen - CK Kronborg
44 Kristian Olsen - Roskilde CR
45 Henrik Voigt - FBL
46 Johnny Ejsing - Ordrup CC
47 Steen Leerberg - Køge CR
48 Jonas Søegaard - Hvidovre CK +03:33
49 Christian Glad Filtenborg - FBL +05:47
50 Kenneth Knudsen - Greve CC +06:31
51 Simon Persson - Holbæk CR +14:37
52 Henrik Blom-Hansen - Rungsted CK +14:40
53 Peter Leth Hansen - Slagelse CR +20:34
54 Lars Hansen - Holbæk CR +36:51
H40 - Distance: 90,0 km - 39,2 km/t
1 Martin Pedersen - Hvidovre CK 02:17:45
2 Ulrich Feldfos - Greve CC +00:38
3 Henrik Zachariassen - ABC +00:50
4 Carsten Lundh - CC Hillerød
5 Allan Kaagaard Krestensen - Brøndby CC
6 Morten Ryan Hansen - DBC
7 Martin Christiansen - Hvidovre CK
8 Jesper Höök - Ordrup CC +00:56
9 Erik Madsen - ABC +01:18
10 Jesper Rasmussen - ABC
11 Jørgen Sørensen - Værløse Farum CK
12 Steffen Høhl Quebec - CK Fix
13 René Nielsen - Kalundborg CC
14 Michael Baunsgaard - DCR Ballerup
15 Jan Høegh - Politiets CA
16 Palle Bøje - Team Cycling Ringsted
17 Tomas Louis Millung - Holte Cykel Klub +01:25
18 flemming Fisker Jensen - Hvidovre CK +01:38
19 Claus Wårsøe - Cykling Odense +02:15
20 Brian Wulff Frederiksen - Greve CC
21 kenneth Iversen - KCK Herlev
22 Filip Klein - CK Kronborg
23 Michael Kristensen - KCK Herlev
24 Frank Reuter - Politiets CA
25 Søren Svenningsen - Holte Cykel Klub
26 Páll Skaale Didriksen - Amager CR
27 Peter Martin Stenberg - Hvidovre CK
28 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted
29 René Leander - CC Gladsaxe
30 Stig Andersen - Sorø BC
31 Jan Ryan Hansen - DBC
32 Finn Bohn - Roskilde CR
33 Bruce King - KCK Herlev
34 Bo Kamstrup - FBL
35 Erik Madsby - Politiets CA
36 Torsten Bak - Amager CR
37 Michael Buck Kesby - DCR Ballerup
38 Lars Uffe Nielsen - Team Cycling Ringsted
39 Kenneth Berner - Hvidovre CK +02:26
40 Thomas Gessø - CC Hillerød +02:29
41 Lars Schmidt - Hvidovre CK +02:33
42 steen michael Petersen - Holte Cykel Klub
43 Martin Rump Rask - FBL +04:21
44 Preben Andersen - CC Hillerød +08:19
H50 - Distance: 72,0 km - 38,7 km/t
1 Jørn Christiansen - Ordrup CC 01:51:41
2 Jimmi Johansen - Lyngby CC +00:06
3 Vagn Åkerström - DBC +00:13
4 Børge Bundgaard Sørensen - Greve CC +00:21
5 Allan Hillers - Skive CK
6 Karsten Jørgensen - DBC
7 Anders Høj - Skive CK
8 Thomas Kyng - ABC
9 Hasse Larsen - Ordrup CC
10 Jens Frank - DCR Ballerup
11 Torben Nielsen - Politiets CA
12 Svend Erik Pedersen - Greve CC
13 John Busk - Politiets CA
14 John Hansen - Næstved BC
15 bjørn Midtgaard - Holbæk CR
16 Mogens Buskbjerg - Holbæk CR
17 Frank Meyer - Politiets CA
18 Anders Lau Jespersen - ABC
19 Leo Hav - ABC +00:26
20 Lars Gustafsson - CC Hillerød
21 Jan Værnhøj Pedersen - LFCK +00:30
22 Poul Petersen - CK Kronborg +00:33
23 Henrik Bjarne Jensen - FBL
24 Johnny Faust - DCR Ballerup
25 Flemming Hansen - CC Hillerød +00:37
26 Jan Eberhardt Sørensen - Politiets CA +00:46
27 steen Olsen - Hvidovre CK +00:55
28 Flemming Stig Hansen - CC Hillerød +03:22
29 Johannes Risbjerg - Politiets CA +04:26
30 Jan Bo Hansen - CC Hillerød +04:58
31 Lars Christoffersen - Køge CR +06:15
32 Henrik Diepgen - KCK Herlev +07:20
33 Johnny Andersen - ABC +08:02
34 Flemming Bech - Tissø Cykel Ring +08:50
35 Michael Elmstrøm - Roskilde CR +09:29
36 Torben W. Petersen - DCR Ballerup +14:23
H60 - Distance: 72,0 km - 34,3 km/t
1 John Magne Froberg - Politiets CA 02:06:06
2 Kjeld Ole Hansen - Nakskov CC +01:15
3 Frank Garfeldt Kofoed - CC Hillerød
4 Gert Hansen - LFCK
5 Thomas Spread Campion - CC Hillerød
6 Ole Søstrup Andersen - Holbæk CR +01:23
7 Torben Søegaard - ABC +04:26
8 Frank Andersen - Slagelse CR +10:29
Dame A - Distance: 108,0 km - 39,0 km/t
1 Britt Lauenborg - ABC 02:46:13
2 Rikke Frederiksen - ABC +19:53
Dame B - Distance: 72,0 km - 33,2 km/t
1 Maria Hansen - Ordrup cc 02:10:15
2 Hanne Bøje - Team Cycling Ringsted +00:06
3 Katrine Bjaler - CK Fix +06:20
Dame Junior- Distance: 72,0 km - 37,7 km/t
1 Cecilie Uttrup Ludwig - KCK Herlev 01:54:29
2 Mette Lilholm Meyer - Cykling Odense +14:38
U17 - Distance: 72,0 km - 37,8 km/t
1 Mads Corell - Næstved BC 01:54:24
2 Lukas Kilsgaard - Lyngby CC
3 Rasmus Bøgh Wallin - Amager CR
4 Ziggy Christian Zinn Thomas - Amager CR
5 Alexandar Lander - Køge CR
6 Nicolai Just Pedersen - Cykling Odense
7 Marcus Bønlykke - Roskilde CR
8 Daniel Hartvig - Greve CC
9 Oliver Jensen - Team Cycling Ringsted
10 Frederik Bohé Jørgensen - CC Hillerød
11 Frederik Rasmussen - Roskilde CR
12 Tobias Mørch Kongstad - Amager CR
13 Mathias Klokholm - Lyngby CC
14 Lasse Mortensgaard - CK Fix
15 Kasper Trier Jørgensen - CK Fix
16 Frederik Vahlgren - Køge CR
17 Frederik Hagn-Meinche Gundersen - CK Fix
18 Helmut Wacker - Roskilde CR
19 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - DCR Ballerup
20 Jonas Gregaard Wilsly - DCR Ballerup
21 Andreas Pihl Nielsen - DCR Ballerup +00:12
22 Mathias Egebjerg Jensen - Lyngby CC
23 Magnus Andersen - Næstved BC +00:22
24 Magnus Grønset - Roskilde CR +00:33
25 Oliver Almind - CK Fix +03:39
26 David Møller - Lyngby CC +07:34
27 Mathias Emil Thurup Laursen - DCR Ballerup +10:03
28 Oscar Bjørn-Rosager - KCK Herlev +13:49
29 Gustav Haislund Nielsen - Greve CC +14:16
30 Mikkel Enøe Thorsen - Amager CR +14:19
31 Rasmus Mønnike - CK Kronborg +14:35
32 Lasse Lindberg Mortensen - DCR Ballerup +18:59
U15 - Distance: 42,0 km - 33,5 km/t
1 Maximilian Hoffmann - Amager CR 01:15:07
2 Andreas Stokbro - CK Fix
3 Peter Gylling - CK Fix
4 Emil Funder - CK Kronborg
5 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted
6 Christian Nykvist Larsen - DCR Ballerup
7 Rasmus Ambrosiusen - CC Hillerød
8 Mads Zeller Schilling - CK Fix
9 Nicolai Petersen - Amager CR
10 Nikolaj Jeppe - Slagelse CR
11 Henrik Nielsen - CC Gladsaxe
12 Bjarke Andersen - DCR Ballerup
13 Silas Toftemark - Roskilde CR
14 Jacob Michelsen - CK Fix
15 Nicklas Falk Rasmussen - Slagelse CR
16 Mads Olander Hjort - Næstved BC
17 Søren Bidstrup Petersen - Amager CR
18 Mads Berg - Slagelse CR
19 Christian Ingeman Lindquist - Amager CR
20 Nicolai Nørfelt Nielsen - Middelfart CC
21 Anders Mielke - Roskilde CR
22 Andreas Lund Andresen - CK Fix
23 Julius Johansen - CC Hillerød
24 Mikkel Bjerg - DCR Ballerup
25 Andreas Lorentz Kron - DCR Ballerup
26 Jonas Petersen - Slagelse CR
27 Christian Cronval - Greve CC
28 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg
29 Mikkel S Andersen - Amager CR
30 Frederik Dyrmose Jørgensen - Roskilde CR
31 Jonas Wang - DCR Ballerup
32 Thomas Brayan-Lund - CK Kronborg
33 Julian Suhr - Næstved BC
34 Jeppe Hanssing - Amager CR
35 Marcus Jønsson - Køge CR
36 Christoffer Tolstøj Sichelkow - Lyngby CC
37 Mark Frederiksen - CK Kronborg +00:21
38 Matias Kjeldsmark Christiansen - Roskilde CR +01:46
39 Victor Hansen Blicher - Køge CR +01:49
40 Adam Toftemark - Roskilde CR
41 Gustav Moeslund Larsen - Team Cycling Ringsted +01:54
42 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted +11:27
43 Lasse Holmgaard - Slagelse CR +11:49
44 Jacob Ammitsøe - Lyngby CC +11:58
U16P - Distance: 42,0 km - 33,5 km/t
1 Amalie Dideriksen - Amager CR 01:15:08
2 Sofie Nellemann Kryger - CK Kronborg +00:03
U13 - Distance: 28,0 km - 30,9 km/t
1 Martin Gersson - Falkenberg cykelklub 54:18:00
2 Ludvig Wacker - Roskilde CR
3 Oliver Errebo - CK Fix
4 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix
5 Martin Omarsson Mollerup - CK Kronborg
6 Sander Andersen - DCR Ballerup
7 Eskild Rønhede - CK Fix
8 Rasmus Dahlmann - Greve CC
9 Oliver Wulff Frederiksen - Greve CC
10 Mads Høiberg Klinke - Roskilde CR
11 Peter Haslund - Næstved BC
12 Mathias Bressendorff Jacobi - DCR Ballerup
13 Lucas Norman Gude - KCK Herlev
14 Matias Gunnar Malmberg - CK Fix
15 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted
16 Magnus Fleron Juncker - DCR Ballerup +00:09
17 Oliver Comprés Poulsen - CC Hillerød
18 Sebastian Olsen - CC Hillerød +01:39
19 Tobias Chrone - Greve CC +02:28
20 Aksel Neergaard - CK Fix +07:03
21 Magnus Peter Andersen - Greve CC +10:48
22 Victor Burmann - Greve CC +19:23
23 Rune Hansen - Holbæk CR +19:40
U13P - Distance: 28,0 km - 30,9 km/t
1 Caroline Bohe - CC Hillerød 54:20:00
2 Mie Olander Hjort - Næstved BC
U11 - Distance: 14,0 km - 29,4 km/t
1 Tobias Lund Andresen - CK Fix 28:35:00
2 Magnus Lindberg Mortensen - DCR Ballerup +01:38
3 Kasper Gylling - CK Fix +01:42
4 Thorolf Rønhede - CK Fix +02:59
5 Emil Schjønnemann - CK Kronborg +09:45
6 Nicholas Scharling - Ordrup +09:54
7 Niklas Hansen - Holbæk CR
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce