Fænomenal startliste til CeramicSpeed Race Series
15. marts 2021 07:00Foto: CeramicSpeed
af Christian Frese

CeramicSpeed Race Series indledes i aften, og i den anledning bringer vi her en udvalgt række af ryttere, som du kan følge, når vi blænder op for ræset direkte på Feltet.dk og på vores sociale medieplatforme. Løbet er det første af i alt fire af slagsen, der skal være med til at afgøre, hvem der bliver CeramicSpeeds næste ambassadør.

Annonce


Fra klokken 19.15 vil du kunne se 1. afdeling af CeramicSpeed Race Series i denne artikel, på FacebookYoutube eller på Twitch-profil.


I aften begynder den stærkeste og mest internationale e-løbsserie nogensinde vist på Feltet.dk, når CeramicSpeed Race Series indledes med en 42 kilometer lang og kuperet 1. afdeling.

CeramicSpeed Race Series kan ses direkte på Feltet.dk samt på vores Facebook-, Youtube- og Twitch-side. Alex Rasmussen, Klaus Møller og Christian Frese sidder bag mikrofonerne fra klokken 19.15 med løbsstart et kvarter senere.

Løbsserien afvikles over de to kommende tirsdage og fredage, og på denne baggrund vil CeramicSpeed finde sin næste ambassadør. 

CeramicSpeed Race Series byder dog på langt mere end en A-klasse. Løbsserien er nemlig åben for alle med fire styrkebaserede klasser samt en klasse forbeholdt kvinder. 

Du kan her læse alt om CeramicSpeed Race Series.

I nedenstående bringer vi udvalgte navne fra den provisoriske startliste til 1. afdeling. Bemærk, at nye ryttere kan tilmelde sig helt frem til løbsstart tirsdag klokken 19.30. Pr. tirsdag morgen har 1216 ryttere tilmeldt sig, herunder 493 i A-klassen.

Foreløbig har hele 13 mandskaber fra den netop overståede anden sæson af verdens stærkeste liga, Zwift Racing League (ZRL), samt flere af topholdene fra den uofficielle verdensrangliste på Zwiftpower.com (ZP) tilmeldt sig tirsdagens ræs.
 

PO Auto-CeramicSpeed (nr. 3 i ZRL)

Joakim Lisson

Nicklas Amdi Pedersen 

Anders Foldager 

Anders Moustgaard

Bjørn Andreassen

August Poulsen

Frederik Muff
Jacques Stilling
Jesper Dunweber Darre
Magnus Valet Henneberg
Nikolaj Lysholm Larsson

 

Fusion ECT (nr. 12 på ZP)

Aleksej Calmann
Sebastian Ryttersgaard
Birk Hansen
Oscar Feldfos

Nicklas Bekker

Thomas Maaløe

Jesper Attermann
Gustav Heby
Oskar Hvid

 

DBR (nr. 29 på ZP)

Martin Mortensen
Morten Nørtoft
Martin Anhøj
Jesper Nielsen
Michael Nim

Thomas M. Larsen
Thorsten Madsen

 

DZR (nr. 63 på ZP)

Jan Moesgaard

Kim Villarino

Per Bonde

Steffen Søndergaard

Nikolaj Bugge

Morten Nielsen

Sune Bikeman Kjær
Søren Hyldal
Mads Flacheberg
Thomas Christensen

 

KST (nr. 69 på ZP)

Mads M. Kristensen

Jan Bach Andersen

Patrick Bøttcher

Aske Søby
Michael Gamst
Jens Lennert

 

Fusion Development (nr. 72 på ZP)

Johannes Keiding

Thorben Oksen

Torkil Veyhe
Kasper Jul Pedersen
Kristian Krøll
Alex Markfoged

Annonce

 

Canyon (nr. 1 i ZRL)

Lionel Vujasin

Gary Muller

 

BZR (nr. 1 på ZP)

Lennert Teugels
Gianni Cooman

Matthias Deroose
Stefan Van Aelst

Michiel Offermans

Mathieu Decock

Koen Van Geyt

Kenny De Vree
Geert Boonen
Kevin Van Reepingen
Rinus Verhelle
Jasper Paridaens

Saris (nr. 2 i ZRL)
Gavin Dempster
Ryan Larson
David Talbott
Matt Gardiner
Erik Levinsohn

Dutch Racing (nr. 5 i ZRL)
Pim van Diemen
Joost van den Bosch
 

WEZ (nr. 6 i ZRL)

Franklin Almeida
Daniel Guld
Kris Yip
Kenny Nijssen

Jordy Vermeulen

Luis Silva
Jim van Ruth

 

Kalas (nr. 7 i ZRL)

Haavard Gjeldnes

Vidar Mehl

Kristian Oftedal

Morten Vaeng
Martin Røste Omdahl

Ole Christian Fagerli

Tom Ove Kaaland
Odd Erlend Hansen Berg
Kjetil Farup

Vitus (nr. 10 i ZRP)
Christopher McGlinchey

 

Enshored (nr. 12 i ZRL)

Thomas Thrall

Jake Simons

Brian Hodges
 

BRT (nr. 13 i ZRL)

Hywel Davies

Ollie Box

Matt Brooke

Will Budge

Christian Moxon

Keith Robertson

Mark Nixon

Edu Harms

Craig Bowles
Sam Mills
Ben Dewey
John Bergenske
James Aidred

Finesse eSports (nr. 14 i ZRL)
Timmy Bauer
Ryan McGee
Joseph Chudyk

 

+Restart (nr. 15 i ZRL)

Jadon Jaeger
Thomas Hendry
Dean Cunningham
JP Leclerq
Hugh English
Mike Swart
Alexis Lavoie
MTB Dallaire

Luc Guilbeault

Iain Evans

Daniel Jamrozik

Marc Lennox
Sam Wadsley
Mark Sherboneau

Mike Sarnecki

Annonce

 

SZ (nr. 16 i ZRL)

Marcus Dorsch

Henrik Oijer

Dennis Klaar

Martin Oskarsson
Martin Lindqvist

Nopinz (nr. 17 i ZRL)
Neil Richards
Snickers

NeXT Sports (nr. 6 på ZP)
Chris Uberti
Giancarlo Bianchi
Stepan Hrdina
Mark Bruce

 

Canyon Development (nr. 16 på ZP)

Tyler Hannay
Lucas Byam

Alban Puech

Michal Kaminski

Ethan Browne
Aiden Sinclair


Udvalgte ryttere

Rasmus Byriel Iversen (tidligere Lotto Soudal-rytter)
Kristen Kulchinsky (nr. 1 på kvindernes ZP)
Eddy Hoole (nr. 8 på ZP)
Jacob Sparrow (nr. 41 på ZP)
Hugo Viort (nr. 51 på ZP)
Matteo Compagnoni (nr. 72 på ZP)
Fabian D´Evola (nr. 84 på ZP)
Christopher Hatz (tidligere kontinentalrytter)
Mikkel Redder (Superliga-dommer)

Tom Mazzone (kontinentalrytter hos Saint Piran)
Tom Fitzpatrick (kontinentalrytter hos CMI Pro Cycling Team)

Du kan her finde de fulde startlister til 1. afdeling af CeramicSpeed Race Series.


HAR DU SAT DIT MANAGERHOLD TIL DE KOMMENDE KLASSIKERE?

INFO
E-cykling
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Eksklusivt interviewArven efter Bennett: Holm spår Quick-Steps fremtid

Landevej

Video i artiklenJoao Almeida: Vi er spændte på etapen og vil give alt

Video

Video i artiklenFeltet passerer første spurt på de sjaskvåde veje

Video

Video i artiklenDagens si o no: Tv-tid, angrebsstrategi og restitution

Video

Video i artiklenLars Van Den Berg: Teamet fortalte mig, at jeg skulle forsøge med et udbrud

Video

Video i artiklenKobe Goosens tror, at favoritterne kommer til at duellere om sejren

Video

Video i artiklenEksklusivt interviewJulius Johansen med store landevejsdrømme i 2021

Landevej

Annonce