Annonce

Fem danske sejre: Se samtlige resultater fra DCU Feltet.dk November Series
05. november 2020 18:30
af Christian Frese

Fem danske sejre ud af dem mulige var resultatet ved 1. afdeling af DCU´s og Feltet.dk´s nye e-løbsserie DCU Feltet.dk November Series, da over 400 ryttere gav hinanden kamp til den virtuelle målstreg onsdag aften. Vi bringer her resultaterne fra samtlige fem løbskategorier. 

Se de respektive afslutninger i ovenstående video. B-klassen (1.03.10), D-klassen (1.07.25) og E-klassen (1.14.30). Grundet Zwiftpower.com-opdateringer var vi desværre ikke i stand til at vise C-klassens afslutning. 

Læs her samtlige informationer om DCU Feltet.dk November Series.

Onsdag aften blev DCU Feltet.dk November Series åbnet med et brag, da over 400 ryttere deltog i den første af seriens i alt fire afdelinger.

 

Nicklas Amdi Pedersen og Caroliné Bohe vandt henholdsvis A-klassen og dameklassen, og generelt var der dømt dansk dominans, da alle fem løbskategorier havde en dansker som vinder på åbningsaftenen.

 

Herunder kan du topresultaterne fra 1. afdeling. De fulde resultatlister finder du lige her.


2. afdeling køres på onsdag den 11. november klokken 20.00 og kan naturligvis ses direkte her på Feltet.dk og på vores sociale platforme.
 

*Husk, at hvis du IKKE kan finde dig selv i resultatlisten, kan det skyldes regelbrud, manglende sammenkobling af dine Zwift- og Zwiftpower-profiler  eller manglende medlemskab af DCU e-cykling.

 

A-klassen

1. Nicklas Amdi Pedersen

2. Kjell Power

3. Nikolaj Hebsgaard

4. Frederik Muff

5. Matt Webster

6. Emil Toudal

7. Michael Knudsen

8. Romain Gioux

9. Bekim Christensen

10. Hywell Davies

11. Daniel Ricardo

12. Martin Conde

13. Fabian D´Evola

14. Thomas

15. Jacques Stilling

 

 

E-klassen

1. Caroline Bohé

2. Morgane Coston

3. Marie-Louise Hartz Krogager

4. Fran Bambust

5. Maja Winther Brandt

6. Maj Hinrichsen

7. Line Heerup Madsen

8. Trine Dongsgaard

9. Mikka Holm

10. Maria Gydesen


 

B-klassen

1. Jesper Nielsen

2. Oscar Feldfos

3. Simon Lassen

4. Søren Thomsen

5. Claus Termandsen

6. Maciej Majewski

7. Frederik Bang Nielsen

8. Christian Mogensen

9. Kasper Rhinstrøm

10. Lennart Kruse

11. Miklas Bang-Sørensen

12. Frederik Madsen

13. Kenneth Larsen

14. Morten Junker

15. Oscar Just
 

Annonce

 

C-klassen

1. Martin Trenter

2. Jonas Bang Christensen

3. Søren Jensen

4. Michael Hansen

5. Tim Holt

6. Morten Lambert

7. Jesper Bechmann Olsen

8. Jens Jakob Jensen

9. Lasse Borg

10. Mark Schmidt

11. Søren Høberg Holm

12. Max Holst Knudsen

13. Jacob M. Christensen

14. KJ Rasmussen

15. Kasper Anneberg


 

D-klassen

1. Michael Mortensen

2. Mathias Bach

3. Søren Mathiassen

4. Arnar Ingi Sigurdsson

5. Rune True Nielsen

6. Thomas Christensen

7. Geoffrey Booker

8. Cam Tasli

9. Michael Kjær

10. Remi Nielsen

11. Anette Mortensen

12. Christian Svendsen

13. Martin Lassen

14. Søren Bonde

15. Jonas Frederiksen

 

Annonce

INFO
E-cykling
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Video i artiklenOpvarmning til 2021: Hvad kan vi forvente af Team Jumbo-Visma?

Landevej

Garcia Cortina klar til 2021: Ikke flere undskyldninger

Landevej

Stybar vender tilbage til VM i cyklecross

Cross

Eksklusivt interviewVil tilbage til 2019-niveauet: Quaade bliver hos Riwal Cycling Team

Landevej

3. afdeling af Uno-X Cup køres onsdag - tilmeld dig her

E-cykling

Eksklusivt interviewJuul-Jensen løfter lidt af sløret for løbsprogrammet

Landevej

Video i artiklenGør dig klar til 2021 - kæmpe gennemgang af holdene

Landevej

Annonce