Det store EM-overblik: Program, resultater og medaljetabel
09. oktober 2021 20:35Foto: SW Pix
af Jakob Hulgaard

I den schweiziske by, Grenchen, køres der i disse dage EM i banecykling. Feltet.dk giver dig her et overblik over de forskellige discipliner, som skal køres fra den 5-9 oktober.

Annonce

Danmarks trup til EM i banecykling i Grenchen

 

Herrer:
Holdløb: Rasmus Lund, Matias Malmberg, Carl-Frederik Bevort, Tobias Aagaard
Omnium: Matias Malmberg
Parløb: Matias Malmberg & Frederik Wandahl
Pointløb: Carl-Frederik Bevort
Scratch: Tobias Aagaard
Udskilningsløb: Robin Juel Skivild
4 km. individuelt forfølgelsesløb: Robin Skivild

Damer:
Omnium: Amalie Dideriksen
Parløb: Julie Leth og Amalie Dideriksen

 

Medaljeoversigt ved EM

1. Holland - 7 Guld - 3 Sølv - 1 Bronze

2. Tyskland - 3 Guld - 3 Sølv - 2 Bronze
3. Rusland - 3 Guld - 1 Sølv - 5 Bronze

4. Storbritannien - 3 Guld - 2 Bronze
5. Frankrig - 2 Guld - 5 Sølv - 3 Bronze

6. Italien - 1 Guld - 2 Sølv - 1 Bronze

7. Portugal - 1 Guld - 2 Sølv - 1 Bronze

8. Danmark - 1 Guld - 1 Sølv - 1 Bronze
9. Polen - 1 Guld - 3 Bronze

10. Belgien - 3 Sølv

11. Schweiz - 1 Sølv - 1 Bronze

12. Ukraine - 1 Sølv
13. Irland - 2 Bronze

Se 4000-meterholdet modtage guldmedaljerne

SE MASSER AF CYKELSPORT PÅ

 

(Bemærk, at nedenstående løb alle er finaler)
 

Tirsdag 5. oktober

 

Scratch 10 km (kvinder)

1. Katie Archibald

2. Valentine Fortin

3. Daria Pikulik
 

Udskilningsløb (mænd)

1. Sergei Rostovtsev

2. João Matias

3. Thomas Boudat
..

22. Robin Juel Skivild
 

Teamsprint (kvinder)

1. Holland

2. Tyskland

3. Rusland
 

Teamsprint (mænd)

1. Holland

2. Frankrig

3. Polen
 

Onsdag 6. oktober


Kl. 18.14

Pointløb 40 km (mænd)

1. Benjamin Thomas

2. Iuri Leitao
3. Vlas Shichkin

Kl. 19.18

Udskilningsløb (kvinder)

1. Valentine Fortin
2. Letizia Paternoster

3. Neah Evans


Kl. 19. 54

1000 meter på tid (mænd)

1. Jeffrey Hoogland
2. Sam Ligtlee
3. Patryk Rajkovski

Kl. 20.30

Holdforfølgelsesløb (kvinder)

1. Tyskland
2. Italien
3. Irland

Kl. 20.44

Holdforfølgelsesløb (mænd)

1. Danmark
2. Schweiz
3. Storbritannien

 

Se det danske 4000-meter hold blive Europamestre!
 

Torsdag 7. oktober

Kl. 19.00

Scratch 15 km (mænd)

1. Rui Oliveira 

2. Vincent Hoppezak
3. Jb Murphy

..

8: Tobias Aagaard

Kl. 19.32

Individuelt forfølgelsesløb 4 km (mænd)

1. Jonathan Milan
2. Lev Gonov
3. Claudio Imhof


Kl. 19.52
Sprint (kvinder)

1. Shanne Braspennincx

2. Lea Sophie Friedrich

3. Mathilde Gros


Kl. 19.55

Omnium (kvinder)

1. Kate Archibald
2. Victoire Berteau
3. Rachele Barbieri

..

7. Amalie Dideriksen

Annonce

 

Fredag 8. oktober


Kl. 18.34

500 meter på tid (kvinder)

1.Daria Shmeleva

2.Pauline Sophie Grabosch
3.Yana Tyshchenko

Kl. 19.00

Individuelt forfølgelsesløb 3 km (kvinder)

1. Lisa Brennauer
2. Marion Borras
3. Mieke Kröger


Kl. 19.13

Omnium (mænd)

1.Alan Banaszek
2.Fabio van den Bossche
3.Matias Malmberg

Kl. 19.45

Sprint (mænd)

1. Harrie Lavreysen
2.Jeffrey Hoogland
3.Mikhail Iakovlev


Kl. 20.25

Pointløb 25 km (kvinder)

1. Gulnaz Khatuntseva 
2. Sharri Bossuyt
3. Lonneke Uneken

 

Lørdag 9. oktober

Kl. 18.18

Parløb 30 km (kvinder)

1. Storbritannien
2. Danmark
3. Frankrig

Kl. 19.03

Keirin (kvinder)

1. Lea Sophie Friedrich
2. Olena Starikova
3. Yana Tyschenko


Kl. 19.13

Keirin (mænd)

1.Jeffrey Hoogland
2. Tom Derache 
3. Joachim Eilers


Kl. 19.51

Parløb 50 km (mænd)

1. Holland
2. Belgien
3. Portugal
 

 

Annonce

INFO
EM - Bane
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Dansker forventer hård Tour: Ingen offdays

Landevej

Overblik: Sådan sluttede de danske herrer på verdensranglisten

Landevej

Tour-exit efter drama: Nu forlader han WorldTour-hold

Landevej

Transferlisten 2021-2022 - WorldTour

Landevej

Video i artiklenTour-arrangører pressede på for teknisk enkeltstart i København

Landevej

Ikke udgået siden 2018: Jeg er lidt af en løbsnarkoman

Landevej

Quick Step-rytter har fremtiden på plads

Landevej

Annonce

ANNONCE